Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie

Migolek 23 Apr 2020 23:10 639 11
    Migolek
    Level 3  
    Cześć,
    Od jakiegoś czasu zaczął występować problem ze sterownikiem pompy wody SCL-109R. A mianowicie mam panele słoneczne do ogrzewania wody. Sonda sterownika jest przypięta do rurki wyprowadzającej wodę w kolektorze, gdzie sprawdza temperaturę. Problem jest dosyć ciekawy, a mianowicie jeśli na zewnątrz słońce mocno świeci i temperatura wody w kolektorze jest wysoka (ciężko określić jaka, ale powiedzmy, że powyżej 50 stopni celcjusza) to sterownika działa poprawnie, powyżej ustawionej temperatury włącza się pompka i pompuje wodę. Gdy temperatura wody spadnie poniżej ustawionego poziomu, (około 45 stopni) to się wyłącza.
    Problem występuje gdy temeperatura na zewnątrz jest niska, to znaczy rano i wieczorem głównie, kiedy po prostu nie ma słońca za dużo. Mimo, że temperatura jest poniżej ustawionej na sterowniku to pompka dalej chodzi, nie wyłącza jej. Przekręcanie ustawionej temperatury na 20 stopni czy na 80 stopni nic nie zmienia, pompka wciąż pracuje.
    Praca ręczna nic nie zmienia.
    Nie potrafię dojść do tego co jest przyczyną, czy to uszkodzona sonda czy uszkodzony sterownik.

Poczyniłem kilka kroków i po rozebraniu sterownika okazało się, że jeden z kondensatorów elektrolitycznych się wylał, więc go wymieniłem ale niestety problem wciąż występuje.

Tutaj wrzucam zdjęcie z zaznaczonymi elementami:
    1. Ten kondensator wymieniłem, był to 220uF/50V ponieważ, podejrzewałem go o wylanie się elektrolitu(na zdjęciach widać pozostałości).
    2. Ten kondesator wylutowałem jedną nóżkę i sprawdziłem pojemność, wyszło około 0.4uF, a w innym wątku widziałem, że to prawdopodobnie jest 1uF/400V, czy to on może powodować problem z nie wyłączaniem pompki?

Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie

Sorry za wszystkie błędy merytoryczne, ale jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, posiadam wiedzę tylko ze studiów informatycznych, więc nie za dużą :)

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem lub może mi napisać, w czym problem?

Zdjęcia układu:
    Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
  • Helpful post
    portwein
    Level 20  
    Ad. 1
    Quote:
    Ten kondensator wymieniłem, był to 220uF/400V

Chyba jednak na niższe napięcie.

Ad. 2 Kondensator nie ma napisów po spodniej stronie?
    Rzeczywiście wygląda na większy, niż 0,4u.
    W ciemno bym 1u ne podstawiał, bo to główne źródło prądowe zasilacza. Jak się przedobrzy, można coś usmażyć. W najlepszym wypadku, diodę Zenera.
    Skoro jednak:
    Quote:
    w innym wątku widziałem, że to prawdopodobnie jest 1uF/400V

i faktycznie, rzecz się potwierdza:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1941712.html
    nawet co do objawów, które, szczerze mówiąc, na pierwszy rzut oka by na to nie wskazywały,
    wymieniaj śmiało.

Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy ww. źródło prądu "wyrabia", zmierz napięcie na elektrolicie, który już wymieniłeś, kiedy pompka działa i nie działa.
    Powinno wynosić około 24V.
    Pomiary rób bardzo ostrożnie. Jest ryzyko porażenia. Płytka nie ma izolacji od sieci.
    W miarę możliwości nie dotykaj jej, a części metalowych wcale.
    I uważaj żeby się sondy miernika same gdzieś nie "dotknęły", bo może być potrzeba wietrzenia pomieszczenia.
    Migolek
    Level 3  
    portwein wrote:
    Ad. 1
    Quote:
    Ten kondensator wymieniłem, był to 220uF/400V

Chyba jednak na niższe napięcie.

Ad. 2 Kondensator nie ma napisów po spodniej stronie?
    Rzeczywiście wygląda na większy, niż 0,4u.
    W ciemno bym 1u ne podstawiał, bo to główne źródło prądowe zasilacza. Jak się przedobrzy, można coś usmażyć. W najlepszym wypadku, diodę Zenera.
    Skoro jednak:
    Quote:
    w innym wątku widziałem, że to prawdopodobnie jest 1uF/400V

i faktycznie, rzecz się potwierdza:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1941712.html
    nawet co do objawów, które, szczerze mówiąc, na pierwszy rzut oka by na to nie wskazywały,
    wymieniaj śmiało.

Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy ww. źródło prądu "wyrabia", zmierz napięcie na elektrolicie, który już wymieniłeś, kiedy pompka działa i nie działa.
    Powinno wynosić około 24V.
    Pomiary rób bardzo ostrożnie. Jest ryzyko porażenia. Płytka nie ma izolacji od sieci.
    W miarę możliwości nie dotykaj jej, a części metalowych wcale.
    I uważaj żeby się sondy miernika same gdzieś nie "dotknęły", bo może być potrzeba wietrzenia pomieszczenia.

Ad. 1 Faktycznie pomyliłem się, było to 50V, poprawiłem w poście.
    Ad. 2 Nie widziałem z dołu napisów, być może przeoczyłem, a co do braku zabezpieczenia na płytce już się przekonałem na własnej skórze :)
    Pomiary zrobię jutro, jeśli znajdę czas.
    Pytanie czy faktycznie ten kondensator foliowy może powodować takie działanie układu?
  • Multimetr Fluke
    portwein
    Level 20  
    Quote:
    Pytanie czy faktycznie ten kondensator foliowy może powodować takie działanie układu?

Trochę dziwne. Wydaje się, że przy zaniżonym napięciu, najpierw powinien przestać działać przekaźnik.
    Ale, skoro w linkowanym temacie ludziska mieli podobne objawy i wymiana kondensatora pomogła...
    Z faktami nie wypada dyskutować. :)

Na poważnie: przy tętnieniach zasilania, jakie zmniejszenie pojemności zielonego foliowca prawdopodobnie wywołało, a czego skromne 220uF nie jest w stanie poprawnie odfiltrować, faluje też napięcie na wejściach op-ampa 741, występującego tu w roli komparatora.
    Być może, wskutek tego, a także wskutek różnych stałych czasowych układów RC podłączonych do wejść Uin+ oraz Uin-, dochodzi do chwilowej zmiany znaku różnicy napięć na tych wejściach i, w efekcie, załączenie przekaźnika.
    Migolek
    Level 3  
    portwein wrote:
    Quote:

Trochę dziwne. Wydaje się, że przy zaniżonym napięciu, najpierw powinien przestać działać przekaźnik.
    Ale, skoro w linkowanym temacie ludziska mieli podobne objawy i wymiana kondensatora pomogła...
    Z faktami nie wypada dyskutować. :)

Na poważnie: przy tętnieniach zasilania, jakie zmniejszenie pojemności zielonego foliowca prawdopodobnie wywołało, a czego skromne 220uF nie jest w stanie poprawnie odfiltrować, faluje też napięcie na wejściach op-ampa 741, występującego tu w roli komparatora.
    Być może, wskutek tego, a także wskutek różnych stałych czasowych układów RC podłączonych do wejść Uin+ oraz Uin-, dochodzi do chwilowej zmiany znaku różnicy napięć na tych wejściach i, w efekcie, załączenie przekaźnika.

Sprawdziłem napięcie na kondensatorze elektrolitycznym 220uF/50V podczas pracy pompki i wyniosło ~13.8V, więc do tych ~24V to jednak trochę za mało :/ Niestety dzisiaj dosyć pochmurny dzień i nie mogę sprawdzić na wyłączonej pompce.
    Czyli jak rozumiem muszę wymienić kondensator foliowy i sprawdzić czy to pomoże?

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

Dodatkowo dzisiaj odgiąłem ten kondensator foliowy i sprawdziłem, że jest to model MIFLEX 1uF/400V.
    Niestety nie mam takiego do podmiany, ale rozmontowałem stary monitor komputerowy i tam znalazłem kilka foliowych kondensatorów. Ciężko mi znaleźć jakie parametry mają, ale po numerach na obudowie domyślam się, że trzy z tych sześciu są napięcia 400V.

Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie

Czy mogę któryś z nich użyć jako zamiennik pod warunkiem, że pojemność będzie równa 1uF lub nieco więcej (pojemność sprawdzę miernikiem), a napięcie 400V? (może być więcej niż 400V?)
    Czy w tym wypadku nie powinienem używać kondensatora z większą pojemnością?

EDIT: Sprawdziłem te kondensatory i niestety wszystkie są poniżej 1uF pojemności.
    Chyba pozostaje mi zamówić nowy, chyba że ktoś wie w czym mogę taki znaleźć, może stary telewizor?
  • Helpful post
    portwein
    Level 20  
    Nadają się czerwone: 304 (0,3uF) i 124 (0,12uF) oraz zielony .1 (też uF), na 400V.
    Czerwony 684 (0,68uF), w tandemie z 304 byłyby najlepsze, bo w równoległym połączeniu miałyby ok. 1uF, ale jego napięcie jest na granicy przebicia. Możesz spróbować, ale raczej długo nie pociągnie.
    Pozostałe dwa zielone, wprawdzie napięcie mają z dużą górką, ale pojemności skromne - 3,9 i 4,7nF.

Jeśli nie chcesz ryzykować z 684, zmierz jeszcze raz pojemność tego oryginalnego, uszkodzonego.
    Jeżeli powtórzy się wynik ok. 0,4uF, na początek, równolegle do niego dolutuj czerwony 304/400V.
    Zmierz napięcie. Jeśli będzie znacząco za mało, możesz dołożyć 124/400V. Oczywiście, równolegle do obu powyższych.
    No, a w razie ptrzeby, jeszcze .1. Rzecz jasna, jeśli dasz radę wszystko to gdzieś tam ugnieść. :)
    Do czasu zakupu właściwego elementu powinno działać.
    Po każdej "dokładce", po chwili pracy wyłącz wtyczkę i sprawdź, czy któryś element się nie przegrzewa.
    Pytanie: czy po drugiej, spodniej stronie płytki są jakieś elementy?
    Migolek
    Level 3  
    portwein wrote:
    Nadają się czerwone: 304 (0,3uF) i 124 (0,12uF) oraz zielony .1 (też uF), na 400V.
    Czerwony 684 (0,68uF), w tandemie z 304 byłyby najlepsze, bo w równoległym połączeniu miałyby ok. 1uF, ale jego napięcie jest na granicy przebicia. Możesz spróbować, ale raczej długo nie pociągnie.
    Pozostałe dwa zielone, wprawdzie napięcie mają z dużą górką, ale pojemności skromne - 3,9 i 4,7nF.

Jeśli nie chcesz ryzykować z 684, zmierz jeszcze raz pojemność tego oryginalnego, uszkodzonego.
    Jeżeli powtórzy się wynik ok. 0,4uF, na początek, równolegle do niego dolutuj czerwony 304/400V.
    Zmierz napięcie. Jeśli będzie znacząco za mało, możesz dołożyć 124/400V. Oczywiście, równolegle do obu powyższych.
    No, a w razie ptrzeby, jeszcze .1. Rzecz jasna, jeśli dasz radę wszystko to gdzieś tam ugnieść. :)
    Do czasu zakupu właściwego elementu powinno działać.
    Po każdej "dokładce", po chwili pracy wyłącz wtyczkę i sprawdź, czy któryś element się nie przegrzewa.
    Pytanie: czy po drugiej, spodniej stronie płytki są jakieś elementy?

Myślę, że ciężko będzie tam pomieścić więcej niż jeden kondensator, więc chyba pozostaje mi zamówić nowy i liczyć, że rozwiąże problem :)
    A co do drugiej strony to nie ma tam żadnych elementów, ale niestety obudowa nie pozwoli tam nic przylutować, za mało jest miejsca :/
    Migolek
    Level 3  
    Znalazłem taki kondensator 2uF/400V, co prawda rozmiarowo jest za duży i nie zmieści się w obudowie, ale może mógłbym go umieścić na zewnątrz obudowy? Wiem, że to nie jest najlepsze rozwiązanie, ale tymczasowego lepszego rozwiązania nie mam.

Mogę użyć takiego zamiennika, czy zwiększona pojemność może zakłócać działanie układu? Ewentualnie jakie mogą być skutki użycia takiego zamiennika?
  • Helpful post
    portwein
    Level 20  
    Quote:
    może mógłbym go umieścić na zewnątrz obudowy?

Nie chciałem proponować, skoro jednak uważasz, że potrafisz ograniczyć ryzyko, to jest: pewnie przylutujesz przewody, dobrze zaizolujesz metalowe części taśmą i np. przez umieszczenie w plastikowym pudełku, a przede wszystkim, zapewnisz, że jakiś ciekawy świata, młody człowiek nie zechce sprawdzić, co jest w środku, możesz chyba próbować taki tryb awaryjny wdrożyć.
    Ale, nie 2u, tylko około 1u.
    Dlaczego?
    Ten kondensator jest głównym elementem ograniczającym prąd zasilacza. W przybliżeniu, dwa razy większa pojemność to proporcjonalnie większy prąd i napięcie.
    W układzie nie ma żadnego ogranicznika, możesz więc w ten sposób przekroczyć dopuszczalne napięcie scalaka i przekaźnika.

Jak uzyskać 1u?
    W opisany wcześniej sposób, połączonymi równolegle kondensatorami.
    Jeśli natomiast znalazłbyś drugą sztukę 2u, możesz połączyć je szeregowo. To też da 1u.
    Oczywiście, każdą kombinację, przed podłączeniem do sterownika zmierz. Szacunkowo, nie powinna mieć więcej, niż jakieś 1,2u.

Wyznacznikiem poprawności doboru pojemności będzie oczywiście napięcie na kondensatorze elektrolitycznym 220u.
    Przy czym, mowa o napięciu stałym!
    Podałeś wcześniej ~13V. Rozumiem, że"~" nie oznacza napięcia przemiennego, a znaczy jedynie tyle, co "około", prawda?
    Kiedy pompka nie pracuje, napięcie to może nieznacznie przekroczyć 24V, kiedy natomiast wzbudzi się przekaźnik, będzie niższe.
    To 13V nie powinno więc być aż tak wielką tragedią.
    Coś podejrzany wydaje się też ten mniejszy elektrolit. ciekawe, jaką rolę pełni?
    Czy mógłbyś zrobić zdjęcie spodu płytki?
    Migolek
    Level 3  
    portwein wrote:
    Dlaczego?
    Ten kondensator jest głównym elementem ograniczającym prąd zasilacza. W przybliżeniu, dwa razy większa pojemność to proporcjonalnie większy prąd i napięcie.
    W układzie nie ma żadnego ogranicznika, możesz więc w ten sposób przekroczyć dopuszczalne napięcie scalaka i przekaźnika.

Rozumiem :)

portwein wrote:
    Wyznacznikiem poprawności doboru pojemności będzie oczywiście napięcie na kondensatorze elektrolitycznym 220u.
    Przy czym, mowa o napięciu stałym!
    Podałeś wcześniej ~13V. Rozumiem, że"~" nie oznacza napięcia przemiennego, a znaczy jedynie tyle, co "około", prawda?
    Kiedy pompka nie pracuje, napięcie to może nieznacznie przekroczyć 24V, kiedy natomiast wzbudzi się przekaźnik, będzie niższe.

Tak chodziło mi o "około", dokładna wartość wyniosła 13.84V.

portwein wrote:
    Coś podejrzany wydaje się też ten mniejszy elektrolit. ciekawe, jaką rolę pełni?
    Czy mógłbyś zrobić zdjęcie spodu płytki?

Wrzucam poniżej zdjęcia płytki od dolnej strony:
    Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie Sterownik pompy CO - SCL-109R ograniczone działanie
    portwein
    Level 20  
    A widzisz!
    Pompka działa, kiedy przekaźnik nie jest sterowany, czyli odwrotnie, niż kombinowałem.
    Wobec tego, to i tak dobrze, że w ogóle się wyłącza.

Mały elektrolit prawdopodobnie działa w ujemnym sprzężeniu zwrotnym i raczej nie przyczynia się do awarii.
    "Prawdopodobnie", ponieważ układ połączeń jest dość nietypowy. Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby brakowało połączenia żółtej ścieżki z masą.
    ale, jak trochę pokombinować, od biedy można przyjąć, że tak musi być.

Ograniczenie napięcia jednak jest. To ta dioda:
    To na niej spoczywałoby zadanie przejęcia dużego prądu, gdyby wstawić kondensator 2u.
    I tu dochodzimy do sedna sprawy.
    Otóż, Zenerka tej wielkości mogłaby nawet przeciążenie wytrzymać.
    Inaczej mówiąc, jak chcesz, spróbuj podłączyć te 2u (zielony zaś, oczywiście wylata).
    Po czym, ustaw tryb automatyczny, skręć potencjometr tak, aby pompka działała, po powiedzmy 30-40 sekundach odłącz sprzęt od sieci i sprawdź, czy ta dioda nie jest gorąca.
    W miarę możliwości sprawdzaj bezzwłocznie, bo szybko stygnie.
    Jeśli będzie akceptowalnie chłodna, włącz sterownik ponownie i daj pompce popracować ze 2-3 minuty, po czym tę kontrolę temperatury powtórz.

Jeżeli będzie gorąca, niestety musisz kombinować z mniejszym kondensatorem (-ami).

A sam 304 nie zmieści się z zielonym, w niżej pokazany sposób?
    Może wystarczy?

Byłyby jeszcze inne opcje, ale pytanie, czy rzeczywiście jest sens - potrzeba - by na kilka dni, do czasu zakupu właściwego kondensatora, kombinować?
    Migolek
    Level 3  
    Zakupiłem nowy kondensator foliowy 1uF/400V i wymieniłem go w układzie, rzeczywiście to on był problemem. Sterownik powrócił do swojego prawidłowego działania i wszystko jest ok.

Szczególne podziękowania dla użytkownika @portwein za wszystkie rady i cenne wskazówki, które jak widać doprowadziły do uzyskania zamierzonego efektu :) Dzięki wielkie!

Temat rozwiązany i do zamknięcia.