Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung WF600B0BKWQ - Stukanie i trzeszczenie podczas wirowania.

21 Kwi 2020 21:40 270 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    Moja 5cio letnia pralka Samsung WF600B0BKWQ od jakiegoś czasu zaczęła stukać podczas wirowania najgłośniej jest podczas wirowania 1000 obrotów. Po ponownym wypoziomowaniu i kalibracji sytuacja nieznacznie polepsza się. Dźwięki jakie wydaje to głównie stukot (niemetaliczny), i trzeszczenie jakby elementów gumowo/plastikowych, dodatkowo nieznacznie trzęsie się. Dociskając bęben mocno z góry stukot ustaje. Ciężarki (przeciwwaga?) są wszystkie dokręcone.

Na bębnie nie wyczuwam luzów i przy wirowaniu na pusto stukot jest nieznaczny śmiem twierdzić, ze nie występuje. Zdjąłem pasek i kręcąc kołem pasowym, co jakiś czas słychać 'cyknięcie'. Nie jestem jednak pewien czy jest to objaw uszkodzonego łożyska. Czy mogę jakoś dokładniej to sprawdzić?

Wiem na pewno, że trzeszczą amortyzatory, nie jestem pewien czy na mocowaniach dolnych czy gdzieś w okolicach plastikowej osłony. Kiedy złapie amortyzator i docisnę w jedną stronę, bujając bębnem trzaski ustają. Dodatkowo części metalowe amortyzatorów są pokryte rdzą.

1. Czy to może być objawem uszkodzenia amortyzatorów, czy wystarczy może je nasmarować i ostatecznie czy może to być przyczyna tłuczenia pralki? 'Trzeszczą', również węże gumowe podczas pracy, tu pewnie pomoże wymiana na nowe.
    2. Czy przy wymianie amortyzatorów warto wymienić sprężyny trzymające bęben od góry?
    3. Odczytałem numer amortyzatorów i mają one silę 70N, czy warto dać mocniejsze np 80tki, czy lepiej trzymać się tego co fabryka zamontowała?

Bonusowe pytanie, część elementów plastikowych wewnątrz pralki np kieszeń na proszek, czy bęben ma numery napisane markerem, czy jest to znak, żę pralka mogła być naprawiana - mam ją od nowości, czy jest to normalne?

Z góry dzięki za pomoc.

EDIT:
    Jakiś czas temu miałem wyciek wody w okolicach pralki i otworzyłem ją celem sprawdzenia czy to nie cieknie z niej. W środku był klocek styropianowy coś kolo 7 na 7 cm widać było, że albo wyłamał sie albo połamał i jest to tylko część dodatkowo sporo styropianowych kuleczek, mniej więcej w tym czasie zaczęło się stukanie, czy ten styropianowy klocek miał jakiekolwiek zadanie? Nie znalazłem miejsca do którego mógłby pasować.
  • Poziom 39  
    Dobrze było by gdybyś dołączył jakiś film z objawów tego problemu lub chociaż ścieżkę dźwiękową. Bardzo pomocna by była również ścieżka dźwiękowa z kręcenia bębnem rękoma po zdjęciu paska. Niestety z opisu nie można nic wywnioskować a po 5 latach użytkowania jak najbardziej wchodzi w grę uszkodzenie łożysk bębna lub nawet krzyżaka bębna. Równie dobrze przyczyną mogą być amortyzatory więc sam opis to zdecydowanie za mało.
  • Specjalista AGD
    Azarado napisał:
    Czy to może być objawem uszkodzenia amortyzatorów, czy wystarczy może je nasmarować i ostatecznie czy może to być przyczyna tłuczenia pralki?

Zmęczone amory jak najbardziej mogą się tłuc, dzwonić, pukać, stukać. Ostatecznie MOŻE być to przyczyną, ale ustalić ostatecznie musisz Ty.

Azarado napisał:
    'Trzeszczą', również węże gumowe podczas pracy, tu pewnie pomoże wymiana na nowe.

Trzeszczących węży jeszcze nie spotkałem... ale jak chcesz, wymieniać możesz.

Azarado napisał:
    3. Odczytałem numer amortyzatorów i mają one silę 70N, czy warto dać mocniejsze np 80tki, czy lepiej trzymać się tego co fabryka zamontowała?

Sądzisz, że lepiej wiesz od inżyniera który projektował sprzęt ? Jak chcesz skaczącą i przemieszczającą się pralkę to szukaj minimum 120N ;-) Po jakiegoś grzyba w tym konkretnym modelu są amory 70N, zwykle rozpiętości w pralce stosuje się ok 60N - 120N, a jakie konkretnie się stosuje zależy od wielu czynników.

Orginał:
    https://north.pl/karta/dc66-00343h-amortyzator-bebna-do-pralki,704-XW-1338.html

Zamiennik:
    https://north.pl/karta/amortyzator-bebna-do-pralki,708-HA-0800.html

Azarado napisał:
    Bonusowe pytanie, część elementów plastikowych wewnątrz pralki np kieszeń na proszek, czy bęben ma numery napisane markerem, czy jest to znak, żę pralka mogła być naprawiana - mam ją od nowości, czy jest to normalne?

Myślę, że mogli ją poskładać z kilku różnych modeli... a tak serio to fabryka sobie niektóre rzeczy tak oznacza, a dla Ciebie nie ma to znaczenia.

Azarado napisał:
    czy ten styropianowy klocek miał jakiekolwiek zadanie?

Należało to usunąć przed pierwszym użyciem sprzętu.
  • Poziom 9  
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Postaram się wstawić nagranie dziś/jutro, jak nazbiera się trochę prania.

mrice w instrukcji nie było mowy o tym styropianie ale mniejsza z tym ;). Amorki wcześniej też widziałem, natomiast te u mnie mają oznaczenie DC66-00531A i w north są niedostępne.
    https://andomagd.pl/amortyzator-70n-fi-1013-mm-dc6600531a-p-3383.html niby też producent samsung

Co do tych oznaczeń markerem to wyglądają jak częsci samochodowe ze szrotu, dlatego mnie to zmartwiło, w Whirpool i Amice nie widziałem czegoś takiego stąd pytanie, czy nie była np poserwisowa.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Tak na szybko:
    1. Stuki puki amorka przy ruszaniu bebnem przod tyl/gora dol/ lewo prawo stuki o podobnym nasileniu, czy halas kwalifikuje je do wymiany?
    https://www.youtube.com/watch?v=SUtilWaG6cA&feature=youtu.be
    2. Niestety nie słychać kompletnie nic przy kręceniu kołem, troche nagrało sie od środka bębna, brzmi to podobnie kiedy dostanie się trochę piasku w okolice kółka od łyzworolek czy deskorolki.
    Kolo: https://www.youtube.com/watch?v=_v2ppsByzTA&feature=youtu.be
    Srodek bebna: https://www.youtube.com/watch?v=T7Mb4XkUpYY&feature=youtu.be

Podsumowując przy wirowaniu nasila się stukot z pierwszego filmiku plus pralka się trzęsie jakby nie byla wypoziomowana, czy to będą jednak te amorki? Jeśli tak to czy wymienić też sprężyny?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    W amortyzatorze liczy się by pasował średnicą otworów montażowych i długością oraz siłą tłumienia drgań a jego wygląd może odbiegać od oryginału. Opisami markerem się nie przejmuj bo tak po prostu w trakcie montażu urządzenia części są oznaczane i to nie świadczy o niczym złym.
    Film z kręcenia bębnem dłonią jest bardzo krótki i nie można za wiele wywnioskować.
    Najlepiej zdemontuj oba amortyzatory i sprawdź ich sprawność poza pralką. Jeżeli nie będą stawiać ewidentnie wyczuwalnego oporu to będą zużyte.
    Nie ma konieczności wymiany sprężyn. Wymienia się tylko amortyzatory a sprężyny jedynie gdy któraś pęknie itp. a to zdarza się bardzo rzadko.
  • Poziom 9  
    Jest krótki, ponieważ nic nie było słychać, kręciłem 5 minut i kompletnie nic nie zarejestrowało się, to chyba dobry znak :)
    Postaram się nagrać jeszcze film podczas wirowania, ewentualnie tak jak mówisz wymontuje amorki i jak będą zużyte wymienię.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Azarado napisał:
    w instrukcji nie było mowy o tym styropianie ale mniejsza z tym

I to jest bardzo słuszne podsumowanie kwestii styropianu, to miękki materiał i nie zrobi niczemu krzywdy.

Azarado napisał:
    Amorki wcześniej też widziałem, natomiast te u mnie mają oznaczenie DC66-00531A i w north są niedostępne.

Owszem, bo prosucent sam zmienił model stosowanych amortyzatorów, to co Ci linkowałem jest zgodne z wytycznymi Samsunga i zostało by założone przez serwis autoryzowany (oczywiście mówię o orginale)

Azarado napisał:
    Co do tych oznaczeń markerem to wyglądają jak częsci samochodowe ze szrotu, dlatego mnie to zmartwiło, w Whirpool i Amice nie widziałem czegoś takiego

Też się spotyka.

Azarado napisał:
    1. Stuki puki amorka przy ruszaniu bebnem przod tyl/gora dol/ lewo prawo stuki o podobnym nasileniu, czy halas kwalifikuje je do wymiany?

Ewidentnie dzwonią, najpewniej wewnatrz trzpień o obudowę. Sam stukot jako taki amorów nie dyskwalifikuje, istotna jest sprawność amortyzatora w kwestii tłumienia drgań, nie mniej zdarzały mi sie przypadki, gdzie amory potrafiły podczas wirowania robić taki raban, że klient chciał je wymienić dla świętego spokoju i ciszy.

Być może właśnie Samsung odkrył, że po kilku latach te amory sie rozlatują i dzwonią jak dzwon Zygmunta i dla tego zmienił stosowany model części w serwisie.

Azarado napisał:
    czy to będą jednak te amorki?

możliwe

Azarado napisał:
    Jeśli tak to czy wymienić też sprężyny?

Nie.
  • Poziom 9  
    Dzięki za sugestie, amorki zamówiłem, ponieważ dostałem nakaz 'żeby to nie stukało'.
    Dziś udało mi się nagrać wirowanie na ostatnim etapie, prania było mało i wirowanie tylko na 800.

https://www.youtube.com/watch?v=vEr66uz73MY&feature=youtu.be
    Na filmie nie udało mi się tego uchwycić ale delikatnie cała obudowa trzęsie się. Pralka ma po 5- 10 cm luzu z każdej strony.
    Czy na podstawie tego filmiku da się coś więcej wywnioskować?
    Kiedy miałem zdjętą górną pokrywe dociskając ten kamień przykręcony z góry ręką wibracje ustawały.

EDIT:
    Przy rozpędzaniu bęben buja się po bokach dosyć mocno w przód i tył ale to chyba normalne zjawisko.
  • Poziom 39  
    Moim skromnym zdaniem nie ma się do czego przyczepić oglądając pracę pralki.
    Tutaj pralka z ewidentnie uszkodzonymi amortyzatorami: https://youtu.be/Ik6YMMoD-AU
  • Poziom 9  
    Od jakiegoś czasu tak hałasuje. Wcześniej była bardzo cicha. Przypuszczam, ze dźwięk pochodzi od amorków i niesie po budzie. Przy większej ilości prania i wirowaniu na 1000, zachowuje się podobnie do tej Amica z linku.

Czy po tych wszystkich filmikach, można raczej wykluczyć łożysko i krzyżak? Dziś żona robiła Eko czyszczenie bębna i tam jest wirowanie 400, cichutko chodziło
  • Specjalista AGD
    Azarado napisał:
    Czy na podstawie tego filmiku da się coś więcej wywnioskować?

Nie.

Azarado napisał:

Przy rozpędzaniu bęben buja się po bokach dosyć mocno w przód i tył ale to chyba normalne zjawisko.

Na boki tak, przód tył powinien w niewielkim zakresie.

Azarado napisał:
    Czy po tych wszystkich filmikach, można raczej wykluczyć łożysko i krzyżak?

Łożyska raczej tak, krzyżak trzeba obmacać, trzeba sprawdzić stabilność trzymania się bębna na każdej łapie (tak jak masz przetłoczenia)