Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł radiowy jeden kanał. Jaki układ użyć, żeby rozróżniał sygnały?

Brendy8606 23 Apr 2020 22:11 336 13
IGE-XAO
 • #1
  Brendy8606
  Level 3  
  Witam

  Chciałbym z modułu radiowego użyć jeden kanał do wysyłania sygnału, żeby w odbiorniku zalączal i drugi wyłączał. Nadajnik jest podpięty pod dwa kontaktrony. Nie może to być bistabilny. Aktywowanie pierwszym kontaktronem dwa razy będzie mi wyłączało, a wyłączyć ma dopiero kiedy z drugiego kontaktronu pójdzie sygnał. Czy jest jakiś układ, który by to rozróżniał z jednego kanału?
 • IGE-XAO
 • #2
  CYRUS2
  Level 43  
  Brendy8606 wrote:
  Czy jest jakiś układ, który by to rozróżniał z jednego kanału?
  Trzeba zaprojektować.
  Ja to robiłem.
  Czy kolega posiada przekaźnik bistabilny który będzie realizował "włącz wyłącz" ?
  Jeżeli tak to wystarczy układ na dwa impulsy w jednym kanale.
  Pewnie chodzi to żeby przypadkowo nie włączyć.
  Można to zrealizować na jednym kanale.
  Długi wyłącz,a dwa-trzy wyłącz.
 • IGE-XAO
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Do zwielokrotnienia liczby kanałów i zabezpieczenia przed błędnym wyzwoleniem od zakłóceń, w torze radiowym, stosowane były kiedyś układy enkoderów i dekoderów jak HT12E i HT12D albo MC145026 i MC145027, przerzutnik bistabilny musiał byś dołożyć.
  Współcześnie to chyba każdy wybrał by mikrokontroler do tego zadania.

  Przy transmisji radiowej zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia błędów i zakłóceń, co jeśli sygnał z krańcówki nie dotrze do odbiornika?
 • #4
  CYRUS2
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  Przy transmisji radiowej zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia błędów i zakłóceń, co jeśli sygnał z krańcówki nie dotrze do odbiornika?
  Ma podpięte kontaktrony. Sprawa zakłóceń nadajnika odpada.
 • #5
  Brendy8606
  Level 3  
  Dokładnie tak kontaktrony są podpięte. Panowie walczyłem dzisiaj i poległem. Napiszę dokładniej mam moduły dalekiego zasięgu 3km testowane 2km łapią zasięg owszem użyłem mikrokontrolera do zaprogramowania i mam wyjścia 2 kanały włącz wyłącz. Kanały działają na zasadzie że musi być na nich masa. Chodzi o to, że będę je zasilał z baterii i muszę je usypiac. Tak wszystko działa tylko chodzi o spanie układów dlatego mam problem z tym sygnałem, żeby po impulsie z jednego kontaktronu wybudzalo mikrokontroler rst do masy i załączy jeden kanał i się usypia i drugi kontaktron wybudza rst do masy i załącza drugi kanał i usypia się. Próbowałem w nadajniku na układzie CMOS CD4011 bo on z tego co się orientuję nadaje się do baterii bo jest oszczędny tylko jak mam pull up 5V i opornik 10k do masy i dwa wejścia równolegle podpięte do rst żeby wybudzić jeśli jeden kanał czy drugi uruchamiam to chciałem odseparować diodami bo się kłóci to przez diodę sygnał nie przechodzi do rst bo ona też jakiś spadek 0,7V daje.
  CYRUS2 jak to zaprojektować co masz a myśli? Mogę narysować schemat dokładnie tego wszystkiego jak to próbowałem rozwiązać na CMOS CD4011. Jedna bramka mi załącza przez tranzystor jedno wejście i jest tam masa potrzebna do załączenia jednego kanału i rst do wybudzenia i druga bramka wyłącza tą pierwszą i załącza druga czyli drugi kanał tylko rst do wybudzania nie mogę razem spiąć bo się kłóci a diodami też nie mogę odseparować bo sygnał nie przechodzi o nie wybudza mikrokontrolera i radiowki. Żebym miał dwa wejścia do spania układów to nie byłoby problemu, ale jest jedno rst na które trzeba podać masę wybudza daje sygnał i usypia się i kiedy łączę z dwóch kanałow sygnał na jedno rst o separuje diodami 1n4007 to nie dociera przez diodę ta masa do rst i układ mi się nie wybudza się.
 • #6
  CYRUS2
  Level 43  
  Dużo tekstu z którego nic dla mnie nie wynika.
  Brendy8606 wrote:
  żeby po impulsie z jednego kontaktronu wybudzalo mikrokontroler rst do masy i załączy jeden kanał i się usypia i drugi kontaktron wybudza rst do masy i załącza drugi kanał i usypia się.
  Napisz to "po ludzku" bo ja śpię w nocy.
  Jakie sygnały czasowe dają kontaktrony ?
  Nowe układy mogą wystawić impulsy - zero lub jedynkę.
  Sygnały trzeba sprecyzować liczbowo.
  1. Czas trwania każdego.
  2.W jakim czasie mają wystapić.
  Jak masz odróżnić jeden sygnał od dwóch
  To trzeba określić w sekundach,milisekundach.
  Narysuj przebiegi czasowe

  Nadajnik musi tak sygnały zadawać, żeby mój układ był w stanie odróżnić od przypadkowych.

  Na bramkach tego nie zrobisz. Potrzebny jest licznik z resetem ustawianym.
 • #7
  Brendy8606
  Level 3  
  Zrobiłem schemat. Kontaktron wybudza wemosa masa na rst i radiówkę, żeby sygnał poszedł kiedy się wybudzi na pinie D6 musi pojawić się masa na kilka sekund np 4s. Czyli wybudzam pojawia się masa na D6 na 4s i znika i tak samo kanał drugi. Wybudzam drugim kontaktronem pojawia się masa na D7 na 4s i znika. Dwa kanały D6, D7 nie mogą jednocześnie mieć masy, ponieważ z jednego kontaktronu idą dwa sygnały na raz.
  Analogicznie drugi kontaktron muszę wpiąć pod rst. Mowa o nadajniku.
  Tylko jak mam to sprecyzować jesli chodzi o czas nie mogę go zmienić programowo, sygnały wysyła takie same dla 1 i 2 kanału.
 • #8
  jarek_lnx
  Level 43  
  Główna trudność jest w zrozumieniu tego co piszesz, projektowanie czegokolwiek wymaga ścisłości, dokładnych danych jak to ma działać.

  W małych mikrokontrolerach można zrealizować wybudzanie przez przerwanie z linii portu, więc podłaczał byś tylko wejście do uC, czy wemos jest aż tak toporny że nie da się tego prosto zrobić?

  Rozumiem że zewnętrzny hardware ma zapamiętać stan które wejście wyzwoliło, może to być przerzutnik monostabilny, który sam zakończy impuls po czasie, albo bistabilny który zresetujesz po odczytaniu stanu innym GPIO.

  Ciekawi mnie jeszcze sprawa samego resetu, co jeśli stan z krańcówki będzie trwały, czy uC zostanie w resecie? może tu też potrzeba układu monostabilnego który skróci reset?
 • #9
  CYRUS2
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  Główna trudność jest w zrozumieniu tego co piszesz, projektowanie czegokolwiek wymaga ścisłości, dokładnych danych jak to ma działać.
  Ja też tego nie rozumiem.
  Prosilem o wykresy czasowe z czasami.
  Bo TEŻ nie mam pojęcia jak się zachowuje jego radio.

  Gdybym miał dane to zrobiłbym schemat na 4017.

  jarek_lnx wrote:
  W małych mikrokontrolerach można zrealizować wybudzanie przez przerwanie z linii portu
  Mikroprocesor wymaga duzej wiedzy. Wiekszej niż 4017.
  Czasów i tak nie pominiesz w układzie z mikroprocesorem.
 • #10
  Brendy8606
  Level 3  
  Niestety nie wiem o jakie wykresy czasowe chodzi, aż tak zaawansowany nie jestem. Mam taki układ o którym wspomniałeś cd4017. Reset działa na zasadzie zwarcia masy zawieram do masy i dopiero jak rozewrę masę to działa. Nie jestem w stanie tego inaczej opisać kontaktrony mają wybudzać przez reset i rozróżnić sygnał kanał pierwszy i drugi. Tel może bym lepiej to wyjaśnił jeśli ktoś chciałby mi pomóc.
 • #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  CYRUS2 wrote:
  Mikroprocesor wymaga duzej wiedzy. Wiekszej niż 4017.
  Nie w dzisiejszych czasach, autor ma cztery mikrokontrolery i cztery transceivery radiowe :) Współcześnie mikrokontrolerem zastępuje się tranzystory czy pojedyncze bramki, z konieczności użytkownicy nie ogarniają nawet połowy możliwości stosowanych elementów.

  Zgodnie z wymaganiami autora należało by użyć trzech przerzutników monostabilnych, ewentualnie jednego monostabilnego i dwóch bistabilnych - zerowanych po odczytaniu innym GPIO.

  Pierwszy przerzutnik miał by zapewnić że reset zakończy się, dwa pozostałe będą zapamiętywać które wejście wywołało uruchomienie mikrokontrolera

  Ciekaw jestem czy wykorzystujesz jakieś specyficzne cechy wemos-a, czy może można go zastąpić małym prostym mikrokontrolerem który nie będzie wymagał trzech scalaków do nadrabiania niedostatków ESP
 • #12
  CYRUS2
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  CYRUS2 wrote:
  Mikroprocesor wymaga duzej wiedzy. Wiekszej niż 4017.
  Nie w dzisiejszych czasach, autor ma cztery mikrokontrolery i cztery transceivery radiowe :)
  To po co zakłada temat ?
  Zada czasy mikroporcesorowi ten to zrobi.
  jarek_lnx wrote:

  Zgodnie z wymaganiami autora należało by użyć trzech przerzutników monostabilnych, ewentualnie jednego monostabilnego i dwóch bistabilnych
  Po co to wszytko, jak zrobi to mikroprocesor ?
  Trzeba być bardzo dobrym "specem" od programów, żeby wszystko dobrze wyszło.
  Diagnostyka błędów dzałania tego też jest skomplikowana.
 • #13
  jarek_lnx
  Level 43  
  CYRUS2 wrote:
  To po co zakłada temat ?
  Bo w dzisiejszych czasach 80% projektu można zrobić bez dogłębnej znajomości tematu, a potem najprostsze problemy stają na drodze.

  Quote:
  Po co to wszytko, jak zrobi to mikroprocesor ?
  Trzeba być bardzo dobrym "specem" od programów, żeby wszystko dobrze wyszło.
  Diagnostyka błędów dzałania tego też jest skomplikowana.
  Zastanawiam sie czemu ma służyć to pustosłowie, chcesz pomóc bez zrozumienia tematu, na który się wypowiadasz? Reset przecież zadziała niezależnie od programu.

  Sprawdziłem w dokumentacji ESP8266 że z trybu deep-sleep można wyjść tylko przez reset lub przez okresowe wybudzanie przez RTC. Więc hardware-owa obsługa jest nie do uniknięcia w tym uC. Jeśli autor nie używa jakichś specyficznych cech ESP8266 najprościej było by użyć jakiegoś innego uC, np małego AVR-ka który da sie wybudzić przerwaniem na pinie. Jeśli musi być esp to tak jak pisałem trzy układy monostabilne.

  Jak na razie kolego CYRUS2 generujesz tylko szum w temacie, przez co spada stosunek S/N dyskusji.
 • #14
  Brendy8606
  Level 3  
  Dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem Wasze posty dały mi do myślenia. Jarek _Inx tez się nad tym zastanawialem i to jest dobra myśl, ale nie znam innych avr nie musi to być wemos jeśli chodzi o nadajnik, w odbiorniku już musi być esp bo odgrywa mi ważna rolę. Z racji tego, że u mnie wszystkie urządzenia na nim pracują używam jego często. Inny avr pewnie lepiej by się nadawał do tego celu, ale udało się rozwiązać problem wszystko działa jak należy.