Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Icom IC-735 - Szwankujący enkoder...

22 Kwi 2020 14:21 207 5
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cześć.

Po piętnastu latach chciałem wrócić do starego hobby i chociażby posłuchać co dzieje się na pasmach.
    Niestety mój wierny IC-735 się na mnie wypiął i objawił standardową usterkę polegającą na niewłaściwej pracy enkodera znajdującego się za "gałą".
    Przestraja w obie strony w górę, albo nie przestraja, nie zmienia pasm, itd.
    Usterka jest znana i polega na "zdechnięciu" odbiorników podczerwieni w enkoderze. Udało mi się ustalić, że u mnie padł jeden z dwóch.

Icom IC-735 - Szwankujący enkoder...

Są dostępne zamienniki enkoderów, ale tylko w USA.
    W enkoderze pracują odbiorniki o symbolu IS433. Znalazłem karty katalogowe, ale do 431, 432, 435, 436. :-( Różnią się między innymi tym, że jedne dają na wyjściu stan wysoki, a inne stan niski.

Czy ktoś może naprawiał enkoder przez wymianę odbiorników? Jeśli tak, proszę o wskazówki.

Każda informacja będzie dla mnie bardzo cenna, bo nie chciałbym się pozbywać tego radia.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    Tak, widziałem, ale przeróbka sięga zbyt "głęboko" w urządzenie.
    SP5IT napisał:
    Zrób nowy jak w dołączonym PDF.
    Michał

I bardzo pięknie dziękuję. Super rozwiązanie. Na oryginalnej płytce zostawię tylko diody IR i nowe fototranzystory, a resztę wpakuję na jakąś małą płytkę już wewnątrz urządzenia.
    Na razie wymieniłem baterię podtrzymującą pamięć, CR2032 w "oprawce" pozyskanej ze starej płyty głównej komputera, ustawiłem z trudem 40m i będę stroił przyciskami na mikrofonie.
    Antena DWZO i można słuchać. :-)
    Rozwiązanie odnalezione przez Kolegę SP5IT usunęło usterkę.
    Udało mi się zmieścić wszystko na jednej płytce i pozostało mi tylko zamontowanie podzespołu.

Icom IC-735 - Szwankujący enkoder... Icom IC-735 - Szwankujący enkoder... Icom IC-735 - Szwankujący enkoder... Icom IC-735 - Szwankujący enkoder...

Zastosowałem fototranzystory jak w opisie, diody IR TSSS2600 i tranzystory Darlingtona BCX38C.