Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik kręci do przodu przy wyłączonych bezpiecznikach.

stone18 06 Maj 2020 18:42 2337 70
    yacha
    Poziom 2  
    Proszę, nie róbcie z nas idiotów ;)
    To nie są prognozy, rozliczenie rzeczywiste, licznik spisujemy co miesiąc.
    Zużycie miesięcznie wzrosło z około 250 kWh do ponad 400 kWh za ostatni miesiąc.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    Erbit
    Poziom 37  
    yacha napisał:
    Proszę, nie róbcie z nas idiotów ;)

Czemu się dziwisz?
    Przeczytaj post #8 gdzie na prośbę o podanie kWh padła odpowiedź w poście #9 gdzie wyraźnie mąż napisał:
    Cytat:
    ... Przeliczyłem: ostatnie 7mies. średnia za ten okres to 343kWh. ...

Dla mnie (i pewno dla wielu czytających) mąż "przeliczył" to ze złotówek tym bardziej, że od samego początku pisał o złotówkach.

yacha napisał:
    ...licznik spisujemy co miesiąc. ;)
    Zużycie miesięcznie wzrosło z około 250 kWh do ponad 400 kWh za ostatni miesiąc.

Odnoszę wrażenie, że tym wpisem to ty ze mnie chcesz zrobić idiotę.

Ja podziękuję za taką dyskusję.
    EOT.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    Wojtek M
    Poziom 27  
    Spojrzałem w moje rachunki za prąd od 20 kwietnia 2018 do 20 kwietnia 2019 (żadne prognozy) i wygląda to tak:
    4164 kWh x 0,67 zł/kWh = 2790 zł + 12 x 10 zł (sumaryczna opłata stała za miesiąc) = 2910 zł / 12 miesięcy = 242,50 zł miesięcznie.
    U mnie brak suszarki, zmywarki i jest jeden komputer (nie 2 jak u Ciebie, też ok. 15 godzin pracy na dobę), 2 osoby w gospodarstwie domowym nie 4 jak u Ciebie, tak więc Twoje rachunki za prąd 350 zł - 400 zł / za miesiąc wcale nie są tak zawyżone.
    Zauważył to Kolega "Erbit" w poście #44.

Rok temu wymieniłem licznik na dwutaryfowy,
    niska taryfa 13.00 - 15.00 i 22.00 - 6.00. Moja średnia miesięczna faktura w skali roku (kwiecień 2019 - kwiecień 2020) przy liczniku dwutaryfowym spadła
    o ok. 70zł - 100zł za miesiąc niż przy liczniku jednotaryfowym.
    Taki licznik dwutaryfowy polecam Ci założyć.
    stone18
    Poziom 4  
    Witam ponownie.
    Nadal czekam na fachowców z miernikami i czekam i czekam. W tym czasie sprawdziłem tygodniowe zużycie prądu, które wyniosło 77 kWh (średnio na dzień 11kWh - sporo). Dzisiaj zrobiłem godzinny test "na tradycyjną żarówkę 100W". wyłączyłem wszystkie obwody oprócz jednego w garażu (dla pewności by wyeliminować przypadkowy pobór). Licznik w tym momencie przestał się kręcić. W garażu załączyłem do gniazdka wspomnianą żarówkę (wcześniej sprawdzałem jej pobór - był 101 -102W). Oto wyniki. stan licznika przed pomiarem:
    A tu wynik po godzinnym pomiarze (co do sekundy):
    Gdyby ktoś miał wątpliwości czy rzeczywiście wszystko było wyłączone prócz jednego obwodu to załączam zdjęcie z rozdzielni:
    Niby niewielka różnica ale jednak jest. Co myślicie?
    kj1
    Specjalista elektryk
    stone18 napisał:
    Niby niewielka różnica ale jednak jest. Co myślicie?

Trudno cokolwiek wywnioskować . Przy tak małym poborze trzeba liczyć obroty tarczy. A właściwie wystarczy zmierzyć czas obrotu tarczy. Można zmierzyć czas np. 10 obrotów, a pobór wyliczyć. Im więcej obrotów zmierzysz, tym dokładniejszy wynik.
    Zbych034
    Poziom 38  
    Taka różnica to żadna różnica. Na przykład może składać się na niego niedokładność poboru prądu przez żarówkę, świece się kontrolki itp.
    stone18
    Poziom 4  
    Zrobiłem test za namową jednego z Was. Faktycznie to mała różnica jednak przy godzinnym teście i zaledwie 100W poboru różnica to +1.5 setna kWh (o ilę dobrzę patrzę). Zobaczymy co panowie z Energii powiedzą po swoim pomiarze.
    Pozdrawiam.
    gimak
    Poziom 39  
    stone18 napisał:
    wyłączyłem wszystkie obwody oprócz jednego w garażu (dla pewności by wyeliminować przypadkowy pobór). Licznik w tym momencie przestał się kręcić.

Ta informacja przeszła bez echa. Ja w tej sytuacji włączałbym po kolei obwody i po każdym włączeniu kolejnego obwodu, sprawdzałbym czy licznik ruszy.
    stone18
    Poziom 4  
    gimak napisał:
    stone18 napisał:
    wyłączyłem wszystkie obwody oprócz jednego w garażu (dla pewności by wyeliminować przypadkowy pobór). Licznik w tym momencie przestał się kręcić.

Ta informacja przeszła bez echa. Ja w tej sytuacji włączałbym po kolei obwody i po każdym włączeniu kolejnego obwodu, sprawdzałbym czy licznik ruszy.

Na pewno by ruszył już na kolejnym włączonym, ponieważ były tam podłączone odbiorniki typu lodówka, tv, modem, router itp.
    Chyba, że miałeś na myśli włączanie kolejnych obwodów bez jakiegokolwiek obciążenia.

Dodano po 12 [minuty]:

Jutro zrobię jeszcze jeden godzinny test z podłączonym halogenem 500W. Jeżeli różnica wyniesie znowu +0.015kWh to nie ma o co więcej kruszyć kopi.
    gimak
    Poziom 39  
    stone18 napisał:
    Chyba, że miałeś na myśli włączanie kolejnych obwodów bez jakiegokolwiek obciążenia.

Tak, dokładnie to miałem na myśli.
    kj1
    Specjalista elektryk
    stone18 napisał:
    Jutro zrobię jeszcze jeden godzinny test

Jak już pisałem nie musi on trwać godziny.
    W Twoim przypadku 120 obrotów tarczy to 1kWh. Czyli 1 obrót t 1/120 kWh. Gdy przeliczymy to na Ws otrzymamy, że 1 obrót to 30000 Ws.
    Energia to moc x czas. To znaczy, że P[W] x t[s]= 30000 [Ws].
    Oczywiście dla n obrotów będzie: P[W] x t[s]= n x 30000 [Ws]
    Z tego wzoru możesz sobie wyliczyć zarówno moc i porównać z mocą deklarowaną (zmierzoną), jak i czas jaki przy zadanej mocy trwać będzie jeden (lub n) obrót. Czas ten porównujesz z czasem zamierzonym I możesz obliczyć procentowy błąd.
    Dla mocy 500W jeden obrót tarczy powinien trwać 60s. Ważne jest, żebyś zmierzył dokładnie 1 obrót. Tzn załączasz obciążenie, czekasz aż w okienku pojawi się pasek, włączysz stoper I oczekujesz kolejnego (lub liczysz kolejne) pojawienia się paska.