Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do zapisania ustawień wszystkich programów?

22 Kwi 2020 16:37 153 8
  • Poziom 12  
    Witam, czy jest jakiś szybki i prosty sposób, program na zapisanie ustawień wszystkich programów (najlepiej skopiowanie programów razem z aktywowanymi kluczami, ustawieniami itp?) Przykładowo muszę przenieść się na nowy dysk z nowym systemem i chciałbym przywrócić wszelkie ustawienia jakie mam na obecnym systemie.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Większość danych aplikacji w Windows trzyma się w %appdata% oraz Program Files, wystarczy skopiować te foldery i większość katalogów z plikami ustawień zostanie zapisana.
  • Poziom 43  
    Pawelawe napisał:
    czy jest jakiś szybki i prosty sposób, program na zapisanie ustawień wszystkich programów (najlepiej skopiowanie programów razem z aktywowanymi kluczami, ustawieniami itp?)

Tak - wystarczy użyć dowolnego programu do backupu (tworzenia obrazu dysku/partycji). Dowolnego, to oznacza również np. wbudowaną w Windows Kopię zapasową.

p1ot98 napisał:
    ...wystarczy skopiować te foldery i większość katalogów z plikami ustawień zostanie zapisana.

Tylko potem będzie kłopot z ich uruchomieniem - brak odwołań w rejestrze - oraz kluczami, one nie zawsze są dostępne z poziomu "swego" programu.
  • Użytkownik obserwowany
    Matuzalem napisał:
    Pawelawe napisał:
    czy jest jakiś szybki i prosty sposób, program na zapisanie ustawień wszystkich programów (najlepiej skopiowanie programów razem z aktywowanymi kluczami, ustawieniami itp?)

Tak - wystarczy użyć dowolnego programu do backupu (tworzenia obrazu dysku/partycji). Dowolnego, to oznacza również np. wbudowaną w Windows Kopię zapasową.

p1ot98 napisał:
    ...wystarczy skopiować te foldery i większość katalogów z plikami ustawień zostanie zapisana.

Tylko potem będzie kłopot z ich uruchomieniem - brak odwołań w rejestrze - oraz kluczami, one nie zawsze są dostępne z poziomu "swego" programu.

Wspominałem jedynie o ustawieniach aplikacji, nie pisałem nic na temat kluczy. Ale słuszna uwaga, większość danych aktywacyjnych znajduje się w rejestrze.
  • Poziom 43  
    Pewniak i do wszystkich - nie ma. Tylko cała kopia partycji z systemem przeniesie wszystkie ustawienia (razem z resztą oczywiście).
  • Poziom 12  
    p1ot98 napisał:
    Większość danych aplikacji w Windows trzyma się w %appdata% oraz Program Files, wystarczy skopiować te foldery i większość katalogów z plikami ustawień zostanie zapisana.

To wiem tylko, że znajduje się tam też sporo zbędnych folderów i nie jestem w stanie ogarnąć co do czego, a po za tym tak jak pisał Matuzalem samo przeniesienie takiego folderu nie zawsze musi oznaczać, że ten program będzie działał.

Matuzalem napisał:
    Pawelawe napisał:

Tylko, że taka kopia zapasowa zapisuję wszystkie foldery/pliki czego właśnie nie chcę. Potrzebuje jakiegoś programu, który jest w stanie zapisać wybrany program i wszelkie z nim związane ustawienia, klucze, podfoldery itp.

helmud7543 napisał:
    Pewniak i do wszystkich - nie ma. Tylko cała kopia partycji z systemem przeniesie wszystkie ustawienia (razem z resztą oczywiście).

No właśnie o tym sposobie jedynie mi wiadomo, a chciałem zrobić to bardziej sprawnie.

A tutaj co robi ten gościu na filmie?
    https://youtu.be/Q36OazO5yzE?t=463
    Co o tym sądzicie?
  • Poziom 43  
    Mam wrażenie, że Kopii zapasowej Pan nawet się nie przejrzał. Gdyby tak było, to wiedziałby Pan o możliwości wyboru tego co ma zawierać. To jednak zawsze będzie tylko proteza skoro chce Pan instalować nowy system, potem coś doń "dokopiowywać".

PS
    Co do części wymagań zawsze jest Historia plików, a w wypadku starszych wersji systemu jakieś "managery migracji" plików i ustawień.
  • Poziom 12  
    Matuzalem napisał:
    Mam wrażenie, że Kopii zapasowej Pan nawet się nie przejrzał. Gdyby tak było, to wiedziałby Pan o możliwości wyboru tego co ma zawierać. To jednak zawsze będzie tylko proteza skoro chce Pan instalować nowy system, potem coś doń "dokopiowywać".

PS
    Co do części wymagań zawsze jest Historia plików, a w wypadku starszych wersji systemu jakieś "managery migracji" plików i ustawień.

Doskonale zdaje sobie sprawe, że w kopii zapasowej można wybrać konkretne foldery, tylko skąd mam np. wiedzieć gdzie program X zapisuję swoje ustawienia/klucze itp? Przecież zazwyczaj programy mają po kilka folerów,podfolderów i do tego jakieś klucze w rejestrze.

A ja nie mam zamiaru kopiować np. całego folderu AppData, bo przez lata zebrało się tam również sporo zbędnych folderów.
  • Poziom 43  
    Pawelawe napisał:
    A ja nie mam zamiaru kopiować np. całego folderu AppData, bo przez lata zebrało się tam również sporo zbędnych folderów.

Ja tam nie wiem, ale np. w Kopii zapasowej miałem zapisany m.in. folder Outlook (ścieżka: C:\Users\...\AppData\Local\Microsoft) i żaden inny z AppData więc... Chyba jednak Pan przesadza.

Co do
    Pawelawe napisał:
    ...skąd mam np. wiedzieć gdzie program X zapisuję swoje ustawienia/klucze itp?
    zaś to już naprawdę Pan chyba przesadza. - Są programy do migawek i wystarczy ich używać, by po każdorazowej instalacji jakiejś aplikacji sprawdzić "co i gdzie" się zmieniło.
    By uniknąć odpowiedzi w stylu, "ale te programy już są zainstalowane", to powtórzę: Backup, backup i jeszcze raz backup* (jest jedynym rozwiązaniem, o przepraszam nie jedynym - zawsze można "z palca i oka" wszystko poustalać).

* Kwestia wyboru odpowiedniego pod względem konfigurowalności programu.