Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik wysokociśnieniowej sprężarki

hausmajster 27 Apr 2020 09:31 330 2
SterControl
    hausmajster
    Level 5  
    Mam sprężarkę wysoko ciśnieniową z silnikiem 7,5 kw do azotu bez pulpitu sterowniczego. Sprężarka została sprawdzona na włączniku gwiazda-trójkąt i jest w pełni sprawa. Przetestowałem też presostaty, przetwornik ciśnienia i zawór na wejściu.

Kompresor zasilany jest ciśnieniem od 0,2 do 0,5 bar, przed zbiornikiem wyrównawczym jest elektrozawór z cewką 230v. Na zbiorniku wyrównawczym jest przetwornik ciśnienia 0-10v, na ciśnieniowym układzie smarowania jest presostat ze stykami NO i NC. Na wyjściu jest presostat z zakresem regulacji 50-400 bar.

Generalnie chodzi o zabezpieczenie kompresora, aby nie pracował bez ciśnienia smarowania i aby wyłączał się jeśli ciśnienie zasilania z jakiegoś powodu spadnie poniżej 0,2 bar. Elektrozawór musi załączyć się na kilka sekund przed kompresorem a odczyt ciśnienia układu smarowaniu musi nastąpić po kilku sekundach od rozpoczęcia pracy sprężarki. Kompresor ma zakończyć pracę przy 350 barach.

Czy jestem w stanie te funkcje uzyskać za pomocą jakiegoś zaawansowanego softstartu czy jednak muszę zastosować sterownik PLC i go odpowiednio oprogramować?

Proszę o jakieś sugestie w tej kwestii.
  • SterControl
    meaverick
    Level 24  
    Polecał bym wstawić jakiś opis zdjęciowy i może typ model. rok prod. Może ktoś z kolegów dysponował będzie schematem. Bo z tego opisu trudno coś wywnioskować. Softstart jak najbardziej dodatkowo jakiś moduł włączenia w obwodzie zamkniętym. Siemens SIRIUS lub jakiś odpowiednik. np. 3RW40 i można już coś poskładać i obszyć.
    hausmajster
    Level 5  
    meaverick wrote:
    Polecał bym wstawić jakiś opis zdjęciowy i może typ model. rok prod. Może ktoś z kolegów dysponował będzie schematem. Bo z tego opisu trudno coś wywnioskować. Softstart jak najbardziej dodatkowo jakiś moduł włączenia w obwodzie zamkniętym. Siemens SIRIUS lub jakiś odpowiednik. np. 3RW40 i można już coś poskładać i obszyć.

Ale ja nie chcę oryginalnego schematu. Chcę mieć na sprężarce dwa przyciski START i STOP. Po naciśnięciu przycisku START sterownik ma podać zasilanie na elektrozawór aby w zbiorniku wyrównawczym zapanowało ciśnienie 0,5 bara (takie jak w armaturze podającej medium) a po 2-3 sekundach uruchomić silnik za pomocą softstartu. Sterownik ma wyłączyć zasilanie silnika po osiągnięciu zadanego ciśnienia np 350 bar lub w przypadku awarii - układu smarowania lub spadku ciśnienia poniżej 0,2 bara w zbiorniku wyrównawczym co będzie oznaczało, że sprężane medium nie jest dostarczane.

Teoretycznie mógłbym podać sygnał zatrzymania silnika na softstart przez presostaty w układzie smarowania i na zbiorniku wyrównawczym ale sęk w tym, że ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym przed otwarciem elektrozaworu jest poniżej 0,2 bara a ciśnienie pracy w układzie smarowania osiągane jest po kilku sekundach. Nie miałem w swojej karierze do czynienia za wiele z softstartami ale może są takie które potrafią odczytać stan na jakimś wejsciu z zadanym opóźnieniem.