Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające światło w części domu

22 Kwi 2020 20:52 93 2
  • Poziom 4  
    Witam, mam problem, który pojawił się pewnego dnia bez konkretnej przyczyny. Mam nowy dom z nową instalacja. Ponad dwa lata nic się nie działo, natomiast dziś popołudniu jak się ściemniło po zapaleniu światła w połowie domu mruga światło. W drugiej części nie. Nie ma nowych urządzeń, nic specjalnego się nie wydarzyło. W bezpiecznikach nic nie widać żeby się działo. Gdzie szukać przyczyny?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik obserwowany
    Anek3101 napisał:
    Witam, mam problem, który pojawił się pewnego dnia bez konkretnej przyczyny. Mam nowy dom z nową instalacja. Ponad dwa lata nic się nie działo, natomiast dziś popołudniu jak się zciemniło po zapaleniu światła w połowie domu mruga światło. W drugiej części nie. Nie ma nowych urządzeń, nic specjalnego się nie wydarzyło. W bezpiecznikach nic nie widać żeby się działo. Gdzie szukać przyczyny?

Nieprawidłowa instalacja elektryczna, zapewniam że znam wiele takich przypadków.
  • Poziom 18  
    Pewnie się poluzowało/wypaliło/zaśniedziało połączenie przewodów - np. w puszce. Trzeba znaleźć miejsce uszkodzenia i poprawić połączenie.

Na początek proponuję sprawdzić, czy na oświetlenie jest osobne zabezpieczenie w rozdzielnicy i czy może są 2 lub więcej zabezpieczeń na oświetlenie. Jeżeli jest osobne (tak powinno być) to proponuję sprawdzić za pomocą lampki przenośnej ze zwykłą żarówką, czy problem nie występuje w gniazdach - trzeba się przejść po wszystkich gniazdach. Jeżeli jest więcej zabezpieczeń na oświetlenie, proponuję włączać po jednym po kolei i ustalić czy problem dotyczy tylko jednego obwodu oświetlenia czy większej liczby.

Generalnie największa szansa na na pogorszenie się połączenia przewodów będzie tam, gdzie ktoś połączyć ich ze sobą za dużo i użyl do tego niewłaściwej metody - przykładowo skręcił 2 przewody ze sobą i owinął taśmą izolacyjną, albo podłączył na zacisk zabezpieczenia w rozdzielnicy więcej niż 1 przewód i zrobił to nieprawidłowo.

Słabe połączenie może być zarówno na przewodzie fazowym, jak i na przewodzie neutralnym.

Jak się zidentyfikuje już ten obwód oświetlenia, na którym występuje problem, to najprościej przejść po tym obwodzie od rozdzielnicy po kolei przez wszystkie miejsca połączeń (np. puszki) i sprawdzać poprawność połączeń.