Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

warrantytodeath 25 Apr 2020 17:55 2514 6
IGE-XAO
 • Cze¶ć!

  Dwa lata temu wykonałem projekt pojazdu g±sienicowego - czołgu. Postanowiłem, że podzielę się nim z Wami. Projekt był wykonany w momencie gdy jeszcze raczkowałem zarówno w programowaniu jak i w elektronice, także nie należy spodziewać się pięknego i optymalnego programu czy płytek drukowanych. Wręcz przeciwnie, program składa się jedynie z funkcji, nie znajdziecie w nim żadnej struktury czy innych ciekawych rzeczy, a nazwy s± po polsku, natomiast w ¶rodku czołgu znajduje się pl±tanina kabli. Nie mniej jednak pojazd działa i to bardzo dobrze, a po zaktualizowaniu programu oraz uporz±dkowaniu elektroniki pojazd będzie nie tylko fajn± zabawk± ale również ciekawym projektem.


  Zacznijmy od tego co w ogóle stworzyłem
  Zaprojektowałem i wykonałem pojazd g±sienicowy, czołg, którego sercem jest Arduino Uno. Sterowanie odbywa się za pomoc± smartfona z aplikacj± RoboRemo, w której zrobiłem interfejs. Pojazd jest zabawk±, która jeĽdzi i kręci wieżyczk± (nie strzela z lufy). Możliwe jest sterowanie każd± g±sienic± z osobna, dzięki czemu możemy jechać prosto, skręcać, czy obracać się w miejscu. Możliwy jest również obrót wieżyczk± w zakresie od 0 do 180 stopni.
  Więcej szczegółów poniżej. Oczywi¶cie wszystko co zrobiłem udostępniam Wam do pobrania na swoim GitHub .


  Model pojazdu
  Pojazd zaprojektowałem w technologii CAD/CAM w programie CATIA V5 2017. G±sienice oraz boki modelu (wraz z kołami) wzi±łem z gotowego czołgu (stara, niedziałaj±ca zabawka). Zamodelowałem je w programie wraz z reszt± elementów, które zamierzałem użyć (Arduino, silniki, bateria itp.), a następnie tworzyłem cał± odbudowę czołgu. Poniżej kilka zdjęć z programu CATIA:

  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Kolejno na drukarce 3D wydrukowałem wszystkie potrzebne elementy. Poł±czyłem je zwykł± kropelk± tworz±c trzy podzespoły: podstawę, górę oraz wieżyczkę. W podstawie znajduje się cała elektronika. Zakrywana jest ona czę¶ci± górn± i mocowana za pomoc± ¶rub M5. Wieżyczka jest natomiast przykręcana do serwa i nakładana na czę¶ć górn± czołgu.
  Gotowy model wygl±da tak:

  Cały czołg:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

  Wieża:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Czę¶ć górna:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

  Podstawa wraz z umiejscowionymi w niej elementami:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle
  Elementy użyte w projekcie
  Jak już wspomniałem sercem czołgu jest Arduino Uno V3. To na nim napisany jest program steruj±cy, który odbiera informacje od aplikacji RoboRemo zainstalowanej na smartfonie. Komunikacja odbywa się za pomoc± bluetooth.

  W czołgu użyłem następuj±cych elementów:
  -Arduino Uno V3
  -Moduł Bluetooth HC-06 ZS-040 Bluetooth
  -Sterownik silników L293D
  -dwa silniki N20-BT38 micro
  -Serwo SG-90
  -stabilizator napięcia L7805ABV
  -konwerter poziomów logicznych 3,3V/5V
  -bateria 9V (do zasilania Arduino)
  -akumulator LiPo 7,4V 1600mAh,
  -kondensatory, przewody, zł±cze Arduino do baterii 9V .

  Poniżej schemat podł±czeń:

  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle  Kod programu
  Jak już pisałem nie jest on optymalny, nie ma w nim szałowych ani tym bardziej innowacyjnych rzeczy. Natomiast jedno jest pewne - działa bez żadnego zacinania się. Napisany jest w ¶rodowisku Arduino Ide. Oto on:

  Code: c
  Log in, to see the code
  Aplikacja na smartfon
  Do sterowania pojazdem użyłem aplikacji RoboRemo, w której zrobiłem interfejs. Jest to aplikacja graficzna, w której przesuwamy i konfigurujemy poszczególne elementy. Spotkałem się z ni± pierwszy raz, ale mogę polecić, jest całkiem sporo opcji. Interfejs udostępniam do pobrania na moim GitHub. Gotowy interfejs wygl±da tak:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Wrzucam jeszcze filmik prezentuj±cy działanie:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  warrantytodeath
  Level 6  
  Offline 
  Has specialization in: programowanie c++, programowanie, elektronika
  warrantytodeath wrote 5 posts with rating 11, helped 0 times. Live in city Kraków. Been with us since 2018 year.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  adversus
  Level 32  
  SylwekK wrote:
  Czy tylko u mnie słychać sam± muzykę z filmu?

  U mnie słychać muzykę i to nawet z pancernych :) oraz widać tylko zdjęcie...
 • #5
  pier
  Level 23  
  Okropne druciarstwo. Że też w dobie gotowych modułów do wszystkiego nie chce się ludziom chociaż tego ładnie ułożyć chociażby na płytce uniwersalnej. 👎
 • #6
  warrantytodeath
  Level 6  
  adversus wrote:
  SylwekK wrote:
  Czy tylko u mnie słychać sam± muzykę z filmu?

  U mnie słychać muzykę i to nawet z pancernych :) oraz widać tylko zdjęcie...  Przepraszam, to jaki¶ problem z przesłaniem filmu na forum elektrody, sam link również dawał czarny ekran. Wstawiłem film na youtube i edytowałem post.

  PS gdyby z jakiego¶ powodu kiedy¶ stamt±d znikn±ł to zawsze jest możliwo¶ć pobrania go z GitHub
 • #7
  SylwekK
  Level 32  
  No teraz obejrzałem. Ogólnie fajnie choć jak kto¶ wspomniał jest druciarstwo, a do tego nie jestem zwolennikiem arduino :)
  To co bym poprawił w pierwszej kolejno¶ci to dodał spor± rampę dla serwa na lufę, bo teraz to trochę dziwnie działa. Dało by więcej realizmu (bezwładno¶ci) przy rozpędzaniu/hamowaniu obrotu. Do samej jazdy też wskazane dorobienie rampy. Nie ma tu enkoderów liczenia kroków/impulsów więc taka najprostsza rampa to dosłownie kilka linijek, tylko ja Ci tu nie pomogę bo jak wspomniałem arduino nie trawię i nie odnajduję się w składni programowania.