Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewymiarowywanie fronius + powyżej 6.5 KW

grekpg 28 Apr 2020 11:45 1077 6
    grekpg
    Level 10  
    Cześć mam taki temat - zakupiłem panele - 6.2 KW + 3 fazowy falownik fronius Symo 6.0-3-M kW panele sharp mono 310.

Montaż na dachu płaskim leżąco - nie na ekierkach. Ze względu na nieznaną wytrzymałość dachu jak i chęć wykorzystania całej powierzchni. (przy poniesieniu potrzeba sporej przerwy pomiędzy rzędami. )

Instalacja już działa - aktualnie osiąga moce do ok 4 KW. (raz widziałem 5KW przez może minutę) średnio w słoneczny dzień 30 kwh dziennie.

Jako że nie mam doświadczenia nie wiem jaka moc możliwa jest do uzyskania ale po miesiącu doszedłem do wniosku aby dodać paneli.
    (docelowo chciał bym ok 9 KW + pompe ciepła, rekurpuracje i prawie pasywny dom :) jak środki pozwolą.

Na fronius piszą że jak najbardziej przewymiarowywać a nawet jest to zalecane bo ekonomiczne.
    https://www.forum-fronius.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/

Myślę aby dołożyć 6 paneli 310 wat - do tego falownika. czyli do ok 8 KW wtedy średnio powinna wydajność podnieś się o te 30% wiec z średnio 4 przy słońcu do ok 5 przy słońcu w kwietniu.
    Za dodanie paneli instalator wycenił mi 7 250 zł brutto na 8% VAT jako że główna instalacja była z kredytem jak i konieczna była modernizacja instalacji cena nie była priorytetem jednak teraz chciał bym zrobić ze względów finansowych maksymalnie ekonomicznie. Czytałem że lepiej podnieść szybko bo potem dokładnie takich paneli może nie być itd. Cena takich nowych paneli https://kotly.com/pl/1396-panel-fotowoltaiczn...ac-monokrystaliczny-310-w-bez-transportu.html to
    3830 PLN z wysyłką (580 PLN sztuka). Czyli za podłączenie policzyli mi 3420 PLN wydaje mi się to nieco przesadzone bo z tego co mi się wydaje i to jest pytanie - skoro instalacja jest , działa. przewody są puszczone to wpięcie obok paneli 6 dodatkowych to nie jest raczej wiele pracy / kosztu.

Otrzymałem też informacje że nie jest to związane z dodatkowymi pracami/ uzgodnieniami przeciw pożarowymi cytuje "PV aktualnie można zwiększyć moc instalacji powyżej 6,5 kW bez inwestycji w całościową optymalizację instalacji. Natomiast po 19 września 2020 będziemy zobowiązani każdą NOWĄ instalacji powyżej 6,5 kW konsultować z inspektorem przeciwpożarowym, który będzie podejmował decyzji o możliwości montażu takiej instalacji."

Czyli tutaj chodzi tylko o podłączenie tych paneli przykręcenie na najprostszym stelażu leżącym paneli i ew jakaś zmiana w falowniku o ile jest konieczna.

1. czy cena jest ok czy może jakiś dowolny elektryk / konkurencja podepnie mi taniej te panele. Czy stracę w takim przypadku jakąś gwarancję ?
    2. czy to rozsądne aby podnieś o te 2 KW
    3. czy jak już podniosę - w przyszłym roku myślę (aby wykorzystać dach do końca myślę aby dokupić jakiś tani zestaw ok 2 KW z panelami mono i tanim 1 fazowym falownikiem) - ciekawe będzie też porównanie % uzysku do nominalnego - takiej raczej wysoko budzętowej instalacji i jakiejś najtaszej...
    4. co z tymi przepisami przeciw pożarowymi - mam konieczność jakiś dodatkowych prac zezwoleń - jakie to mogą być koszty
  • Helpful post
    neo cambell
    Level 18  
    1. cena je v poriadku ale každý má inú a dá sa ísť ešte s cenou nižšie.
    2.je dobre mať rezervu ... čiže ak navrhujem solárny systém je bežné že sa k nemu musí pripočítať 30 až 40%
    3. ? nerozumiem otázke
    4. Ak zvýšiš nie, ak to budeš robiť od začiatku tak áno ... čiže doplnenie panelov nemá vplyv na protipožarne povolenie
    kosmos99
    Level 38  
    Wychodzi prawie 4000zł za kW, niektóre firmy za tyle robią z falownikiem. Może się nie zrozumieliście i ta firma, wyceniła kompletną nową instalację o tej mocy?
    grekpg
    Level 10  
    kosmos99 wrote:
    Wychodzi prawie 4000zł za kW, niektóre firmy za tyle robią z falownikiem. Może się nie zrozumieliście i ta firma, wyceniła kompletną nową instalację o tej mocy?

No właśnie nie, oni dokładnie znają sytuację dlatego wydało mi się to przesadne bo widzę właśnie oferty pod 10 tyś z montażem za całą instalacje <2KW. Tutaj mam tylko dołączenie 6 paneli do paneli na dachu (z bardzo dobrym dojściem i prostym montażem bo leżąco na płaskim dachu bez stojaków). Obok tych które są. Miejsce jest. ALe nie wiem jak z gwarancją jak oni to zakładali czy mi coś nie przepadnie. Popytam u elektryków którzy robią z panelami ile by takie podłączenie kosztowało. Chyba że ktoś jest z okolic bielska-białej i ma umiejętności i uprawnienia do podłączenia tego.
    Reasumując też CI się wydaje że przydrogo.
    kosmos99
    Level 38  
    grekpg wrote:

Pewnie. Ile zapłaciłeś za to co masz teraz?
    anaba255
    Level 26  
    grekpg wrote:
    3. czy jak już podniosę - w przyszłym roku myślę (aby wykorzystać dach do końca myślę aby dokupić jakiś tani zestaw ok 2 KW z panelami mono i tanim 1 fazowym falownikiem) - ciekawe będzie też porównanie % uzysku do nominalnego - takiej raczej wysoko budzętowej instalacji i jakiejś najtaszej...

Kolejna instalacje też musi być z falownikiem 3f, a takie raczej zaczynają się od mocy 3kW.
    grekpg
    Level 10  
    anaba255 wrote:
    grekpg wrote:

Kolejna instalacje też musi być z falownikiem 3f, a takie raczej zaczynają się od mocy 3kW.

1 Teraz wyceniałem podłączenie do istniejącego falownika dodatkowych paneli - nic więcej.

2. A jeżeli to było o tym planie przyszłościowym - to z tego co czytałem nie ma żadnego problemu do 3 fazowej instalacji z falownikiem podpięcie falownika 1 fazowego. Też na elektrodzie i było sporo wypowiedzi więc myślę że informacja wiarygodna. Blokuje mnie tutaj już wielkość dachu - ale zobaczymy na razie przewymiarowywanie tej - wszyscy mówią że to dobry pomysł + potrzeba panele takie same które za jakiś czas będzie cieżko dostać teraz bez problemu

Dodano po 6 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    grekpg wrote:

Pewnie. Ile zapłaciłeś za to co masz teraz?

Sporo niecałe 30 tyś ale w tym była cała koncepcja, miało być przerobienie instalacji. Teraz jest podłączenie do przewodów na dachu kolejnych paneli.