Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Mój pierwszy składany PC - Na co zwrócić uwagę? (Pomoc mile widziana)

Petpet666 27 Apr 2020 19:57 750 38
    Petpet666
    Level 6  
    Witam, w końcu zdecydowałem się na złożenie peceta, a nie kupowanie gotowego. Jest to mój pierwszy jeżeli chodzi o składanie i nie jestem pewien na co czasem patrzeć. Na morele.net skleciłem to co mi się wydaje, że będzie całkiem dobre, ale chciałbym zapytać osób bardziej doświadczonych o radę oraz co o tym sądzą. Dodam, że mój budżet to max 6000 zł, ale muszę w tym zmieścić także klawiaturę, monitor i jeżeli będzie trzeba głośniki. Link do tego co wybrałem (mam nadzieję, że nikogo nie załamię ;)) - ww.morele.net/inventory/info/88fdd72b/

(Nie pozwalało mi wkleić linku więc trzeba tam dopisać jedno "w")
    Petpet666
    Level 6  
    Zmieniłem ją na publiczną, może to pomoże, a jeżeli nie to jutro dodam link

ww.morele.net/inventory/info/88fdd72b/
    Mój pierwszy składany PC - Na co zwrócić uwagę? (Pomoc mile widziana)

kożuch1307
    Level 12  
    (Teraz pewnie część mnie zlinczuje za to co powiem.) Ja kupił bym klucz do Windowsa z allegro za jakieś 4 złote( działa, takie mamy prawo w Europie). Płytę główną włożył bym jakąś na chipset x570 np. MSI x570 Gaming edge. Jakby starczyło pieniędzy włożył bym lepszą kartę, coś w stylu RTX 2070 SUPER, lub RTX 2060 Super lub jeśli wolisz RX 5700xt

Moderated By dt1:

No to pora na lincz: proszę nie polecać pirackiego oprogramowania na tym Forum. To, że można sobie kupować klucze używane czy klucze licencji VLK albo akademickich - to jedno. To, że ich użytkowanie nie jest zgodne z postanowieniami licencyjnymi produktu - to drugie. To, że jest taka możliwość i często działa (czasem dłużej, czasem krócej, bo klucze VLK są po jakimś czasie często blokowane) to jedna sprawa, ale działania takie stoją w sprzeczności z licencją na oprogramowanie i jako takie nie mogą być na tym Forum polecane.

• Helpful post
    robig
    Level 21  
    Zasilacz zmień na serię GOLD, na tym nie żałuj, w końcu wkładasz trochę kasy w sprzęt. Przykładowo SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold z całkowicie modularnym zasilaniem - ład i porządek w obudowie. Płyta główna stabilna i ze sporymi możliwościami w swojej klasie, chłodzenie OK, Fera spokojnie wystarczy do normalnego użytkowania bez "wyuzdanego" podkręcania proca. Zresztą tutaj Ryzen 3600 ma słabe możliwości.
    Płyta główna w rozmiarze pełnego ATX, obudowę na nią masz?
    kożuch1307
    Level 12  
    Tak w ogóle to chyba się trochę pospieszyłem z odpowiedzą i nie zadałem najważniejszego pytania, które powinienem zadać na samym początku:
    Do czego będziesz wykorzystywał ten komputer?
    Petpet666
    Level 6  
    kożuch1307 wrote:
    (Teraz pewnie część mnie zlinczuje za to co powiem.) Ja kupił bym klucz do Windowsa z allegro za jakieś 4 złote( działa, takie mamy prawo w Europie). Płytę główną włożył bym jakąś na chipset x570 np. MSI x570 Gaming edge. Jakby starczyło pieniędzy włożył bym lepszą kartę, coś w stylu RTX 2070 SUPER, lub RTX 2060 Super lub jeśli wolisz RX 5700xt

Nie patrzyłem na allegro, ale 4 złote mnie przekonało ;). Jeżeli uda się tanio wyhaczyć Windowsa, to mam na oku za 1800 około Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro 6GB GDDR6 REV 2.0

Dodano po 2 [minuty]:

kożuch1307 wrote:
    Tak w ogóle to chyba się trochę pospieszyłem z odpowiedzą i nie zadałem najważniejszego pytania, które powinienem zadać na samym początku:
    Do czego będziesz wykorzystywał ten komputer?

Granko w giery, ogladanie filmów, przegladanie neta i programowanko - tak z grubsza

Dodano po 3 [minuty]:

robig wrote:
    Zasilacz zmień na serię GOLD, na tym nie żałuj, w końcu wkładasz trochę kasy w sprzęt. Przykładowo SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold z całkowicie modularnym zasilaniem - ład i porządek w obudowie. Płyta główna stabilna i ze sporymi możliwościami w swojej klasie, chłodzenie OK, Fera spokojnie wystarczy do normalnego użytkowania bez "wyuzdanego" podkręcania proca. Zresztą tutaj Ryzen 3600 ma słabe możliwości.
    Płyta główna w rozmiarze pełnego ATX, obudowę na nią masz?

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black (SPC178) - i z tego co czytam jest kompatybilna z ATX

Ale niestety tego zasilacza, który polecasz nie ma na morele, ale jest jego wersja 750W, a akurat tam sobie go składałem, a nie wiem, czy samodzielnie sobie poradzę ze składaniem kompa no chyba, że mam złe przeświadczenie i to jest mega łatwe
    Petpet666
    Level 6  
    Patrzyłem na karty graficzne i takie rzuciły mi się w oczy (wszystkie na morele)

Karta graficzna Gainward GeForce RTX 2060 SUPER Ghost 8GB GDDR6 (471056224-1198)

Karta graficzna Palit GeForce RTX 2060 SUPER Dual 8GB GDDR6 (NE6206S018P2-1160A)

Karta graficzna Palit GeForce RTX 2060 SUPER GamingPro 8GB GDDR6 (NE6206S019P2-1062A)

Karta graficzna Zotac GeForce RTX 2060 SUPER mini 8GB GDDR6 (ZT-T20610E-10M)

A może jakąś inną - cena najlepiej poniżej 2000zł
    kożuch1307
    Level 12  
    Jak poniżej 2000, to może RX 5700xt?
    Petpet666
    Level 6  
    A da sobie radę z ray tracingiem?
    kożuch1307
    Level 12  
    Aktualnie tylko w kach NVIDIA masz rt.
    Petpet666
    Level 6  
    Raczej z RT, bo nawet podstawowo chciałbym z niego korzystać, więc chyba będę się rozglądał za jakimiś RTXami
    kożuch1307
    Level 12  
    No moim zdaniem ten RTX 2060 tak średnio radzi sobie z tym rt.
    Petpet666
    Level 6  
    No, ale jakbym chciał wszystko znaleźć jak najtaniej to z różnych stron kupić i wtedy nikt mi tego nie złoży, a jak mówiłem to mój pierwszy składak, co samo mówi przez się, że za bardzo sam nie złożę, a w przedziale cenowym do 2000 zł najczęściej jest jedno lub dwie karty na morele i na x-komie. Więc muszę nie jako z nich wybierać
  • Helpful post
    kożuch1307
    Level 12  
    Kiedyś musi być ten pierwszy raz...
    Petpet666
    Level 6  
    A jeszcze się zapytam, czy chłodzenie, które jest w boxie od procka co go wybrałem starczy, czy muszę dobrać jakieś inne?
  • Helpful post
    kożuch1307
    Level 12  
    Bez podkręcania starczy, ale nie polecam, ponieważ jest ono strasznie głośne
    Petpet666
    Level 6  
    Na razie przy nim zostanę, a jak będzie mi przeszkadzać, to zawsze mogę kupić inne i wymienić ;)

Dodano po 7 [minuty]:

Na razie po zmianach wygląda to w ten sposób
  • Helpful post
    robig
    Level 21  
    Model zasilacza podałem jako przykład. Jak masz 750W to bierz, ewentualnie poszukaj wśród be quiet!, ale minimum certyfikat Gold i szukaj w pełni modularnych, tj. z odłączanymi wszystkim przewodami. Naprawdę wygoda i porządek w obudowie za parę groszy więcej, a o certyfikatach i co oferują poczytaj już sam :)
    Petpet666
    Level 6  
    Ale zastanawiam się jeszcze nad płytą główną :

Płyta główna MSI B450 GAMING PLUS MAX

Płyta główna MSI X470 GAMING PLUS MAX

Bo akurat jest promocja i kosztują obie prawie tyle samo

Dodano po 53 [minuty]:

Nastąpiła mała zamiana planów, a dokładniej budżetu z powodów o których nie chcę mówić i jednak na wszystko przeznaczę około 5000 zł - wraz z monitorem, klawiaturą i głośnikami (a te rzeczy mogę jak zarobię wymienić).
  • Helpful post
    Navier10
    Level 14  
    Poza dodatkowymi złączami w MSI X470 GAMING PLUS MAX płyty w zasadzie się nie różnią. Z racji identycznej ceny wybrałbym MSI X470 GAMING PLUS MAX. Przyczepię się jedynie do zasilacza. Nie ma sensu dopłacać do aż tak dużej mocy. Do tego zestawu wystarczy spokojnie 500W, a nawet mniej.
    https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-system-power-9-500w-bn246-1766271/
    Ten zasilacz będzie wystarczający. Ewentualnie można dołożyć do lepszej jakościowo konstrukcji.
    https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-500w-pure-power-11-80-gold-5257225/
    Petpet666
    Level 6  
    A nie lepszy będzie modularny w tej cenie?

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W (SSR-550FX)

lub

Zasilacz Chieftec Polaris PPS-550FC

lub

Zasilacz Kolink Enclave 500W (KL-G500FM)
    Petpet666
    Level 6  
    A między tymi pamięciami RAM jest jakaś różnica?

Pamięć ADATA XPG GAMMIX D10, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (AX4U320038G16-DB10)

Pamięć HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/16)
    Petpet666
    Level 6  
    A będzie mi do tego wszystkiego potrzebna pasta termoprzewodząca skoro sam będę to w domu składał?
    dt1
    Admin of Computers group
    Przejrzałem pobieżnie wątek i wracając do części z Windowsem - jak masz kupować za 4 złote, to sobie ściągnij z chomika. Będzie dokładnie tak samo legalny. Tu oczywiście nie jest zachęta do uprawiania piractwa, tylko porównanie legalności wersji za 4 złote z wersją "oficjalnie kradzioną". Klucze za kilka złotych to klucze VLK lub licencje akademickie, ewentualnie licencje OEM używane wcześniej na innym sprzęcie. Użycie jakiejkolwiek z tych licencji nie jest zgodne z warunkami użytkowania tego oprogramowania, więc nie musisz się łudzić, że za 4 złote będziesz miał legalny system.

Patrząc na konfigurację z postu wyżej zrobiłbym kilka zmian.
    Procesor wybrałbym 3600 zamiast 3600X. 3600 po przetaktowaniu, które nie jest szczególnie trudne, osiąga najczęściej wydajność porównywalną z 3600X. Jeśli nie masz dwóch lewych rąk i potrafisz czytać (bo to potrzebne do przeczytania dwóch pierwszych poradników, jak się do tego zabrać - no chyba że już to potrafisz) - to sobie z tym poradzisz. To pozostawi gdzieś ~150 złotych w portfelu.

Zasilacz OK, bardzo je lubię, ale wolałbym stówę przeznaczyć na coś innego - więc wybrałbym Supremo L2 albo Supremo L3 w wersji 550W (wyjdzie koło 100 taniej). Prawdę mówiąc nawet porządny zasilacz bronze da sobie z tym zestawem radę, więc nawet SPC Vero L3 z dużym zapasem sobie by poradził.

Obudowa to chiński ulep nastawiona na generacje szumu, świecenie i pieczenie elementów wewnątrz, bo trzy wentylatory g*.*no dają będąc prawie szczelnie zakryte przednim panelem. Dopiero po jego demontażu temperatury w tej obudowie spadają. Same wentylatory przeciętnej jakości, bardziej nastawione na to, żeby świecić niż chłodzić, raczej głośne. Obudowa fatalna i wcale nie taka tania. Na pewno nie polecam.

SSD Adaty SX8200 jeśli chodzi o wydajność to bardzo dobry dysk, ale ostatnio musiałem kilka wysłać na reklamacje - bez większych powodów sobie padły zabierając ze sobą dane. Przerzuciłem się na inne modele i nie żałuję, więc je zaproponuję w tym miejscu. Plextor M9PeG 512GB jest tańszy od tej A-daty i wyposażony w radiator zamiast naklejki, wydajność niezła. Jeśli bierzesz płytę, która ma w zestawie radiator na NVMe to możesz wybrać jego tańsza wersję - M9PeGN (litera N oznacza brak radiatora, poza tym to ten sam dysk). Z tanich i przyzwoitych wydajnościowo dysków jeszcze warto zwrócić uwagę na nieco mniej znany PNY XLR8 CS3030. Jest to również przyzwoity dysk z pięcioletnią gwarancją, do tego bardzo fajnie wyceniony w niektórych sklepach (chociaż akurat wariant 500GB jest w cenie zbliżonej do Plextorów, ale da się go na przykład za 379 kupić).

Jeśli chodzi o kartę grafiki to 1660 super to dobra karta, ale po co przepłacać?
    https://www.morele.net/karta-graficzna-gigaby...60-super-oc-6gb-gddr6-gv-n166soc-6gd-5940480/

To też model 1660 super, też Gigabyte, tyle że 130 złotych tańszy. Różni się tym, że w trybie boost ma 30MHz niższe taktowanie. To jakby nie patrzeć daje różnicę rzędu około 1.6% i szczerze mówiąc wolałbym mieć 130 w kieszeni, niż te 30MHz (które w zasadzie jeśli bardzo mocno by mi brakowały sam bym sobie "dokręcił"). Oczywiście droższa wersja ma jeden wentylator więcej, ale nie oszukujmy się - karta z TDP w okolicach 125W da sobie spokojnie radę przy dwóch wentylatorach, przy 200W można byłoby zastanawiać się, czy do tego trzeciego warto dopłacać.

Płytę główną pewnie wybrałbym B450M Mortar MAX, byłaby tańsza (i nawet z minimalnie porządniejsza sekcją zasilania CPU), ale obecnie jej w ofercie Moreli nie ma. Również porządniejsza sekcję zasilania ma B450 Tomahawk MAX i ewentualnie nad zamianą na ten model bym się zastanawiał, chociaż w przypadku 3600X to nie będzie miało szczególnie wielkiego znaczenia.

Tyle z moich uwag :)
  • Helpful post
    kożuch1307
    Level 12  
    dt1 wrote:
    ewentualnie licencje OEM używane wcześniej na innym sprzęcie
    No właśnie... Jest to w 100% legalne, przynajmniej tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
    Petpet666
    Level 6  
    Dt1, ale czy podzespoły które wymieniasz są ze sobą w pełni kompatybilne, czy dokładniej sprawdzać?

Czy nie lepiej jednak mieć modularny zasilacz, gdyż będę miał porządek w obudowie i nie będą mi się niepotrzebne kable gdzieś walały?

I chyba ta płyta główna co wybrałem jest lepsza, bo jedyne co ma lepsze Tomahawk to częstotliwość pracy pamięci, a w reszcie przegrywa z Gaming Plus Max, czy nie umiem patrzeć? A może lepiej nie brać MSI i jakąś inną?

I czy ta obudowa byłaby lepsza? : Obudowa Genesis IRID 300 Czerwony (NPC-1131)

lub

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black (SPC178)