Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sofar solar 3.6KTLM-g2 i maksymalna moc na 1 MPPT

nadswidrem 27 Apr 2020 09:43 4461 4
    nadswidrem
    Level 8  
    Cześć mam 10 paneli 330Wp na południe oraz inwerter sofar solar 3.6KTLM-G2 2MPPT

Chciałem połączyć wszystkie panele w jeden string i podłączyć do jednego MPPT inwertera.

Napięcie 10 będzie 350V co jest optymalne dla inwertera.
    Jednak moc to może być 3300W, a wg specyfikacji inwertera maksymalna moc wejściowa DC dla pojedyńczego MPPT to 2400W. maksymalna moc wejściowa DC całego inwertera to 4790W

Czy mogę podłączyć te 10 paneli pod 1 MPPT? Co się będzie działo? Obcinało moc? Będzie działało w pełnej mocy jak nie obciąże drugiego MPPT?

Czy z zabezpieczenia DC pojedyńczego stringa mogę podłączyć równolegle pod oba wejścia inwertera i wtedy się rozłoży równomiernie? Czy tak nie wolno?

Jak to rozwiązać?
  • Helpful post
    3301
    Level 31  
    Podłączyć równolegle pod oba wejścia i będzie ok.
    nadswidrem
    Level 8  
    3301 wrote:
    Podłączyć równolegle pod oba wejścia i będzie ok.

Nie będzie problemu, że prąd będzie o połowę mniejszy jak rozdzieli się na dwa wejścia.

Może lepiej, chociaż pewnie drożej zakupienie dodatkowego zabezpieczenia DC i zrobienie z tego po dwa stringi 5 paneli?
  • Helpful post
    3301
    Level 31  
    Moim zdanie nie będzie zadnego problemu
    2 stringi po 5 to też by działało, chociaż 5 modułów to jakieś 155V a to tak w dolnej granicy zakresu falownika
    nadswidrem
    Level 8  
    Można podłączyć równolegle i w falowniku trzeba ustawić tryb pracy jako równoległe połączenie.