Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jakie kolo pasowe do silnika od hydroforu.

28 Kwi 2020 06:49 441 23
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,

Szukam pomysłu na założenie koła pasowego na silnik od pompy hydroforu z walkiem jak na załączonych zdjęciach.

Chciałbym sobie zrobić z niego mini krajzege. Może któryś z kolegów będzie w stanie podsunąć jakiś pomysł?

Pozdrawiam Jakie kolo pasowe do silnika od hydroforu. Jakie kolo pasowe do silnika od hydroforu. Jakie kolo pasowe do silnika od hydroforu. Jakie kolo pasowe do silnika od hydroforu.
  • Poziom 9  
    1,1kW, wiem że to niewielki silniczek ale tak jak powiedziałem potrzebuje go do mini krajzegi do cięcia cieniutkich desek.
  • Poziom 42  
    Wał wirnika silnika ma bardzo małą średnicę bo nie był przewidziany do przenoszenia momentu gnącego (prawie), więc nie możesz używać przekładni pasowych ze sporym napięciem wstepnym. Klasyczna przekłądnia z pasem klinowym odpada.
    Proponuję poszukać coś AGD, ew samochodówki. Koła i paski zębate lub wielorowkowe (pralki).
    Jaka RPM silnika?
    Jaka przewidywana RPM wału pilarki?
    Czy jest rowek na wpust?
  • Poziom 9  
    Silnik jest 4 polowy więc jego prędkość ok 1500 rpm.
    Chciałem zastosować piłę o średnicy 250 mm, z tego co wyczytałem w internecie zalecana prędkość takiej piły to ok. 3100 rpm.
    Na wałku nie ma rowka niestety.
  • Poziom 42  
    macho9911 napisał:
    Silnik jest 4 polowy więc jego prędkość ok 1500 rpm.

Nie wiem skąd wiesz ilu polowy jest silnik, może był przezwajany(?), ale niech ci będzie.
    macho9911 napisał:
    Chciałem zastosować piłę o średnicy 250 mm, z tego co wyczytałem w internecie zalecana prędkość takiej piły to ok. 3100 rpm.

Wystarczy przełożenie 2:1, czyli np. rozrząd od jakiegoś małego silnika z paskiem zębatym.
    Ten 1 kW dla tej średnicy piły to faktycznie bardzo mało. Wystarczy na cięcie bardzo cienkiego materiału z małym posuwem.
    macho9911 napisał:
    Na wałku nie ma rowka niestety.

To jest pewien problem. Cały moment obrotowy musi być przeniesiemy przez tarcie na małej powierzchni. Trzeba zrobić piastę pod koło pasowe. Choć najlepsza byłaby stożkowa tuleja zaciskająca się na średnicy 12mm.
    I tak trzeba zacząć od znalezienia kół pasowych.
    Jest jeszcze jeden problem, którego nie widać ze zdjęć. Mianowicie jakie jest wzajemne położenie czopa wąłuu silnika względem kosza obudowy. Daj zdjęcia czopa wału przez otwór w koszu w kierunku prostopadłym do osi wału.
  • Poziom 9  
    Jack63 ilość pol można łatwo wywnioskować z prędkości obrotowej która ściśle jest z nimi powiązana 🙂

Nie do końca rozumiem jakiego zdjęcia oczekujesz, prośba o bardziej szczegółowe wyjaśnienie.
  • Poziom 42  
    macho9911 napisał:
    Nie do końca rozumiem jakiego zdjęcia oczekujesz, prośba o bardziej szczegółowe wyjaśnienie.

Daj zdjęcie zrobione tak aby wał silnika był na zdjęciu poziomo.
    Chodzi o to czy ta "wyślizgana" część czopa wału wystaje przed kosz obudowy czy nie?
    Jak nie wystaje, to nie masz gdzie poprowadzić paska i musiałbyś robić piastę przedłużającą wał.
  • Poziom 9  
    Wałek wystaje poza kosz jakieś 0,5 cm, nie mniej i tak kosz (kołnierz) chce odciąć bo jest zbędny. Silnik ma możliwości montażu na lapach.

Z uwagi na to że jest to bardzo mała moc jaka średnicę piły byście sugerowali żeby dało radę przeciąć deskę o powiedzmy grubości 25-32mm?
  • Poziom 42  
    macho9911 napisał:
    jest to bardzo mała moc jaka średnicę piły byście sugerowali żeby dało radę przeciąć deskę o powiedzmy grubości 25-32mm?

Jak się bardzo postarasz to piła 200mm. A postarać się musisz w konstrukcji. Bo od średnicy piły, a w zasadzie jej połowy odejmie śię koło pasowe wałka, obudowy łożysk. Dobra drobnozębna piła i konieznie ostra.
  • Poziom 9  
    A co sądzicie o wytoczeniu tulejki o średnicy standardowego walka, którą nabilbym na obecny wałek? Czy takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić?
  • Poziom 42  
    Tylko jak tą tulejkę później zdejmiesz np. Żeby łożysko wymienić? Tym bardziej że samo nabicie to zły pomysł. Trzeba by ją wprasować na gorąco. Lepiej wytoczyć od razu całe koło pasowe z piastą mocowane śrubami.
  • Poziom 9  
    Jakie mocowanie śrubami masz na myśli? Takie od zewnątrz, prostopadle do osi? Na zasadzie dociskowych?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Moim zdaniem budowanie takiej pilarki nie ma sensu ekonomicznego.
    Jak już wcześniej koledzy wspomnieli: wałek zbyt cienki i trzeba by było wytoczyć szajbę wraz z piastą. Koszt samego materiału (aluminium) to będzie z 50-100zł. Drugie tyle koszt usługi tokarza. Trzeba dokupić wrzeciono (wałek) z łożyskami wahliwymi oraz mocowaniem tarczy oraz z szajbą. Kompletny wałek to koszt 100-200zł Do tego pasek i tarcza kilka dych 50-100zł. Trzeba teraz zrobić stolik i obudowę, aby ktoś palców nie wsadził, a więc będą potrzebna jakieś profile, blacha. Trzeba zamontować jakiś wyłącznik. Tego typu urządzenia powinny być wyposażone w przycisk bezpieczeństwa "STOP". Jakąś osłonę tarczy no i wypadałoby na koniec pomalować.
    Łącznie wydasz z 500-600zł. Być może masz już jakieś graty, które wykorzystasz. Musisz mieć też jakieś narzędzia, aby podocinać elementy. Być może będzie potrzebna spawarka, aby coś pospawać.
    Trzeba też jeszcze wziąć pod uwagę, że ten silnik jeżeli nie był dostosowany do sił gnących wałek to zapewne ma też delikatniejsze łożyska. O ile wałek może wytrzymać o tyle łożysko może się szybko rozsypać.
    Za taką kwotę to kupisz już dość przyzwoitą pilarkę. Jak dołożysz jeszcze 200-300zł to kupisz nawet taką, która jest zintegrowana z odkurzaczem (np. Zipper ZI-SFTKS150). Sprzęt, który ma gwarancję i jest bezpieczny.
    Jeżeli ma to służyć do sporadycznych prac amatorskich to ciekawym rozwiązaniem jest zakup pilarki ręcznej i dokupienia lub wykonania samemu do niej stolika. Masz wtedy urządzenie uniwersalne.

Oczywiście jeżeli to traktujesz tylko jako hobby i dla własnej satysfakcji to OK, ale jeżeli to urządzenie ma Ci służyć i być praktyczne i bezpieczne to nie ma to żadnego sensu ekonomicznego.

Samemu z resztą robię sporo rzeczy i potrzebnych mi narzędzi. Ale za każdym razem analizuję i rozpoczynam robotę tylko wtedy, kiedy jestem pewien, że zrobię to taniej, a jeżeli wyliczę, że coś mogę kupić taniej to biorę pod uwagę czy zrobię to lepiej.
    Dla przykładu potrzebowałem pompę czyszczącą do instalacji CO. Okazało się, że koszt wyszedł mi prawie 4000zł a za taką kwotę można kupić gotową taką pompę. Tyle, że moja pompa ma 3-krotnie większą wydajność i dodatkowo ma też możliwość podawania wraz z wodą sprężonego powietrza, dzięki któremu czyszczenie jest bardziej efektywne i nie wymaga używania środków chemicznych.
  • Poziom 9  
    Temat traktuje mocno hobbystycznie bo mam materiały i narzędzia do niezbędne do wykonania i jestem w stanie sam to zrobić bez najmniejszego problemu. Koszty które musiałbym ponieść to koszt wytoczenia koła pasowego i walka który jak się dobrze postaram to znajdę do jakiś 70zl, kosztu tarczy nie liczę bo to jest cześć zuzywalna w takich maszynach więc prędzej czy później będę musiał kupić nową tarcze do. Urządzenia które będzie zakupione w całości.
  • Poziom 9  
    Dobra wiadomość jest taka że dzisiaj dumając nad silniczkiem okazało się że na wałek przy była nałożona przy samy silniku uszczelka, okazuje się że właściwy wałek wychodzący z silnika ma średnicę 19mm więc o lozyska i o to że nie są dostosowane do dużych momentów bocznych bym się nie martwił, pytanie czy mój pomysł z tulejką jest wykonalny?
  • Poziom 34  
    macho9911 napisał:
    właściwy wałek wychodzący z silnika ma średnicę 19mm

Ale koło i tak będzie założone na wąską końcówkę więc na nic wał 30mm jak końcówka 12 ale każdy orze jak może a że jest zapał i chęci, niech kolega próbuje.
  • Poziom 42  
    macho9911 napisał:
    okazało się że na wałek przy była nałożona przy samy silniku uszczelka, okazuje się że właściwy wałek wychodzący z silnika ma średnicę 19mm

A może jakieś zdjęcia zapodasz?
    Czy ten czop fi 19 ma rowek wpustowy lub coś co przenosiło moment obrotowy?
  • Poziom 9  
    Grubsza część walka kończy się na równi z silnikiem i wtedy zaczyna się ta zawężona która wystaje na zewnątrz.
  • Poziom 9  
    Panowie udało mi się założyć kolo pasowe na silniczek, znajomy tokarz mi dorobił tulejke i kolo, nie mnie przy próbie tego silnika przy innej krajzedze rzeczywiscie okazał się on bardzo co prawda kręcił Piła z oczekiwaną prędkością ale niestety ciąć trzeba by było bardzo wolno, niestety zrezygnowałem z pomysłu na jakiś czas, być może w przyszłości jak zorganizuje mocniejszy silnik to się tym zajmę, dzięki za pomoc 🙂
  • Poziom 9  
    Panowie udało mi się założyć kolo pasowe na silniczek, znajomy tokarz mi dorobił tulejke i kolo, nie mnie przy próbie tego silnika przy innej krajzedze rzeczywiscie okazał się on bardzo co prawda kręcił Piła z oczekiwaną prędkością ale niestety ciąć trzeba by było bardzo wolno, niestety zrezygnowałem z pomysłu na jakiś czas, być może w przyszłości jak zorganizuje mocniejszy silnik to się tym zajmę, dzięki za pomoc 🙂

Dodano po 48 [sekundy]:

Jw.