Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

warrantytodeath 25 Kwi 2020 17:55 1482 6
 • Cze¶ć!

  Dwa lata temu wykonałem projekt pojazdu g±sienicowego - czołgu. Postanowiłem, że podzielę się nim z Wami. Projekt był wykonany w momencie gdy jeszcze raczkowałem zarówno w programowaniu jak i w elektronice, także nie należy spodziewać się pięknego i optymalnego programu czy płytek drukowanych. Wręcz przeciwnie, program składa się jedynie z funkcji, nie znajdziecie w nim żadnej struktury czy innych ciekawych rzeczy, a nazwy s± po polsku, natomiast w ¶rodku czołgu znajduje się pl±tanina kabli. Nie mniej jednak pojazd działa i to bardzo dobrze, a po zaktualizowaniu programu oraz uporz±dkowaniu elektroniki pojazd będzie nie tylko fajn± zabawk± ale również ciekawym projektem.


  Zacznijmy od tego co w ogóle stworzyłem
  Zaprojektowałem i wykonałem pojazd g±sienicowy, czołg, którego sercem jest Arduino Uno. Sterowanie odbywa się za pomoc± smartfona z aplikacj± RoboRemo, w której zrobiłem interfejs. Pojazd jest zabawk±, która jeĽdzi i kręci wieżyczk± (nie strzela z lufy). Możliwe jest sterowanie każd± g±sienic± z osobna, dzięki czemu możemy jechać prosto, skręcać, czy obracać się w miejscu. Możliwy jest również obrót wieżyczk± w zakresie od 0 do 180 stopni.
  Więcej szczegółów poniżej. Oczywi¶cie wszystko co zrobiłem udostępniam Wam do pobrania na swoim GitHub .


  Model pojazdu
  Pojazd zaprojektowałem w technologii CAD/CAM w programie CATIA V5 2017. G±sienice oraz boki modelu (wraz z kołami) wzi±łem z gotowego czołgu (stara, niedziałaj±ca zabawka). Zamodelowałem je w programie wraz z reszt± elementów, które zamierzałem użyć (Arduino, silniki, bateria itp.), a następnie tworzyłem cał± odbudowę czołgu. Poniżej kilka zdjęć z programu CATIA:

  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Kolejno na drukarce 3D wydrukowałem wszystkie potrzebne elementy. Poł±czyłem je zwykł± kropelk± tworz±c trzy podzespoły: podstawę, górę oraz wieżyczkę. W podstawie znajduje się cała elektronika. Zakrywana jest ona czę¶ci± górn± i mocowana za pomoc± ¶rub M5. Wieżyczka jest natomiast przykręcana do serwa i nakładana na czę¶ć górn± czołgu.
  Gotowy model wygl±da tak:

  Cały czołg:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

  Wieża:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Czę¶ć górna:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle

  Podstawa wraz z umiejscowionymi w niej elementami:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle
  Elementy użyte w projekcie
  Jak już wspomniałem sercem czołgu jest Arduino Uno V3. To na nim napisany jest program steruj±cy, który odbiera informacje od aplikacji RoboRemo zainstalowanej na smartfonie. Komunikacja odbywa się za pomoc± bluetooth.

  W czołgu użyłem następuj±cych elementów:
  -Arduino Uno V3
  -Moduł Bluetooth HC-06 ZS-040 Bluetooth
  -Sterownik silników L293D
  -dwa silniki N20-BT38 micro
  -Serwo SG-90
  -stabilizator napięcia L7805ABV
  -konwerter poziomów logicznych 3,3V/5V
  -bateria 9V (do zasilania Arduino)
  -akumulator LiPo 7,4V 1600mAh,
  -kondensatory, przewody, zł±cze Arduino do baterii 9V .

  Poniżej schemat podł±czeń:

  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle  Kod programu
  Jak już pisałem nie jest on optymalny, nie ma w nim szałowych ani tym bardziej innowacyjnych rzeczy. Natomiast jedno jest pewne - działa bez żadnego zacinania się. Napisany jest w ¶rodowisku Arduino Ide. Oto on:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  Aplikacja na smartfon
  Do sterowania pojazdem użyłem aplikacji RoboRemo, w której zrobiłem interfejs. Jest to aplikacja graficzna, w której przesuwamy i konfigurujemy poszczególne elementy. Spotkałem się z ni± pierwszy raz, ale mogę polecić, jest całkiem sporo opcji. Interfejs udostępniam do pobrania na moim GitHub. Gotowy interfejs wygl±da tak:
  Zdalnie sterowany pojazd g±sienicowy Arduino + Bluetooth HC 06, Tracked Vehicle


  Wrzucam jeszcze filmik prezentuj±cy działanie:

  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  warrantytodeath
  Poziom 4  
  Offline 
  Specjalizuje się w: programowanie c++, programowanie, elektronika
  warrantytodeath napisał 5 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Mieszka w mie¶cie Kraków. Jest z nami od 2018 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  SylwekK
  Poziom 31  
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  adversus
  Poziom 29  
  SylwekK napisał:
  Czy tylko u mnie słychać sam± muzykę z filmu?

  U mnie słychać muzykę i to nawet z pancernych :) oraz widać tylko zdjęcie...
 • #4
  SylwekK
  Poziom 31  
  Czyli to samo co u mnie (zdjęcie też jest). Autorze popraw t± "prezentacje", albo na YT wy¶lij film i zalinkuj
 • #5
  pier
  Poziom 23  
  Okropne druciarstwo. Że też w dobie gotowych modułów do wszystkiego nie chce się ludziom chociaż tego ładnie ułożyć chociażby na płytce uniwersalnej. 👎
 • #6
  warrantytodeath
  Poziom 4  
  adversus napisał:
  SylwekK napisał:
  Czy tylko u mnie słychać sam± muzykę z filmu?

  U mnie słychać muzykę i to nawet z pancernych :) oraz widać tylko zdjęcie...  Przepraszam, to jaki¶ problem z przesłaniem filmu na forum elektrody, sam link również dawał czarny ekran. Wstawiłem film na youtube i edytowałem post.

  PS gdyby z jakiego¶ powodu kiedy¶ stamt±d znikn±ł to zawsze jest możliwo¶ć pobrania go z GitHub
 • #7
  SylwekK
  Poziom 31  
  No teraz obejrzałem. Ogólnie fajnie choć jak kto¶ wspomniał jest druciarstwo, a do tego nie jestem zwolennikiem arduino :)
  To co bym poprawił w pierwszej kolejno¶ci to dodał spor± rampę dla serwa na lufę, bo teraz to trochę dziwnie działa. Dało by więcej realizmu (bezwładno¶ci) przy rozpędzaniu/hamowaniu obrotu. Do samej jazdy też wskazane dorobienie rampy. Nie ma tu enkoderów liczenia kroków/impulsów więc taka najprostsza rampa to dosłownie kilka linijek, tylko ja Ci tu nie pomogę bo jak wspomniałem arduino nie trawię i nie odnajduję się w składni programowania.