Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki

anetakozub181 21 Apr 2020 17:52 3816 11
  • Witam!
    Chciałbym dziś zaprezentować jak udało mi się zrobić próżnie w klimatyzacji za pomocą agregatu z lodówki.
    Bardzo dobrze spisał się agregat z lodówki do robienia próżnię.
    Polecam wszystkim. Zostawiłem agregat na ok 60 min. Agregat znalazłem na śmietniku.
    Pompa próżniowa z tego co wiem to koszt ok 400zł
    Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki Pompa próżniowa do klimatyzacji z agregatu od lodówki [/img]

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    anetakozub181
    Level 2  
    anetakozub181 wrote 4 posts with rating 1, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
    bratHanki
    Level 27  
    A skąd wiesz, że była próżnia? Zrobiłeś jakiś pomiar?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @soniak2 Raczej podciśnienie. Niewielkie, albo i żadne, sądząc po wyglądzie tego węża ogrodowego służącego za podłączenie. Już przy - 1 barze, powinien spłaszczyć się jak naleśnik. :D. Szczególnie na tak długim odcinku.

@anetakozub181 Robiłeś tą ,,próżnie" w/g fot. 1 ?
    GeorgeQ
    Level 10  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    @soniak2 Raczej podciśnienie. Niewielkie, albo i żadne, sądząc po wyglądzie tego węża ogrodowego służącego za podłączenie. Już przy - 1 barze, powinien spłaszczyć się jak naleśnik. :D. Szczególnie na tak długim odcinku.

@anetakozub181 Robiłeś tą ,,próżnie" w/g fot. 1 ?

No właśnie! Toć to króciec z instalacji!. A gdzie jakiś przystosowany do tych dedykowanych do napełniania?

p.s. Ach! Jest! Przepraszam. :I
    pismar
    Level 14  
    ... a nabita czym ? propan ?
    Dialux
    Level 1  
    Nie manometrem, lecz vacuometrem (chyba, że masz manometr ze wskazaniem poniżej 0).
    (- 1) atm to jest maksymalne podciśnienie jakie możesz uzyskać, a to nie takie proste.
    Sinus
    Level 12  
    Witam.
    Jeśli można, to pozwolę sobie na perę uwag, może się przydadzą.
    Po pierwsze trochę teorii.
    Głównym celem robienia próżni w układzie klimatyzacji jest pozbycie się z niego wody poprzez jej odparowanie. Warto zapoznać się z tabelą prężności par wody. N.p. aby woda zaczęła wrzeć przy 20 st. C trzeba wytworzyć próżnię ok 2,3 kPa(0,023atm) a przy 5 st C już 0,87kPa(0,0086atm) i tu zaczyna się problem.
    Po drugie.
    Trzeba się zaopatrzyć w precyzyjny wakuometr ,aby odczytać precyzyjnie tak małe ciśnienia. Testowałem sprężarkę z lodówki i uzyskałem ciśnienie ok. 10kPa. Łącząc dwie sprężarki szeregowo uzyskałem ciśnienie ok. 2,5kPa. Sprawdzałem też taką dedykowaną za kilkaset zł i uzyskałem ciśnienie 0,8kPa w krótkim czasie.
    Po trzecie.
    Czy pompa daje radę osuszyć nie mając precyzyjnego przyrządu można wykonać prosty test.
    W wieczko słoika wlutować zawór 1/4 SAE . Wlać i wylać z niego wodę tak by został wilgotny. Podłączyć pompę i obserwować resztki wody czy i kiedy znikną.
    Z własnego doświadczenia powiem, że przy temperaturze ok 20 stopni ze słoika ostatnie ślady wody zniknęły po ok 30min pompowania pompą dedykowaną.

Pozdrawiam.
    Gizmoń
    Level 28  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    sądząc po wyglądzie tego węża ogrodowego

Taa, węża ogrodowego. Wypada wiedzieć, ze węże ogrodowe są zielone! :P Tutaj zastosowano zbrojony wąż do pneumatyki. Ma on tak grube ścianki, że wytrzymałby nawet ten "już -1 bar", gdyby tylko udało się go aż tak dobrze odpompować.