Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu

muszkieter7 24 Apr 2020 22:05 1692 42
Optex
 • #1
  muszkieter7
  Level 9  
  Witam wszystkich, mam zakupiony fajny kinkiet solar zewnętrzny Osram door led 36 led 3 W panel 2,5 W, bateria Li-ion 2000mA. Problem jest następujący:
  Lampa po zapadnięciu zmierzchu zaczyna świecić na 20% mocy, po wzbudzeniu czujnika pir świecić na 100% 30 sek, problem w tym że te 20% wyładowuje aku po ok 14 godzinach (przy pełnym naładowawniu ok, ale w zimie po jednym wieczorze zje aku) w załączniku zjęcia płytki, wyjście na MOSFET, ma ktoś jakiś pomysł jak zrobić żeby tylko pir włączał lampę tylko po wykryciu ruchu?
  Układ scalony to specjalizowany AS084 chiński specjalista pod pir, próbowałem odłączać bramkę mosfet i podłączać z OUT scalaka przez 1 k i 10k do masy ale efekt był w postaci żarzenia diód. Układ nie ma czujnika typu fotorezystor lub fotodioda, a opiera się na sygnale z panela solarnego. Jak mi ktoś ogarnie wysyłam równowartość sześciopaka na konto;), mam 4 sztuki tych lamp i są naprawdę przyzwoite tylko to świecenie na 20%:( na formu oświetlenie jest post niestety bez odpowiedzi:(
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3684773.html
 • Optex
 • #3
  muszkieter7
  Level 9  
  Na opisie jest podane że 20 procent po zmroku i 100 jak zadziała pit, sęk w tym żeby to zmienić.
 • Optex
 • #5
  muszkieter7
  Level 9  
  Dziękuję za sugestię. Hmm no jest to jakiś pomysł, zamiast rozjechać stacja lutowniczą płytkę z SMD🙂, napisze go nich bo już dwóch dość tęgich elektroników nie dało rady korespondencyjnie pomoc.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Wygląda na to, że trzeba skorzystać z tłumacza Google, chyba że umiesz czytać po chińsku. Google nieźle sobie radzi, np.
  调整控制信号输出延时时间(共分为 13 档) => Adjust the control signal output delay time (divided into 13 levels)
  TS 接 VSS 时,R4 调整控制信号输出延时时间(无段调节) => When TS is connected to VSS, R4 adjusts the control signal output delay time (stepless adjustment)
  Zmierz, co jest na OUT i sprawdź, jak to zależy od sytuacji. To jest quasi-stałe napięcie, czy impulsy?

  I popatrz, czy na płytce masz to, co na rysunku, spróbuj wyłapać różnice. Ten układ daje 10mA na LED-a.
 • #8
  muszkieter7
  Level 9  
  Zrobiłem tłumaczenie wcześniej ale z niego jednoznacznie nie wynika co odpowiada za 20 procent, trop idzie do mosfet że jest wysterowywany przez as084 a ten z kolei przez panel solarny który generuje napięcie poniżej 3V i załącza scalają, ale który element zmodyfikować pojęcia nie mam trzeba faktycznie usiąść z multimetrem i mierzyć.
 • #9
  _jta_
  Electronics specialist
  Sprawdź, co idzie na ten MOSFET. W opisie scalaka nie widzę nic o tych 20%, może to jest zrobione jakoś inaczej? A może równolegle do MOSFET-a jest coś innego, co przepuszcza prąd na LED-y? Jeśli tak, to wygląda na to (skoro nie ma fototranzystora, fotoopornika, itp.), że to coś dostaje sygnał z panelu, skoro w dzień lampa nie świeci (można dla pewności spróbować zasłaniania różnych miejsc lampy i wykryć, co musi być zasłonięte, żeby zaświeciła).

  Robienie czegoś równoległego do MOSFET-a, co byłoby sterowane oświetleniem, byłoby niezbyt wygodne - musiałoby zawierać drugiego MOSFET-a. Pewnie ten scalak ma wyjście otwarty kolektor PNP (albo równoważne), i przy braku oświetlenia bramka MOSFET-a oprócz sygnału ze scalaka dostaje jeszcze jakiś inny, z wypełnieniem 20%, i trzeba odszukać jego źródło. Inna możliwość jest taka, że to ten scalak daje na wyjściu coś, co włącza MOSFET-a na te 20%, ale w jego opisie nic takiego nie widzimy.
 • #10
  portwein
  Level 20  
  Witam.

  Quote:
  Pewnie ten scalak ma wyjście otwarty kolektor PNP (albo równoważne), i przy braku oświetlenia bramka MOSFET-a oprócz sygnału ze scalaka dostaje jeszcze jakiś inny, z wypełnieniem 20%, i trzeba odszukać jego źródło.

  Jeżeli takie coś jest, elementy realizujące powinny znajdować się gdzieś pod czujnikiem PIR.
  Przydałoby się zdjęcie tych rejonów.
  Quote:
  Inna możliwość jest taka, że to ten scalak daje na wyjściu coś, co włącza MOSFET-a na te 20%, ale w jego opisie nic takiego nie widzimy.

  Z tłumaczenia krzaczków wynika, że wersji układu jest trochę. Może być i taka.
  Musiałby to być sygnał PWM. Można go wykryć oscyloskopem lub prostą sondą i woltomierzem. Wystarczy podłączyć ją w miejsca zaznaczone na zdjęciu:
  Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu
  i zmierzyć napięcia dla stanów 100 i 20%.
  Jeśli nie będą się znacząco różnić, wygląda że zastosowano właśnie sterowanie impulsowe.
  Elementy oczywiście przykładowe. Chodzi o to, żeby dioda nie była zbyt wolna dla częstotliwości PWM-a (1N400x może być, więc w razie użycia, do wyników podejść z rezerwą), a kondensator nie miał za małej pojemności. Większą - nawet mikrofarady - jak najbardziej, może mieć.
  Quote:
  próbowałem odłączać bramkę mosfet i podłączać z OUT scalaka przez 1 k i 10k do masy ale efekt był w postaci żarzenia diód.

  Jak widać na zdjęciu, tam są rezystory 4,7 i 47k. Jeśli swoje podłączyłeś w ich miejsce, stopień podziału nie uległ zmianie.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  portwein wrote:
  Jeżeli takie coś jest, elementy realizujące powinny znajdować się gdzieś pod czujnikiem PIR.

  Oj, to akurat nie - PIR ma wykrywać ruch, nie oświetlenie. Oświetlenie wykryje fotoogniwo (panel PV).

  portwein wrote:
  Musiałby to być sygnał PWM. Można go wykryć oscyloskopem lub prostą sondą i woltomierzem.

  Dzięki za opis, mam nadzieję, że autor to sprawdzi. Ja już za słabo widzę, żeby tak pokazywać.

  portwein wrote:
  Chodzi o to, żeby dioda nie była zbyt wolna dla częstotliwości PWM-a

  1N4148, albo podobna; jakaś BAT Schottky... poradzą sobie choćby z megahercami; 1N400x raczej się nie nadają.

  Jakkolwiek dla BY401 (nasza wersja 1N400x) zaobserwowałem, że zasilacz z nimi zakłócał radio na średnich, a może i na UKF - zachowywały się jak diody ładunkowe?
 • #12
  portwein
  Level 20  
  Quote:
  Oj, to akurat nie - PIR ma wykrywać ruch, nie oświetlenie. Oświetlenie wykryje fotoogniwo (panel PV).

  Ok., nie chodzi o związek "połączeniowy" z danym modułem, a jedynie o lokalizację na płytce.
  Przyglądałem się jej kilka dni temu i nigdzie, nic podpadającego nie widać.
 • #13
  _jta_
  Electronics specialist
  Ale układ lampy ma 3 tryby, jeśli chodzi o świecenie: brak świecenia (w dzień), świecenie na 20% (w nocy), świecenie na 100% (wykrycie ruchu). I jest kwestia, czy każdemu z nich odpowiada coś innego na bramce MOSFET-a, a jeśli tak, to co to jest. Być może 0V / PWM 20% / stałe napięcie, i trzeba to przerobić. Jeśli tak jest, to kluczowe znaczenie ma układ między OUT i bramką.
 • #14
  portwein
  Level 20  
  Quote:
  Jeśli tak jest, to kluczowe znaczenie ma układ między OUT i bramką.

  To jedno, ale mogą również być zrobione np. "oscylacyjne" sztuczki z czułością albo wykorzystanie jakiejś reakcji układu - nieważne, zamierzonej, czy nie - czyli powstawania szpilek na wyjściu, w odpowiedzi na traktowanie któregoś z pozostałych wejść.
 • #15
  muszkieter7
  Level 9  
  Sprawdziłem woltomierzem przy 20 procentach na pin 6 nóżka, napięcie względem masy 0.37V, przy 100 procentach przy wyzwoleniu potem 2,55V, gdy układ jest wył tzn jest jasno napięcie na out 0,0V, wychodzi na to że któreś wejście rezystorem steruje 20 procentami. To moje pomiary.
  Ps na Gate mosfet też jest napięcie 0,37 V

  Dodano po 10 [minuty]:

  Układ ma dwa tryby: wył lub 20 procent po zmierzchu i 100 procent gdy wyzwoli pir, panowie z Osram nie bawił się w trzeci tryb o kryty teraz jest całe halo.
 • #16
  portwein
  Level 20  
  Quote:
  Sprawdziłem woltomierzem przy 20 procentach na pin 6 nóżka, napięcie względem masy 0.37V

  Przy takim napięciu stałym MOSFET byłby zatkany. Miernik prawdopodobnie uśrednia szpilki 2,55/0/2,55/0 itd...
  Z podziału 0,37/2,55 wychodziłoby jakieś 15%.
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  Można jeszcze na wszelki wypadek sprawdzić - są dwa sposoby: (1) dioda i kondensator jak w #11 (kondensator co najmniej 33nF dla taniego miernika cyfrowego, dioda jakaś detekcyjna/przełączająca), zmierzyć napięcie na kondensatorze; (2) zrobić dzielnik z opornikami powyżej 1k, który poda napięcie na bramkę MOSFET-a, dobierając oporniki tak, by wyszło 0,4V, i popatrzeć, czy i jak lampa zaświeci.

  Metoda z kondensatorem - jak się okaże, że na kondensatorze jest napięcie wyższe, niż na bramce, to wiadomo, że to jest PWM; teraz można zmniejszyć pojemność np. do 1nF i sprawdzić, czy napięcie się zmieni; albo spróbować, co będzie bez kondensatora, z samą diodą (przewody miernika zastąpią kondensator) - to pozwoli ocenić, jaka jest częstotliwość PWM. Można też, zamiast zmniejszać pojemność, dołączyć opornik (np. 1k) równolegle do kondensatora, i próbować różne, żeby sprawdzić, jaki może być najmniejszy, by napięcie niewiele zmalało.

  Ten tranzystor to może być AO3402 (u Chińczyków są tak oznaczone). Próg przewodzenia od około 1V na bramce (typowo, minimum 0,5V) - czyli to by była PWM.
 • #18
  muszkieter7
  Level 9  
  Hmm mam Fluka 115 za ok 900 zł to już nie aż tak tani true rms cokolwiek znaczy😉
 • #20
  muszkieter7
  Level 9  
  Dzięki za podpowiedź, mierzy Hz ale poza napięciem na bramce mosfet 0,34V stalego i 976Hz przy 20 procentach i 0 Hz przy 2,3V stałego 100 procentach jasności to niewiele widać.
 • #21
  portwein
  Level 20  
  Spróbuj zaserwować cuś takiego:
  Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu
  Kondensator - jakieś 1-2,2uF. Możesz poćwiczyć więcej albo mniej.
  Dioda - ww. 1N4148 albo lepiej jakaś Schottky
  Rezystor - powiedzmy, 47-100 om.
  Układ nie jest idealny - będzie pobierał jakieś 100-150uA, ale to i tak dużo mniej, niż jarzące LED-y.
  Jeśli zadziała, możesz zwiększyć rezystory:
  472czyli 4k7 np. na 103 (10k), a 473 (47k) na 104 (100k).
 • #22
  _jta_
  Electronics specialist
  muszkieter7 wrote:
  976Hz przy 20 procentach i 0 Hz przy 2,3V stałego 100 procentach

  To jest właśnie to, o co chodzi. A jakie masz tam napięcie zasilania? I jak jest z miejscem na dodanie jakiegoś układu?

  Jakie oporniki są i jak są połączone w rejonie wyjścia tego scalaka i bramki MOSFET-a?

  muszkieter7 wrote:
  wychodzi na to że któreś wejście rezystorem steruje 20 procentami

  Raczej któreś wejście może wyłączyć działanie tego układu całkowicie - łącznie z czujnikiem PIR.

  Gdyby któreś wejście scalaka sterowało tymi 20-ma %, to powinno coś o tym być w nocie katalogowej.

  Jeśli wyjście tego scalaka może w stanie niskim (nieaktywnym) przyjmować prąd wpływający, to dodanie kondensatora i diody (raczej Schottky, potrzebne jest niskie napięcie przewodzenia) załatwi sprawę (idea byłaby taka, że ładowanie kondensatora poprzez opornik jest wolne, rozładowanie poprzez diodę szybkie, więc PWM utrzyma go w stanie rozładowania). Ale w tej chińskiej nocie nie podano parametru "prąd wpływający", jest tylko wypływający, co może oznaczać, że jest to wyjście "otwarty kolektor PNP" (tylko "push"), a nie "totem-pole" (push-pull), i ono tego prądu diody nie "łyknie".

  Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji może być użycie dwóch tranzystorów NPN, oba połączone emiterami do masy, jeden miałby bazę połączoną poprzez opornik (1M) z wyjściem scalaka, kolektor do bazy drugiego, a ten drugi kolektor do bramki MOSFET-a; do tego jeszcze opornik (ze 220k) od bazy drugiego do +zasilania. I do tego wszystkiego kondensator ~1uF bramka-masa. Kiedy w ramach PWM będą przerwy, pierwszy tranzystor będzie wyłączony, drugi dostanie prąd bazy poprzez opornik 220k i to mu wystarczy, żeby rozładować kondensator - a potem krótki impuls PWM nie zdąży go naładować na tyle, żeby MOSFET się włączył. A jak napięcie na wyjściu będzie stałe, to prąd płynący przez opornik 1M włączy pierwszy tranzystor i on nie pozwoli drugiemu dostać prądu bazy, więc lampa zaświeci.
 • #23
  muszkieter7
  Level 9  
  napięcie przy 20% na Gate mosfet wynosi 0,34V i wtedy też jest 976 Hz.
 • #24
  portwein
  Level 20  
  Są tam impulsy podobne do niebieskich:
  Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu
  W obu wyżej przedstawionych propozycjach chodzi o to, żeby "wygładzić" je do zielonej linii.
  Wewnętrzny układ miernika robi na własny użytek dokładnie to samo. Stąd wskazania, jakie podajesz.
  W układzie _Jta_, zielona linia wypadnie jeszcze niżej, co oznacza, że układ ten blokuje lepiej.

  To jednak tylko półśrodek.
  Wrzuć jakieś zdjęcie, w miarę możliwości pokazujące, co tam kryje się pod czujką PIR. Może jest tam odpowiedź na pytanie, jak to działa.
 • #25
  _jta_
  Electronics specialist
  Niewątliwie ładniejszy wynik można by wyprodukować np. używając 74HC123, ale on ma sporo nóżek - chyba 16.

  Albo zamiast bramki kondensator, do niego wejście przerzutnika Schmitta z wyjściem nieodwracającym "otwarty kolektor NPN", to wyjście poprzez opornik 10k do +, i do tego wyjścia bramka. Tylko taki przerzutnik chyba trochę ciężko zrobić na tranzystorach (da się, ale nie jest to proste).

  Ale jeśli uda się uzyskać na kondensatorze 1uF przebieg, który będzie średnio poniżej 0,4V, to już wystarczy.
 • #26
  portwein
  Level 20  
  Jak już szalejemy, to:
  Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu
  :)
  Na bramce powinno się "wyciągać" z 1,5 wota, trzeba by więc użyć tranzystora, jak AO4302 - o niskim napięciu progowym bramki.
  Dla R4 o rezystancji 470k wystąpi opóźnienie reakcji na ruch, wynoszące ok 0,1s.
  Jeśli to za długo, wystarczy zmniejszyć R4 do np. 100k i ew. zwięększyć C1 i C2, np. do 220-330nF.
  Diody oczywiście mogą być Schottky.
 • #28
  portwein
  Level 20  
  Nie ma tam nic ciekawego...
  Układ jest chyba trochę inny, niż ten z aplikacji albo, rzeczywiście, nie wszystko opisali.
  Nóżka 4 jet podłączona do dzielnika 100k/100k. Nóżka 7 wisi w powietrzu. I ok. - jest to uwzględnione w opisie.
  Przycisk zwiera 7 do masy. Wg datasheet-a, kombinacja połączeń 4 i 7 ma niby wpływać na sposób regulacji czasu opóźnienia, tymczasem, przycisk realizuje chyba "zaświecanie na żądanie", prawda?
  Nóżka 5 też nie jest do niczego podłączona. Nie wiadomo, czy i jak wpływa to na czułość.
  Możesz sprawdzić, co się dzieje, kiedy podłączysz ją do + (nóżka 1) lub do masy (8). Zrób to przez jakiś opornik.
  Może spróbuj bez lutowania, bo lutownicę masz chyba trochę za mocną. :)

  Zobacz też, co się stanie, kiedy zrobisz zwarcie w tym miejscu:
  Lampa solar świeci na 20% po zmierzchu
  Też, nie lutuj. Po prostu zewrzyj śrubokrętem. Ale, uwaga: wcześniej zasłoń albo odłącz panel solarny. Nie może wówczas dawać prądu.
 • #29
  muszkieter7
  Level 9  
  Zrobiłem te kombinacje z rezystorem i zawieraniem śrubokrętem, żadnych spektakularnych efektów, w trybie 20 procent napięcie na out scalaka to 0,8v zmiennego, jak się uda podjadę na oscyloskop żeby zbadać przebiegi.