Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot paletyzator, symulacja na fizycznym sterowniku SIEMENS S7-1200

hubertfab 27 Kwi 2020 20:45 1086 5
  • Robot paletyzator a dokadniej jego symulacja powstała w celach edukacyjnych programowania sterowników PLC. Podłączony jest do niego fizyczny sterownik SIEMENS S7-1200 1211C, który w całości odpowiada za sterowanie całym systemem.
    Dla przykładu przycisk START widoczny na ekranie wyzwala taki sam efekt jak naciśnięcie fizycznego na ściance sterownika.

Na potrzeby stworzenia symulacji powstała ścianka z sterownikiem na pokładzie, oraz panelem z tworzywa wyfrezowanym CNC, zawierający serię przycisków, przełączników, potencjometry do zadawania napięcia na wejścia analogowe, kontrolki w różnych kolorach, przycisk start-stop, oraz wyłącznik e-stop. Na plecach ścianki znajduje się zasilacz 24V oraz ethernet switch.

Film prezentuje bardzo dokładnie pracę systemu. Oglądać koniecznie z napisami, które tłumaczą co się dzieje i co chciałem pokazać.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    hubertfab
    Poziom 21  
    hubertfab napisał 552 postów o ocenie 445, pomógł 31 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • SterControlSterControl
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  
    Podoba mi się to, chętnie zobaczyłbym jak to jest wykonane, tzn co to za program, jak go komunikujesz z S7 itd. Sam kiedyś znalazłem jakiś program do symulacji robotów, ale nie pamiętam jego nazwy. Nie wpadłbym na to, żeby jakoś porozumieć to z fizyczną jednostką w celu praktyki :)
  • SterControlSterControl
    hubertfab
    Poziom 21  
    Euzebiusz23091998 napisał:
    Podoba mi się to, chętnie zobaczyłbym jak to jest wykonane, tzn co to za program, jak go komunikujesz z S7 itd.

Wersja próbna pozwala na 30dni korzystania. Następnie można skorzystać z jednej z wielu opcji pozyskania programu począwszy od miesięcznych subskrypcji, przez licencje roczne aż po zakup licencji wiecznej. Można również ograniczyć się do SIEMENS'a jeżeli nie mamy zamiaru programować innych sterowników.

Wybieramy model sterownika, IP address, kartę sieciową.
    Ważną rzeczą jest ustawienie offsetu na wejściach i wyjściach, ponieważ w przypadku braku ustawienia takowego symulacja będzie nam nadpisywać fizyczne wejścia w naszym sterowniku.
    Pole 'Count' określa zapotrzebowania na wej/wyj (binarne i analogowe) dla naszej symulacji.

Euzebiusz23091998 napisał:
    Nie wpadłbym na to, żeby jakoś porozumieć to z fizyczną jednostką w celu praktyki

Ogólnie rzecz biorąc lepiej edukować się na fizycznym sprzęcie lecz pod warunkiem iż koszty nie mają znaczenia. Zbudowanie takiego zestawu jak na symulacji nawet w skali jest niewykonalne. Tutaj po wyciśnięciu maksimum z systemu, uzyskania niezawodnego programu który reaguje na nieszablonowe sytuacje we właściwy sposób możemy taki system albo rozbudować i dalej walczyć z programem lub stworzyć nowy projekt i zacząć zabawę od początku.
    Pokey
    Poziom 17  
    Przecież to wirtualne napędy. Taki dźwięk maja zaprogramowany to tak je słychać, albo za chwilę zostanie zasymulowana awaria maszyny pod tytułem rozpadnięcie się łożyska:-)
    hubertfab
    Poziom 21  
    Pokey napisał:
    Przecież to wirtualne napędy. Taki dźwięk maja zaprogramowany to tak je słychać, albo za chwilę zostanie zasymulowana awaria maszyny pod tytułem rozpadnięcie się łożyska:-)

Jasna sprawa ;)
    Awarię da się symulować, ale nie zgłasza uszkodzonego łożyska :) . Można symulować przerwę lub zwarcie w dowolnym obwodzie :)