Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Micra - awaria czujki Ivory

dariog8 23 Apr 2020 20:33 366 6
Optex
 • #1
  dariog8
  Level 9  
  Witam.
  Mam zamontowany w mieszkaniu zestaw Satel Micra z czujkami Satel Ivory. Czujki były montowane 6 lat temu i nie było z nimi nigdy problemu. Niedawno zamontowałem obok czujki router wifi z Vectry. I ta czujka zaczęła wariować. Dwa dni pod rząd włącza alarm. Istnieje możliwość, że to przez router? A może czujka jest popsuta?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Optex
 • Optex
 • #3
  dariog8
  Level 9  
  Nie mam dostępu do tej grupy z postem. Jaka byłaby bezpieczna odległosc?
 • #4
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  W zalinkowanej dyskusji nadajnik radiopowiadomienia o mocy około 5W z anteną dipol pętlowy zakłócał czujkę z odległości 1,5 metra.
  W Wi-Fi moc jest ograniczona do chyba 0,5W. Ale jak to w radiołączności bez, dokładnej znajomości rozkładu pola wokół nadajnika i charakterystyki czułości czujki na zakłócenia radiowe, nie można nic określić. Danych tych nie ma w danych fabrycznych i trzeba je samemu pomierzyć specjalistycznym sprzętem. Sam koszt pomiarów będzie przekraczał wartość badanego sprzętu. Najpraktyczniej będzie porobić doświadczenia.
  Przenieś router 2 metry od czujki i potestuj kilkanaście dni. Jak nadal będzie źle to odsuń go na 4 metry i znowu testy.

  Zamontowałem jakiś czas temu alarm w biurze klienta, z czujkami Premier Texecom. Potem klient zamontował w odległości niecałych 2 metrów Acces Point Wi-Fi Cisco. Nie znam dokładnego typu. Klient nie zgłasza żadnych problemów.
 • #5
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A może po prostu montując router uszkodziłeś przewód od czujki. Aby móc coś więcej powiedzieć trzeba znać konfigurację systemu. Jesteś nam wstanie pokazać środek czujki, wiesz pod jakie wejście/ wejścia jest podłączona w centralce, jak te wejścia są skonfigurowane?
 • #6
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  dariog8 wrote:
  Niedawno zamontowałem obok czujki router wifi z Vectry. I ta czujka zaczęła wariować. Dwa dni pod rząd włącza alarm. Istnieje możliwość, że to przez router?


  Najprościej chyba, po sprawdzeniu okablowania o którym wspomniał @suworow , odłączyć zasilanie routera i wtedy sprawdzić. Ale z drugiej strony, skoro 6 lat było dobrze, to raczej wina zakłóceń generowanych przez router.
  Można jeszcze, bardzo szybko, podmienić czujki miejscami (pisałeś, że masz kilka czujek Ivory). Elektronika w tych czujkach montowana jest do okablowania za pomocą szybkozłącza, tak więc nie trzeba odłączać przewodów aby zamienić czujki do testów.
  Oczywiście przy podmianie pamiętaj o alarmie sabotażowym...

  Pozdrawiam.
 • #7
  dariog8
  Level 9  
  Zacznę od najłatwiejszego. Odłączę router przy włączeniu alarmu.