Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

TechEkspert 24 Apr 2020 19:49 6447 30
 • Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion
  Recenzja wkrętarki na akumulatory AA Ni-MH autorstwa @p.kaczmarek2 zachęciła mnie do zajrzenia do wnętrza wkrętarki Bosch IXO zasilanej akumulatorem Li-ion. Wkrętarkę nabyłem jako używaną, powodem sprzedaży był brak sprzęgła, nowa wkrętarka IXO jest dość kosztowna ~170zł. Wkrętarka waży ~312g długość to ~170mm, wkrętarka oświetla pole pracy białym LED, przednią maskownicę można obrócić aby uzyskać światło bardziej rozproszone lub skupione. Wkrętarkę można ładować z wykorzystaniem gniazda microUSB ze standardowej ładowarki sieciowej lub samochodowej 5V, lub z portu USB komputera. Wkrętarka posiada zaskakująco dużą siłę, co poprzedni użytkownik uznał za wadę ze względu na brak sprzęgła i brak regulacji prędkości w przycisku. Mi duży moment siły nie przeszkadza, trzeba zwyczajnie uważać co się robi. Zobaczcie poniżej jak wkrętarka daje sobie radę z wkrętem do karton-gipsu i kawałkiem drewna 5cm x 6cm:  Przełącznik lewo/tylko światło/prawo znajduje się u góry, lekkie przyciśnięcie spustu uruchamia podświetlenie, mocniejsze przyciśnięcie uruchamia silnik. Wskaźnik ładowania kolor zielony, kolor czerwony sygnalizacja rozładowania. Kilka szczegółów konstrukcyjnych poniżej:

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  Zaglądamy do wnętrza, przełącznik lewo/prawo znajduje się w obwodzie silnika to sprytny sposób na zmniejszenie ilości potrzebnych tranzystorów. Na akumulatorze przyklejony jest czujnik temperatury:

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  Ogniwo 18650 Li-ion jest podłączone na rozłączalnych terminalach:

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  Zastosowano dwie krańcówki, to tak zrobili dwustopniowy spust:

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  Poniżej znajdziecie zdjęcie PCB. Jest zastosowany jakiś rodzaj zabezpieczenia przed przeciążeniem silnika DC. Nie jest to proste, ale przy słabszej baterii kilkakrotnie udało mi się zatrzymać obroty wkrętarki. Silnik jest wtedy nagle zatrzymany dopiero puszczenie i przyciśnięcie spustu ponownie uruchamia obroty. Nie jestem pewien czy badany jest prąd, raczej zbyt niskie napięcie na akumulatorze (co pośrednio wynika z płynącego prądu) zatrzymuje silnik szczotkowy. Część układu to ładowarka akumulatora, sterowanie LEDami i obsługa czujnika temperatury. Widać też MOSFET sterujący silnikiem i diodę zabezpieczającą przed przepięciami.

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  Zmierzyłem multimetrem cęgowym prąd akumulatora, przy pracy jałowej jest to ~1.2A, próba zatrzymania wrzeciona to wzrost prądu do ~7A.

  Na +:
  -duża siła wkręcania
  -solidna konstrukcja
  -zabezpieczenia elektroniczne (przegrzanie akumulatora, zbyt duży prąd / lub zbyt niskie napięcie akumulatora)
  -ładowanie poprzez gniazdo micro USB
  -poręczna (mała waga i wymiary)

  Na -:
  -brak regulowanego sprzęgła
  -brak regulacji prędkości obrotów
  -trzeba uważać - duża siła wkręcania
  -cena nowego sprzętu

  Wkrętarkę wykorzystałem wielokrotnie przy wkrętach do drewna, skręcaniu obudów plastikowych, a nawet zdarzało mi się nią wiercić w plastiku, metalu, drewnie i gipsowej ścianie (przejściówka z bit 1/4" na uchwyt do małych wierteł 0.5mm - 6.5mm).

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3446 posts with rating 2744, helped 11 times. Been with us since 2014 year.
 • Multimetr Fluke
 • #2
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Przydał by się osobny dział "teardown" na elektrodzie, gdzie użytkownicy mogli by się podzielić tego typu informacjami.
  Nieraz przed zakupem szukałem fotek z rozbiórki danego urządzenia.
 • #3
  krzbor
  Level 22  
  Myślę, że poprzedni właściciel miał rację - mała przydatność tego urządzenia. Brak wyjmowalnego akumulatora i jego pojemność dyskwalifikuje go do dłuższej pracy np. przy płytach k-g. Brak sprzęgła zaś przy precyzyjnej pracy. Właśnie rozmiar i ergonomia urządzenia byłaby przydatna np. przy skręcaniu i rozkręcaniu urządzeń. Sporadycznie używam wkrętarki, ale przy przykręcaniu np. plastikowych elementów zawsze używam sprzęgła.
 • #4
  djdavsbasse
  Level 2  
  W pracy mielismy 1szt. tego typu ustrojstwa, tylko chyba poprzedni model bo różni się trochę od tego na zdjeciach. Generalnie był to jeden wielki badziew, do rozkrecania sprzetu prędkość obr. bardzo niska, wieki czekasz na odkrecenie, do wiekszych prac prawie w ogole nie mialo momentu, końcówkę można było zatrzymać palcami. Jeszcze ta cena.. wtedy ok 300zl.. za tyle mozna miec marketowa małą lekką wkrętarke, która będzie 1000x lepsza. Chociaż może te nowsze wersje są lepsze, ale jak widzę w sklepie taką zabawkę to uciekam na drugą stronę witryny..
 • #5
  grzegorz1981
  Level 12  
  U nas w pracy mieliśmy 2 takie.
  Plus za dużą siłę wkręcania?
  Siła ale chyba raczej tylko do ukręcania plastikowej przekładni planetarnej.
  Brak sprzęgła plus duża siła równa się szybkiej destrukcji tychże przekładni.
  Trzeciej już nie kupili.
  Raczej odradzam.
 • #6
  TechEkspert
  Editor
  Z tego co piszecie w warunkach przemysłowych można spodziewać się przyspieszonego zużycia...

  W warunkach domowych działa dobrze, skręciłem kilka mebli z imbusami, sporo wkrętów do drewna zostało wkręconych, podobnie wkrętów w kołkach rozporowych.

  Z wkrętarką noszę uchwyt na wiertła pasujący do gniazda bit 1/4" i trochę pojedynczych otworów wywierciłem w różnych materiałach, prędkość wiercenia słaba, jednak gdy nie ma się przy sobie wiertarki to do pojedynczego otworu wystarczy. Raz akumulator rozładował mi się na działce, doładowałem z USB w laptopie i po około pół godziny dokończyłem wkręcanie.

  Siła jest spora, zatrzymanie ręką jest niemożliwe, prędzej można sobie krzywdę zrobić... Gdy akumulator jest rozładowany zdarzało mi się zatrzymać wkrętarkę na wkrętach stawiających duży opór, ponieważ zatrzymanie jest natychmiastowe i do ponownego rozruchu potrzebne jest puszczenie przycisku to zakładam, że jest to zabezpieczenie elektroniczne akumulatora/silnika.

  Jak dla mnie wybór był ok, ale tylko jako sprzęt używany w niskiej cenie. Gdyby kupić nową to w tej cenie dostępne są wiertarko-wkrętarki ze sprzęgłem, regulowanymi obrotami, wymiennymi akumulatorami. Oczywiście są one większe, cięższe i nie zmieszczą się w samochodowym schowku. Jednak jak zwykle coś za coś... kompromis.

  @piotr_go dział teardown to ciekawy pomysł, można podejrzeć konstrukcję przed zakupem, a także coś się nauczyć i zaadaptować do swoich potrzeb. Czasami materiał będzie częściowo artykułem częściowo teardown, może jakiś tag teardown i grupowanie materiałów zaczepiających o tą tematykę?

  Gdy czasami coś testuję to często sprawdzam jak to jest zrobione, jednak zaglądnięcie do wewnątrz urządzenia nie jest podstawowym celem materiału np.:
  Ładowarka akumulatorów Li-ion i Ni-MH XTAR VC4
  Termowizja, Fluke 279 FC
  Gniazdko WiFi Piri
  Solarna kamera LTE Orllo CAMSIM-2S

  Wtedy albo tag, albo podzielenie materiału na część ogólną i część rozbiórkową, chociaż czasami ciężko to zrobić...
  Przykładowo gdy rozkręcałem radio SDR NI USRP-2920 od National Instruments to bardziej chodziło mi o typowe bloki SDR niż samą konstrukcję tego konkretnego urządzenia.
 • Multimetr Fluke
 • #8
  krzbor
  Level 22  
  piotr_go wrote:
  Wyświetlanie tematów z innych działów z tagiem teardown w dziale teradown to dobry pomysł.
  Popieram pomysł. Czasami będzie to tylko rozbiórka (tylko dział teardown) czasem artykuł, gdy autor podzieli się np. szerszymi uwagami lub testami, a czasami DIY, jeśli wiąże się to z przeróbkami. Czasami też wątki z pomocą zawierające zdjęcia mogą być tak otagowane. Moje uwagi:
  - nie jestem przekonany, do tego aby używać wyłącznie angielskiej nazwy, tym bardziej, że jej bezpośrednie tłumaczenie sugeruje coś innego,
  - aby taki dział żył musi być wspierany przez moderatorów - chodzi o dodawanie tagów do materiałów, których autor nie otagował.
  Na youtube widać jaką popularnością cieszą się filmy "unpack" - a to tylko rozpakowanie towaru! W takim nowym dziale byłby taki "unpack" dla bardziej zainteresowanych :)
 • #9
  piotr_go
  DIY electronics designer
  krzbor wrote:
  nie jestem przekonany, do tego aby używać wyłącznie angielskiej nazwy

  Nie miałem pomysłu na tłumaczenie a rozbiórka jak piszesz kojarzy się z czymś innym. Może dział "Co w środku?" ?
 • #10
  TechEkspert
  Editor
 • #12
  CzarnyPiotr
  Level 2  
  Możesz podrzucić linka do przejściówki? Ja kupiłem za długą i to bardziej przypominało taniec niż wiercenie :P
 • #13
  Pablo2015
  Level 18  
  Ta wkrętarka nie nadaje się do zastosowań profesjonalnych, bo i ni po to została stworzona.
  Jak wyżej, sprzęt do drobnych zastosowań. Widziałem taką w serwisie rowerowym- chyba idealne miejsce dla niej.

  Co do nazwy działu: jeden z użytkowników elektrody ma na YT kanał. Taki teardown nazywa "co kryje wewnętrzne" lub "de-kompozycja". Wg. mnie takie nazwy brzmią lepiej :-).
 • #14
  TechEkspert
  Editor
  @CzarnyPiotr uchwyt kupiłem dość dawno na Wolumenie za kilkanaście zł na stoisku z uchwytami do tarcz tnących i freazmi, ma oznaczenie wolfcraft 2625000. Uchwyt stosowany początkowo jako przystawka do zwykłej wiertarki celem obsługi wierteł o małej średnicy. Faktycznie na luzie trochę tańczy we wkrętarce, jednak gdy znajdzie punkt podparcia i wiertło zrobi zagłębienie to jest OK. Aby wywiercić gdzieś jakąś jedną dziurę wystarczy... a jak jest pod ręką normalna wiertarka to wtedy korzystam z wiertarki.

  Wnętrze wkrętarki Bosch IXO z akumulatorem Li-ion

  @Pablo2015 a który to użytkownik elektrody robi materiały z rozbiórki i się nie pochwalił? :)
  Jest dział gdzie wstępnie może umieścić taki materiał: wideoporadniki jest szansa że jakaś ciekawa dyskusja powstanie.
 • #15
  paszczakq
  Level 26  
  O , zwykłe ogniwo 18650 , to kolegę z pracy pocieszę , wymieni ogniwo i znów będzie działać .
 • #16
  Alpha
  Level 23  
  Chciałbym powrócić do głównego wątku i stanąć w obronie Bosch IXO. Mam pierwszą wersję tej wkrętarki od 2008 roku i używam - co prawda - niezbyt intensywnie, ale za to bezawaryjnie i na oryginalnym akumulatorze! I jest nieoceniona przy serwisie telewizorów, w których to obecnie znajduje się min. kilkanaście wkrętów. Nie wyobrażam sobie sięgać wtedy po znacznie większą wkrętarkę ze sprzęgłem.
  Miałem też przez chwilę podobną, marki MacAllister, ale szybko wyzionęła ducha.
 • #17
  TechEkspert
  Editor
  Jako mini wkrętarka domowa sprawdza się dobrze. Jaką wiertarko-wkrętarkę większego kalibru z wymiennym akumulatorem polecacie?
 • #18
  paszczakq
  Level 26  
  Z budżetowego sprzętu to MEEC kupiona w Jula . 2 biegi , dość wysokie obroty i moc . Minusy to się obluzowała część ze sprzęgłem . Na boki się rusza . Akumulator 1,2 LiIon . Wiertło max 12 mm . Na razie wystarcza chyba że ktoś bardziej przemysłowo używa to niepolecam . No z plusów jest tania i brzydka to nie ukradną odrazu . W domu mam MacAllistera tylko z przerobionym akumulatorem . Taka nieduża ale sprawdza się . Raz naładowana to mi na pół roku spokojnie wystarczy . No i obie jeśli chodzi o szybkosć wkręcania wkrętów samowiertów czy wiercenia masakrują IXO .
 • #19
  siewcu
  Level 34  
  Ja tam jestem zadowolony z tego sprzętu. Swoją funkcję spełnia, co prawda mogłoby być sprzęgło i regulacja obrotów, bo siły to ma sporo wbrew pozorom. ALE! Sprzęgło można dokupić. Tak, wiem, tanie nie jest, ale w promocji idzie tanio dorwać zestawy adapterów. A kilka ich jest https://www.bosch-do-it.com/pl/pl/majsterkowicze/ixo-collection.jsp

  A poza tym można na drukarce 3D podrukować jakieś gadżety do tego - uchwyty głównie, ale znalazłem też adapter do wspomnianego wcześniej uchwytu - https://www.thingiverse.com/thing:3374387
 • #20
  strucel
  Level 32  
  Też mam gdzieś taka wkrętarkę, tyle że stary model na 2 akumulatorki z regulacją momentu obrotowego potencjometrem,
  działała całkiem ok, np bez problemu wkręcałem nią farmery niestety jak po jakiś 2 latach padły oryginalne akumulatory
  to po wymanie na jakieś zwykłe laptopowe to już nie było to i w rezultacie wylądowała w skrzynce z narzędziami mojego syna więc obecnie daje radość kilkulatkowi gdy pomaga mi w różnych pracach.
 • #21
  Slawek K.
  Level 34  
  Mam IXO pierwszej generacji, do majsterkowania naprawdę fajny sprzęt. Jak padł akumulator, kupiłem Bosch GSR 10.8, jest troszkę większa, ale funkcjonalność bije na głowę,, mega sprzęt, no i cena porównywalna z IXO.

  Pozdr
 • #22
  paszczakq
  Level 26  
  Jakiegoś BOSCH-a GSR Prodrive znalazłem . Zbliżone do tego .
 • #23
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Jaką wiertarko-wkrętarkę większego kalibru z wymiennym akumulatorem polecacie?

  Od jakichś dwóch lat do dłubaniny elektronicznej uzywam Lidlowskiej PABS 12 B2 (starszego modelu bez wymiennej głowiczki - po prostu jest najmniejsza). Mocno poręczna (brak wystającego akumulatora - "żelazka"), dwubiegówka z 19 -stopniowym sprzęgłem i funkcją wiercenia, wymienne szybkoładowane akku LiIon (bez problemu do dokupienia w sklepie Kompernass z sensowną ceną 70 zł). Do majdrowania przy wkrętach w elektronice idealna, a jak ktoś się uprze - to i pół pokoju gipskartonem obłoży (przy dużej dozie deliktności).
  Prawie 3x tansza od w/w Boscha GSR przy zbliżonych paametrach.
 • #24
  maras52
  Level 14  
  Pablo2015 wrote:
  Jak wyżej, sprzęt do drobnych zastosowań. Widziałem taką w serwisie rowerowym- chyba idealne miejsce dla niej.


  Też nie bardzo, w dzisiejszych rowerach ważny jest moment z jakim się dokręca np taka carbonowa (plastikowa jak to w slangu rowerowym) kierownica dokręć "na pałę" to można zbierać ząbki do woreczka albo przy sztycy "rozwiercenie" wiadomo czego ;)

  TechEkspert wrote:
  @Pablo2015 a który to użytkownik elektrody robi materiały z rozbiórki i się nie pochwalił? :)


  https://www.youtube.com/channel/UCJkmbV_cndEe6Af8b5qVyoQ

  Dodam od siebie z anglojęzycznych:

  https://www.youtube.com/channel/UChWv6Pn_zP0rI6lgGt3MyfA


  Co do użytkowania owych pierdzików - u nas w firmie używają ciastoramowcyh macszitów, szybciej i pewniej to się chyba ręcznie wkręca.
 • #25
  MarekS6
  Level 16  
  mam w domu 4szt takich, lecz starszy model ze stacjonarną stacją dokującą (chyba model IXO IV). Jeśli ktoś miałby pytać po co kupowałem 4szt - nie kupowałem. W moim byłym banku kiedyś była promocja - za każdego zdobytego dla nich nowego klienta można było coś wybrać z nagród, i to była chyba ta najbardziej do mnie przemawiająca nagroda.

  Osobiście tego bym na pewno nie kupił. Jak poprzednicy wspomnieli, za te pieniądze, można kupić marketową wkrętarkę, która ma więcej plusów.

  To urządzenia spełnia co prawda swoje zadanie, ale za to jest jak dla mnie zbyt wolne. Do zwykłego kręcenia śrub w drewnie wystarczy, ale troszkę się naczeka zanim się długą śrubę wkręci.

  Ja używam tego w sytuacji gdy nie mam wolnej wkrętarki (bo np przed skręcaniem czegoś, robię wkrętarką otwory prowadzące śrubę) lub gdy trzeba dojść gdzieś w trudno dostępne miejsce (i to chyba jedyny plus tego urządzenia).
 • #27
  maras52
  Level 14  
  Rozwiązanie niby jest, lecz typu :
  Skonstruujmy i sprzedajmy konwencjonalny samochód bez skrzyni biegów, po czym po jakimś czasie (lub nawet na starcie) stwierdźmy że jednak przydałaby się jakaś zmieniarka więc wpadnijmy na kolejny genialny plan - sprzedawajmy ową jako akcesorium...

  Reasumując ~170 + ~70 polskich peso i mamy dalej sprzęt który nada się do "wygodnego" skręcenia - no właśnie sam nawet nie wiem czego...
  Dalej to taki kastrat pretendujący do gwiazdy "filmów przyrodniczych".
 • #28
  Nargo
  Level 20  
  Mam używam i nie potrzebuję sprzęgła.
  Praca na luźnym nadgarstku w zupełności wystarcza do wkręcania w większości materiałów.
  Jest to jedna z 5 wkrętarek/zakrętarek z których korzystam na co dzień. Adapter kątowy i odsadzony ułatwiają pracę w "trudnych" miejscach.
  Jak jest potrzebna konkretna siła dokręcania to się używa klucza dynamometrycznego, a jak się kręci z ręki to i zwykłym śrubokrętem wkręta się ukręci.

  maras52 wrote:
  Rozwiązanie niby jest, lecz typu :
  Skonstruujmy i sprzedajmy konwencjonalny samochód bez skrzyni biegów


  Są rowery bez wolnobieżki, są pojazdy bez skrzyni biegów.
  Na jedne i na drugie jest zapotrzebowanie.
 • #29
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 36  
  Odradzam tę wkrętarkę. Brak sprzęgła dyskwalifikuje ją z większości zastosowań.
  Tej wielkości sprzęt ma być uniwersalny.
  Za cenę tego Bosch z dodatkiem sprzęgła to można kupić że 3 sztuki marketowych z gwarancją door2door na 3 lata.
  Jedyny plus to gniazdo USB i spory moment obrotowy. Ale jest to też ogromną wada przy braku sprzęgła.
 • #30
  siewcu
  Level 34  
  No patrz, a ja nią nawet laptopa i komputery skręcałem bez problemów. Śruby się nie obrobiły, odkręcić ręką się dało, wszystko się trzymało i nie było nigdzie żadnych luzów. A marketowe za 60 zł to na pewno będą świetne, gwarancja realizowana kurierem w obie strony będzie i oczywiście na 3 lata, w sumie fajna sprawa - 180 zł i 9 lat używania sprzętu jakości co najmniej takiej jak IXO. Świetny pomysł, ale chyba żyjesz w innym świecie.