Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie ogrzewanie domu 921m2 polecacie?

antek470 22 Apr 2020 14:20 585 8
    antek470
    Level 2  
    Witam.
    Poszukuję najekonomiczniejszego w czasie eksploatacji jak i najtańszego w instalacji systemu ogrzewania domu w którym znajdować się będzie 21 mieszkań pod wynajem. Budynek jest w trakcie budowy w chwili obecnej wykonywane są fundamenty. Pierwotnie dom miał zostać podłączony do ogrzewania miejskiego niestety termin przyłączenia przesunie się o 2 lata dlatego na szybko muszę znaleźć inny system ogrzewania.
    Dane budynku:
    -powierzchnia całkowita 921,18 m2
    -powierzchnia mieszkalna 786,18 m2
    -powierzchnia klatki schodowej+ korytarzy 135 m2
    - 3 kondygnacje
    -prosta bryła klocek, 14 balkonów
    -21 mieszkań (6 kawalerek, 12 mieszkań dwu pokojowych, 3 mieszkania trzypokojowe)
    -powierzchnia kotłowni/rozdzielni parter 2,32m2 (w chwili obecnej możliwość przeniesienia do innego większego pomieszczenia)
    -powierzchnia ścian zewnętrznych (bez okien) 568,21m2- ocieplenie styropian 20cm
    -powierzchnia dachu 348,72m2- ocieplenie styropian 25cm
    -powierzchnia okien 140,4m2 planowane 2 szybowe U1,0
    -izolacja podłogi parteru od gruntu styropian 15cm
    -kaloryfery 66 szt
    -punkty poboru ciepłej wody 63szt (zlew, umywalka, 15x prysznic/6x wanna)
    Kierownik budowy proponuje mi instalacje po jednym kotle gazowym wraz z zasobnikiem wody na każdej kondygnacji, argumentuje to tym że kotły będą pracować z niższą mocą oraz że nie będzie problemu z brakującą gorącą wodą, w budynku będzie mieszkać ok 40-45 osób.
    Montaż w każdym mieszkaniu indywidualnego ogrzewania nie jest możliwy ze względu na to że budynek nie jest budynkiem wielorodzinnym tylko domem jednorodzinnym. Ogrzewanie będzie wliczone w cenę czynszu, dlatego zależy mi na niskim koszcie eksploatacji.
    Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla mnie?
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Powinno się jednak doprowadzić do podłączenia ogrzewania miejskiego - przyśpieszyć to wszystko, by było wcześniej gotowe (zaraz po wykończeniu budynku).
    antek470
    Level 2  
    Niestety nie ma możliwości przyspieszenia przyłącza ponieważ najpierw musi zostać zaprojektowana oraz przedłużona magistrala główna, a nie stać mnie na spłatę kredytu przez dwa lata czekając na przyłącze, dlatego muszę wybrać ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
    strikexp
    Level 27  
    Elektryczne wyjdzie na pewno dużo drożej. Tym bardziej że eko durnie dążą do podwyżek cen prądu. Więc bym szedł w gaz jak masz przyłącze. Dodasz automatykę i będzie śmigać. Obecnie zimy to są tak ciepłe że nawet ta moc nie musi być zbyt duża. Ewentualnie możesz zrobić takie 2w1. Ogrzewanie gazowe jako podstawa i tani elektryczny podgrzewacz czy jak to się tam zwie jako dodatkowa moc na mrozy.
    Tylko w przypadku ogrzewania elektrycznego weź pod uwagę czy starczy Ci mocy przyłączeniowej... Teraz taniej postawić generator na ropę niż transformator dużej mocy. Więc to też byłby argument żeby iść w gaz.

Jeszcze tak doczytałem o tej wodzie. Ja nie wiem kto ma tam mieszkać. Ale jak w mieście ludzie rano wstają do pracy w biurze. To każdy wskakuje pod prysznic mniej więcej w tym samym czasie.
    To jest poważny problem w takiej małej instalacji. I potrzebujesz dużego akumulatora ciepła żeby to obsłużyć. Więc lepiej montuj od razu coś co spełni wymagania mieszkańców pod tym kątem.
    tomleszno
    Level 22  
    Może gazowa pompa ciepła była dla ciebie odpowiednia. Zastanów sie nad powietrzną pompą ciepła+fotowoltaika.
    antek470
    Level 2  
    Wydaje mi się że gazowa pompa ciepła będzie najdroższym możliwym rozwiązaniem, a szukam czegoś taniego.
    W mieszkaniach będą najprawdopodobniej mieszkać pracownicy okolicznych fabryk praca (6-14, 14-22, 22-6).
    Chyba najtańsze w montażu było by:
    A: ogrzewanie gazowe+ w każdym mieszkaniu boiler 50l z grzałka 1200w (na mieszkanie będzie przewidziane 3,8kw prądu)
    B: ogrzewanie gazowe+ zbiornik akumulacyjny z wężownicą 1000l tylko czy piec nie będzie zbyt mocno obciążony grzaniem tej wody?
    strikexp
    Level 27  
    Piec powinien mieć określoną pracę ciągłą. Ponadto ja bym powielał piece. Łatwiej na spokojnie wymienić jeden z nich niż mieć gównoburzę że ogrzewanie padło i nikt czynszu nie zamierza płacić. Łatwiej też dodać kolejny.

Bojler w każdym mieszkaniu wydaje się całkiem dobrym pomysłem jeśli później chcesz go wywalić i podłączyć ogrzewanie miejskie.
    Jednak ogrzewanie elektrycznością jest szalenie drogie. Tylko czajnik jest tani ponieważ gotuje litr wody i tyle. Podczas kąpieli idą dziesiątki litrów.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    21 szt klimatyzatorów kanałowych 3kW.
    GZ50
    Level 13  
    Witam.
    Proponuję ogrzewania gazowego ELCO TRIGON XL ( elco.com.pl )

ELCO