Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KOMFORT Elster sterownik kotła CO - pokazuje zawyżoną temperaturę wody

61b16 26 Apr 2020 21:25 417 1
    61b16
    Level 3  
    Witam,

Od około 2 miesięcy sterownik pokazuje zawyżoną temperaturę wody względem rzeczywistej. Nie mam innego termometru, ale tak na oko różnica wynosi jakieś 20 stopni. Innymi słowy, gdy urządzenie wyświetla 60 stopni, w rzeczywistości jest ok. 40, bo rura na wylocie pieca jest ledwo ciepła. Żeby bardziej zagrzać wodę, trzeba ustawić temperaturę np. na 80 stopni, a wtedy zdarza się, że sterownik dojdzie do nastaw alarmowych. Idąc w drugą stronę, wyłączenie pompy obiegowej nastawiłem przy 45 stopniach, ale zanim sterownik ją wyłączy, woda w rzeczywistości już jest chłodna i niepotrzebnie wychładza zasobnik.
    Na zimnym piecu wyjąłem całkowicie wtyczkę urządzenia z sieci na kilkanaście minut. Po ponownym załączeniu sterownik pokazał 90 stopni (!), po czym powoli, w przeciągu jakichś 5 minut, zszedł do 45 stopni.

Pomijając nieadekwatne wskazania, sterownik działa normalnie.

Kilka lat temu wymieniłem czujnik, gdyż poprzedni przypadkowo uszkodziłem, ale nowy działał bez zarzutu - na razie go wykluczam z podejrzeń.

Co może być przyczyną takiego zachowania się sterownika, stare kondensatory? zimne luty? półprzewodniki?

Wkrótce idę na urlop, tak, że będzie więcej czasu na naprawę i zdążę się przygotować.

Z góry dziękuję za cenne wskazówki :)
    61b16
    Level 3  
    Sterownik naprawiony. Winny był kondensator elektrolityczny 100uF/16V o numerze C16. Kondensator jest w obwodzie zasilania układu scalonego LM324, do którego pośrednio podpięty jest czujnik.
    Pomierzyłem zmiany rezystancji czujnika w zależności od temperatury wody, może ktoś skorzysta
    woda zimna 13 stopni --> R=34,2 kOhm
    woda gorąca 65 stopni --> R=37,2 kOhm
    wrzątek 100 stopni --> R=38,6 kOhm