Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy kupienie Pompy MHI 1800 to dobry wybór?

marcin_13ol 26 Apr 2020 16:57 810 7
 • #1
  marcin_13ol
  Level 6  
  Witam wszystkich mam zamiar kupić pompę MHI 1800 ale nie ma za dużo opini na jej temat więc piszę tutaj jakie są wasze doświadczenia z tą pompą i z innymi pompami Mhi?
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Co chcesz wiedzieć?
  Do czego potrzebujesz tej pompy?
  Ja dla przykładu używam MHI 1800 Inox do czyszczenia instalacji CO. Wybrałem ją tylko dlatego, że akurat była w sklepie, a w zasadzie nastawiałem się na MHI 2200 Inox tyle, że akurat jej nie było, a potrzebowałem pilnie wyczyścić instalację. Różnica w wydajności jest niewielka.
  Wraz z wodą do instalacji podawane jest sprężone powietrze i okresowo jest zmieniany kierunek przepływu wody.
  Póki co sprawuje się dobrze.
  Poza tą pompą używam jeszcze pompę JY 1000 w wersji bezzbiornikowej z wyłącznikiem BRIO do podlewania ogródków deszczówką, którą obecnie zbieram w starych szambach. Ta pompa też sprawuje się dobrze.
 • #3
  marcin_13ol
  Level 6  
  Potrzebuje do małego systemu podlewania 20 drzewek i 20 borówek i mały ogródek na warzywa jakieś 30m²
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Skąd będziesz pobierał wodę? Studnia? Jak głęboka?
 • #5
  marcin_13ol
  Level 6  
  Tak z studni ma 5.5m i lustro wody jest na 3 metrach
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jakiego rodzaju to studnia? Kopana z dużymi kręgami czy wiercona o małej średnicy?
 • #7
  marcin_13ol
  Level 6  
  Wiercona 110
 • #8
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Do takiej wierconej studni to lepsze będą membranowe pompy zatapialne. Pompę taką kupisz za 80-150zł https://e-technik.pl/pompa-membranowa-gornossaca-studni-tech-p-679.html
  Pompy hydroforowe (ssąco-tłoczące) takie jak MHI1800 raczej się nie nadają, ponieważ problemem w przypadku takich studni są ziarenka żwiru, piasku oraz iłów. Po pierwsze pompy serii MHI są drogie, a po drugie nie są odporne na zanieczyszczenia szlifujące.
  Można co prawda zamontować przed taką pompą filtr wyłapujący ten piasek, ale wtedy będzie problem z samozasysaniem. Będziesz co jakiś czas musiał rozkręcać i czyścić filtr, a po każdym wyczyszczeniu będziesz musiał dokładnie odpowietrzać i zalewać pompę wraz z filtrem i rurą doprowadzającą od ssaka.
  Poza tym ziarenka piasku/żwiru, które pozostaną w zaworze zwrotnym będą go blokowały i powodowały, że woda będzie się cofać do studni, a przez to będzie problem z uruchomieniem pompy i trzeba będzie ją odpowietrzać i zalewać. Tego typu pompy można stosować raczej tylko do dużych studni w których woda jest odstana i nie jest zanieczyszczona ziarenkami piasku itp. W przypadku takiej pompy ssak nie może dostawać dna studni i poza sitkiem powinien być tylko wyposażony w zawór zwrotny.

  Pompy membranowe są bardziej odporne na takie zanieczyszczenia, a ponadto nie ma problemów z ich odpowietrzaniem i zalewaniem. Wytrzymują po kilka sezonów w takich wierconych studniach. Oczywiście na zimę trzeba ją wyjąć i przechowywać w ciepłym miejscu.

  Chcesz podlewać ręcznie? Czy też systemem zraszaczy?
  Jak ręcznie to wystarczy sama membranówka. Jeżeli chcesz stosować system zraszaczy to będzie potrzebny hydrofor z pompą oraz zbiornik pośredni wody. Membranówka wtedy powinna pompować wodę poprzez filtr do zbiornika. Powinna być sterowana wyłącznikiem pływakowym o odwrotnym działaniu. Zaś druga pompa musi zasysać wodę ze zbiornika i wtedy ta MHI1800 będzie świetnym rozwiązaniem. Druga pompa musi mieć wyłącznik pływakowy, który zabezpieczy pompę przed suchobiegiem i zasysaniem powietrza jak poziom wody w zbiorniku będzie niski.