Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Resetowanie się komputera 2-3 minuty po odpaleniu gry

diver888 26 Apr 2020 14:35 315 6
    diver888
    Level 2  
    Witam Wszystkich,

Na starcie chciałbym napisać, że przeczytałem wszystkie wątki o podobnej tematyce i nie udało mi się ustalić przyczyny problemu.

HW:
    Płyta główna MSI B450M MORTAR MAX
    Procesor: AMD Ryzen 5 3600, 3.6GHz, 32 MB
    Pamięć: 16GB Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 2 x 8GB,3000MHz, CL15 (BLS2K8G4D30AESBK)
    Grafika: Radeon RX 570 ARMOR 8G OC
    Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500W
    Chłodzenie procesora:CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
    Chłodzenie obudowy: 2 x SilentiumPC Zephyr 120 + 4 x Corona HP RGB 120 mm
    Dysk SSD: ADATA 256GB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S5
    Monitor: Iiyama G-Master GE2488HS

System operacyjny: Windows 10 PRO

Problemem jest resetowanie się komputera 2-3 minuty po odpaleniu praktycznie każdej gry. Ekran zastyga na ok.5 sekund w jednolitym kolorze chyba wynikającym z ostatniego wyświetlanego obrazu - zazwyczaj jest to jakiś jasny odcień szarości. Następnie następuje automatyczny restart. żadnych blue screenów, komunikatów o błędach itp.

Właściwie to problemy zaczęły się nieco wcześniej - najpierw kilka razy (ale sporadycznie) podczas gry komputer się zresetował. Następnie awarii uległ poprzedni dysk SSD 1GB (podłączony przez SATA) - po restarcie BIOS już go nie widział, w innych komputerach również - opłakałem więc stratę (szczególnie danych na dysku) :( ....i kupiłem nowy
    Po zainstalowaniu systemu i najnowszych sterowników zaczęły się problemy ze znikającym dyskiem w BIOS, po restarcie z poziomu Windows (uruchom ponownie) w BIOS nie było widać dysku, po twardym resecie (wyłącz / włącz) dysk uruchamiał się normalnie i był widoczny. Wydaje mi się że problemem był najnowszy sterownik RAID od MSI (AM4_RAID_Driver_WT), który trochę nadgorliwie instalowałem choć może nie było to konieczne. Robiłem reinstalację systemu 3 razy i za każdy razem problemy zaczynały się po instalacji tego sterownika, dodatkowo pojawił się problem opisany na początku (restart po uruchomieniu gry). Przy kolejnej reinstalacji systemu pominąłem już ten sterownik, zainstalowałem tylko najnowszy sterownik chipsetu i karty graficznej oraz karty sieciowej, resztę pozostawiłem tak jak wyszukał i zainstalował sobie Windows. Problem ze znikającym dyskiem już nie występuje (masakra, że sterowniki udostępniane przez producenta mogą czynić takie cuda).

Sprawdzałem już pamięci RAM (wypinałem na przemian kości) i podmieniałem kabel HDMI - żadnych efektów.
    Wgrałem najnowszy BIOS. Testowałem programami HD Tune i OCCT - żadnych błędów, wszystkie testy przeszły do końca bez resetu (w załączniku screeny)
    Dodatkowo zamieszczam log z HW Info do momentu resetu komputera w grze CS GO

Wszystkie podzespoły są na gwarancji (tylko ten nieszczęsny stary dysk nie był)
    karta graficzna kupiona we wrześniu 2019
    dysk SSD nówka
    pozostałe podzespoły kupione w październiku w 2019 z montażem w Morele.net

Zgłosiłbym reklamację ale nawet nie wiem na którą część - podejrzewam zasilacz lub płytę główną ale dziwne, że podczas testów wszystko działa poprawnie nawet przy największych obciążeniach.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Pzdr
    Rafał
    diver888
    Level 2  
    dt1 wrote:
    Witaj.
    100% pewności nie ma, ale sądząc po opisie i patrząc na końcówkę logu - następnym komponentem, który bym sprawdził, bałaby karta graficzna.

Cześć,

Rzeczywiście zauważyłem teraz te 2 błędy GPU Memory Errors. Pytanie czy to przyczyna czy skutek- sprawdzę jak ta karta działa na innym komputerze.

Czy awaria karty mogła spowodować uszkodzenie poprzedniego dysku? - cały czas nie daje mi to spokoju bo to był dysk „niezniszczalny”, który jest stosowany w serwerach przemysłowych a padł jak menel po liściu :/
    diver888
    Level 2  
    Chyba za szybko się ucieszyłem, że problemem znikającego dysku był sterownik - w załączniku logi po kolejnym nieplanowanym resecie, tym razem brak błędów GPU ale za to dysk w BIOS znowu zniknął

Może to jednak jakiś wadliwy egzemplarz albo problemy z napięciem?
    diver888
    Level 2  
    dt1 wrote:
    Wszystko możliwe. Napięcia możesz próbować pod obciążeniem mierzyć miernikiem.
    Sprawdź, czy jakieś zrzuty pamięci się zapisują

Program niczego nie zapisał, miernika niestety nie mam

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

Dysk można już wykluczyć - podpiąłem inny i są te same objawy
    Pozostaje karta graficzna, zasilacz lub płyta główna. No chyba, że coś w software