Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa

28 Kwi 2020 08:29 288 5
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.

Od pewnego czasu (około 2 tygodnie) mam problem z niedomywaniem naczyń przez zmywarkę. Dodatkowo naczynia, które jednak się umyły wyglądają jakby były niedostatecznie wypłukane. Zostaje na nich biały osad, a na części nawet sól/proszek.

Sprawdziłem następujące rzeczy:
    - dopływ wody - sitko czyściutkie, zmywarka pobiera wodę normalnie,
    - odpływ - też wszystko w porządku, pompa odpompowuje cały zład wody,
    - zbiorniczek na tabletki - otwiera się normalnie. Po zakończeniu cyklu zmywania zawsze jest otwarty aczkolwiek tabletka nie zawsze jest rozpuszczona w całości. Żeby sprawdzić czy to nie problem zbiorniczka położyłem tabletkę bezpośrednio w komorze zmywarki. Tabletka się rozpuściła, ale naczynia nadal nie był domyte;
    - ramię zraszające - wydaje mi się iż tutaj może leżeć problem. Mam wrażenie, że ramię albo wcale się nie obraca albo bardzo słabo. Naczynia są tylko lekko zwilżone a naczynia w rogach całkiem suche. Sprawdziłem czy coś nie blokuje ramienia - wszystko ok. Sprawdziłem przewód doprowadzający wodę do ramienia - też ok. Wszystkie otwory w ramieniu czyściutkie - regularnie sprawdzane. Podczas zmywania słychać, że pompa pracuje, woda leje się po wnętrzu, ale można odnieść wrażenie, że leje się "punktowo".

Dzisiaj zdjąłem tacę dolną zmywarki żeby zobaczyć co z silnikiem. Przez przypadek dotknąłem kondensatora (zdjęcie 1) i okazało się iż przy konektorach wycieka z niego olej (zdjęcie 2 - "odbłysk" oleju, zdjęcie 3 - olej wytarty ręcznikiem).

Czy to może być przyczyną złej pracy zmywarki? Jeżeli nie to proszę o dalsze porady, wskazówki.
    Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa
  • Poziom 8  
    Sebastian_M26 napisał:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3441491.html
    Jeszcze rok ją miałem, poprostu trzeba było ustawiać wszystko na środku, a potem poszła do akademika i dalej tak działa.

1) Wymieniłem kondensator.
    2) Rozebrałem komorę wirnika pompy zmywającej - wszystko czyściutkie (załączam zdjęcia).
    Niestety zmywarka nadal nie zmywa tak jak powinna.

Dzisiaj włożyłem telefon żeby nagrać co się dzieje we wnętrzu i mam dokładnie takie same objawy jak u użytkownika Sebastian_M26. U mnie ramię zmywające staje równolegle do drzwiczek. Albo od razu stoi albo obróci się trochę i staje. Zmywarka użytkowana 2x dziennie. Zawsze programy z wysoką temperaturą.

Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa

Mała aktualizacja.
    Zakleiłem w ramieniu zmywającym dwa duże otwory najbliżej środka i ramię zaczęło się obracać. Co prawda dosyć powoli ale przynajmniej nie staje w jednym punkcie. W związku z powyższym moje pytanie. Czy pompa zmywająca może się zepsuć "trochę", stopniowo zmniejszając swoją wydajność?
  • Poziom 18  
    Oszczędności, to tak zwany tańszy silnik indukcyjny z magnesami trwałymi , silnik stracił moc i spadło ciśnienie wody, ale działać dalej będzie.
  • Poziom 8  
    Nigdy bym nie pomyślał że pomoże a jednak pomogło. Co takiego? Wymiana śmigła myjącego.

Zgłosiłem awarię do ubezpieczyciela - miałem wykupione przedłużenie gwarancji. Pierwsze co zrobili w serwisie to zamówili nowe śmigło. Po tygodniu przyjechał serwisant i je wymienił. Od wtedy zmywarka chodzi jak nowa.

Na pierwszy rzut oka śmigła niczym się od siebie nie różnią - stare wymieniono na nowe, oryginalne. Serwisant pokazał mi na czym polega różnica. Albo pod wpływem wysokiej temperatury albo pod wpływem działania użytkownika*, rozchodzą się ramiona przytrzymujące ramię sztywno w otworze dopływu wody. W załączeniu przesyłam zdjęcia. Nie jest to wielka różnica ale widać że są lekko odchylone od pionu. U mnie jedno wygląda jakby było częściowo wyłamane. Z tej strony ramię w zmywarce opada i m.in. zahacza o pokrywę pojemnika soli. Od dawna podczas zmywania słyszałem miarowe stukanie. Nie przejmowałem się nim ponieważ zmywarka nadal zmywała jak powinna. Najwidoczniej doszło już do takiego rozejścia się ramion, iż śmigło całkowicie zatrzymywało się na pokrywie pojemnika soli lub część wody wypływała po bokach śmigła nie wchodząc do niego i nie mogąc nim obrócić. Po wstawieniu nowego można poczuć różnicę w osadzeniu obu ramion. Stare chwieje się, jest luźne, opada poniżej pokrywy zbiornika soli. Nowe trzyma się sztywno, wysoko, nie opada ani o milimetr.

* Zgodnie z zaleceniami producenta (strona 15 instrukcji zmywarki) co jakiś czas należy zdemontować śmigło w celu wyczyszczenia otworów. Myślę że to mogło być przyczyną moich problemów. Jeżeli pociągnąłem za mocno lub nierówno, to mogło się wygiąć/wyłamać jedno z ramion. Od teraz zamierzam czyścić ramię bez jego zdejmowania. Może też ramiona wyginają się z czasem pod wpływem wysokiej temperatury (zawsze ustawiam program 65°C, zmywam minimum raz dziennie).

** Podczas zgłoszenia awarii zasugerowałem iż problemem może być silnik indukcyjny z magnesami trwałymi, zgodnie z tym co w swoim poście napisał Sebastian_M26. Panowie sprawdzili rodzaj silnika i okazało się iż w tym modelu (CDCP 6/E) znajduje się inny rodzaj silnika ale nie powiedzieli jaki. Jeżeli producent nie zmienił technologii wykonania zmywarki, a jedynie drobne szczegóły, to może i u Ciebie Sebastianie pomoże sama wymiana śmigła.

*** Szukając informacji o moim silniku trafiłem na stronę z częściami zamiennymi. Oryginalny nowy silnik Welling (bez turbiny myjącej) kosztuje 236zł + koszt przesyłki. Czas oczekiwania to 2-3 tygodni. Zamiennik (producent Midea) kosztuje 412zł i jest dostępny od ręki. Pompa razem z turbiną to już koszt 753 zł.

Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa Candy CDCP 6/E - Od pewnego czasu nie domywa