Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Electrolux EWT11264 - Jak sprawdzić sprawność łożyska pralki po demontażu?

28 Kwi 2020 13:08 312 11
  • Poziom 3  
    Od jakiegoś czasu pralka (Electrolux EWT11264) zaczęła głośniej wirować, stukać przed wirowaniem, a ostatnio nawet cicho popiskiwać. Uznałem, że to łożyska, mimo, że po zdjęciu paska bęben kręcił się bez żadnych problemów. Zamówiłem komplet oryginalnych łożysk i wymieniłem. Wiruje jakby lepiej ale przy wchodzeniu w wirowanie dalej coś stukało. Po ponownej inspekcji wnętrza okazało się, że jedna sprężyna na której wisi bęben tak hałasuje. Zawinąłem ją w szmatę i teraz jest ok.

Moje pytanie. Czy wymieniłem łożyska bez sensu? Jak można te wykręcone teraz sprawdzić? Pralka zrobiła około 350 cykli prania, więc chyba mało? Czy kręcący się pierścień wokoło jednego łożyska jak na filmie świadczy o tym, że łożysko nadaje się na śmietnik? W obydwu łożyskach kręci się środek a w jednym jeszcze ten drugi pierścień. Czy to znaczy, że to łożysko jest uszkodzone czy nie ma znaczenie, że kręci się ten drugi pierścień?
    https://youtu.be/-wKO7ysJgYA
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Sprawdzenie łożysk w ręku jeżeli nie są ewidentnie uszkodzone jest dosyć kłopotliwe. Ewidentnie uszkodzone - czyli obracają się "skokowo" czuć jakiekolwiek wibracje podczas obracania lub - nawet kręcąc ręka - wydają głośny dźwięk. Obracający się pierścień zabezpieczający bieżnie i kulki nie dyskwalifikuje jednoznacznie łożyska ale przy większych obrotach może piszczeć lub głośno szumieć. Generalnie wymiana łożysk tylko pomogla pralce.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    szyziel napisał:
    Pralka zrobiła około 350 cykli prania, więc chyba mało?
    Można przyjąć, że jest to mały przebieg.
    szyziel napisał:
    Czy wymieniłem łożyska bez sensu?
    Całkiem możliwe, że tak.
    szyziel napisał:
    Czy kręcący się pierścień wokoło jednego łożyska jak na filmie świadczy o tym, że łożysko nadaje się na śmietnik?
    Nie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za informacje. W takim razie zostawię sobie te łożyska i jak coś się stanie z nowymi to wtedy podmienię je na te stare.
    Jeszcze mam jedno pytanie. Gdzieś wyczytałem, że w pralkach ładowanych od góry nie trzeba wymieniać kompletu łożysk (prawe+lewe). Ale rozumiem, że oprócz przypadków gdzie jedno łożysko jest zalane i zardzewiałe a drugie ok to nie da się stwierdzić które trzeba wymienić? Tzn jeśli trzeba już wymienić łożyska to robi się komplet bo nie można stwierdzić które jest bardziej zużyte?
  • Specjalista AGD
    szyziel napisał:
    W takim razie zostawię sobie te łożyska i jak coś się stanie z nowymi to wtedy podmienię je na te stare.

Jeśli są sprawne to jak najbardziej, tylko nie stosuj używanych v-ringów, te nalezy wówczas dać nowe.

szyziel napisał:
    Gdzieś wyczytałem, że w pralkach ładowanych od góry nie trzeba wymieniać kompletu łożysk (prawe+lewe).

Oczywiście, to dwa niezależne układy, przy czym 3/4 przypadków to strona bierna.

szyziel napisał:
    rozumiem, że oprócz przypadków gdzie jedno łożysko jest zalane i zardzewiałe a drugie ok to nie da się stwierdzić które trzeba wymienić?

Oczywiście, że się da, jeśli nie widać wycieku to trzeba łożysko zdemontować i sprawdzić w ręce, wprawne ucho od razu usłyszy, a i często palce wyczują.

szyziel napisał:
    Tzn jeśli trzeba już wymienić łożyska to robi się komplet bo nie można stwierdzić które jest bardziej zużyte?

Jak już wyżej wspomniałem, nie.

• Specjalista AGD
    szyziel napisał:
    Gdzieś wyczytałem, że w pralkach ładowanych od góry nie trzeba wymieniać kompletu łożysk (prawe+lewe)

Nie trzeba, ale jest zalecane żeby wymienić komplet czyli obydwie strony, bo nawet jak ewidentnie wiesz, które jest uszkodzone, to druga strona też wkrótce będzie do wymiany, ponieważ całe obciążenie było na tym "zdrowym".
  • Specjalista AGD
    Paw_el napisał:
    ale jest zalecane żeby wymienić komplet czyli obydwie strony,

Wybacz kolego, ale tu się z Tobą nie zgodzę, wiele już miałem przypadków, gdzie zmieniałem klientowi stronę bierną i 4-6 lat później znów zakładałem bierną a czynna śmiga do dziś.
  • Poziom 3  
    Posłuchałem jak te łożyska szumią i strona czynna wydaje ciche odgłosy kulek w smarze, natomiast bierna jest dużo głośniejsza i dźwięk jakby te kulki były trochę luźne. Zgaduję, że czynna mogła jeszcze trochę pochodzić, a bierna raczej na śmietnik.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zdalnie na to pytanie na 100% Ci nie odpowiem, bo nie mogę tego sprawdzić, ale jest taka możliwość. Obie strony powinny pracować równie cicho.
  • Poziom 3  
    Jeszcze ostatnie pytanie. Jak jest z trwałością oryginalnych łożysk w stosunku do zamienników? Kupiłem oryginalne łożyska ale teraz się zastanawiam czy może te dużo tańsze zamienniki nie są wcale gorsze? Czy jednak za ceną oryginałów idzie ich lepsza jakość? Czy tylko marka?
  • Specjalista AGD
    szyziel napisał:
    Jeszcze ostatnie pytanie. Jak jest z trwałością oryginalnych łożysk w stosunku do zamienników?

Jest identyczna, o tym jak długo łożyska popracują decydują inne czynniki, w tym głównie v-ring

szyziel napisał:
    Kupiłem oryginalne łożyska ale teraz się zastanawiam czy może te dużo tańsze zamienniki nie są wcale gorsze?

Zakładam klientom tylko zamienniki ze względu na cenę, włoskie nie ustępują o gram oryginałom, chińczyki na upartego też można założyć, ale nie są precyzyjnie odrobione i są upierdliwe przy montażu.

szyziel napisał:
    Czy tylko marka?

Oryginał i włoski zamiennik to to samo tylko w innym kolorze.
  • Poziom 3  
    Rozwziązanie w postach