Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki hydrofor do systemu nawadniania

Kriss_c 23 Apr 2020 05:59 2589 7
Ochrona Domu
    Kriss_c
    Level 4  
    Dzień dobry.
    Zwracam się z prośbą o poradę w kwestii zakupu pompy do studni (pompy ze zbiornikiem), do systemu nawadniania.
    Może w skrócie opiszę studnię:
    Studnia wykopana na głębokość około 7m (podczas wiercenia był piasek/żwir, na końcu glina).
    Średnica odwiertu była około 17cm.
    Lustro wody w tej chwili na głębokości około 2m.
    Zgodnie z zapewnieniem kopiących wydajność to około 5-6 m3 wody.
    Zainstalowany filtr długości około 1-1,2m i średnicy 1-1,5” (tak coś koło tego).
    Od filtra na powierzchnię rura 40mm zakończona zaworem zwrotnym.

Odbiory
    Po dwóch stronach domu mam zestawy zaworów.
    Od studni do zaworów (jednych i drugich) jest po około 15mb.
    Od hydroforu do zaworów biegną rury nawadniające 32mm o maksymalnym ciśnieniu 6 atmosfer.
    Na każdej linii nawadniającej maksymalnie po 3 zraszacze (w załączeniu dokładne zestawienie).
    Dlatego planowałbym zakup pompy, która pozwoliłaby na jednoczesne nawadnianie po dwóch stronach domu (czyli rzeczywistej przepustowości około 50-60l/min).

Pompa - hydrofor
    Zasilanie 220V.
    Dobrze byłoby gdyby był wyposażony w zabezpieczenie w przypadku braku wody w studni.
    Pompa - hydrofor będzie stał na dworze w drewnianej budce, na zimę będzie chowany do garażu.

Za wszelkie sugestie i porady z góry dziękuję.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
    berthold61
    Level 26  
    Moja rada odpuść sobie hydrofor i zapodaj pompę głębinową dokup zbiornik przeponowy i zawór hydroforowy a będziesz bardziej zadowolony , z hydroforami zawsze są jakieś problemy a to zawór zwrotny nie trzyma dobrze i się zapowietrzy w najmniej oczekiwanym momencie a druga sprawa to że głębinówki mają lepszy stosunek wydajności do pobieranego prądu i to dużo lepszy.
  • Ochrona Domu
    Kriss_c
    Level 4  
    berthold61 wrote:
    Moja rada odpuść sobie hydrofor i zapodaj pompę głębinową dokup zbiornik przeponowy i zawór hydroforowy a będziesz bardziej zadowolony , z hydroforami zawsze są jakieś problemy a to zawór zwrotny nie trzyma dobrze i się zapowietrzy w najmniej oczekiwanym momencie a druga sprawa to że głębinówki mają lepszy stosunek wydajności do pobieranego prądu i to dużo lepszy.

Tak jak już pisałem powyżej studnia jest wykopana z zamontowanym filtrem i wyprowadzoną rurą więc montaż pompy głębinowej nie jest możliwy.

Dodano po 1 [minuty]:

miroslaw wielki wrote:
    Czy 7 metrów nie będzie za płytko?

Poniżej zaczynała się glina, z tego co mówili kopiący może mieć głębokość i 30m dlatego chciałby zastosować zabezpieczenie w razie braku wody.
    Kriss_c
    Level 4  
    miroslaw wielki wrote:
    Tzn jakie zabezpieczenia? Przepraszam że pytam ale też jestem w trakcie zbierania sprzetu do studni.

poczytaj o zabezpieczeniu hydroforu przed suchobiegiem
    berthold61
    Level 26  
    Dużo pomp głębinowych ma już zabezpieczenie suchobiegu oczywiście nie te po 170 zł.