Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz do kolumny AUDIO.

Norbert Chrobot11 26 Apr 2020 11:17 198 6
    Norbert Chrobot11
    Level 5  
    Witam.
    Posiadam dwa głośniki średniotonowe (4 OHM) oraz dwa głośniki wysokotonowe (4 OHM) i chciałbym je ze sobą połączyć i schować w jednej obudowie. Tylko w tym problem, ze gdy spiąłem wszystko w całość to podłączyłem kablem JACK do telefonu i kolumna grała bardzo cicho.
    Moje pytanie jest takie, jak zrobić prosty wzmacniacz do takich głośników by grały głośniej. Moje wymagania są takie, by głośniki grały o wiele głośniej, żeby można było regulować głośność w kolumnie potencjometrem. Kolumna może też być zasilana napięciem z jakiegoś zasilacza.
    Proszę o szybka odpowiedź.
    Dziękuję.
    bratHanki
    Level 27  
    Daj sobie spokój z konstruowaniem bo widać, że nie masz podstawowych wiadomości. Kup jakiś najprostszy zestaw głośników komputerowych z możliwością zasilania z 230V przez dodatkowy zasilacz i będziesz pan zadowolony. Na rynku wtórnym jest mnóstwo używek, ceny od 10 zł w górę.
    Norbert Chrobot11
    Level 5  
    Witam.
    Twoja odpowiedź "bratHanki" mnie nie satysfakcjonuje. Po to jest tutaj to forum by sobie nawzajem pomagać. Ja nie jestem kompletnie zielony z elektroniki. Mam podstawowe informacje na temat elektroniki i proszę abyście mi podesłali jakiś prosty schemat takiego wzmacniacza. Narzędzia do tego także posiadam.
    Jeszcze raz bardzo proszę o jakiś schemat.
    ojciec
    Level 33  
    Trzeba zastosować zwrotnice bierną lub aktywną dla tych głośników, potem wzmacniacz
    kicajbas
    Level 31  
    Witam
    Tak wygląda zrzut ekranu z zapytaniem "schemat prostego wzmacniacza audio"
    Wzmacniacz do kolumny AUDIO.
    Fakt że forum jest po to aby sobie pomagać, ale co można innego zaproponować?

Pozdr.
    bratHanki
    Level 27  
    Norbert Chrobot11 wrote:
    Witam.
    Twoja odpowiedź "bratHanki" mnie nie satysfakcjonuje. Po to jest tutaj to forum by sobie nawzajem pomagać. Ja nie jestem kompletnie zielony z elektroniki. Mam podstawowe informacje na temat elektroniki i proszę abyście mi podesłali jakiś prosty schemat takiego wzmacniacza. Narzędzia do tego także posiadam.
    Jeszcze raz bardzo proszę o jakiś schemat.

Chciałem pomóc i uważam, że bardzo pomogłem. Jeżeli do telefonu ,który ma ułamek wata mocy audio, ktoś podłącza kilkuwatowe glośniki i dziwi się , że grają cicho to oznacza, że ma pojęcia o tym co robi. Kot i koń różnią się tylko jedną literą ale kot nie pociągnie pługa i tak było w tym przypadku. Zrób jak napisałem, tak będzie bezpieczniej dla Ciebie i telefonu. Poza tym proponowana opcja da lepsze rezultaty i będzie na pewno tańsza. Życzę powodzenia.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    kolega autor ma dosc male doswiadczenie w tej dziedzinie wiec moze zamiast na niego naciskac wyjasnimy pare problemow:
    - podlaczenie glosnikow (nie wiadmo jakich i jakiej mocy bo tego nie podales) o mocy okolo >1W do telefonu nie zadziala, gdyz jego wzmacniacz ma bardzo mala moc i jest zoptymalizowany do sluchawek o impedancji 32ohm ktore potrzebuja max 100mW mocy = glosniki ledwo graja.
    - aby twoje glosniki wspolpracowaly z telefonem musisz zastosowac dodatkowy wzmacniacz mocy, zastosuj cos prostego i sprawdzonego, nie wiemy o jakich mocach mowimy i do jakich glosnikow wiec na poczatek przmysl cos w stylu TDA2030/2050 te uklady dostarcza 15/30W mocy rozsadnej jakosci. Zasilacz do tego wzmacniacza musi byc odpowiedniej mocy a nie jakis.
    - Typowa kolumna glosnikowa (jak w twoim wypadku) sklada sie z 3 glosnikow: N-niskotonowego(basy) S-sredniotonowego(mniej wiecej zakres spiewu/glosu) i W-wysokotonowego. W twoim wypadku jezeli zastosujesz glosnik sredniotonowy i wysokotonowy nie bedzie zadnych basow ale bedzie grac.
    - glosnikow nie da sie poprostu tak palaczyc aby graly, w kolumnie zawierajacej 3 glosniki N,S,W musi byc zwrotnica jako ze dany glosnik przenosi tylko fragment pasma i mocy. Jezli przykladowo glosnik wysokotonowy(100W) podlaczysz bez zwrotnicy/filtru do wzmacniacza nawet 10W to natychmiast go uszkodzisz.
    - sama zwrotnica/filtry to 30% sukcesu, glosniki wymagaja obudowy i to ona w sporje mierze decyduje jak zabrzmi kolumna glosnikowa.
    Pozdrawiam