Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Turbina wiatrowa do napowietrzania stawu

28 Apr 2020 00:36 1890 4
  • Level 9  
    Chodziło za mną to już dłuższy czas i w końcu się wziąłem za opracowanie turbiny wiatrowej, której zadaniem będzie napowietrzanie stawu (tłoczenie powietrza wężem).

Generalnie cały projekt mam już obmyślany i wiem jak to złożyć i jakich rzeczy użyć, zależy mi tylko, aby obrać konstrukcję łopat taką, która będzie napędzana przy jak najmniejszym wietrze. Wydaje mi się, że koncepcja łopat Darrieus VAWT o pionowej osi obrotu byłaby najlepsza, bo ma dobrą wydajność. Turbiny VAWT są niewrażliwe na zmiany kierunku wiatru. Mają wyższy wskaźnik wykorzystania energii wiatru w porównaniu do turbin HAWT (klasyczne wiatraki). Turbina HAWT potrzebuje czasu, aby się obrócić do wiejącego wiatru, turbina VAWT wykorzystuje podmuch do produkcji energii.

Duży też plus dla mnie to łatwiejsza konstrukcja.

Jak napisałem mam koncepcję i mam też już opracowane, co, z czego aby to, co chcę zrobić działało. Problemem jest dla mnie ustawienie łopat i ich wykonanie. Nie wiem, jakich łopat dobrać, aby były najefektywniejsze oraz też możliwe do wykonania. Zrobiłem na próby prowizoryczną makietę gdzie chcę zobaczyć ustawienie na razie zwykłych łopat ze sklejki. Teraz pytanie jak takie łopaty najlepiej byłoby ustawić?

Na razie są pod kątem 90 stopni (ww. rysunek i przykład nr 1) w stosunku do ramion, ale w tym przypadku nie będzie to działać. Czy lepiej ustawić je pod jakimś kątem (fot. 2 i 3) czy może tak jak są ale ponaginać w kształcie C ? Fot. Podpisane 6.

A może zastosować klasyczne miseczki, jakie stosuje się w czujnikach do pomiaru wiatru. Foto nr 4.

Na wielu takich wiatrakach są zastosowane łopaty na kształt łezki rysunek podpisany nr 5. Jakiś stelaż i np. blacha na nich i jest to do wykonania, ale trochę z tym zabawy. W przypadku rozwiązania nr 4 mogę maszynowo zagiąć blachy np. o długości 50 cm i mam elipsę. Zamiast 4 dać 8 takich łopat i powinno śmigać.
    Ewentualnie konstrukcja pół otwarta

Link

Link

W zamyśle mam zamiar wykonać łopaty z blachy. Tylko nie wiem za bardzo jak je poustawiać i jakie rozwiązanie obrać. Nie chce się napracować, a później poddać. Na razie będę prowadził pomiary na nieskomplikowanych makietach np. łożyska z dysków i obserwował.

Może ktoś też zna dobre książki o konstrukcjach to tytuły mile widziane.
    Może ktoś zajmował się albo samemu wykonywał takie wiatraki i byłby w stanie coś podpowiedzieć. Każda uwaga mile widziana.

Tutaj ktoś coś takiego zrobił, ale chcę to zrobić o wiele lepiej i na innych podzespołach.

Link

Tutaj jest też filmik słabej jakości, ale turbina zrobiona w Polsce. Na kanale tego gościa jest drugi filmik jak już na maszcie kręci się ten wiatrak.

Link
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 20  
    Mnie się wydaje, że w takiej konstrukcji, jeżeli łopaty mają kształt prostej blachy to płaszczyzna tej blachy powinna być skierowana do osi całego wiatraka.
    Natomiast jeżeli mają kształt wycinku walca lub kuli to powinno być zrobione tak, żeby płaszczyzny tworzone przez krawędzie tych wycinków były skierowane do osi całego wiatraka.
    Ponadto wiem, że to nie leży w Twoich preferencjach, ale uważam, że konstrukcja z wiatrakiem, lotką i przekładnią kątową była by dużo wydajniejsza.
    Te Twoje są popularne raczej w użyciu do pomiaru prędkości wiatru.
  • Level 29  
    A najlepszy byłby wielopłatowiec. Takiego miałem. Turbina wiatrowa do napowietrzania stawu
  • Level 9  
    Edek, ale który ten malutki czy ten duży? Co w ogóle robił ten duży? I co się z nim stało, że piszesz w czasie przeszłym.
    Te łopatki to były formowane w elipsę po okręgu? Bo takie zawijane.
    Czemu piszesz, że najlepszy byłby wielopłatowiec?
    Podaj plusy i minusy.
  • Level 29  
    W 2008r zdemontowałem bo uszkodził go huragan. Plusem wielopłatowca jest ze kreci się prawie cały czas, przy małych wiatrach. Mój miał 3,8m średnicy, do twoich celów może być mniejszy. (ten malutki był do pomiaru siły wiatru).