Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik drabinkowy - podłączenie grzałki, grzejnik nie chce grzać z CO

mikaxx 23 Apr 2020 00:18 1011 14
    mikaxx
    Level 11  
    Witam, mam problem z grzejnikiem drabinkowym. Grzejnik ten mam od niedawna. Wcześniej był zwykły żeberkowy na innej ścianie. Został on przeniesiony na przeciwległą ścianę a rurki zostały puszczone podłogą.
    Jak widać na załączonym zdjęciu jest on podłączony od dołu.
    Moje pierwsze pytanie jest takie:
    Po zamontowaniu grzałki u dołu i zalaniu grzejnika wodą, nie chce on grzać z CO. Mimo iż wcześniej działał. Z instalacji została najpierw spuszczona woda a następnie instalacja została zalana ponownie wodą. Grzejnik łazienkowy i pozostałe grzejniki zostały odpowietrzone, ale mimo to rurka z ciepłą wodą idąca na zasilanie grzejnika była cały czas zimna. (pompka z pieca CO jest cały czas włączona). Nie wiem co może być problemem. Czy gdzieś w instalacji w środku jest zapowietrzenie ? A może trzeba nagrzać piec do 80 stopni, żeby ta temperatura została "przepchana" dalej?

Drugie pytanie: Czy nie lepiej będzie gdy ten grzejnik zostanie podłączony krzyżowo? Czyli zasilanie przeniesione w lewy górny róg (poprzez przedłużenie rurki zasilającej w górę), a powrót tam gdzie jest teraz czyli prawy dolny róg. A jeśli tak, to gdzie miałaby iść grzałka? w lewy dolny róg czy ona musi być zawsze na powrocie?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Czy jest odkręcony zaworek w tym trójniku przez który jest wsadzona grzałka? Jeżeli tak, to może jest za duża średnica grzałki albo uszczelka i blokuje przepływ.
    Sprawdź, czy można odpowietrzyć grzejnik (upuścić wody) przy zakręconej głowicy termostatycznej, będzie wiadomo czy powrót jest drożny.
    Zakręć wszystkie grzejniki i sprawdź czy ten zacznie grzać.
    mikaxx
    Level 11  
    tak, zaworek jest odkręcony. Sprawdzę to, tylko najpierw chciałabym go przerobić czyli jednak puścić zasilanie z termostatem w lewym górnym rogu. Jeśli tak zrobię to czy grzałke mogę wtedy przenieść w lewy dolny róg (tam gdzie teraz jest zasilanie z termostatem) a powrót zostanie tam gdzie jest czyli prawy dolny róg?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Możesz przerobić ale straci estetyka. Tak też powinno grzać. Grzałka nie musi być na powrocie, bo przy grzejnikach z zaworem 4dr (powrót zasilanie w jednym przyłączu) grzałka jest w drugim wolnym.

Dodano po 1 [minuty]:

I termostat na górze nie będzie działał prawidłowo. Będzie ogrzewany grzejnikiem i kupa.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeżeli grzejnik po przeniesieniu grzał dobrze i dopiero dołożenie grzałki go zepsuło to musisz tam szukać przyczyny.
    Może trzeba zwiększyć przepływ na nastawie wstępnej, jeżeli jest takowa przy wkładce termostatycznej.
    mikaxx
    Level 11  
    hmm a czemu termostat na górze nie będzie działać prawidłowo? To wtedy nie montuje się termostatu?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Bo będzie mierzył temperaturę powietrza gorącego od grzejnika i będzie działał tak, że raz grzejnik będzie ciepły raz zimny. Ogólnie każdy termostat montowany na górze grzejnika działa jako tako, ale przy ręcznikowcu będzie to bardzo odczuwalne. Można by zastosować głowicę z wyniesioną kapilarą, ale to nie estetyczne.

Dodano po 2 [minuty]:

Przed montażem grzałki grzejnik grzał?
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Podejrzewam, że to ta grzałka blokuje przepływ czynnika grzewczego (może ma za dużą średnicę). Co do termostatu na górze (gdyby podłączyć krzyżowo), to owszem, będzie przekłamywał (nagrzewanie przez grzejnik), ale można temu po części zapobiec montując zawór tak, by głowica nie była wprost nad grzejnikiem czy nad rurą zasilającą. Dla próby polecam (oczywiście po zakręceniu zaworu na zasilaniu i powrocie) wyjęcie tej grzałki i sprawdzenie, czy grzejnik ruszy (po odkręceniu zaworów). A czy nie było coś zmieniane w kryzowaniu (nastawa wstępna) - jest to dostępne po zdjęciu głowicy termostatycznej? Może tam trzeba podnieść nastawę (mogło się zamulić, na skutek zdławionego przepływu przez obecność grzałki). Szkoda, że to nie Kraków - wtedy bym mógł zobaczyć na miejscu. Jeszcze jedno. Przed przeróbką na zasilanie od góry warto sprawdzić, czy aby producent nie zalecił podłączenia wyłącznie od dołu. Takie grzejniki (wyłącznie z dolnym podłączeniem) istnieją i mają specjalną budowę wewnątrz, przez co działają tylko przy takim podłączeniu. W większości "ręcznikowców" można robić też tradycyjnie: zasilanie - góra, powrót - dół i wydajność grzejnika jest wtedy większa niż przy podłączeniu dolnym. W ogóle to czy ten grzejnik ma odpowietrznik? Jeśli podłączenie jest dolne (zarówno zasilania, jak i powrotu), to może się w nim często gromadzić powietrze.
    Gdyby zasilanie było z góry, to grzałkę można byłoby umieścić na dole z drugiej strony i wtedy by ona nie blokowała przepływu czynnika grzewczego.
    mikaxx
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedzi. Moja głowica termostatyczna nie ma "nastawy wstepnej" czyli tej możliwości regulacji po ściągnięciu plastikowej osłony. To jest bardzo prosta głowica. Przed montażem grzałki na dole to grzejnik grzał bardzo fajnie :) ta opcja z przeniesieniem zasilania na górę zaczyna mnie naprawdę przekonywać...wtedy grzałka byłaby w lewym dolnym rogu i przynajmniej jeden problem zostałby już na zawsze wyeliminowany.
    Bardzo przydatne sugestie od obu Panów :)

P.S Panie Zbigniewie właśnie sprawdziłam w opisie aukcji na której kupiłam grzejnik , pisze że można podłączyc od dołu albo góra- dół :)

Odpowietrznik jest teraz w lewym górnym rogu. Może zostanie przeniesiony na prawy górny róg. Oczywiście odpowietrzałam go i nawet długo spuszczałam wodę tym odpowietrznikiem. Niestety to nic nie dało.
    Wojtermet25
    Level 28  
    Zmiana miejsca odpowietrznika nie pomoże. Zmiana zasilania na górę to albo rzeźba albo demolka w łazience.
    Do sprawdzenia drożność powrotu w miejscu gdzie były zmiany przy montażu grzałki.
    Jeżeli grzejnik zacznie grzać przy zakręconych innych grzejnikach to regulacja hydrauliczna instalacji (skryzować tamte grzejniki), albo pompka na wyższy bieg. Musi grzać, łaski nie robi ;)
    Oczywiście grzałka wyłączona jak ma grzać z CO bo może się robić korek termiczny.
    mikaxx
    Level 11  
    :) Mam nadzieję, że rzeźba a nie demolka.. Dam znać co i jak jak już coś się okaże .

Co to znaczy "Skryzować grzejniki "?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Osobiście wybrał bym w ostateczności demolkę, bo puszczenie rurki po wierzchu nowych kafli to nie bardzo (to jest rzeźba} ;)
    Pierwsze to zobacz na jakim biegu jest pompka przy kotłe, ta od CO. Jeżeli można to daj wyższy.
    Kryzowanie to regulacja przepływu (najczęściej zmniejszenie) przez grzejniki które grzeją najlepiej (najszybciej robią się całe gorące) i dokonuje się tego na nastawie wstępnej przy wkładce zaworowej lub zaworem powrotnym (jeżeli jest taka możliwość).
    A na początek zrób test o który prosiłem. Zamknij wszystkie grzejniki i zobacz czy ten ruszy. Jeżeli to kocioł zasypowy to ostrożnie, żeby nie zagotować wody.

Dodano po 3 [minuty]:

I się pytam ja, gdzie jest ten co montował tą grzałkę? Dlaczego zostawił nie skończoną robotę? Chyba, że go pogoniłaś, bo się poddał i nie wziął za to kasy ;)
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Dot. postu #8. Nastawa wstępna jest dokonywana na zaworze, a nie na głowicy, czyli można ją wykonać po zdjęciu głowicy z zaworu. Niektóre zawory mogą nie mieć możliwości nastawy wstępnej (ale większość ma).
    mikaxx
    Level 11  
    Grzejnik przerobiony, ogólnie wszystko jest cacy. Grzałka w lewym dolnym rogu i pod prądem działa.Wszystko już śmiga :D Była zapowietrzona rurka zasilająca, samo odpowietrzanie odpowietrznikiem nie pomogło. Właśnie wszystko ruszyło :)
    mikaxx
    Level 11  
    Moi drodzy. Grzejnik działa z CO ale nie jest idealnie.. Góra gorąca bardzo mocno, a doł taki sobie. Dlaczego tak może być ? Pompka chodzi na 3...Czy takie coś to może być wina termostatu ? Czy może pomóc dokręcanie do dolnego zaworu powrotnego zaworu zwrotnego? czyli żeby woda z powrotu nie wlewała się z powrotem do grzejnika? A może coś innego trzeba z tym zrobić?
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Każdy grzejnik - niestety - bardziej grzeje góra niz dołem (dlatego nieraz się pocą plecy a jednocześnie marzniemy w nogi), ale dobrze jest, gdy te różnice są niewielkie. Jeśli ta różnica jest doża, to znaczy, że jest mały przepływ. Może termostat "przymyka" przepływ (gdyż temperatura w pomieszczeniu osiąga nastawioną)? Może też jest coś źle z kryzowaniem, albo ta grzałka elektryczna ogranicza przepływ na powrocie.