Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba l50-B-173 - Laptop nie reaguje na przycisk power, reaguje na zasilacz

20 Kwi 2020 17:52 354 12
  • Poziom 4  
    Postanowiłem wymienić klawiaturę w laptopie toshiba sattelite l50-B-173.
    Klawiatura którą zakupiłem nie wyglądała jak oryginał, sprzedający nie był pewny jej kompatybilności z modelem laptopa, więc po rozebraniu podpiąłem wszystko na krótko, żeby nie sklejać klawiatury zanim się nie upewnię że działa.
    Przyznaje zrobiłem to wysoce nie profesjonalnie, ale uznałem że będzie ok. Laptop uruchomił się na krótko (bez obudowy) ale miał problemy z pokazaniem czegoś na ekranie, po wyłączeniu uznałem że lepiej nie ryzykować jakimś spięciem i złożyłem laptopa. Niestety po tym laptop postanowił się już nie uruchamiać.

Po podpięciu zasilacza zapala się lampka sygnalizująca jego podłączenie, jednak brak jakiejkolwiek reakcji na kliknięcie przycisku zasilania. Próbowałem uruchomić laptopa z baterii - to samo - nie reaguje na przycisk power. Kiedy bateria jest podłączona i podłącze zasilacz to lampka odpowiedzialna za sygnalizowanie podpięcia zasilacza świeci się na pomarańczowo (ładuje baterie), po jakimś czasie zmienia kolor na biały (akumulator naładowany). Więc wydaje mi się że nie ma problemów z główną sekcją zasilania.

Prawdopodobnie zrobiłem spięcie gdy płyta była podłączona na krótko :(

Co sprawdziłem:
    Czy przycisk spina piny na płycie głównej - TAK
    Czy odłączenie jakichś części podłączonych do płyty poprawia sytuacje (np karta sieciowa, usb i ethernet, klawiatura, touchpad)? - NIE

Wydaje mi się że może to być uszkodzony bios, możliwe, że ta kość to właśnie bios w tym laptopie:

Czy tym charakteryzuje się uszkodzony bios?
    Jakieś wskazówki?
    Gdzie sprawdzić napięcia?
    (dosyłam zdjęcie płyty)

Z góry dziękuję za pomoc :)
    Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 12  
    O ile dobrze się orientuje to na nóżce nr 8 powinno być napięcie 3,3 V. Możesz to sprawdzić?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 28  
    Cześć.
    KACMAG napisał:
    Prawdopodobnie zrobiłem spięcie gdy płyta była podłączona na krótko
    W jakiej okolicy płyty doszło do spięcia? Czy jesteś w stanie wskazać?
    Czy na czas wpinania klawiatury odłączyłeś zasilacz i baterię?
  • Poziom 4  
    AdrianMyler napisał:
    O ile dobrze się orientuje to na nóżce nr 8 powinno być napięcie 3,3 V. Możesz to sprawdzić?

Jedyny Pin który ma napięcie po podłączeniu zasilacza to ten na zdjęciu i ma on tylko 0.05V

Inne układy np ten:
    Ma piny które mają napięcie 3.3V

Dodano po 5 [minuty]:

7jacek7 napisał:
    W jakiej okolicy płyty doszło do spięcia? Czy jesteś w stanie wskazać?

Myślę że było to wokół kabla zasilania a obudową rj45 bo właśnie tam wszystko było luźne ale nie jestem pewien.

7jacek7 napisał:

Tak, odłączyłem

Dodano po 2 [godziny]:

Warto dodać że po podłączeniu zasilacza płyta delikatnie "piszczy" coś jakby cewki ale nie wiem co to może znaczyć
  • Poziom 28  
    Zmierz czy po podłączeniu zasilacza na cewkach pojawiają się napięcia.
    Wypnij taśmę łączącą płytę główną z płytką gniada RJ45 i ponów pomiar napięcia na cewkach. Zwróć uwagę czy jest różnica w pomiarach.
    Zmierz napięcie na włączniku i ponów pomiar na kości bios.

Podaj nazwę płyty głównej.
  • Poziom 4  
    7jacek7 napisał:
    Zmierz czy po podłączeniu zasilacza na cewkach pojawiają się napięcia.

Sprawdziłem napięcia na cewkach:
    Toshiba l50-B-173 - Laptop nie reaguje na przycisk power, reaguje na zasilacz ,
    Nie następuje żadna zmiana napięć po odpięciu płytki z rj45

Napięcia przycisku:
    Gdy klikniemy przycisk spinają się piny 1 i 3.
    Warto wspomnieć że moduł przycisku ma jeszcze dwie białe diody, które świeciły gdy komputer był włączony

7jacek7 napisał:
    ponów pomiar na kości bios.

Nic się nie zmieniło pomiary jak w poprzedniej odpowiedzi, jeśli ta kość co mierze to faktycznie bios. Napisane jest na niej:
    AH1408 25B648SIG E52720

7jacek7 napisał:
    Podaj nazwę płyty głównej.

Jedyne co znalazłem na laminacie płyty, co może być jej nazwą to:

Dokładny model laptopa:
    Toshiba Sattelite L50-B-173
    Part No. PSKTAE - 03K00HPL

Nie mogłem znaleźć w sieci żadnego schematu, może nie wiem gdzie szukać :(
  • Spec od komputerów
    KACMAG napisał:

Jedyne co znalazłem na laminacie płyty, co może być jej nazwą to:

Szukaj innego oznaczenia.
  • Poziom 4  
    Analizując film, który nagrałem podczas rozkręcania, zauważyłem że przewody od głośników są podłączone w zły port.
    Może to właśnie to było powodem uszkodzenia?

Po przepięciu w prawidłowy port ta sama sytuacja - brak sensownego zasilania na BIOS'ie - jedyna zmiana jaką zauważyłem to napięcie na cewce 3R3 Q44 -> 0,25 V (wcześniej było 0,14V)

boro1234567 napisał:
    Szukaj innego oznaczenia.

Pod RAM'em chowały się takie oznaczenia :)

Co teraz zrobić?
  • Poziom 4  
    Po jakimś czasie znowu usiadłem do płyty i okazuje się że Bios dostaje zasilanie!
    Nie wiem kiedy to się stało i co spowodowało te zmianę
    Teraz napięcia wyglądają tak:
    Skoro kość Bios dostaje zasilanie to może właśnie jej uszkodzenie jest powodem takowego działania laptopa?
    Wydaje mi się że właśnie brak reakcji na przycisk a reagowanie na zasilacz jest skutkiem uszkodzenia biosu
    Co mogę zrobić żeby się upewnić?
    Jeśli to właśnie bios jest uszkodzony to kupię programator i pójdzie z górki
    Oczywiście sprawdziłem. nawet jak bios jest zasilany to laptop nie rusza.
    Co o tym sądzicie, co jeszcze mogę sprawdzić?
  • Poziom 28  
    KACMAG napisał:
    Po jakimś czasie znowu usiadłem do płyty i okazuje się że Bios dostaje zasilanie!
    KACMAG napisał:
    Co o tym sądzicie, co jeszcze mogę sprawdzić?
    Czy zmieniły się napięcia na cewkach?
    Czy jest napięcie na włączniku i czy przysiada podczas wciśnięcia włącznika?