Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

budowa generatora domowym sposobem do elektrowni wiatrowej

02 Oct 2005 11:31 45853 23
  • Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 22  
    trochę to bez sensu , przecież zwykły silnik indukcyjny ( zwarty ) będzie pracował jako prądnica , wystarczy że go zakręcisz szybciej niż obroty synchroniczne pola wewnątrz silnika , będzie wtedy oddawał moc czynną do sieci zasilającej .i niepotrzebne wtedy są żadne magnesy .
  • Level 13  
    mi nie chodzi o wstawienie do wiatraka silnika bo to duży kłopot utrzymać stałe obroty i też trzeba uzyskać wysokie obroty mój wiatrak wyciąga max 60 obrotów na minute
  • Level 13  
    ta pralka już była mi chodzi raczej o zrobienie dużego koła ze sklejki i umieszczenie na nim magnesów ale niewiem jednego jakiego drutu użyć ile nawinąć na jeden zwój i jaki klej zastosować
  • Level 22  
    cały bajer polega na tym że jeśli jako prądnicę używamy silnika indukcyjnego , to gdy ten silnik jest wpięty do sieci zasilającej to jest przez tę sieć synchronizowany , czyli wytwarza napięcie o częstotliwości 50Hz , ponierając przy tym z sieci trochę mocy biernej indukcyjnej , ale wytwarza moc czynną , tej mocy jest tym wiecej im szybciej kręcimy wirnikiem , czyli nie trzeba żadnej stabilizacji obrotów , oczywiście obroty wirnika muszą być nadsynchroniczne , bo tylko wtedy jest wytwarzana moc czynna .Właśnie duże wiatraki ( nad morzem ) mają taką konstrukcję , przecież produkuja prąd dla sieci energetycznej , a obracają sie z różną prędkością ( tylko mają baterię kondensatorów dla skompensowania mocy biernej indukcyjnej ).
  • Level 20  
    A do tego maja skrzynie biegów ;) aby ustabilizowac obroty prądnicy ;)
  • Level 13  
    w moim przypadku nie mam możliwości zrobienia skrzyni ani pobrania z sieci prądu czyli silnik indukcyjny odpada mi chodzi o prądnice na magnesach stałych, te prądnice są najlepsze bo czy wiatr wieje czy nie zawsze wychodzi na plus
  • Level 20  
    dokładnie!!! ja mam alternator od poloneza, wpadlem na pomysł aby to uzwojenie od elektromagnesu zamienic na magnes ferrytowy, zobaczymy co z tego wyjdzie?
  • Level 13  
    to fajnie brzmi ale do tego patentu jak by nie było też są potrzebne wysokie obroty
  • Level 20  
    niby tak..... ale mi nie zależy na osiąganiu wysokiej sprawności/mocy, chcę na próbę urochomić "elektrownie" i ewentualnie później bawić się w podnoszenie sprawności- żyłowanie wyników. Mam pytanie... czy łącząc 2 magnesy podnosze ich moc czy tylko bardziej kierunkuje pole magnetyczne? do tego alternatora można zastosować magnesy głośnikowe :D Pozdrawiam
  • Level 14  
    "madmax" ma racje do budowy takiej elektrowni nadaje sie tylko pradnica typu "amerykan". Dlatego ze mozna ja dopasowac elektrycznie do wlasnych potrzeb.
  • Level 20  
    TAk tym bardziej ,że jest prosta w budowie... ale z tego co się orientuję cewki do niej robi się raczej na oko, metodą prób czyli jak juz mamy waitrak to dla jego obrotów nawijamy cewke i mierzymy napiecie na niej, osobiscie na pewno skusze sie na taka prądnicę szytą na miarę ;) ale najpierw niech to ruszy ;)
  • Level 13  
    już pisałem na innym forum o małej elektrowni wiatrowej o moim wiatraku na początku była prądnica od malucha i żeby to chodziło to przekładnie miałem mega wielką z dużego koła prowadzącego o średnicy 25cm na wałek o średnicy 2 cm za pośrednictwem paska klinowego i w efekcie wiatrak ciągle stał a jeżeli dałem większy wałek to prądnica brała więcej prądu niż oddawała tylko przy dużym wietrze coś tam ładowała

Więc jestem teraz surowym przeciwnikiem stosowania prądnic alternatorów itp.
    Chyba że są to wolno obrotowe prądnice takie jakie robią amerykanie w szopkach i całkiem nieźle im to wychodzi oni robią dwie tarcze z magnesami a póżniej robią odpowiednią cewke jeżeli jest dobra to ten kołowrotek wykorzystują do zrobienia następnych
  • Level 14  
    Dokladnie masz "madmax" racje i dochodzi jeszcze jeden plus przemawiajacy za "amerykanem" male opory obrotowe przy obciazeniu a przy takich wiatrakach jest to bardzo wazne.
  • Level 20  
    Jak już pisałem uzwojenie elektromagnesu zastąpię magnesem ferrytowym, bedzie to słabsze ale chyba nic lepszego w tej cenie nie wykombinuję chyba że jakis mocny silnik krokowy. mam np, taki silniczek 24V od drukarki, jak lekko pokręcę palcami to dioda bardzo jasno swieci!!
  • Level 13  
    takich silników jest dużo np zwykły silnik od wycieraczek z fiata 125itp
    jest zrobiony na dwóch magnesach ferrytowych wystarczy go rozkręcić do wysokich obrotów i żarówka 21w pięknie świeci
  • Level 20  
    heh mam taki silniczek od wycieraczek z poloneza ale cos mi sie wydaje ze on ciezko się kręci <hmmm> mam jeszcze taki z dmuchawy chłodnicy... zobaczymy, pomyslimy, jak wroce z uczelni to biegne do piwnicy zobaczyc ten silnik od wycieraczek
  • Level 11  
    Prądnice tzn. koło i magnesy można wykorzystać z motoru WSK tam prądnica była na magnesy dawało to prąd bez akumulatora tylko cewkę zapłonową trzeba by wywalić i zamontować drugą generującą prąd.

Taka myśl mi przyszła do głowy może ktoś to wykorzysta.

Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Halo:) Taki oto schemat pięcio fazowej prądnicy wolnoobrotowej kusi mnie do realizacji. Moze jakaś sugestia?

Dodano po 1 [minuty]:

Halo:) Taki oto schemat pięcio fazowej prądnicy wolnoobrotowej kusi mnie do realizacji. Moze jakaś sugestia?

budowa generatora domowym sposobem do elektrowni wiatrowej
  • Level 16  
    Witam

Mnie w szkole uczono że Nie buduje się silników czy Generatorów na więcej niż 3 fazy bo to już nie jest takie dobre. Nie wiem ile w tym prawdy.Ale coś w tym może być lecz w domowych rozwiązaniach zapewne nie odczuje się tego.

pozdrawiam
  • Level 14  
    Witam,

Jestem informatykiem, nie elektronikiem/elektrykiem więc nie mam większego pojęcia o konstrukcji alternatora/generatora prądu.

Mam ciut materiałów konstrukcyjnych z netu (jak działa alaktrowina wiatrowa/słoneczna, jak złożyć całość elektrowni etc...) ale potrzebne mi szczegóły.

Chcę zrobić generator wolnoobrotowy z silnika od pralki (mam 2 więc może jakoś je złożę razem) tak więc mam kilka pytań, niektóre normalne a niektóre deko laickie...
    każda odpowiedź przydatna ale jeśli się da, to proszę o treściwe informacje pomocne w tej sytuacji.

Generator/alternator -
    - Czy warto zrobić z alternatora np star 200 czy inny z przekładnią na wiatraku? czy lepiej robić wolnoobrotowy?
    - Jaka jest różnica pomiędzy typami uzwojeń? (pewnie wygooglam)
    - Jaki się uzwaja alternator/generator? (ilość fac, sposób połączenia)
    - Czy można zrobić alternator na uzwojeniu z obu stron magnesów aby uzyskać większą moc za jednym obrotem? (Tzn płyta z uzwojeniem jak na przekroju kolegi, magnesy, ponownie uzwojenie z drugiej strony (tak by jeden magnes poruszał prąd na obu uzwojeniach)?

Obliczenia:
    - (chcę tym ogrzewać dom) Jak wyliczyć na ile czasu działania grzałek starczy przy założeniu średniej mocy z pracy alternatora i przykładowej pojemności akumulatora?
    - Jak obliczyć uzwojenie względem obrotów aby tego nie spalić :P Lub może jest jakaś skuteczna metoda chłodzenia tego typu sprzętu?

Za wszelkie wypowiedzi dziękuję, jak coś to mogę gdzieś wystawić to co znalazłem :P a linka dam na priv.
  • Level 39  
    W necie jest dużo o budowie "amerykanek". Zwracam uwagę że przy mocy ponad kW na elementy prądnicy działają duże siły i potrafi ją rozerwać. Musi być ZAPLANOWANA i wykonana solidnie i z głową. Można kupić wolnoobrotowe prądnice w obudowie silnika synchronicznego ale niestety do tanich nie należą. Wszelkie prądnice na bazie alternatora mają tą wadę że potrzebują dużych obrotów do w miarę wydajnej pracy, więc potrzebne przekładnie a na nich niestety występują straty mocy . Wic1 nie chcę Cię martwić ale Twój pomysł jest nierealny. Musiałbyś mieć duży wiatrak, nie alternator ale porządną prądnicę i najważniejsze - czy w twojej okolicy jest odpowiednia ilość dni"wietrznych" . To należy wziąc pod uwagę planując taką inwestycję. Z alternatora nie ogrzejesz domu.