Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o ocenę poprawności rozmieszczenia elementów w rozdzielnicy

Adziu90 26 Apr 2020 18:43 405 7
Optex
    Adziu90
    Level 10  
    Witam,

Remontuje własne mieszkanie. Cała instalacja została wymieniona na nową.
    Instalacja sieci: TN-S
    Przyłącze przewodem 5x6mm2
    Instalacja 3-fazowa
    Moc przyłączeniowa będzie zwiększona na ok 12kW.

Poniżej załączam dwie koncepcje na rozmieszczenie wyposażenia rozdzielnicy.
    Proszę o poradę, który wariant jest lepszy i o ewentualne sugestie co do błędów.

Kolorem czerwonym, pomarańczowym i czarnym oznaczyłem fazy.
    Niebieskim przyłącza neutralne.

Wariant 1:

Wariant 2:
  • Optex
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolejny dzisiaj przypadek, kiedy każą oceniać nie wiadomo co. Bo niby kilka kolorowych pól to jest przedstawienie instalacji. Jeżeli, szanowny Kolego chcesz porady, to zaczynamy od początku.

Przede wszystkim każda nowo wykonywana instalacja, albo modernizowana, ma odpowiadać wymogom przepisów dzisiejszych. A wymagania podstawowe znajdziesz w WT: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065

Instalacji elektrycznej dotyczy szczególnie kilka postanowień, zawartych w rozdziale 8 Instalacja elektryczna. Takie przykłady:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych;
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych;
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych;
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń;
    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu;
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku;
    8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów;
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2 ;
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
    1a. Połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w ust. 1 pkt 7, należy objąć:
    1) instalację wodociągową wykonaną z przewodów metalowych;
    2) metalowe elementy instalacji kanalizacyjnej;
    3) instalację ogrzewczą wodną wykonaną z przewodów metalowych;
    4) metalowe elementy instalacji gazowej;
    5) metalowe elementy szybów i maszynowni dźwigów;
    6) metalowe elementy przewodów i wkładów kominowych;
    7) metalowe elementy przewodów i urządzeń do wentylacji i klimatyzacji;
    8) metalowe elementy obudowy urządzeń instalacji telekomunikacyjnej.

§ 187.
    1. ...
    2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.

§ 188.
    1. ...
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.
    § 189. 1. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wyposażać w wypusty oświetleniowe oraz w niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych.
    2. Instalacja oświetleniowa w pokojach powinna umożliwiać załączanie źródeł światła za pomocą łączników wieloobwodowych.

To tylko kilka najważniejszych postanowień. Czy to co zrobiłeś odpowiada takim wymogom? Czekam na Twoje wyjaśnienia.

Instalacja elektryczna to pewna całość, harmonijnie dobrana, której elementy ściśle są ze sobą powiązane niczym cegły w murze. Od fundamentów aż po sam dach. Wyjmiesz jedną i będzie dziura, przez którą będzie wiało. A Ty mówisz nam jakiego koloru będzie daszek i każesz oceniać swoją budowlę. Nie tędy droga, zaczynaj od początku.
  • Optex
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Wywal w diabły ten czterotorowy rozłącznik w roli wyłącznika głównego, bo po pierwsze nie ma żadnego uzasadnienia by w układzie TN-S przerywać tor N na początku instalacji, a po drugie ten aparat kompletnie się do tego celu nie nadaje.
    Wyłącznik RCD w obwodzie kuchenki nie jest wymagany, gdyż jako odbiornik przyłączony na stałe tego aparatu nie potrzebuje. Chyba, że zastosowałeś połączenie gniazdo-wtyczka.
    Adziu90
    Level 10  
    Panie retrofood powyższe już czytałem na forum i instalacja wewnątrz mieszkania jest wykonana zgodnie ze sztuką, nie bawiłem się w żadne fuszerki. Przewody takie jakie być powinny i poprowadzone w odpowiedni sposób. Wszelkie obwody, które wg przepisów mają być wyodrębnione są zrobione zgodnie ze sztuką. Nie przedstawiłem przecież projektu instalacji bo takowego nie posiadam, a obrazki mają na celu pokazania rozmieszczenia elementów w rozdzielnicy i dobór zabezpieczeń.

kkas12 dziękuję za cenną informację - tak się zastanawiałem czy nie powinien tam być rozłącznik 3-polowy, ale z niewiedzy stwierdziłem, że od przybytku głowa nie boli :) O RCD do indukcji wiem, ale na tą chwilę planuję założyć 3-fazowe gniazdo w kuchni.

mawerix123 i tego się właśnie obawiałem zakładając temat na tym forum... Naprawdę sprawia Wam przyjemność w dogryzaniu innym osobom, które mają znikomą wiedzę w danej dziedzinie w stosunku do Was? Ja tylko proszę o drobną poradę... Jestem informatykiem i zamiast iść do elektryka chciałem zaczerpnąć rady na forum, ale jeśli urażam kogokolwiek swą NIEWIEDZĄ to zamknę temat i będę szukał rad gdzie indziej... I zacytuję to co napisałem powyżej - "Nie przedstawiłem przecież projektu instalacji bo takowego nie posiadam, a obrazki mają na celu pokazania rozmieszczenia elementów w rozdzielnicy i dobór zabezpieczeń.".
    A nazwę tematu poprawiłem jeśli aż tak mocno razi w oczy.

Głównie chciałbym uzyskać informację czy wszystkie obwody prócz indukcji podłączyć do jednego RCD 3-fazowego i połączyć je szyną 3F czy lepiej rozdzielić je na trzy RCD 1-fazowe.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Adziu90 wrote:
    Panie retrofood powyższe już czytałem na forum i instalacja wewnątrz mieszkania jest wykonana zgodnie ze sztuką, nie bawiłem się w żadne fuszerki. Przewody takie jakie być powinny i poprowadzone w odpowiedni sposób. Wszelkie obwody, które wg przepisów mają być wyodrębnione są zrobione zgodnie ze sztuką. Nie przedstawiłem przecież projektu instalacji bo takowego nie posiadam, a obrazki mają na celu pokazania rozmieszczenia elementów w rozdzielnicy i dobór zabezpieczeń.
    Skoro zrobiłeś, to trzeba napisać co zrobiłeś i jak. Bo to warunkuję ocenę tego, co jeszcze chcesz zrobić.
    mawerix123
    Level 39  
    Adziu90 wrote:
    A nazwę tematu poprawiłem jeśli aż tak mocno razi w oczy

Od razu inaczej... a co do obrazka to zdecydowanie wariant 2, nie widzę sensu montowania na obwodzie lodówki B10, a do kuchni doprowadził bym jeszcze co najmniej 2 obwody jeden do ewentualnej zmywarki a drugi gniazd ogólnych.

Adziu90 wrote:
    na tą chwilę planuję założyć 3-fazowe gniazdo w kuchni

Jakie urządzenie 3 fazowe będziesz do tego podłączał podczas remontu :?: bo po remoncie to gniazdo pewnie ci się nie przyda a przyłącze płyty indukcyjnej zakańcza się obecnie puszką fi 60

BTW: skąd się wzięło to TN-S :?: