Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Studnia abisynka długość filtra

27 Kwi 2020 01:05 333 5
  • Poziom 6  
    Witam,

A więc tak. Mam studnie fi1 10 wierconą własnoręcznie tylko na początku popełniłem pewne błędy i nie robiłem filtra tylko ponacinałem rurę i o ile piasku już mi nie ciągnie, ale zdarzają się drobne kamyczki, które blokują mi zraszacze i dlatego postanowiłem wbić szpilkę wodną (filtr studzienny) trochę głębiej i mam kilka wątpliwości które chciałbym rozwiać.
    Co do samej studni to pod warstwą około 5,5 m natrafiłem na piasek, obecnie woda powinna być na jakiś 3,5 m-4 m od poziomu gruntu.

1. Czy długość abisynki liczy się z filtrem czy bez tzn. filtr studzienny nie licząc świdra ma około 1 m i do tego chciałbym dołożyć 7 m rury 5/4 czyli razem liczyć 7 m czy 8? Bo jak wiemy hydrofory zaciągają do 8 m (hydrofor będzie blisko studni).

2. Chcąc zabezpieczyć się jeszcze bardziej przed spadkiem wody chciałbym wbić szpic o 1 m głębiej abym w przyszłości jakby brakowało wody mógł np wstawić studzienkę i obniżyć się 1 m, czyli łącznie byłoby to 1 m filtra +7 m rury głównej +1 m zabezpieczenia czyli łącznie 9 m. Czy hydrofor nie będzie miał problemu z wydajnością z tego powodu, że szpilka będzie głębiej? Oczywiście przy zachowaniu, że lustro nie opadnie poniżej 8 m.

3. Rura główna i filtr studzienny chce zastosować przekroju 5/4 czy ten dodatkowy metr który chce wkręcić musi być przekroju 5/4 czy mogę zredukować go na 1 cal tak jak jest wejście do hydrofora?

4. Chce zastosować hydrofor wzi750 firmy dambat oraz linie kroplującą o zapotrzebowaniu około 20 l/min czy muszę do tego celu stosować hydrofor ze zbiornikiem czy mogę zastosować samą pompę hydroforową?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Głębokość zasysania liczy się od POZIOMU WODY, poniżej może być nawet 50 metrów rury. Pompa zasie powietrze gdy tylko górna krawędź filtra wynurzy się z wody.
  • Poziom 6  
    Czyli punkt 1 i 2 jest już dla mnie jasny.
    A co do punktu 3 czy będą jakieś problemy jak zredukuje na 1 cal w ziemi? czy lepiej do samej góry wyciągnąć rurą 5/4 i dopiero przed samym hydroforem zrobić redukcje na 1 cal?

Dziś na forum wyczytałem sprzeczne rzeczy...i zacząłem zastanawiać się nad sensem mojej instalacji... jeden twierdzi, że pompa hydroforowa nie zaciągnie wody z 3m a inna osoba twierdzi, że da radę bez problemu.. czy mógłby ktoś rozwiać te wątpliwości ?:)
  • Poziom 35  
    A dlaczego chcesz redukować przekrój w ziemi? Przecież ten metr rury "cię nie zbawi". Pompa wirnikowa sama nie zassie wody ze studni, trzeba będzie ją na dzień dobry zalać, ale później powinna działać bez problemu.
  • Poziom 6  
    Zrezygnowałem z filtra studziennego, przywróciłem do życia pompę membranową