Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor MOSFET - jako dioda

25 Kwi 2020 21:17 510 15
  • Poziom 3  
    Witam,
    Czy da się jakoś zrobić by tranzystor MOSFET działał jako dioda prostownicza?
  • Poziom 39  
    Oczywiście, nawet z mniejszymi stratami niż dioda prostownicza. Szukaj informacji na temat "active rectifier".
  • Poziom 42  
    Jeśli zewrzesz bramkę ze źródłem otrzymasz diodę.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Układ LT4320 jest pierwszym regulatorem mostka prostowniczego, mającym za zadanie zastąpienie każdej z czterech diod czteropołówkowego prostownika, n-kanałowym tranzystorem MOSFET

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12443473#12443473
  • Admin Sekcji Początkujący
    @SlawekKedra Z mojego doświadczenia zwarcie bramki ze źródłem można rozważać jako zatkanie tranzystora, a jedyną diodą jaka tutaj zadziała będzie dioda pasożytnicza występująca w strukturze tranzystora. Ta dioda pozwoli na przepływ prądu od źródła do drenu, ale korzyści z tego nie ma żadnej. Chociaż jest to odpowiedź na pytania Autora tematu, to jednak nietrafiona. A może Kolega zaprezentuje działanie takiej konstrukcji ze zwarciem między G i S?

Ideą użycia tranzystora jako aktywnej diody jest utrzymywanie tranzystora w stanie przewodzenia tylko wtedy kiedy to konieczne, a w pozostałych okresach tranzystor nie przewodzi. Stosuje się to nie tylko w aplikacji wspomnianego układu LT4320, ale też w układach zasilających nazywanych zasilaczami impulsowymi w topologii obniżającej napięcie (buck lub step-down), podwyższającej napięcie (boost lub step-up) lub odwracającej napięcie (inverting).
  • Poziom 42  
    Marek_Skalski napisał:
    a jedyną diodą jaka tutaj zadziała będzie dioda pasożytnicza występująca w strukturze tranzystora

Tak, o tą diodę chodziło ale ona jest niezbyt dobrych parametrów przy Vgs=0
  • Poziom 3  
    To w końcu się da czy nie? chodzi mi konkretnie o tranzystor R2060ANZ.
  • Admin Sekcji Początkujący
    Nie wiem co to za tranzystor R2060ANZ, wyszukiwarki nie podają nic sensownego.
    Każdy MOSFET może pracować jak dioda aktywna, ale to wymaga układu sterującego, którego najwyraźniej nie masz. Jeżeli zaprojektujesz taki układ, to sprawa załatwiona. Ale może najpierw powiedz do czego chcesz użyć tego tranzystora i dlaczego w takim zastosowaniu?
  • Poziom 3  
    Marek_Skalski napisał:
    ale to wymaga układu sterującego, którego najwyraźniej nie masz.
    Co by było potrzebne do tego?
    Marek_Skalski napisał:
    . Ale może najpierw powiedz do czego chcesz użyć tego tranzystora i dlaczego w takim zastosowaniu?
    Do mostka prostowniczego, chciałem sobie zrobić prostownik na tranzystorach MOSFET, bo mam ich akurat wystarczająco, a po za tym byłem ciekaw czy się da.

Dodano po 1 [minuty]:

Marek_Skalski napisał:
    Nie wiem co to za tranzystor R2060ANZ, wyszukiwarki nie podają nic sensownego.
    przepraszam pomyliłem się to miał być R6020ANZ.
  • Pomocny post
    Admin Sekcji Początkujący
    Temat jest interesujący, ale wymaga trochę wiedzy i ostrożności.
    Możesz użyć gotowego układu. Na przykład dla niskich napięć: LM74670-Q1
    TI High Efficiency Full-Bridge Rectifier Reference Design

Albo zapoznać się z teorią, na przykład jakie są ograniczenia Control and Design Challenges for Synchronous Rectifiers Trzy filmy po prawej stronie.

Texas Instruments to tylko jeden z producentów. Czasami warto poszukać u dystrybutorów komponentów co jest aktualnie w ofercie. Może to będzie dla Ciebie interesująca opcja: IW676
  • Poziom 26  
    O, tego mi było trzeba. Szkoda, że nie mogę kliknąć "pomógł" za Autora.
    Każdy MOSFET ma wbudowaną diodę pasożytniczą, którą widać na schemacie. To oznacza, że przy przewodzeniu w odwrotną stronę ta dioda właśnie odgrywa największą rolę.
    Jeśli jednak dołożyć kontroler, który będzie sprawdzał polaryzację napięcia na tranzystorze, to będzie można otworzyć tranzystor gdy napięcie między drenem a źródłem będzie miało właściwą polaryzację. Tym samym opór miedzy drenem a źródłem będzie bardzo mały i spadek napięcia na tranzystorze też będzie bardzo mały. Tyle teorii powinno wystarczyć dla początkującego.
  • Poziom 3  
    Awyrdonyt napisał:
    O, tego mi było trzeba. Szkoda, że nie mogę kliknąć "pomógł" za Autora.
    Już to zrobiłem za Ciebie i za mnie.
    Marek_Skalski napisał:
    Możesz użyć gotowego układu. Na przykład dla niskich napięć: LM74670-Q1
    Musi to być koniecznie układ scalony? Takie układy z tego co widzę są trudno dostępne.
  • Poziom 26  
    No przecież wiadomo, że nie musi to być gotowiec, ale z gotowcem jest najwygodniej. Pół biedy jeśli kolega chce zbudować jeden zastępnik diody, gorzej gdy będą to 4 sztuki lub więcej. Problemy będą się mnożyć.
  • Poziom 39  
    Z tym układem sterującym chodzi o to, aby wykrywać różnicę napięcia pomiędzy drenem a źródłem aby włączać MOSFET jak diodę. Poza tym tranzystor MOSFET w tym układzie pracuje przy odwróconej polaryzacji, tzn. w N-MOSFET prąd płynie od źródła do drenu. Największe znaczenie ma niska rezystancja w stanie włączenia (Rds-on).
    Najlepszym przykładem jest stabilizator impulsowy step-down. Jak wiadomo podstawą działania jest zastosowanie klucza tranzystorowego, ale w czasie gdy klucz tranzystorowy jest rozwarty, prąd cewki zamyka się przez diodę. Przy zasilaczach o niskim napięciu wyjściowym i dużych prądach (jak np. przy zasilaniu rdzenia CPU w komputerach) straty na takiej diodzie są ogromne, dlatego dioda jest zastąpiona drugim tranzystorem.
  • Poziom 43  
    laptopman123 napisał:
    Musi to być koniecznie układ scalony? Takie układy z tego co widzę są trudno dostępne.
    Nie musi, ale trzeba rozumieć co się robi, poniżej kilka interesujących rozwiązań ale trzeba dobrze zrozumieć ich działanie, bo łatwo zrobić coś co będzie działać bardzo źle - do układu #4 nie można podłączyć kondensatora, bo nie zapobiega on przed wstecznym przepływem prądu, układ #3 wymaga bardzo precyzyjnych rezystorów albo kalibracji, układ #2 mimo że teoretycznie lepszy od #1 może mieć problemy z wyłączeniem jeśli napięcie niezrównoważenia będzie w "niewłaściwą" stronę, układ #1 ma nieco gorsze parametry niż by wynikało z Rds(on) mosfeta.
    Tranzystor MOSFET - jako diodaTranzystor MOSFET - jako dioda Tranzystor MOSFET - jako dioda Tranzystor MOSFET - jako dioda