Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła

gugul 19 Maj 2020 08:31 948 55
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    Ale musze miec pewność ze jest zepsuty. Kupiony na Allegro, więc trzeba liczyć sie kosztami wysyłki i ewentualnym kilku dniowym postojem auta.
    Jak sprawdzić czy czujnik wstecznego jest lub nie jest sprawny?

Nie przesadzasz trochę :?: Ten czujnik kosztuje 30 zł . Co ty chcesz wysłać :?:
    Czujnik sprawdza się np. omomierzem , żarówką itp...
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    gugul
    Poziom 6  
    genek1000 napisał:
    gugul napisał:
    Ale musze miec pewność ze jest zepsuty. Kupiony na Allegro, więc trzeba liczyć sie kosztami wysyłki i ewentualnym kilku dniowym postojem auta.
    Jak sprawdzić czy czujnik wstecznego jest lub nie jest sprawny?

Nie przesadzasz trochę :?: Ten czujnik kosztuje 30 zł . Co ty chcesz wysłać :?:

chce wysyłać, bo czujnik kupiłem nowy i jest na 24m-ce gwarancji, koszty i wysyłki mnie nie interesują lub są do zwrotu, wiec po co mam kupić kolejny, jak w ramach gwarancji mogę mieć wymieniony za free, pod warunkiem, że faktycznie jest uszkodzony.

to tylko pytanie, sprawdzałem czy włączają się i wyłączają światła wsteczne, i one działają prawidłowo, kiedy włączam bieg wsteczny, to są światła wsteczne, kiedy bieg do przodu lub luz to świateł wstecznych nie ma..... czy takie prawidłowe działanie świateł wstecznych może zdyskwalifikować diagnozę uszkodzonego tego czujnika?
  • Pomocny post
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    pytanie, sprawdzałem czy włączają się i wyłączają światła wsteczne, i one działają prawidłowo, kiedy włączam bieg wsteczny, to są światła wsteczne, kiedy bieg do przodu lub luz to świateł wstecznych nie ma..... czy takie prawidłowe działanie świateł wstecznych może zdyskwalifikować diagnozę uszkodzonego tego czujnika?

Nie . Bo może być uszkodzony stycznik od biegów do przodu a od wstecznego będzie działać

gugul napisał:
    chce wysyłać, bo czujnik kupiłem nowy i jest na 24m-ce gwarancji, koszty i wysyłki mnie nie interesują lub są do zwrotu, wiec po co mam kupić kolejny, jak w ramach gwarancji mogę mieć wymieniony za free, pod warunkiem, że faktycznie jest uszkodzony.

Tylko że uziemisz samochód na kilka dni a to chyba więcej kosztuje niż 30 zł. :?: Przynajmniej mnie :D
    kwok
    Poziom 39  
    gugul napisał:
    sprawdzałem czy włączają się i wyłączają światła wsteczne, i one działają prawidłowo, kiedy włączam bieg wsteczny, to są światła wsteczne, kiedy bieg do przodu lub luz to świateł wstecznych nie ma..... czy takie prawidłowe działanie świateł wstecznych może zdyskwalifikować diagnozę uszkodzonego tego czujnika?

Wyjaśnienie: ta część to czujnik biegu wstecznego i neutralnego - dwa w jednym. POŁOWA TEJ CZĘŚCI NIE DZIAŁA ALBO MASZ ZEPSUTE COŚ W AUCIE.

SPRAWDŹ TEN CZUJNIK, TYLKO W AUCIE bo na zewnątrz może działać.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    gugul
    Poziom 6  
    kwok napisał:
    gugul napisał:
    sprawdzałem czy włączają się i wyłączają światła wsteczne, i one działają prawidłowo, kiedy włączam bieg wsteczny, to są światła wsteczne, kiedy bieg do przodu lub luz to świateł wstecznych nie ma..... czy takie prawidłowe działanie świateł wstecznych może zdyskwalifikować diagnozę uszkodzonego tego czujnika?

Wyjaśnienie: ta część to czujnik biegu wstecznego i neutralnego - dwa w jednym. POŁOWA TEJ CZĘŚCI NIE DZIAŁA ALBO MASZ ZEPSUTE COŚ W AUCIE.

SPRAWDŹ TEN CZUJNIK, TYLKO W AUCIE bo na zewnątrz może działać.

Sprawdź... Sprawdź.... Tylko nikt nie pisze jak sposob itp??? Jakie wartości?
    U mnie aby taki czujnik zdemontowac to musze odkręcić akumulator i podstawe miejsca akumulatora... Także na ten czas auto jest bez prądu...
    Także proszę o bardziej rozszerzone wskazówki sprawdzenie tego czujnika...
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    Sprawdź... Sprawdź.... Tylko nikt nie pisze jak sposob itp??? Jakie wartości?

Pan "gugul" ma w podpisie " komputery,elektronika" 8-O . Tylko która :?: Bo chyba jakaś z nie naszego układu słonecznego skoro problem z kontrolą zwykłego przełącznika . :-?
    Sorry za sarkazm ale zero , całkowite zero chęci do przyswajania jakiejkolwiek wiedzy i brak jakiejkolwiek potrzeby nauczenia się czegoś na własną rękę . :not:
    Popraw się :D
    gugul
    Poziom 6  
    genek1000 napisał:
    gugul napisał:
    Sprawdź... Sprawdź.... Tylko nikt nie pisze jak sposób itp??? Jakie wartości?

Pan "gugul" ma w podpisie " komputery,elektronika" 8-O . Tylko która :?: Bo chyba jakaś z nie naszego układu słonecznego skoro problem z kontrolą zwykłego przełącznika . :-?
    Sorry za sarkazm ale zero , całkowite zero chęci do przyswajania jakiejkolwiek wiedzy i brak jakiejkolwiek potrzeby nauczenia się czegoś na własną rękę . :not:
    Popraw się :D

nie brak przyswajania, lecz braku odpisywania na zadane pytanie już dużo wcześniej?, dopiero kolega Kwok w końcu "zmiękł" i wstawił coś co pomoże mi sprawdzić, chodź nie zaprzeczam, że twoje tez swoje robią. Ale nie wystarczy cwaniaczć, ale pomagać innym na forach, które po coś zostały stworzone do pytania i odpowiadania....
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    nie brak przyswajania, lecz braku odpisywania na zadane pytanie już dużo wcześniej?, dopiero kolega Kwok w końcu "zmiękł" i wstawił coś co pomoże mi sprawdzić, chodź nie zaprzeczam, że twoje tez swoje robią. Ale nie wystarczy cwaniaczć, ale pomagać innym na forach, które po coś zostały stworzone do pytania i odpowiadania....

Sorry . Post #31
    genek1000 napisał:
    kwok
    Poziom 39  
    Oj gugul... Regulamin forum mówi o posiadaniu min wiedzy etc. Przełącznik to chyba nie BSUEl - Bardzo Skomplikowany Układ Elektroniczny, czegoś bardziej minimalnego chyba nie ma..... Upss, jest - włącznik jednobiegunowy a tu są dwa.

A tak już bez kiwania palcem. Odłącz wtyczkę i zrób odpowiednio dla luzu zwarcie. Sprawdź czy auto widzi luz - odpal na hamulcu. Jak zapali to kup ori czujnik i powinno być po sprawie. Nie baw się w wymianę zamienników bo zwykle szkoda zachodu/roboty. Można też dać grubszą podkładkę pod obecny czujnik i może zadziała prawidłowo, można też skrócić bolec czujnika, tylko nie powiedz potem "piąty raz obcinam i ciągle za krótki".
    gugul
    Poziom 6  
    genek1000 napisał:
    gugul napisał:

Sorry . Post #31
    genek1000 napisał:
    ,

no tak to tylko tyle, ale brakowało np jakie piny co ze sobą znaczą

Dodano po 6 [minuty]:

kwok napisał:
    Od fanów marki https://www.scenic-forum.pl/Watek-Czujnik-biegu-wstecznego

Trzy przewody - pomyśl jak z tego uzyskać trzy informacje.

Inna metoda - google nie boli.

Dodano po 10 [minuty]:

Zmiękłem
    Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła

google nie boli?, ale ja ma 2 pin, a nie 3, wiec podany schemat nijak nie ma się do mojego

Włącznik świateł cofania FAE 40825

Cechy produktu
    Producent FAE
    Indeks FAE40825
    Ilość połączeń 2
    Kolor obudowy jasnoniebieski
    Wymiar gwintu M16x1.5

• Pomocny post
    kwok
    Poziom 39  
    Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła A to pewnie są dwa czujniki na skrzyni. Wstecznego jest niebieski pod aku a drugi czarny jeszcze głębiej od strony kabiny pod linką biegów.
    Podobno dojście jest od koła i pewnie nadkole trzeba odsunąć.
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    genek1000 napisał:
    gugul napisał:

Sorry . Post #31
    genek1000 napisał:
    ,

no tak to tylko tyle, ale brakowało np jakie piny co ze sobą znaczą

Dodano po 6 [minuty]:

kwok napisał:
    Od fanów marki https://www.scenic-forum.pl/Watek-Czujnik-biegu-wstecznego

Trzy przewody - pomyśl jak z tego uzyskać trzy informacje.

Inna metoda - google nie boli.

Dodano po 10 [minuty]:

Zmiękłem

google nie boli?, ale ja ma 2 pin, a nie 3, wiec podany schemat nijak nie ma się do mojego

Włącznik świateł cofania FAE 40825

Cechy produktu
    Producent FAE
    Indeks FAE40825
    Ilość połączeń 2
    Kolor obudowy jasnoniebieski
    Wymiar gwintu M16x1.5

Właściciel się poprawił i zaczął szukać informacji na własna rękę :D
    Jest jakiś postęp :spoko:
    Słaba pamięć skoro nie pamiętasz że wymieniałeś czujnik 2 -pinowy . :|
    Skrzynia ND0 . Dwa osobne czujniki. Dla wstecznego i dla biegu do przodu .
    To sprawa jeszcze prostsza . Tu już jest tylko jedna kombinacja podłączenia czujnika do kontroli :D
    gugul
    Poziom 6  
    kwok napisał:
    Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła A to pewnie są dwa czujniki na skrzyni. Wstecznego jest niebieski pod aku a drugi czarny jeszcze głębiej od strony kabiny pod linką biegów.

masz na myśli ten czarny (poprzeczny)
    niebieski wymieniałem we wrześniu 2019 (był problem ze światłami cofania)
    gugul
    Poziom 6  
    Ok. Zamówiłem czujnik ten czarny. Czekam na dostawę i jak przyjdzie to zajrzę do niego i jak będzie trzeba to go wymienię?.
    Z tego co rozumiem to on znajduje się od lewej strony silnika, trzeba zdemontować lewe przednie kolo, osłonę (nadkole) i czy wtedy będzie on widoczny? i w miarę łatwy do wymiany?
    Jakieś podpowiedzi, sugestie - szybkiej i łatwej wymiany?
    gugul
    Poziom 6  
    genek1000 napisał:
    gugul napisał:
    A czemu odpalenie z hamulcem? Z tego co wiem to odpalenie jest ze sprzęgłem

Już to przerabialiśmy :cry:
    Skrzynia na luz , wciśnięty pedał hamulca i próba odpalenia pojazdu - a po co :?: Pomyśl? Co wałkujemy przez 40 akcji i parę dni życia :cry:

No ok. Ma to coś sprawdzić, ale nie bardzo wiem co? Wg instrukcji to sprzęgłem się opala... A nie hamulcem.
    Może to właśnie jest... Że chcę rozszerzyć swoją wiedzę...
    kwok
    Poziom 39  
    Zrób sobie polski na wyświetlaczu i zobaczysz co tam pisze.
    Jak system wie że skrzynia na luzie to odpali z hamulcem a jeśli na biegu to nie włączy rozrusznika i każe nacisnąć sprzęgło.
    Wg instrukcji można odpalać ze sprzęgłem lub hamulcem.
    gugul
    Poziom 6  
    kwok napisał:
    Zrób sobie polski na wyświetlaczu i zobaczysz co tam pisze.
    Jak system wie że skrzynia na luzie to odpali z hamulcem a jeśli na biegu to nie włączy rozrusznika i każe nacisnąć sprzęgło.
    Wg instrukcji można odpalać ze sprzęgłem lub hamulcem.

Co do odpalania hamulcem ok
    Natomiast co do zmiany języka na polski, to sie nie da. Mimo że PyClip lub Delphi posiadały język polski to niestety wskakiwal mi francuski. Ponoć model 2005 r nie ma w opcji polskiego, dopiero od 2006r jest taka możliwość. Więc jestem na angielskim bo jest bardziej dla mnie zrozumiały.
    kwok
    Poziom 39  
    Bodaj po angielsku hamulec, naciśnij i sprzęgło powinieneś zrozumieć.
    Taka ciekawostka: żeby włączyć zapłon trzeba trzymać guzik z 10s, opcja szybsza - włącz bieg, nacisśnij hamulec i guzik.
    gugul
    Poziom 6  
    Ok. Nowy czujnik dotarł w miniony piątek, wiec zaraz po pracy, póki słoneczko świeci zabrałem się za sprawdzenie tematu.
    Po zdjęciu lewego przedniego koła i przedniej części nadkola (osłony), myśląc, że ten czujnik jest od przodu pojazdu, szukając go nie znalazłem.
    Analizując zdjęcie kolegi Kwoka z #41, i spojrzeniu na mój silnik, myślę sobie że coś źle szukam - skojarzyłem, że jest to jakby bokiem i czujnik (czarny) jest jakby na tylnej części silnika. Posługując się telefonem i Google, trafiłam przypadkiem na swój inny wcześniejszy Post też czujnika wstecznego dotyczący braku świateł wstecznych, czyli czujnika niebieskiego znajdującym się pod akumulatorem i jego podstawą, pt. "gdzie jest i wymiana czujnika świateł cofania Grand Scenic 2", znalazłem tam swój wpis #3, ale z innego forum:
    "
    i w nim jest opis: (cytat)
    "Jak dla mnie manual trochę nie kompletny. Ok jeśli chodzi o bezpieczniki ale już gorzej z wymianą włącznika świateł cofania.
    Kilka dni temu padł mi ów włącznik i szukałem jak się do niego dobrać.
    Okazało się że najprościej zdjąć koło od strony kierowcy. Skręcić kierownicę maksymalnie w lewo. Odpiąć spinkę osłony nadkola (na samym dole po lewej od przegubu). Teraz wystarczy odgiąć lekko osłonę w lewo i mamy dostęp do czujnika. Zdejmujemy kostkę i wykręcamy czujnik długą nasadką 24mm. Szybko wkręcamy nowy czujnik (jak zrobimy to szybko to stracimy zaledwie 150-300ml oleju.
    Teraz wszystko składamy i jak już opuścimy auto to dolewamy olej (najprościej przez otwór sprawdzania poziomu).
    Całość nie powinna zająć dłużej niż 20-30 minut."
    Zacząłem czujnika szukać przy przegubie od tyłu:
    1. Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła

2. Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła

3. Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła

4. Grand Scenic 2 Renault 1,9dci 2005 błąd DF015 obwód czujnika pozycji sprzęgła
    ta fotka już po wymianie czujnika.

Programem PyClip na Androidzie i ICar3 przez BT, usunąłem wszystkie zapamiętane przez komputer samochodu błędy.
    Kontrolnie odpalam auto tradycyjnie, sprzędło i START, auto odpala, czekałem dłuższy czas na zapalonym silniku, nie pojawił mi się żaden komunikat na desce. Celowo też kontrolne odpaliłem silnik na luzie i naciśniętym pedale hamulca, silnik odpalił i także po dłuższym oczekiwaniu brak komunikatów o błędach.
    Celowo także zrobiłem zrzuty z programu PyClip odnośnie wcześnie wstawionych zrzutów, które to pomogły koledze Genek1000, znaleźć prawdopodobny problem.
    Teraz te zrzuty są już po wymianie czujnika:
    1. Silnik odpalony, luz, zaciągnięty hamulec postojowy

2. Silnik odpalony, zaciągnięty hamulec postojowy, wciśnięty pedał sprzęgła na max, wbity bieg przód "1"

3. Silnik odpalony, zaciągnięty hamulec postojowy, wciśnięty pedał sprzęgła na max, wbity bieg wsteczny

Na koniec także sprawdziłem, czy Program PyClip wykrywa jakieś błędy w pojeździe i wynik jest super, czyli wszystkie dostępne opcje miały 0 (zero) błędów.

A zatem diagnoza Genka 1000 jest trafiona. Tak to był czujnik wstecznego - czarny. Wielkie Dzięki.

Temat mógłby już w sumie zamknąć, ale czekam ewentualnie na wasze odpowiedz, komentarze. Ale przede wszystkim mam pytanie związane z procesem samego wymiany czujnika.
    Ktoś opisując na innym forum taka wymianę (tekst ten jest w tym poście wyżej), ale powtórzę pewien fragment z niego:
    "Szybko wkręcamy nowy czujnik (jak zrobimy to szybko to stracimy zaledwie 150-300ml oleju.
    Teraz wszystko składamy i jak już opuścimy auto to dolewamy olej (najprościej przez otwór sprawdzania poziomu)."

Moje pytanie jest takie, może bardzie zauważenie; mi podczas wymiany w ogóle nie leciał olej, były tylko male śladowe ilości oleju na starym czujniku. Czy to może oznaczać, że mogę mieć za mało oleju, i czy to jest olej w skrzyni biegów, czy chodzi bardziej o olej silnikowy, chociaż wg mojej logiki, bardziej stawiał bym na olej skrzyni biegów. Jeśli faktycznie są braki oleju w skrzyni, to jak dolać i jaki?
  • Pomocny post
    genek1000
    Poziom 33  
    gugul napisał:
    A zatem diagnoza Genka 1000 jest trafiona. Tak to był czujnik wstecznego - czarny. Wielkie Dzięki.

Nie wstecznego tylko biegu do przodu . :!:
    gugul napisał:
    Ktoś opisując na innym forum taka wymianę (tekst ten jest w tym poście wyżej), ale powtórzę pewien fragment z niego:
    "Szybko wkręcamy nowy czujnik (jak zrobimy to szybko to stracimy zaledwie 150-300ml oleju.
    Teraz wszystko składamy i jak już opuścimy auto to dolewamy olej (najprościej przez otwór sprawdzania poziomu)."

Ten opis wymiany dotyczy innej skrzyni biegów - z czujnikiem wstecznego umieszczonym na samym dole skrzyni - stąd ten olej. :|
    gugul
    Poziom 6  
    Nie wstecznego tylko biegu do przodu . :!:
    gugul napisał:

Ten opis wymiany dotyczy innej skrzyni biegów - z czujnikiem wstecznego umieszczonym na samym dole skrzyni - stąd ten olej. :|[/quote]

Czyli nic nie dolewać... Tylko jeździć na spokojnie?