Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać

marton0026 20 Apr 2020 00:11 1230 4
    marton0026
    Level 2  
    Witam posiadam 8-letnią zmywarkę jak w temacie. Parę dni temu pod koniec zmywania zaczęła buczeć i wybiła bezpiecznik.
    Od tamtej pory jest martwa, nic się nie wyświetla na panelu sterującym. Dodam, że na panelu sterującym nie widać żadnych przepaleń. Uszkodzeniu uległ moduł ale czy tylko? Z widocznych uszkodzeń przepalił się triak z obwodu sterującego elektrozaworem dozownika oraz 3 rezystory zerowe. Triak wymieniłem, rezystory zmostkowałem, niestety nic to nie pomogło. Z modułu słychać ciche cykanie dochodzące z transformatora. Czy może być on uszkodzony, czy może coś innego jest tego przyczyną ? Poniżej zdjęcia transformatora oraz całego modułu.

Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać

Pomierzyłem zasilanie przychodzące do modułu. Wydaje mi się, że jest w porządku.

Planowałem wymienić układ scalony LNK625PG oraz tranformator, jednak nie wiem czy to pomoże. O transformatorze XFMR_DEA700-1.0 nic w internecie nie znalazłem, nawet nic podobnego.
    Pewnie gdyby był schemat elektryczny modułu łatwiej byłoby o diagnozę. Do wyświetlacza dochodzi mi 1,7 V. Nie wiem czy tak powinno być.
    Prosiłbym o pomoc lub nakierowanie co mógłbym jeszcze sprawdzić, gdzie szukać problemu? Dodam, że nie naprawiałem nigdy wcześniej zmywarki i nie znam typowych usterek w tych urządzeniach.
    TONI_2003
    Moderator
    marton0026 wrote:
    transformatorze XFMR_DEA700-1.0 nic w Internecie nie znalazłem
    Tak dla spokoju przyjmijmy, że on nas nie interesuje (powiedzmy, że jest dobry), ale nie pasują mi uszkodzenia jakie Ty zauważyłeś na płycie PCB. Ponieważ skoro Masz uszkodzony Q32 (to powinny być) również uszkodzenia w jego torze sterowania do procesora. Jednak Ty sygnalizujesz uszkodzenie rezystora SMD R223, skoro tak to pewno to samo dotyczy Q31? Czy zatem tak podsumowując już wszystkie uszkodzenia ta płyta PCB nie została przez Ciebie po prostu zalana?
    marton0026
    Level 2  
    Moduł raczej nie został zalany. Wyjąłem go chwilę po awarii i nie widziałem oznak zalania. Być może ten drugi triak też jest uszkodzony, chociaż gołym okiem tego nie widać. Poniżej jeszcze zdjęcia bezpośrednio po uszkodzeniu modułu. Wieczorem sprawdzę jeszcze tego drugiego triaka.
    Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać Zmywarka Hotpoint Ariston LFTA++ H214 HX 77117 wybiła b16 i przestała działać
    TONI_2003
    Moderator
    marton0026 wrote:
    Być może ten drugi triak też jest uszkodzony, chociaż gołym okiem tego nie widać.
    Bo na oko to... itd. sprawdzaj miernikiem i to samo dotyczy sprawdzenia Optotriaka przy uszkodzonym R248. Za wiele jest niewiadomych, a Ty jakoś nie pomagasz i nie cytuj moich postów to niczemu nie pomaga.
    marton0026
    Level 2  
    Wymieniłem tego drugiego triaka Q31 oraz transoptor SFH615-2 przy R248 i nadal cisza. Czy jest jakaś możliwość, żeby przetestować panel sterujący?
    Z modułu przychodzi mi na panel 1,8 V jednak nic się nie wyświetla.