Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Samsung DV210AEW/XAA przywieziona z USA

krisan1 19 Apr 2020 22:52 717 6
    krisan1
    Level 9  
    Mam pytanie dotyczące zasilania suszarki do bielizny (model jak w temacie) przywiezionej z USA. Użytkownik tejże suszarki ma ją podłączoną przez trafo obniżające napięcie do 120V używanego w Stanach. Problem polega na tym, że po załączeniu silnika suszarka komunikuje błąd częstotliwości sieci (no i słusznie w naszej przecież jest 50Hz). Dumając nad rozwiązaniem problemu może falownik, może przewinięcie silnika, może wymiana silnika na stosowany w Europie itd. poprosiłem o przesłanie foto tabliczki, na której oprócz numerów jest moc 5400W oraz napięcie zasilania 120/240~. Czy to oznacza, że wystarczy wymienić wtyczkę i bez problemów użytkować z sieci 230V~? Gdzieś czytałem, że nowe urządzenia jeśli mają podane dwie wartości napięć to mogą pracować zarówno na jedno jak i na drugie. Może głupie pytanie ale czy na pewno mogę ją bezpiecznie podłączyć pod 230 i czy to rozwiąże problem związany z częstotliwością?
    User removed account
    Level 1  
    krisan1
    Level 9  
    No właśnie. Czyli nawet gdybym zastosował silnik od europejskiej wersji to prawdopodobnie elektronika i tak stwierdzi niezgodność częstotliwości. Rozumiem, że nie ma trafa czy inwertera do grzałek tylko wyliczone jest tak, że grzałki przeżyją 230V, a cała reszta 110V no bo skąd 230V?
    User removed account
    Level 1  
    krisan1
    Level 9  
    Dzięki za wyjaśnienie i rzeczywiście ciekawe rozwiązanie. Analizowałem co z tym zrobić, ale raczej chyba trzeba będzie się pozbyć. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem trzeba byłoby zrobić odrębną instalację grzałek na przekaźniku, a resztę zasilić przez trafo z falownikiem. Jeśli całość ma 5,4kW to domyślam się, że na silnik musiałbym liczyć praktycznie koło 2kW uwzględniając wysokie piki napięciowe start/stop choćby podczas zmiany kierunku pracy. Przeróbka chyba raczej nie opłacalna.
    User removed account
    Level 1  
    krisan1
    Level 9  
    Temat do zamknięcia. Jeszcze raz wielkie dzięki dla my41s . Super, że uzyskałem merytoryczną odpowiedź.