Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE018 WZMACNIACZ MOCY MONO TDA2030

zasoby 01 Paź 2005 19:54 18422 33
  • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

Proponowany zestaw służy do zmontowania wzmacniacza mocy małej częstotliwości. Można nim wysterować głośnik o impedancji od 4ohm Jako źródło sygnału można użyć dowolnego urządzenia dającego sygnał standardowy (tj. nie wymagający korekcji ani wstępnego wzmocnienia. czyli poziom ok. 200mV). Doskonale zatem wzmacniacz ten nadaje się do współpracy z magnetofonem, tunerem radiowym czy gramofonem z wkładką piezoelektryczną. Natomiast sygnały pochodzące z gitary, mikrofonu czy gramofonu z wkładką magnetyczną należy poddać wstępnemu wzmocnieniu i ewentualnej korekcji widmowej. Ponieważ zestaw nie jest wyposażony w potencjometry regulujące wzmocnienie czy barwę tonu, a użycie przynajmniej tego pierwszego jest we wzmacniaczu małej częstotliwości tradycyjne, można pomiędzy źródło sygnału a nasz panel wstawić potencjometr. Bardziej doświadczeni radioamatorzy mogą pokusić się o zbudowanie odrębnego przedwzmacniacza przystosowanego do współpracy z wszystkimi wyżej wymienionymi źródłami sygnałów i wyposażonego w regulację barwy tonu. Panel wzmacniacza zbudowano w oparciu o układ TDA2030. Jego schemat aplikacyjny jest dość prosty: elementy R1 - R3 oraz C2 dostarczają odfiltrowanego napięcia polaryzującego stopnie wstępne. Kondensator C1 zapobiega przedostawaniu się napięć stałych zarówno na zewnątrz jak i z zewnątrz urządzenia. Elementy R4, R5, C3, C4 to typowy układ kształtujący charakterystykę widmową wzmacniacza pracujący w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. Elementy R6, C5 pracują w układzie kształtowania charakterystyki na wyjściu, kondensator C6 zapobiega przepływowi prądu stałego przez głośnik, co byłoby dla niego niebezpieczne. Diody D1, D2 przeciwdziałają pojawieniu się groźnych przepięć z poza przedziału <0, +Ucc>, które mogłyby powstać na indukcyjności głośnika. Elementy C5, C7 filtrują napięcie zasilające (wprawdzie zasilacz powinien być również wyposażony w kondensatory filtrujące, zresztą o wiele "większe" - jednak elementy C5 i C7 mają duże znaczenie, zwłaszcza gdy połączenie z zasilaczem wykonane jest dłuższym przewodem).

Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    baia99
    Poziom 2  
    wczoraj robiłem ten wzmacniacz i mogę go polecić początkującym, jest on dla takich ludzi wręcz wyśmienity
    lex00
    Poziom 26  
    A da się go zasilać z trafa symetrycznego jeśli tak to jak to podłączyć.
  • Computer Controls
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Można. Należy usunąć dzielnik rezystorowy i usunąć kondensator wyjściowy. Można też zrobić klasyczny zasilacz niesymetryczny na trafie symetryczny, czyli po prostu nie wykorzystuje się środka uzwojenia wtórnego.
    djLJ
    Poziom 1  
    Witam
    Mam pytanie
    Które rezystory tworzą "dzielnik rezystorowy"??
    Z góry dziekuje za pomoc
    bass
    Poziom 15  
    Dzieńdobry wiem że stary temat ale mam dylemat! Kupiłem ten wzmacniacz i takie pytanie jakie trafo mam kupić aby nie zmieniać nic na płytce bo już wszystko przylutowane czytałem opis ale nie bardzo się na tych transformatorach znam i żeby było tanio i jeszcze jedno pytanko gdzie mogę podłączyć potencjometr do niskich tonów i do volume? Pozdrawiam!
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    :arrow:djLJ

Są to rezystory R1 oraz R2.

Moc transformatora zależy od mocy tego wzmacniacza.

Zasilacz powinien dostarczać napięcia o wartości 12-30V oraz prądzie do 1A dla jednego kanału.
    Na dodatnim przewodzie zasilania warto dać bezpiecznik elektroniczny lub zwykły.
    matekdh
    Poziom 10  
    Witam

Robiłem wczoraj ten wzmacniacz w szkole i chciałbym się dowiedzieć czy będzie do niego odpowiednie takie trafo: TS 40/51/676.
    Trafo to pochodzi ze starego radia Unitra Amator.
    Mr.K
    Poziom 24  
    Tak, trafo jest prawie odpowiednie.
    Tu masz parametry trafa:
    TS 40/51/676
    11,5V 1,0A
    11,5V 1,0A
    3,0V 1,3A
    3,0V 1,3A
    Musisz tylko połączyć szeregowo uzwojenia 2x11,5V aby uzyskać 23V
    Zobacz też: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119028.html
    Konstruując zasilacz należy pamiętać, by:
    napięcie wyjściowe wynosiło ok. 28V
    obciążalność prądowa wynosiła ok. 1A
    na wyjściu znajdował się duży kondensator filtrujący (ok. 1000uF)
    połączenie zasilacza z panelem wzmacniacza nie było zbyt długie, ani wykonane zbyt cienkimi przewodami
    wyjście zasilacza zabezpieczyć bezpiecznikiem 1,5A
    Przy zasilaniu układu napięciem ok.30V można uzyskać następujące parametry wyjściowe:
    18W (Z = 4ohm, h = 0,5%)
    12W (Z = 8ohm, h = 0,5%).
    Zaleca się zasilać wzmacniacz napięciem bezpiecznym tj. nie przekraczającym wartości 24V.
    Staszic91
    Poziom 10  
    A ja mam takie pytanie: ile kosztowałyby części potrzebne do zbudowania tego wzmaka?
    marcinnek666
    Poziom 13  
    Witam, mam takie jedno pytanie czy ten scalak wytrzyma na dłuższą mete jak podlacze po niego zestaw 2Ω? Bo kidyś przypadkowo podlaczylem wlasnie 2Ω na jakies 20min i nic mu nie bylo, wiec juz teraz sam niewiem.
    Pozdro
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Scalak może nie wytrzymać ze względu na zbyt dużą moc traconą, zwłaszcza przy całkowitym wysterowaniu.
    menszon
    Poziom 10  
    Witam
    chciałbym się dowiedzieć jakie mają być wymiary tej płytki?
    Erni90

Poziom 20  
    Wymiary płytki na której ja robie te wzmacniacze to 5,5 na 5,5 cm.

Zrobiłem już kilka takich wzmacniaczy i wszystkie działały dobrze teraz postanowiłem że w obudowę od zasilacza ATX wsadzę dwa takie wzmacniacze i zrobię stereo.
    1 wzmacniacz już miałem zmontowany gra on bardzo dobrze, zrobiłem drugi niby też gra ale nieporównywalnie ciszej
    (np na dobrym wzmacniaczu przy sygnale z wierzy przy -40dB głośnik zaczynał mi charczeć a na drugim wzmacniaczu sygnał na -0-dB czyli max i głosnik nie charczy a gra niewiele ciszej od tego w pierwszym przypadku wszystko zasilane 12V 1.2A)

Zmieniałem TDA ale nic to nie dało, 1 kondensator jest innej firmy ale ma taką samą pojemność a jest 3 razy mniejszy (jednak myślę że to nie tu jest problem)
    Wszystkie ścieżki na płytce oglądałem 5 razy są narysowane dobrze nie ma żadnych mikro zwarć .
    Co tu można zrobić żeby grało to normalnie macie jakieś pomysły?
    riger
    Poziom 24  
    Spojrz czy rezystory w ukladzie maja dobra wartosc, btw. co do tego kondensatora to nie ma sie czym przejmowac o ile ma taka sama pojemnosc (3 x mniejsza pusza wynika tylko z mniejszego napiecia granicznego).
    Erni90

Poziom 20  
    Rezystory wyglądają na dobre , niestety nie mam miernika bo mi się popsuł ale dzisiaj idę kupić drugi i zobaczymy. Sprawdzałem wzmacniacz w taki sposób że każdy rezystor omijałem zworą jednak z głośnością nic się działo (nie wiem czy to dobry sposób ale próbowałem)

Dobra wywaliłem rezystor rezystor 4,7k teraz wzmacniacze grają na mniej więcej takim samym poziomie różnica prawie w ogóle niezauważalna (ten z wywalonym rezystorem gra bardziej wysoki tony ale to już nie jest dla mnie zmartwieniem). Tylko mam taki problem że TDA grzeje się niemiłosiernie jeden wzmacniacz z którym nie było problemów gra długimi godzinami i radiator jest zimny , ten wzmacniacz gra z 1 min a radiator ma z 50 stopni czym to może być spowodowane.
    chffjigy
    Poziom 1  
    Witam, chciałem zrobić ten wzmacniacz od podstaw ale mam problem z płytką drukowaną. Naniosłem toner na laminat i się zorientowałem że wyjdzie odwrotnie. Jakby ktoś mógł dać wzór płytki w lustrzanym odbiciu to byłbym wdzięczny. Jestem początkującym i niewiem jak to zrobić.
    master88
    Poziom 13  
    ja rowniez zrobilem odwrotnie plytke, zadne problme poprostu trzeba myslec przy montazu :)

no ale niestety tez mam problem (podejrzewam ze to sprawa zaislania) sprawa wyglada tak że podpialem glosnik, wejscie i zasilacz (12 V) problem w tym ze glos slychac idealnie jednak przez kilka sekund... potem cisza... wie ktos co moze byc tego przyczyna ?? prosze o odpowiedz
    Bodzio91
    Poziom 2  
    ej ja tez mam problem podłączyłem wszystko pieknie ładnie podłączyłem zasilenie(12v - wiem ze małe) ale myslałem ze to troche pociągnie a tu nic - tylko gdy do ucha głosnik przytykam wtedy słychac. czy to wina tylko zasilenia a moze cos jeszcze??
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Sprawdź omomierzem wszystkie elementy bierne w tym wzmacniaczu, a zwłaszcza rezystory R4 i R5. Sprawdź też przewód doprowadzający sygnał, miałem taki przypadek ze wzmacniaczem Unitra Eltra Eltron 100U.
    KD93
    Poziom 12  
    Szczerze mówiąc, nie przypuszczałem, że mój pierwszy w życiu wzmacniacz będzie działał, a działa :D Jak widać ten układ mogą złożyć nawet takie omłoty jak ja.
    norbert-tymon
    Poziom 10  
    Witam.
    Złożyłem ten wzmacniacz, gra ładnie, ale mam problem:
    Podłączyłem go pod zasilacz 12V, zagrał minutę i element C6 strasznie się nagrzał i "spuchł" na górze.
    Czy może to być wina tego, iż przez pomyłkę podłączyłem ten element na odwrót??
    Jutro jadę na Wolumen i kupię od razu z 5 tych elementów.
    Keeper_Sajuuk
    Poziom 9  
    c6 do wymiany odwrotnie przystawione napiecie tak robi,,
    ambrox7
    Poziom 9  
    Mam podobny problem jak koledzy, sprawdzilem wszystkie elementy polaczenia itd. Wzmacniacz dziala ok 1min po czym zaczyna przerywac, na poczatu myslalem ze jakies zwarcie albo cos ale wszytko sprawdzilem i dalej to samo. Takze wszystko dziala jakas minute, wylacze po chwili znow wlacze i wciaz sie to powtarza...
    dario1994
    Poziom 9  
    Witam mam pytanko co to kondensatorów : Bo w opisie tego wzmacniacza w tabelce z wartościami elementów pisze coś takiego
    100n/100 (0,1u) MKT
    100n/100 (0,1u) MON
    47u podzielone 220u/40V
    1000u podzielone 2200u/16V

Chciałbym się dowiedzieć o co tu chodzi. Z góry dzięki!!! xD
    swierek15
    Poziom 2  
    Mam małe pytanko ( moje wiadomość z tego działu z lekka raczkują więc proszę o wyrozumiałość :) ) jak mogę zwiększyć jego moc z 30W na 50W w stereo ???
    13adam13
    Poziom 29  
    Witam,
    Mam pytanie do tego tematu:
    Czy odpowiednie będzie trafo 41V16804F hw od radia ijak je podłączyć do układu.
    Strona pierwotna czyli dwa przewody u mnie czerwony i niebieski do sieci, natomiast nie wiem jak podłączyć stronę wtórną poniewąz są 3 przewody 2 niebieski po bokach i żółty w środku.
    Proszę o pomoc .
    Erni90

Poziom 20  
    w takim razie to będzie prawdopodobnie transformator z napięciami symetrycznymi. Weź miernik do ręki i zmierz jakie tam masz napięcia.
    paul43
    Poziom 8  
    Jestem tylko początkującym, więc proszę o niekrytykowanie, ale czy dałoby radę zasilić ten wzmacniacz z 2 baterii 12V?