Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie kątem obrotu wału silnika DC

kedoim420 20 Apr 2020 15:43 279 12
 • #1
  kedoim420
  Level 3  
  Dzień dobry,
  Muszę wysterować silnik w taki sposób , że :
  - chce skrecic w lewo , wał obraca sie w lewo
  - chce skrecić w prawo , wał obraca się w prawo
  Musi istnieć ciągły pomiar wartości tego kąta , tak żeby w razie odbicia koła , silnik widział że trzeba powrócić do umownej pozycji "0".
  Wszelakie enkodery odpadają ze względu na koszta. Myślałem o rozwiązaniu z zastosowaniem jakiegoś rodzaju czujników optycznych.
  Pozdrawiam
 • #2
  wojtek 9007
  Level 39  
  Witam - proszę zobaczyć łącze wskaźnikowe ; selsyn , magnesyn , lub serwomechanizm .
 • #3
  kedoim420
  Level 3  
  Może źle zrozumiałem , ale do łącza wskaźnikowego potrzebujemy urządzenia nadawczego i odbiorczego , a gdzie w tym silnik DC. Serwomechanizm to jakiś pomysł , ale czytałem , ze mechanicznie jest to rzecz trudna do zrobienia.
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Serwomechanizm składa się z silnika (zazwyczaj z przekładnią), czujnika położenia i układu elektronicznego który tak steruje silnikiem aby osiągnąć zadane położenie.
  Serwa możesz kupić gotowe, do zastosowań amatorskich - modelarskie, o profesjonalnych nawet nie wspominam, jeśli cena enkodera cię przeraża. A co do ceny enkodera, prosty enkoder niezbyt dużej rozdzielczości można zrobić amatorsko za grosze, można też jako czujnika położenia użyć potencjometru, albo zakupić scalony czujnik pola magnetycznego który działa jak enkoder, możliwości jest wiele. Fabryczny enkoder kosztuje, bo płaci się za solidne wykonanie.

  kedoim420 wrote:
  czytałem , ze mechanicznie jest to rzecz trudna do zrobienia.
  Trudne, jeśli narzucimy wysokie wymagania co do dokładności, szybkości, przyśpieszenia. Sama zasada działania nie stwarza trudności.
 • #5
  kedoim420
  Level 3  
  Serwa nie mogę kupić , bo moment który potrzebuje na wyjściu wału wynosi około 15 Nm . Posiadam za to odpowiedni silnik o takim momencie i musze zrobić układ sterujący najlepiej z gotowych urządzeń elektronicznych , bo obawiam się ze skonstruowanie enkodera nie jest prostą sprawą.
 • #6
  Freddy
  Level 43  
  kedoim420 wrote:
  Serwa nie mogę kupić , bo moment który potrzebuje na wyjściu wału wynosi około 15 Nm

  Takie serwa też są, ale drogie.
  Pozostaje Ci zastosować serwomotor, np. ze wspomagania kierownicy.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  kedoim420 wrote:
  musze zrobić układ sterujący najlepiej z gotowych urządzeń elektronicznych

  Zobacz sterowniki silników poniżej, używałem jednego z nich jako sterownika serwa, używałem silnika DC i indukcyjnego czujnika położenia który dawał wyjście napięciowe.
  https://www.pololu.com/category/95/pololu-jrk-motor-controllers-with-feedback

  kedoim420 wrote:
  bo obawiam się ze skonstruowanie enkodera nie jest prostą sprawą.
  Skonstruowanie enkodera jest prostą sprawą, ale enkoder nie jest zamiast serwa, jest tylko jednym z możliwych do użycia czujników położenia, jakiegoś czujnika położenia serwo i tak potrzebuje.
 • #8
  kedoim420
  Level 3  
  Ja wiem, że enkoder nie jest zamiast serwa. Też wiem że mogę dostać potężne serwo ale to są potężne pieniądze. Dążę do tego zeby sposób rozwiązania mojego problemu był nisko budżetowy. Silniki są 4.
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  kedoim420 wrote:
  Dążę do tego zeby sposób rozwiązania mojego problemu był nisko budżetowy.
  Najbardziej niskobudżetowe będzie zbudowanie serwa i sterownika samemu, potencjometr jako czujnik położenia, oczywiście tani czujnik położenia może być nietrwały, a tam gdzie zaoszczędzisz na elementach, dołożysz w postaci pracy którą będziesz musiał wykonać.
 • #10
  kedoim420
  Level 3  
  Właśnie mam na uwadze to że tani czujnik położenia może byc nietrwały dlatego myslałem o czujniku optycznym . Zrealizowanym na zasadzie np jakiejs fotodioty czy coś w tym rodzaju , ale nie mam pomysłu jakie komponenty są do tego potrzebne. Jeżeli chodzi o sterownik to w jaki sposób można go zrobić samodzielnie?
 • #11
  Urgon
  Editor
  AVE...

  W niektórych drukarkach stosowano enkodery optyczne z tarczą z przeźroczystej folii z nadrukowanymi kreskami przy krawędzi, co pozwalało na dokładny odczyt położenia kątowego z pomocą czujnika optycznego szczelinowego. Takie samo rozwiązanie było w myszkach komputerowych kulkowych, a czasem też w optycznych do obsługi rolki stosowane...
 • #12
  cirrostrato
  Level 37  
  Sterowanie silnikiem aby otrzymać na wyjściu serwa określony kąt obrotu to rozumiem, czy ty chcesz OBRACAĆ WIRNIK SAMEGO SILNIKA o określony kąt (np. 0-180stopni) jak wynika to z tytułu tematu?
 • #13
  _jta_
  Electronics specialist
  Hm... trochę to by było dziwne, obracanie wirnikiem silnika DC o niepełny obrót - takie silniki sensownie działają, kiedy robią dziesiątki, a nawet setki obrotów na sekundę.

  Możliwości zrobienia czujników jest dużo - optyczne (można wziąć ze starej myszy kulkowej), magnetyczne (magnes i czujniki pola magnetycznego), indukcyjne... A jaki będzie najlepszy, to zależy od konkretnych wymagań, które jak na razie nie zostały sprecyzowane. Czy np. czujnik ma dawać informację, jaki jest kąt, czy tylko w którą stronę od zera? Z jaką dokładnością? Jaki jest zakres zmian tego kąta?