Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF

kamilciu15 24 Apr 2020 18:27 2562 8
    kamilciu15
    Level 4  
    Witajcie, zakupiłem dziś nowe komponenty do komputera i chciałbym zapytać się czy napięcia na procesorze Ryzen 5 1600af nie są za duże.( Procesor nie był podkręcany, karta graficzna również)
    Zamieszczam screeny na planie zasilania zrównoważonym (1 screen), oraz amd ryzen balanced (2 screen). Od siebie dodam, że komputer testuje około 2h i wszystko działa jak należy, pamięci ustawione są na 3000mhz (xmp). Dodam, że wszystkie temperatury są w normie.
    Na zasilaniu ; Oszczędzanie Energii Vcore wynosi 0.8.
    Specyfikacje:
    Płyta główna : Msi B450M MORTAR MAX
    Procesor : Ryzen 5 1600AF
    Karta Graficzna : GTX 1060 3GB
    Ram : HyperX Fury 3200mhz 2x8Gb
    Dysk : WDC WD10EZEX-08WN4A0 1TB
    System : Windows 10 pro
    Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF
    safbot1st
    Level 43  
    Na takim napięciu mógłbyś wyciągnąć i z 4.4GHz. Na 1.37V powinien być stabilny na 3.4GHz.
    Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF

Możesz po prostu obniżać napięcie stopniowo i badać stabilność.
    Jak to się robi przy undervoltingu.
    No chyba, że OC chcesz robić.
    kamilciu15
    Level 4  
    Bardziej chodziło mi o odpowiedź, czy takie napięcia na niepodkręcanym procesorze są dobre? Jeszcze screen z programu Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF Dlaczego wartość EDP oscyluje w granicach 90%- 100?
    m.tosiek
    Level 20  
    Napięcie jest za wysokie, w komputerze mojego syna zwykły 1600 bez AF podkręcony na 3.8 GHz śmiga z napięciem 1.35v, z kolei mój 2600, podkręcony na 3.8GHz śmiga na napięciu 1.28v. Ostatnio składałem komputer na płycie MSI z chipsetem B-450 i procesorem 3600 i tam na standardowych ustawieniach też napięcie dochodziło do 1.42v. Musiałem ręcznie obniżyć napięcie, bo boxowy cooler nie wyrabiał z chłodzeniem procesora. Widocznie wszystkie biosy od MSI na platformę AMD B-450 mają tendencję do zawyżania napięć Vcore.
    m.tosiek
    Level 20  
    kamilciu15 wrote:
    Bardziej chodziło mi o odpowiedź, czy takie napięcia na niepodkręcanym procesorze są dobre? Jeszcze screen z programu Napięcia na procesorze RYZEN 5 1600AF Dlaczego wartość EDP oscyluje w granicach 90%- 100?

Wartością EDC się raczej nie przejmuj, nie masz obciążonych wszystkich rdzeni, i pewnie dlatego obciążenie sekcji zasilania to tylko 90A.
    kamilciu15
    Level 4  
    @m.tosiek Dziękuję za konkretną odpowiedź, mógłbyś mi pomóc w tym obiżeniu napięć?
    m.tosiek
    Level 20  
    Tamten komputer miałem krótko, więc precyzyjnie nie opiszę ci jak krok po kroku to zrobić, bo po prostu nie pamiętam jak wyglądał bios od MSI, mój sposób to zmiana napięcia na procesorze na 1.35V " ręcznie wpisujesz w pozycji Vcore w ustawieniach biosu wartość 1.35v" ale ta wartość napięcia była ustawiona dla procesora AMD Ryzen 3600, dla twojego procesora bez OC wartość wystarczająca może wynosić np. 1.3V, ale to jakie napięcie jest wystarczające do stabilnej pracy twojej sztuki musisz już sprawdzić sam, bo każdy procesor nawet tego samego modelu pracuje stabilnie na różnym napięciu, zbliżonym do siebie ale jednak na różnym. Można też odnaleźć w biosie pozycję offset i tam ustawić np. -0.15 V, i wtedy płyta automatycznie ustawi napięcie, ale nie będzie ono "skakało" do tak wysokich wartości. Oczywiście po każdorazowej zmianie napięcia na niższe wartości, trzeba przeprowadzić stres test procesora, pilnować temperatur CPU i VRM Mosfet, np. programem occt lub prime 95, tak minimum przez 1.5 godziny. Jak temperatura CPU, jest w normie w zależności od posiadanego chłodzenia, a procesor jest stabilny (komputer podczas testu nie zawiesza się, program nie wyświetla błędów) to można uznać że "undervolting" się udał. Tutaj masz zrzut z biosu MSI, zakładka OC, pozycja CPU Over Voltage Protection-ręczne ustawienie napięcia, zakładka CPU Under Voltage Protection dla ustawienia offset
    safbot1st
    Level 43  
    Przecież napisał Ci, że to zmienia się w BIOS. Zainteresuj się też, co to takiego VDroop.
    kamilciu15
    Level 4  
    Dobra, ustawiłem 1.375 v na override mode i ide testować ;)