Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy kupienie Pompy MHI 1800 to dobry wybór?

marcin_13ol 26 Apr 2020 16:57 588 7
 • #1
  marcin_13ol
  Level 6  
  Witam wszystkich mam zamiar kupić pompę MHI 1800 ale nie ma za dużo opini na jej temat więc piszę tutaj jakie są wasze doświadczenia z tą pompą i z innymi pompami Mhi?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Co chcesz wiedzieć?
  Do czego potrzebujesz tej pompy?
  Ja dla przykładu używam MHI 1800 Inox do czyszczenia instalacji CO. Wybrałem ją tylko dlatego, że akurat była w sklepie, a w zasadzie nastawiałem się na MHI 2200 Inox tyle, że akurat jej nie było, a potrzebowałem pilnie wyczyścić instalację. Różnica w wydajności jest niewielka.
  Wraz z wodą do instalacji podawane jest sprężone powietrze i okresowo jest zmieniany kierunek przepływu wody.
  Póki co sprawuje się dobrze.
  Poza tą pompą używam jeszcze pompę JY 1000 w wersji bezzbiornikowej z wyłącznikiem BRIO do podlewania ogródków deszczówką, którą obecnie zbieram w starych szambach. Ta pompa też sprawuje się dobrze.
 • #3
  marcin_13ol
  Level 6  
  Potrzebuje do małego systemu podlewania 20 drzewek i 20 borówek i mały ogródek na warzywa jakieś 30m²
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Skąd będziesz pobierał wodę? Studnia? Jak głęboka?
 • #5
  marcin_13ol
  Level 6  
  Tak z studni ma 5.5m i lustro wody jest na 3 metrach
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jakiego rodzaju to studnia? Kopana z dużymi kręgami czy wiercona o małej średnicy?
 • #7
  marcin_13ol
  Level 6  
  Wiercona 110
 • #8
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Do takiej wierconej studni to lepsze będą membranowe pompy zatapialne. Pompę taką kupisz za 80-150zł https://e-technik.pl/pompa-membranowa-gornossaca-studni-tech-p-679.html
  Pompy hydroforowe (ssąco-tłoczące) takie jak MHI1800 raczej się nie nadają, ponieważ problemem w przypadku takich studni są ziarenka żwiru, piasku oraz iłów. Po pierwsze pompy serii MHI są drogie, a po drugie nie są odporne na zanieczyszczenia szlifujące.
  Można co prawda zamontować przed taką pompą filtr wyłapujący ten piasek, ale wtedy będzie problem z samozasysaniem. Będziesz co jakiś czas musiał rozkręcać i czyścić filtr, a po każdym wyczyszczeniu będziesz musiał dokładnie odpowietrzać i zalewać pompę wraz z filtrem i rurą doprowadzającą od ssaka.
  Poza tym ziarenka piasku/żwiru, które pozostaną w zaworze zwrotnym będą go blokowały i powodowały, że woda będzie się cofać do studni, a przez to będzie problem z uruchomieniem pompy i trzeba będzie ją odpowietrzać i zalewać. Tego typu pompy można stosować raczej tylko do dużych studni w których woda jest odstana i nie jest zanieczyszczona ziarenkami piasku itp. W przypadku takiej pompy ssak nie może dostawać dna studni i poza sitkiem powinien być tylko wyposażony w zawór zwrotny.

  Pompy membranowe są bardziej odporne na takie zanieczyszczenia, a ponadto nie ma problemów z ich odpowietrzaniem i zalewaniem. Wytrzymują po kilka sezonów w takich wierconych studniach. Oczywiście na zimę trzeba ją wyjąć i przechowywać w ciepłym miejscu.

  Chcesz podlewać ręcznie? Czy też systemem zraszaczy?
  Jak ręcznie to wystarczy sama membranówka. Jeżeli chcesz stosować system zraszaczy to będzie potrzebny hydrofor z pompą oraz zbiornik pośredni wody. Membranówka wtedy powinna pompować wodę poprzez filtr do zbiornika. Powinna być sterowana wyłącznikiem pływakowym o odwrotnym działaniu. Zaś druga pompa musi zasysać wodę ze zbiornika i wtedy ta MHI1800 będzie świetnym rozwiązaniem. Druga pompa musi mieć wyłącznik pływakowy, który zabezpieczy pompę przed suchobiegiem i zasysaniem powietrza jak poziom wody w zbiorniku będzie niski.