Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić sygnał z anteny naziemnej

27 Kwi 2020 23:48 1257 48
  • Poziom 11  
    Witam mam problem ze swoim sygnałem Posiadam antenę techniyagi dual M8 Antena jest wyniesiona na około 8 metrów Domek mam parterowy więc dużych możliwości nie mam Sygnał odbieram z Sierpca Teren generalnie trudny wokół drzewa i inne budynki Nie wiem co robić Jest jakiś sposób ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Lokalizacja?

Jaki kabel antenowy, jak stary i jak długi?

Antena pasywna czy ze wzmacniaczem?

Ile odbiorników?

Podaj poziomy i jakości WSZYSTKICH odbieranych mux-ów.
  • Poziom 11  
    Gostynin, odbieram nadajniki z Sierpca Kabel jest nowy, czarny kupiony gdzieś w internecie ok. 18 metrów Antena ze wzmacniaczem, dwa odbiorniki Mux 1 - 70 %, Mux 2 - 72% Mux 3 - 80% Mux -8 - 70 % Pojawiają się pikselozy i obraz się przycina Chce przenieść tą sztyce z anteną na dach przy kominie który jest gdzieś wyżej o 2 metry od obecnej lokalizacji Jest szansa że kabel krótszy o około 4-5 metrów ale sztyca będzie niższa o jakieś 2 metry
    cyryl70 napisał:
    Antena ze wzmacniaczem, dwa odbiorniki

Jaki separator napięcia - taka czarna wtyczka antenowa czy coś innego? Daj zdjęcie, jak możesz.

Jaki rozgałęźnik? Typ lub daj zdjęcie, jak możesz.

Przy podłączeniu odbiornika bezpośrednio do anteny z pominięciem rozgałęźnika - coś się zmienia - pikseluje tak samo, mniej, więcej?

cyryl70 napisał:
    Mux 1 - 70 %, Mux 2 - 72% Mux 3 - 80% Mux -8 - 70 %

Domyślam się, że to jakość? Jakie wskazanie max: 80, 90 czy 100?

Nie ma wskazań poziomu?

Jaki odbiornik(i)?

cyryl70 napisał:
    Chce przenieść tą sztuce z anteną na dach przy kominie

Maszt do komina na obejmie kominowej, np. --> https://www.dipol.com.pl/oferta-technika-montazowa-uchwyty-masztow,4600.htm
  • Poziom 37  
    cyryl70 napisał:
    Gostynin, odbieram nadajniki z Sierpca
    cyryl70 napisał:
    Antena ze wzmacniaczem

Teoretyczne pokrycie mux 1-3 z Sierpca w Gostyninie jest bardzo dobre. Z mux-8 może być trochę gorzej, ale blisko jest nadajnik w Radziwiu. Z odbiorem tych dwóch nadajników powinna poradzić sobie pasywna antena o w miarę dużym kącie połowy mocy.
    cyryl70 napisał:
    mam problem ze swoim sygnałem Posiadam antenę techniyagi dual M8

Sprawdź, czy w puszce antenowej nie zgromadziła się woda.
    cyryl70 napisał:
    Mux 1 - 70 %, Mux 2 - 72% Mux 3 - 80% Mux -8 - 70 %

To jest siła czy jakość? Podaj obie.
    cyryl70 napisał:
    dwa odbiorniki

Jaki rozgałęźnik (model)? Gdzie zamontowany zasilacz?
  • Poziom 11  
    Przy jednym z telewizorów jest zasilacz od tej anteny na strychu jest zwykły trójnik Potem wejdę na strych i zrobię mu zdjęcie Telewizory oba kineskopowe jeden 14 cali drugi 28 Jaka to jest pasywna Antena o dużym kącie połowy mocy? To jest jakość a siła max 60
    cyryl70 napisał:
    Telewizory oba kineskopowe

No to mają dekodery do odbioru DVB-T. Jakie?

cyryl70 napisał:
    To jest jakość a siła max 60

A jakie wskazanie max?
  • Poziom 37  
    cyryl70 napisał:
    Jaka to jest pasywna Antena o dużym kącie połowy mocy?

Pasywna, czyli bez wzmacniacza. Duży kąt połowy mocy, czyli szeroki kąt "widzenia" (im antena krótsza, tym większy kąt połowy mocy i antena jest mniej kierunkowa, np. siatka, ASR).
    Sprawdź sygnał na jednym z odbiorników, eliminując chwilowo rozgałęźnik i wstawiając w jego miejsce tzw. "beczkę".
    cyryl70 napisał:
    Telewizory oba kineskopowe jeden 14 cali drugi 28

Zatem używasz dekoderów zewnętrznych. Sprawdź, czy w ich menu instalacyjnym masz wyłączone zasilanie anteny.
  • Poziom 11  
    Nie mają dekoderów Mam przy nich dekoder Viva On w menu nie ma wyłączania zasilania chyba To jaki model tej anteny by mógł być?

Dodano po 11 [minuty]:

Jest jakieś lcn ale ono jest wyłączony

Dodano po 5 [minuty]:

Siatkowa zwykła Antena się u mnie nie sprawdziła podobnie jak siatkowa od telmora a Wy piszecie o siatce
  • Poziom 11  
    Nie mam takiej opcji
  • Poziom 35  
    A ja to niby skąd wziąłem tą informację - z instrukcji obsługi.
    Jest taka opcja w Wiwie 50 i 95 a u Ciebie - brak
  • Poziom 11  
    Sory to nie wiva tylko signal
    W strojeniu / Wyszukiwaniu kanałów na "Manualne" nie pokazuje poziomu i jakości?

A pod klawiszem INFO jest tylko jakość sygnału pokazana?

Co pokazuje max paska tej jakości - 80, 90 czy 100?
  • Poziom 11  
    W jednym tv jest tylko jakość a w drugim jakość i siła Max jakość i to 80 a siła to 60% Muszę przenieść tą antenę tylko w nowym miejscu jest duże drzewo w odległości 8 metrów A nie pomógł by jeszcze jakiś wzmacniacz albo rozgałęźnik aktywny? Testowałem kiedyś antenę telmora i zwykłą siatkę ale one były aktywne więc może siatka pasywna by była dobra?
  • Poziom 37  
    cyryl70 napisał:
    W jednym tv jest tylko jakość a w drugim jakość i siła

To nie telewizory pokazują parametry sygnału, tylko dekodery.
    cyryl70 napisał:
    siła to 60%

Trochę mało, jak na antenę ze wzmacniaczem. Może zasilacz kończy "żywot"?
    cyryl70 napisał:
    A nie pomógł by jeszcze jakiś wzmacniacz albo rozgałęźnik aktywny?

Podłącz antenę bezpośrednio (przy pomocy "beczki") do tego dekodera, który pokazuje siłę i jakość. Wrzuć zdjęcie rozgałęźnika.
  • Poziom 11  
    Antena ma dopiero 2 lata
  • Poziom 43  
    cyryl70 napisał:
    Teren generalnie trudny wokół drzewa i inne budynki Nie wiem co robić Jest jakiś sposób ?

Do takich warunków ta antena co masz nie za bardzo.
    Antena Siatkowa ze wzmacniaczem, zasilaczem z regulacją.
    Zacznij może od samego zasilacza z regulacja.
  • Poziom 11  
    Miałem już zwykłą siatkę i siatkę telmora obie że wzmacniaczem i to się nie sprawdziło Na zwykłej siatce było słabo a na telmorze kompletnie nic Może by taką siatkę pasywną sprawdzić?
  • Poziom 37  
    cyryl70 napisał:
    Na zwykłej siatce było słabo a na telmorze kompletnie nic

Coś masz nie tak w instalacji albo niewłaściwe podłączenie. Mało prawdopodobne by na tych antenach był aż tak zły efekt.
    cyryl70 napisał:
    na strychu jest zwykły trójnik Potem wejdę na strych i zrobię mu zdjęcie
    _kli_ napisał:
    Podłącz antenę bezpośrednio (przy pomocy "beczki") do tego dekodera, który pokazuje siłę i jakość. Wrzuć zdjęcie rozgałęźnika

Doczekamy się? Bo póki co, to postów przybywa, a wiemy nadal tyle samo!
  • Poziom 14  
    Zapomniałeś wspomnieć tylko, że masz ok. 17km od siebie MUX-3 15kW i MUX-8 25KW z Płock "Radziwie" - masz przesterowany sygnał
  • Poziom 43  
    cyryl70 napisał:
    Miałem już zwykłą siatkę i siatkę telmora obie że wzmacniaczem i to się nie sprawdziło Na zwykłej siatce było słabo a na telmorze kompletnie nic Może by taką siatkę pasywną sprawdzić?

Kup antenę siatkową pasywną, bez wzmacniacza,do tego wzmacniacz antenowy np. LNA 169 i zasilacz z regulacja. Najpierw próba na pasywnej a jak nie da rady to wzmacniacz i zasilacz z regulacja.
    Dla Sierpca moce są 100kW a MUX 8 to polaryzacja pionowa.
    Cytat:
    Antena o dużym kącie połowy mocy?
    Ciężko napisać, że siatkowa?
    W związku z tym antena taka oczywiście z symetryzatorem 6-60..
  • Poziom 11  
    Czyli siatka ma być w puszce z symetryzatorem i najpierw to sprawdzic bez zasilaczy a jak nie będzie efektu to potem ten symetryzator wyjąć i załóżyć do puszki ten wzmacniacz i zasilacz tak?
  • Poziom 11  
    Te anteny siatkowe z dipolem na Mux 8 sie sprawdzają? Nie wiedziałem że takie istnieją To chyba od niedawna są na rynku
  • Poziom 43  
    Antena siatkowa to bardzo dobra, tania, antena. Jak nie było jeszcze z dipolem V na VHF to ustawiałem pod kątem ok. 45° i odbierało obie polaryzacje super.
  • Poziom 11  
    Czy zwykła siatka bez tego dipolu jest przystosowana do odbioru mux8?
  • Poziom 43  
    cyryl70 napisał:

Oczywiście ale do H. Reszta z poprzedniego postu aktualna.
    cyryl70 napisał:
    anteny siatkowe z dipolem na Mux 8 sie sprawdzają? Nie wiedziałem że takie istnieją To chyba od niedawna są na rynku
    Tak.

Tego typu anteny były głównie dostępne lokalnie w regionach z mux-8 nadawanym w polaryzacji V. Teraz są dostępne ogólnopolsko.

Tego typu "upgrady" anten siatkowych znane są już od dawna, od czasów telewizji analogowej. Ale też były dostępne głównie lokalnie, tam, gdzie były nadawane kanały w paśmie VHF w pol. V. Były nawet dostępne siatki w układzie podwójnym plus dipol V.

Albo, jak wyżej napisał @LeDy - ustawiano standardowe anteny pod kątem 45° - też "patent" z zamierzchłych czasów TV analogowej... ;)

cyryl70 napisał:

Może odbierać mux-8 w polaryzacji H. Nie zawsze, ale zwykle się udaje.