Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa)

blademccoy 28 Apr 2020 00:34 6762 16
Optex
 • #1
  blademccoy
  Level 9  
  Witam wszystkich

  Z góry przepraszam jeśli coś namącę, albo coś robię źle, ale nie jestem informatykiem i jestem jedynie amatorem ;)
  Planuję zbudować sieć komputerową w mieszkaniu, łącznie z szafą RACK. Oczywiście zależy mi na tym aby szafa RACK była jak najmniejsza, ale chciałbym również mieć nieco zapasu...

  Ogółem do szafy wejdzie 52 kable ethernet cat 6A (48x LAN, 4x WAN), 2 przewody zasilające, przewód uziemiający, 3 kable SAT, 2 światłowody... więc szafa mała być nie może z uwagi na to aby pomieścić również zapas kabla...

  W szafie znajdować się będzie router, switche, UPS, patch panele itd itp - waga to około 60kg...
  W grę wchodzą tylko ciche urządzenia jako że szafa będzie stała za mną w biurze.

  Chciałbym żeby wszystko było ładnie rozlokowane, ale zarazem chcę zostawić przynajmniej 4-5U wolnej przestrzeni (na wypadek jeśli postanowiłbym że chcę umieścić serwer plików na półce w szafie, zamiast na półce na biurku).

  Poszukuję porady w kwestii doboru typu szafy (wisząca/wolnostojąca), głębokości szafy (najgłębsze urządzenie to UPS - 41cm, ale jest jeszcze dużo kabli...), wysokości szafy (tak aby zachować te 4-5U przestrzeni).

  Przewody będą wychodziły z podłogi przy ścianie (chociaż może uda mi się jeszcze namówić dewelopera aby wychodziły z posadzki np 20cm od ściany) - czy rozsądniej będzie powiesić szafę około 20-30cm nad ziemią, czy lepiej kupić wolnostojącą, postawić na cokole i dosunąć jak najbliżej ściany? (podłoga - panele/deska)

  Nie wiem do końca również jak najoptymalniej zorganizować sprzęt w szafie...
  Rozważam ciągle czy zakupić 2 switche po 24 porty czy jeden 48 portowy...
  2 switche dają mi możliwość "awaryjnej pracy" na jednym, jeśli drugi padnie, natomiast każdy z nich przy obciążeniu jakie planuje będzie wytwarzał hałas około 35 dB (podobna głośność dla jednego 24-portowego jak dla 48-portowego) - kwestia czy dwa switche 24-portowe (każdy mniej obciążony niż jeden 48-portowy) nie będą za głośne i czy nie będą emitowały za dużo ciepła? ...natomiast pojedynczy switch 48-port nie będzie miał wąskiego gardła i pozwala na utworzenie 20Gbps łącza ze switchem 10GbE... (pytanie tylko czy zauważę różnicę w domu?)

  Sieć ma być dostosowana do 10GbE (mam obecnie tylko 4 urządzenia na 10gbps)

  Oto moja lista problemów
  - Poniżej stworzyłem kilka schematów organizacji - który byłby najrozsądniejszy? Może macie jakieś swoje uwagi?
  - W kierunku jakiego typu i rozmiaru szafy się kierować?
  - Jak najoptymalniej zestawić ze sobą sprzęt zachowując ciszę, wydajność i estetykę?

  Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

  Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa) Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa) Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa)
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Nie wstawiłeś organizeròw na przewody (chyba że to są te maskownice). Sprzęt zbyt gęsto ułożony, szczególnie tam gdzie są duże wiązki przewodów. Patchcordy kat 6A są twarde i trudno się je układa. Trzeba zostawić wolne miejsce między switchem/ patchpanelem a organizerem żeby było jak zagiąć przewód lub trzeba stosować patchpanele i organizery kątowe (łamane na środku). Organizery zbyt małe, potrzebne 2U, szczególnie obok switchy.
  Switch 48 portów, dzielenie tego w niczym nie zabezpiecza, musiałbyś mieć przecież pełną strukturę hierarchiczną. Zresztą dobrej jakości switche działają latami.
  Listwy zasilające z tyłu szafy.
  Czemu szafa w biurze a nie tam, gdzie jej miejsce, czyli w jakimś grajdołku?
  Szafa zdecydowanie zbyt mała. Z doświadczenia wiem, że dając nawet dwa razy zbyt dużą szafę i tak w przyszłości będzie brakować w niej miejsca.
 • #3
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Ja widziałbym jeszcze jeden patchpanel/przełącznicę światłowodową.
  Brakuje patchpanela na kable WAN.
  Czy będą tam jeszcze odbiorniki SAT?
  Może w przysłości jeszcze rejestrator CCTV?

  Szafę należy postawić w innym pomieszczeniu niż pracują ludzie. Oczywiście z dobrą wentylacją lub klimatyzacją.
  Szafa wisząca 18U plus miejsce na serwer, plus rezerwa. W mojej opinii lepiej kupić stojącą, najwyższą jaką się da. Za 3 miesiące i tak będzie za ciasna.
 • #4
  blademccoy
  Level 9  
  IC_Current wrote:
  Nie wstawiłeś organizeròw na przewody (chyba że to są te maskownice).

  To są właśnie te "maskownice"... bo w sumie nie wiem gdzie będzie przelotka ze szczotką, a gdzie organizer poziomy z osłoną

  IC_Current wrote:
  Trzeba zostawić wolne miejsce między switchem/ patchpanelem a organizerem żeby było jak zagiąć przewód lub trzeba stosować patchpanele i organizery kątowe (łamane na środku). Organizery zbyt małe, potrzebne 2U, szczególnie obok switchy.

  To jest świetna praktyczna uwaga! ...nie pomyślałem o tym żeby zostawić wolne miejsce pomiędzy patch-panelami a organizerami czy switchami a organizerami... dopiero bym się spostrzegł jakbym wszystko poskładał ;)
  Pytanie... a może dla gniazd 1GbE zastosować kable Cat 5e z ekranowaniem? ...skoro mam tylko 4 kable miedziane do 10GbE, w ten sposób miałbym większy komfort w organizacji okablowania?

  IC_Current wrote:
  Switch 48 portów, dzielenie tego w niczym nie zabezpiecza, musiałbyś mieć przecież pełną strukturę hierarchiczną. Zresztą dobrej jakości switche działają latami.

  Właśnie tak patrzę że 48 portów to będzie bardzo dużo kabli na małej przestrzeni - 2x 24 porty pozwalałyby na "rozbicie" okablowania na większym obszarze... niestety też pochłonie nieco miejsca... A jak to wygląda z "obciążeniem switcha"? ...mam tutaj na myśli hałas jaki będą generować - teoretycznie 2 switche z osobna będą się mniej grzały niż jeden mocniejszy - bo 2 switche to 2x większa ilość wentylatorów i 2x większa powierzchnia oddawania ciepła, a wówczas wentylatory mogłyby chodzić na wolniejszych obrotach... dobrze analizuję? ;)

  IC_Current wrote:
  Listwy zasilające z tyłu szafy.

  Tak też planuję, z tyłu nieco powyżej UPS (chcę podłączyć wtyczką IEC listwę zasilającą z 8 gniazdami "francuskimi"/schuko do UPS)

  IC_Current wrote:
  Czemu szafa w biurze a nie tam, gdzie jej miejsce, czyli w jakimś grajdołku?

  Żaden grajdołek nie wchodził w grę (tj. wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu zagospodarowane na inne cele), a nie chcę umieszczać szafy w przedpokoju czy w salonie... Planuję to wkomponować estetycznie w biuro - sama szafa mi nie przeszkadza, o ile może przeszkadzać mi hałas - stąd poszukuję albo podzespołów bez wentylatorów albo z cichymi wentylatorami - te Ubiquiti UniFi PRO Gen 2 ponoć na małym obiążeniu są tylko 7dB głośniejsze niż otoczenie...

  gkwiatkowski wrote:
  Ja widziałbym jeszcze jeden patchpanel/przełącznicę światłowodową.

  Światłowodów nie rozprowadzam po mieszkaniu - jedyne światłowody to będą te wchodzące do mieszkania "z korytarza" - celem podpięcia WAN. Do tego będą światłowody łączące switche/router przez SFP+ - dlatego przełącznica światłowodowa nie jest mi niezbędna (tym bardziej że nie wiem jeszcze jakie możliwości będzie miał dostawca internetu którego docelowo wybiorę) ...no i pomijam fakt że o ile umiem ogarnąć gniazda RJ45 to ze światłowodami i ich obróbką za wiele doświadczenia nie mam... w sumie to w ogóle nie mam :P

  gkwiatkowski wrote:
  Brakuje patchpanela na kable WAN.

  Kable WAN jako że będą mało "zmieniane" planuję umieścić na tylnej ściance wewnątrz szafy w gniazdach natynkowych - robienie dodatkowego patchpanelu 24-portowego np dla 4 kabli mija się z celem...
  Chyba że może jakiś panel modularny i wtedy zrobić w nim gniazda światłowodowe i RJ45 dla WAN i może coś innego jeszcze dorzucić? (typu jakieś wyświetlacze, termometry itp?)

  gkwiatkowski wrote:
  Czy będą tam jeszcze odbiorniki SAT?

  Rozgałęźnik SAT będzie w skrzynce multimedialnej przy drzwiach od mieszkania - stamtąd będą wychodzić kable do szafy RACK (jeden sygnałowy, a drugi zwrotny) w przypadku jeśli np dostawca internetu będzie szedł po kablu SAT, a nie po ethernet lub sfp - więc kabel antenowy idzie do szafy tylko do ewentualnego podpięcia modemu

  gkwiatkowski wrote:
  Może w przysłości jeszcze rejestrator CCTV?

  Mam w NAS QNAPa ;) ...kwestia tylko tego że jeszcze rozważam czy nie zrobić osobnego serwera plików na obraz z kamer, albo czy nie wrzucić HDD do UDM-PRO i ustawić zapisywanie na udziale sieciowym w UDM-PRO - to będę rozgryzał już jak ogarnę pozostałe elementy ;)

  gkwiatkowski wrote:
  Szafę należy postawić w innym pomieszczeniu niż pracują ludzie. Oczywiście z dobrą wentylacją lub klimatyzacją. Szafa wisząca 18U plus miejsce na serwer, plus rezerwa. W mojej opinii lepiej kupić stojącą, najwyższą jaką się da. Za 3 miesiące i tak będzie za ciasna.

  Tutaj niestety nie mam zbyt dużego pola manewru jak już wspominałem... Generalnie chcę żeby szafa była jak najmniejsza - zarówno w wysokości jak i głębokości...

  Rozważałem czy stojąca czy wisząca... skłaniam się chyba jednak bardziej ku wiszącej, bo o ile stojąca miałaby większy udźwig i nie musiałbym się martwić że odpadnie od ściany, to jednak jakbym musiał wymienić podłogę i demontować szafę to bym się chyba powiesił - lepiej powiesić szafę 20-30 cm nad ziemią a przy ścianie zrobić korytko ;)

  Co do głębokości szafy - większość podzespołów ma około 20-30cm głębokości, największy byłby UPS APC (ma około 41cm głębokości) - są jeszcze małe UPS PowerWalker VI 750 R1U (216mm głębokości) oraz CyberPower PR1000ELCDRT2U (388mm głębokości) - najchętniej bym wziął tego R1U, ale nie znam zbytnio firmy PowerWalker i nie chciałbym żeby padło mi pół szafy jak UPS zawiedzie (kiedyś jak pracowałem w pewnej firmie i mieliśmy UPS Orvaldi to przy przepięciach pod Warszawą poszła szafa RACK i serwer, a we Wrocławiu poszły 2 komputery...) - UPS to w moim odczuciu "marka którą można brać w ciemno".
  Tak więc głębokość szafy definiuje głębokość mojego największego sprzętu (i oczywiście odrobina zapasu na kable z tyłu) - w tym przypadku dla głębokości montażowej około 410mm potrzebuję szafę 600mm głębokości zewnętrznej - gdybym skorzystał z mniejszego UPS mógłbym pomyśleć o szafie 450mm głębokości zewnętrznej lub np dwusekcyjnej/dzielonej 550mm i mieć łatwy dostęp od tyłu (z jednej strony szafy rack będzie komoda) ...poza tym podoba mi się idea rozmieszczenia pętli "naddatku okablowania" w sekcji tylnej, tak aby nie było bałaganu w sekcji przedniej

  Co do wysokości chciałbym żeby szafa była jak najmniejsza ze względów estetycznych - jako że będzie odstawać do 60cm od ściany, nie chciałbym żeby zasłaniała mi pół świata ;) jako że na ścianie gdzie będzie szafa chcę umieścić komodę wysokości około 100cm, rozważałem szafę rack która miałaby podobną wysokość... jednakże z tego co widzę, to poniżej 18U raczej nie zejdę ;)

  Czy będzie "za ciasna za 3 miesiące" właśnie nie jestem taki pewien - wiem tyle że nie będę montował w środku żadnych serwerów (serwery czy też serwery plików QNAP w formie RACK mają głębokość montażową powyżej 50cm, co za tym idzie, musiałbym mieć szafę minimum głębokości zewnętrznej 80cm albo i więcej - więc poza switchami i podstawowymi elementami sieciowymi od LAN za dużo tam nie włożę. Pomijam fakt hałasu od typowych serwerów ;) ...mógłbym tam wpakować koparkę kryptowalut w obudowie serwerowej (pracuje przy 38dB hałasu), ale to by się ugotowało w szafie, razem z innymi podzespołami... więc pozostają mi elementy "sieciowe" ;)
 • #5
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Jeżeli dla gniazd 1Gbps zastosujesz patchcordy kat 5e, to rzeczywiście uprości się znacznie ich układanie. Różnica w sztywności względem kat 6 jednak bardzo duża.
  Jeden, czy dwa switche - szumieć będą podobnie i mogą jednak denerwować. Przy dwóch switchach masz jeszcze dodatkowy problem uplinku pomiędzy nimi i jego przepustowości. Z układaniem patchcordòw nie ma różnicy, tylko daj większe organizery (zwróć uwagę, żeby były wysokie, bo niektóre pomimo tego, że niby 2U, to są bardzo płytkie).
  Między routerem a switchem nie ma co się pchać w SFP, to tylko dwukrotna zbędna konwersja sygnałów, chyba że nie masz portów miedzianych.
  Co do wymiarów szafy - jak będziesz miał nieco większą, to łatwiej będzie w niej krążyło powietrze, będzie niższa temperatura i ... wentylatory będą się wolniej i ciszej kręcić.
 • Optex
 • #6
  blademccoy
  Level 9  
  IC_Current wrote:
  eżeli dla gniazd 1Gbps zastosujesz patchcordy kat 5e, to rzeczywiście uprości się znacznie ich układanie.

  Po namyśle chyba do większości gniazd użyję 5e (tylko dla 10Gbps dam 6A - czyli 4 kable) - bo raczej nie utracę parametrów technicznych dla 1Gbps na 5E ;) ...zawsze jak zrobię upgrade switcha np na 24x 10Gbps, to będę mógł użyć patchcordów 6A ;)

  IC_Current wrote:
  Jeden, czy dwa switche - szumieć będą podobnie i mogą jednak denerwować.

  A wyłożenie ścianek szafy rack w środku matami wygłuszającymi, to coś daje ?

  IC_Current wrote:
  Przy dwóch switchach masz jeszcze dodatkowy problem uplinku pomiędzy nimi i jego przepustowości.

  Przepustowość uplinku to jest to co martwi mnie najbardziej... jednakże biorąc pod uwagę że schemat połączenia wygląda mniej-wiecej tak:
  Router <-SFP+-> Switch 10GbE <-SFP+> Switch "1" 1GbE <-SFP+> Switch "2" 1GbE
  Więc cała sieć jest ograniczona uplinkami SFP+ (10Gbps) - urządzenia obsługujące 10Gbps (2-3 komputery / 1-2 serwery plików) będą działać wpięte w jeden switch więc nie będzie "maksymalnego obciążenia" pojedynczym urządzeniem na kablach SFP+ pomiędzy switchami (bo za switchem 10GbE są tylko switche 10GbE) - a od switchy do routera póki co przez najbliższe lata SFP+ wystarczy na sam internet...
  Ale rozrysuję wszystko i rozważę jeszcze ten jeden switch 48-portowy (w końcu jednak to 1U a nie 2x1U, poza tym jest około 1.5tys zł tańszy od 2x24)

  IC_Current wrote:
  Z układaniem patchcordòw nie ma różnicy, tylko daj większe organizery (zwróć uwagę, żeby były wysokie, bo niektóre pomimo tego, że niby 2U, to są bardzo płytkie).

  A co myślisz o głębokich 1U jak na poniższym obrazku?
  Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa)
  Tutaj to całkiem fajnie wygląda i mieści się w nim 48 kabli, bez nadmiernego naprężenia i bez robienia odstępów 1U pomiędzy patchpanelami i organizerami (u mnie na organizer przypadałoby max 24 kable

  IC_Current wrote:
  Między routerem a switchem nie ma co się pchać w SFP, to tylko dwukrotna zbędna konwersja sygnałów, chyba że nie masz portów miedzianych.

  Nie pomyślałem o tym w ogóle... bardziej patrzyłem "z myślą o przyszłości", bo jak obecnie mój dostawca internetu oferuje łącze 1Gbps, to zapewne wkrótce przekroczy tę prędkość - czy na konwersji sygnału z kabla miedzianego na SFP będzie dużo strat? ...do użycia połączeń miedzianych "router-switch" z uwagi na brak dodatkowych portów RJ45 w switchu 10GbE musiałbym zmienić hierarchię na taką jak poniżej:
  Router <-RJ45-> Switch "1" 1GbE <-SFP+-> Switch 10GbE <-SFP+-> Switch "2" 1GbE
  A może taki rozkład w ogóle byłby korzystniejszy z uwagi na rozłożenie obciążenia uplinków SFP+? (urządzenia pod 10GbE, czyli PC i serwer/serwery plików, będą "najważniejsze w całej sieci")
  Wówczas ruch z access pointów WiFi szedłby przez Switch "1" do routera, bez obciążania połączenia pomiędzy switchami, a ruch z kamer CCTV szedłby przez Switch "2" i przekazywał dane do serwera plików podpiętego pod Switch 10GbE (sporadycznie mógłby być przesyłany albo przez internet do dostępu zdalnego, albo jeśli bym wykorzystał możliwość montażu HDD w routerze to wówczas byłby przesyłany do routera na pamięć współdzieloną)
  Jak myślisz?

  IC_Current wrote:
  Co do wymiarów szafy - jak będziesz miał nieco większą, to łatwiej będzie w niej krążyło powietrze, będzie niższa temperatura i ... wentylatory będą się wolniej i ciszej kręcić.

  Właśnie obecnie rozważam 18U i 22U (22U to już kawał szafy, a obciążenie tylko 60kg, więc przypuszczam że i tak dużo więcej niż do 18U tam nie włożę...)
  Waga serwera plików w wersji Tower to około 15kg i potrzeba na niego około 6U - więc pozostaje go trzymać na biurku...
  co najwyżej może bym się zdecydował na montaż dodatkowego serwera plików QNAP TS-431XeU (291mm głębokości, 5kg wagi) i wówczas przeznaczył go na serwer monitoringu i może na backup (bo do serwera WWW i PHP byłby zbyt mało wydajny), ale to znowu dodatkowy koszt rzędu 3 tys zł + dyski...

  Wiesz może ile w praktyce jestem w stanie osiągnąć głębokości montażowej po maksymalnym rozstawieniu szyn RACK w szafach jednosekcyjnych o 600mm lub 550mm głębokości i w szafach dwusekcyjnych o 550mm lub 600mm głębokości?
  ...i ile przyjąć że trzeba zostawić zapasu pomiędzy drzwiczkami i przednią szyną żeby zmieścić głębokie organizery 1U/2U ?
  Do tej pory przyjmowałem w obliczeniach zapas 10cm pomiędzy drzwiczkami i przednią szyną rack oraz kolejne 10cm (1-sekcyjne) / 15cm (2-sekcyjne) pomiędzy tylną ścianką a tylną szyną rack - czyli głębokość montażowa = wymiar zewn minus 20-25cm... niestety producenci często nie podają głębokości montażowych :/

  Ciągle rozrysowuję projekt biura i komoda wychodzi mi optymalnie około 50-55cm głębokości, a równając fronty z frontem szafy RACK (dla estetyki :D ) wychodzi na to że musiałbym ją pogłębić (czego wolę uniknąć żeby nie zabierać powierzchni biura) - stąd też moje dążenie do jak najmniejszej szafy ;)
 • #7
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  blademccoy wrote:
  Światłowodów nie rozprowadzam po mieszkaniu - jedyne światłowody to będą te wchodzące do mieszkania "z korytarza" - celem podpięcia WAN. Do tego będą światłowody łączące switche/router przez SFP+ - dlatego przełącznica światłowodowa nie jest mi niezbędna (tym bardziej że nie wiem jeszcze jakie możliwości będzie miał dostawca internetu którego docelowo wybiorę) ...no i pomijam fakt że o ile umiem ogarnąć gniazda RJ45 to ze światłowodami i ich obróbką za wiele doświadczenia nie mam... w sumie to w ogóle nie mam :P


  Robiąc porządnie, to kable światłowodowe wypadałoby zakończyć w przełącznicy albo chociaż patchpanelu z modułami keystona na różne typy kabli.

  Dodano po 1 [minuty]:

  blademccoy wrote:
  gkwiatkowski napisał:
  Brakuje patchpanela na kable WAN.

  Kable WAN jako że będą mało "zmieniane" planuję umieścić na tylnej ściance wewnątrz szafy w gniazdach natynkowych - robienie dodatkowego patchpanelu 24-portowego np dla 4 kabli mija się z celem...
  Chyba że może jakiś panel modularny i wtedy zrobić w nim gniazda światłowodowe i RJ45 dla WAN i może coś innego jeszcze dorzucić? (typu jakieś wyświetlacze, termometry itp?)

  gkwiatkowski napisał:
  Czy będą tam jeszcze odbiorniki SAT?

  Rozgałęźnik SAT będzie w skrzynce multimedialnej przy drzwiach od mieszkania - stamtąd będą wychodzić kable do szafy RACK (jeden sygnałowy, a drugi zwrotny) w przypadku jeśli np dostawca internetu będzie szedł po kablu SAT, a nie po ethernet lub sfp - więc kabel antenowy idzie do szafy tylko do ewentualnego podpięcia modemu


  O tym własnie myślałem. Patchpanel modularny, są nawet keystony ze złączami F do koncentryka.

  Dodano po 4 [minuty]:

  blademccoy wrote:
  iągle rozrysowuję projekt biura i komoda wychodzi mi optymalnie około 50-55cm głębokości, a równając fronty z frontem szafy RACK (dla estetyki :D ) wychodzi na to że musiałbym ją pogłębić (czego wolę uniknąć żeby nie zabierać powierzchni biura) - stąd też moje dążenie do jak najmniejszej szafy ;)


  Pytanie z trochę innego aspektu. Z czego jest ściana, na której ma wisieć szafa?
  Przy takiej instalacji, ja bym jednak ciągle proponował umieszczenie szafy w innym pomieszczeniu, zrobienie jej stojącej 42U lub 45U i umieszczenie w niej wszystkiego łącznie z serwerami tower.
  Po co zajmować sobie miejsce na biurku szumiącym serwerem jak można spróbować schować go do szafy.
 • #8
  blademccoy
  Level 9  
  gkwiatkowski wrote:
  Robiąc porządnie, to kable światłowodowe wypadałoby zakończyć w przełącznicy albo chociaż patchpanelu z modułami keystona na różne typy kabli.
  (...) O tym własnie myślałem. Patchpanel modularny, są nawet keystony ze złączami F do koncentryka.

  W sumie mógłbym taki modularny patchpanel zamontować z tyłu szafy i do niego doprowadzić te 3 koncentryki, 4 kable WAN i 2 kable optyczne ;) ...nie wiesz może gdzie znajdę jakiś tutorial jak zarobić przewody optyczne w modułach keystone?

  gkwiatkowski wrote:
  Pytanie z trochę innego aspektu. Z czego jest ściana, na której ma wisieć szafa?

  Będzie to ściana zewnętrzna budynku grubości około 24cm - z tego co podaje deweloper odnośnie materiałów ścian zewnętrznych w prospekcie: "żelbetowe monolityczne/murowane z bloczków silikatowych/pustaki ceramiczne" - jak byłem na miejscu budowy to wyglądało mi to na bloczki silikatowe.

  gkwiatkowski wrote:
  Przy takiej instalacji, ja bym jednak ciągle proponował umieszczenie szafy w innym pomieszczeniu, zrobienie jej stojącej 42U lub

  Inne pomieszczenie odpada z kilku powodów:
  - nie mogę umieścić go w żadnym innym pomieszczeniu - do szafy RACK musi być dostęp od jednego i od drugiego boku, więc patrząc z tej perspektywy potrzebuję mieć z jednego boku około 30cm, a z drugiego minimum 60cm, co zabiera mi już 1.5m przestrzeni... odpada zatem przedpokój
  - odpada sypialnia (bo tam ma być cicho) oraz pokoje przeznaczone dla gości/dla dzieci
  - zostają mi 2 open space'y jeden to biuro na górnym piętrze, a drugi to salon z kuchnią na dolnym - generalnie lepiej jest to wówczas umieścić w biurze
  - oddałem już projekt pomieszczeń deweloperowi z oznaczeniem gdzie mają wyprowadzić kable...

  Wolałbym się uprzeć przy szafie wiszącej z uwagi na ominięcie problemów:
  - ewentualny demontażu szafy jeśli musiałbym zdemontować podłogę...
  - nie wiem jak zachowa się podłoga z płyt drewnianych albo paneli (w zależności co tam położę docelowo), pod obciążeniem takim jak szafa RACK - czy wytrzyma pod naporem?
  - w projekcie już podałem deweloperowi że przewody mają wychodzić z posadzki przy ścianie - wówczas będę miał problem z postawieniem szafy na cokole (możliwe że mógłbym dorobić jakąś samoróbkę, ale nadal pod szafą zostaje mi tylko 8cm na manewry z kablami, a nie wiem czy na chwilę obecną będę mógł zmienić projekt na przesunięcie wypustu kabli od ściany

  W ostateczności mógłbym zamontować większą szafę... ale problem wynika z tego że wówczas będzie ona elementem najbardziej rzucającym się w oczy po wejściu do biura (a wolałbym żeby była raczej jak "mała przeszklona lodówka" przy szafkach, niż jak "wielka przeszklona szafa") - ponadto z perspektywy mojego fotela zasłoni mi częściowo okno ;) ...no i kwestia ile w rzeczywistości kilogramów udźwignie, bo kable też trochę ważą jak by nie spojrzeć...
  Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa)
  Tutaj mam taki schemat pomieszczenia biura (tj. meble są naniesione poglądowo, reszta już docelowo)
 • Helpful post
  #9
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  blademccoy wrote:
  W sumie mógłbym taki modularny patchpanel zamontować z tyłu szafy i do niego doprowadzić te 3 koncentryki, 4 kable WAN i 2 kable optyczne ;) ...nie wiesz może gdzie znajdę jakiś tutorial jak zarobić przewody optyczne w modułach keystone?


  Światłowody jednomodowe musisz mieć pospawane z pigtailami, których gotowe fabryczne końcówki umieszczasz na zatrzaski w patchpanelu/keystonie. Spawy umieszcza się w przełącznicy światłowodowej lub puszce ochronnej na spawy, ponieważ są bardzo delikatne.
  Więc jeśli do szafy wchodzi Ci światłowód jednomodowy, to i tak musisz gdzieś umieścić pudełko przełącznicy z niewielkim zapasem kabla, spawami i wyprowadzonymi złączami (coś jak patchpanel światłowodowy) albo pudełko osłonowe na spawy wiszące z tyłu szafy i końcówki pigtaili zamocowane do keystona w patchpanelu albo dyndające z tyłu szafy.

  Światłowody wielomodowe można zarabiać samemu, ale to wymaga oprzyrządowania za kilkaset złotych.

  Tu jest trochę informacji, a są tez filmy instruktażowe:
  https://www.dipol.com.pl/swiatlowody-swiatlowod-w-budynku,6230.htm

  Dodano po 4 [minuty]:

  blademccoy wrote:
  Będzie to ściana zewnętrzna budynku grubości około 24cm - z tego co podaje deweloper odnośnie materiałów ścian zewnętrznych w prospekcie: "żelbetowe monolityczne/murowane z bloczków silikatowych/pustaki ceramiczne" - jak byłem na miejscu budowy to wyglądało mi to na bloczki silikatowe.


  To dobrze. Bałem się, że karton gips. Trzeba tylko zamontować jak najdłuższe i najgrubsze kołki albo kotwy chemiczne.

  Jeśli nie ma innego miejsca, to trudno, tego się nie przeskoczy.

  Odnośnie wytrzymałości paneli, to podejrzewam, że biblioteczka wypełniona książkami waży o wiele więcej niż szafa wypełniona częściowo sprzętem a częściowo patchpanelami.

  Nie wiem czy wybrałeś już model szafy, ale wybierz najcięższą nie patrząc na cenę. Jest większa szansa, że będzie wykonana z grubszej blachy i nie będzie się "wichrować" pod własnym ciężarem nie mówiąc już o obciążeniu sprzętem.
  Ostatnio montowałem taką lekką szafę i przód tak się opuścić, że musiałem dać po przekątnych linki z śrubami rzymskimi do naciągnięcia jej na właściwy kształt.
 • #10
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  W takim mieszkaniu rzeczywiście nie ma sensu stawiać dużej szafy. Coś wiszące będzie lepsze, ukryte właśnie gdzieś w komodzie lub szafie.
  Co do poprzednich kwestii:
  - urządzenia zamontujesz (jak się postarasz) o głębokości ok 15cm mniejszej od głębokości zewnętrznej szafy
  - nie można niczym szafy wygluszać, bo zablokujesz cyrkulację powietrza i ugotujesz urządzenia wewnątrz
  - na zdjęciu są organizery 1U, ale z boku jeszcze są kanały pionowe, gdzie jest schowany zapas przewodów.
  - model szafy - jak nie będziesz oszczędzał, to szafa nie będzie opadać. Dobrej jakości szafy kupisz w Dipolu (marka Signal).
 • #11
  blademccoy
  Level 9  
  gkwiatkowski wrote:

  Tu jest trochę informacji, a są tez filmy instruktażowe:
  https://www.dipol.com.pl/swiatlowody-swiatlowod-w-budynku,6230.htm

  Dzięki! ;) ...jest tam wiele przydatnych informacji które na pewno wykorzystam ;)

  gkwiatkowski wrote:
  Nie wiem czy wybrałeś już model szafy, ale wybierz najcięższą nie patrząc na cenę. Jest większa szansa, że będzie wykonana z grubszej blachy i nie będzie się "wichrować" pod własnym ciężarem nie mówiąc już o obciążeniu sprzętem.

  Zazwyczaj staram się wybierać produkty dobrej jakości...w końcu kupuje się to raz na długie lata, więc byłoby dobrze jakby trochę posłużyła ;)

  IC_Current wrote:
  - urządzenia zamontujesz (jak się postarasz) o głębokości ok 15cm mniejszej od głębokości zewnętrznej szafy
  - nie można niczym szafy wygluszać, bo zablokujesz cyrkulację powietrza i ugotujesz urządzenia wewnątrz

  To dość cenne informacje ;)

  IC_Current wrote:
  - na zdjęciu są organizery 1U, ale z boku jeszcze są kanały pionowe, gdzie jest schowany zapas przewodów.

  Trochę kabli powinno wejść z boku w szafie szerokości 600mm? ...zawsze alternatywnie chyba mógłbym puścić wiązkę przez organizer, pomiędzy urządzeniami i wyprowadzić od tyłu?


  Trochę przeorganizowałem strukturę szafy w oparciu o Wasze rady, poniżej schematy ale już nie nanosiłem schematu okablowania bo nie miałem dziś kiedy tego przemyśleć...
  Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa) Budowa domowej sieci LAN z szafą RACK (rozległa i szybka sieć domowa)

  - zamieniłem switch 10G (do tego co wrzucałem wcześniej ponoć nie można dostać uszu do zamocowania w RACK) - dzięki temu mogę zrobić uplink/downlink pomiędzy switchami na 20Gbps
  - dorzuciłem już "docelowo" QNAPa który służyłby tylko jako backup dla wszystkich urządzeń (komputerów, laptopów, telefonów), ewentualnie do funkcji obsługi CCTV
  - całkiem interesujące są funkcje monitoringu z Ubiquiti i mają integrację z UDM-Pro, więc myślę że póki co pójdę tą drogą jeśli chodzi o monitoring (ewentualnie jak będę nieusatysfakcjonowany to przerzucę obsługę kamer IP pod QNAP)
  - osobny QNAP z funkcjami wirtualizacji oraz multimedialnymi będzie w wydajniejszej formie w wersji Tower na biurku
  - na dole obszary oznaczone jako "rezerwa" mogą pozostać puste, albo zostać udostępnione dla innych sprzętów (np nie oglądam telewizji więc switch dla IPTV jest "na wyrost" ale mogę go kiedyś potrzebować), podobnie jak póki co nie mam QNAPa w wersji RACKowej i nie wiem kiedy takowy kupię ;)
  - zrobiłęm jeden schemat z dwoma switchami po 24 porty i jeden ze switchem 48-port (w tym schemacie ze switchem 48-port postanowiłem że organizer 2U będzie bardziej "maskował kable" które przejdą ze switcha do patchpanelu, ale zarazem pozwoli na wprowadzenie do patchpanelu innych kabli - to rozwiązanie chyba mi się najbardziej podoba (i jest tańsze od 2x24port)

  Co myślicie o tych zmianach po konsultacjach z Wami? ...wiem że mało rezerwy pozostaje, ale w ostateczności organizery wyrzucę i kable pospinam trytkami w wiązki i na wierzchu będą ;)
  Macie jakieś uwagi? Może co do gęstości ułożenia sprzętu, albo do lokalizacji sprzętu, patchpaneli itd itp ? ;)
 • #12
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Dla mnie lepsza jest wersja ze switchem 48.
 • #14
  blademccoy
  Level 9  
  jprzedworski wrote:
  Może takie coś: http://sklep-zpas.pl/biurowa-szafa-wyciszona-sjb-18u-600x600mm-silent19-zpas.html
  Jest opcja z kółkami. Pytanie, czy wystarczająca wysokość.

  Całkiem ciekawa opcja ;)

  Jeśli zdecyduję się na 18u jest to opcja do rozważenia (chociaż mam wrażenie że przy tej wygłuszce po bokach jest trochę ciasno i wentylacja może być upośledzona, co spowoduje odwrotny efekt od zamierzonego jeśli chodzi o głośność) - natomiast wiele zależy jeszcze od tego jakie meble będę robił w biurze (kolor i stylistyka) - póki co nie mam projektu. Minusem tej konstrukcji jest brak dostępu z boku bo z tego co widzę to jedynie tylna ścianka jest demontowana?
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  blademccoy
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim za pomoc i opinie, czekam zatem aż deweloper zakończy prace budowlane, później wykończenie lokalu i zaczynam działać ze stawianiem szafy - dam wówczas znać jak efekt końcowy ;)
 • #17
  awo
  Level 10  
  Trochę wody w Wiśle już się przelało ale może napiszę komentarz jak to widzę po swoich doświadczeniach.

  Generalnie z IT/Sieci/Bezp pracuje wiele lat. Też się napalałem w domu na super LAN z szafami, stosem urządzeń itd. Na ~140m2 wychodzi tego całkiem sporo.

  Finalnie bardzo brakuje mi wielokrotnych kabli do kolumn (dałem pod parkiet tylko 1 zestaw).

  U mnie z czasem następowała powolna eliminacja ilości urządzeń.
  Routery czy AP Cisco dostały brody w ramach upływu czasu, switche 1 RU które na domowe użycie są przerostem formy. Zwolnione miejsce bardzo się przydało rodzince.


  Docelowo - ile byś kabli nie dał w okolicę TV czy gabinetu to i tak będzie mało.
  Więc o ile pomiędzy pokojami nie będziesz miał klastra obliczeniowego HCI lepiej zrobić to inaczej - dać główny switch POE i zamiast wielu kabli używać w miejscach typu TV czegoś zasilanego z POE z paroma portami lokalnymi.
  Osobiście używam GS105PE Netgear'a.
  Najbardziej je cenie .... za brak zasilacza... który w takim sprzęcie zawsze się gdzieś zaczepia a kable się plączą.

  W ten sposób za pomocą przestrzeni 6-9 RU ogarniam całą domową sieć.

  Jeżeli 1GE będzie za mało bez problemu wymienisz na 10GE.

  Na koniec.. gniazda RJ45 w pokojach domowników poza miejscem gdzie mamy drukarkę i miejscem typu gabinet ... są wolne.
  Dzieciaki jadą z WIFI - na laptopach, ba nawet na stacjonarnym PC.

  Takie GS105PE mega sprawdzi ci się w miejscu gdzie masz konsole, TV, jakieś sieciowe audio itp. Do tego może kamerki.

  IMHO nie warto wsadzać tyle sprzętu aktywnego do domu.