Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer do ciągnika Ursus.

tomaszek1234 28 Apr 2020 14:38 2358 29
Metalwork
 • #1
  tomaszek1234
  Level 16  
  Witam, na wstępnie zaznaczę że nie jestem elektronikiem ale z mała pomocą wykonuję - buduję proste układy. Jeżeli temat jest założony w złym dziale to proszę o przeniesienie a nie usuwanie.

  Z racji tego że od jakiegoś czasu musiałem przejąć więcej obowiązków na małym gospodarstwie tj. aplikacja środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych zwracam się z prośbą o pomoc w zbudowaniu prostego komputera pokładowego do ciągnika który pozwoli zwiększyć precyzję. Widziałem kilka gotowych projektów jednak potrzebuję mentora który wybierze dla mnie najlepszy oraz będzie służył pomocą w trakcie budowy i uruchomienia.

  Główne założenia:
  1. Wyświetlanie prędkości jazdy z dokładnością jednego miejsca po przecinku. 0.0 - 30.0 km/h (czujnik magnetyczny przy kole?) na największej dokładności zależy mi w zakresie 3.0 - 8.0 km/h, możliwość zamontowania na kole o średnicy około 120 cm lub 300 cm. aby zwiększyć dokładność czujnik musiałby dostawać impuls minimum 2 razy na jeden obrót koła.
  2. Wyświetlanie obrotów na minutę zakres to od 0 do 2200 obr/min, będzie wyświetlał obroty silnika lub wałka WOM.
  3. Wyświetlacz 2x16, atmega8 gdyż takie mi pozostały z wcześniejszych projektów co znacznie obniży mi koszty.
  4. Koszt do 100 - 200 zł, kiedyś widziałem gotowy za 300.

  Kombinowałem z licznikiem rowerowym jednak miałem nadzieję na zbudowanie czegoś bardziej trwałego.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • Metalwork
 • Metalwork
 • #4
  tomaszek1234
  Level 16  
  Na chwilę obecną mam aplikacje jako licznik w telefonie ktora myślę że działa tak samo. Problem pojawia sie gdy jadę przy ścianie lasu.
  Dodatkowo chcialem jeszcze obrotomierz silnika lub wałka WOM bedzie to pomocne przy rozsiewaniu nawozow.
  W planowanej skrzynce miał byc jeszcze przełącznik do poziomowania belki opryskiwacza ktory zaczalem budowac na silowniku elektrycznym gdyz taki posiadam z bramy uchylnej. Ciagnik niestety nie posiada hydrauliki dwustronnego dzialania. Pozatym ta opcja kosztuje 1000 zl w opryskiwaczu. Jest to stanowczo za duzo na rentownosc mogego gospodarstwa. Oraz w przyszlosci moze elektroniczny pomiar cisnienia w opryskiwaczu.
 • #5
  tomaszek1234
  Level 16  
  Bardziej myślałem nad takim rozwiązaniem jak na dołączonym obrazku. Dwa takie czujniki jeden do obrotów na minutę silnika lub WOM drugi prędkość km/h z koła ciągnika. wyświetlacz 2x16. Są podobne gotowe rozwiązania jednak kosztują dość sporo oraz mają więcej niepotrzebnych mi funkcji jak liczniki hektarów itp.
  Komputer do ciągnika Ursus.

  Jest dużo kitów AVT np. 1870 niestety nie wiem który byłby dla mnie najlepszy oraz czy istnieje taki gotowy który wyświetlałby w jednej linii obroty a w drugiej prędkość.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Obroty silnika niekoniecznie muszą odzwierciedlać prędkość jazdy - przełożenie zależy od biegu (a traktor pewnie ma kilka biegów do pracy w polu), przy wciśniętym sprzęgle silnik się kręci, a traktor stoi... przyszło mi na myśl, że można do traktora dodać kółko, które będzie się toczyć, i mierzyć jego obrót. Do tego można wykorzystać mysz komputerową (raczej optyczną, i raczej przyłożoną do osi koła, żeby (1) "widziała" wolniejszy ruch, i (2) dało się zabezpieczyć ją przed pyłem, czy błotem). Taka mysz potrafi zliczać przesunięcia o kilkadziesiąt mikronów, więc pomiar prędkości toczenia się koła może być bardzo precyzyjny.

  Do zliczania obrotów znacznie szybszych należałoby użyć magnesu przyczepionego do osi, i hallotronu do wykrywania jego przejść przez określoną pozycję.
 • #7
  tomaszek1234
  Level 16  
  Pomysł bardzo ciekawy aczkolwiek myślę, że nie sprawdzi się w ciągniku rolniczym a nawet zbyteczny do moich celów. Chciałbym to zrobić jak na załączonym obrazku. znana jest ilość śrub mocowania koła oraz obwód koła do pomiaru prędkości. Takie rozwiązanie wydaje mi się najbardziej rozsądne.
  Komputer do ciągnika Ursus.
  Pomiarów obrotów silnika mógłbym dokonać za pomocą dwóch sposobów.
  1. pomiarem obrotów wentylatora, chociaż nigdy nie sprawdzałem czy przekładnia pasowa jest 1:1.
  2. Obroty koła pasowego umieszczonego na wale silnika. Nr. coś na bazie AVT 1870 malując biały punkt na kole wału.
  Komputer do ciągnika Ursus.
 • #9
  tomaszek1234
  Level 16  
  Tak te śruby są w równych odległościach od siebie i względem czujnika tak jak to przedstawiono na rysunku. Czyli np. na jeden obrót koła obok czujnika przejdzie 6 śrub.
 • #10
  SylwekK
  Level 31  
  _jta_ wrote:
  Do tego można wykorzystać mysz komputerową (raczej optyczną, i raczej przyłożoną do osi koła, żeby (1) "widziała" wolniejszy ruch, i (2) dało się zabezpieczyć ją przed pyłem, czy błotem). Taka mysz potrafi zliczać przesunięcia o kilkadziesiąt mikronów, więc pomiar prędkości toczenia się koła może być bardzo precyzyjny

  W torii wszystko ładnie wygląda :) Robiłem kiedyś testy:  Poszedł bym raczej w stronę jakiegoś taniego enkodera optycznego (nie musi mieć dużej rozdzielczości) z kółkiem gumowym na osi opartego o koło napędowe ciągnika z wewnętrznej strony. Taki enkoder można nawet samemu zrobić albo zaadaptować coś od modeli rc.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  Na to, że jakieś kółko będzie się toczyć po kole ciągnika, absolutnie nie można liczyć - ciągnik za bardzo się trzęsie. Przynajmniej tak było z tymi, które znałem.

  To może również przeszkodzić w działaniu układów magnetycznych, i musi być wzięte pod uwagę przy projektowaniu optycznych.
 • #12
  SylwekK
  Level 31  
  Bez problemu by się toczyło. Mowa o kółku średnicy 5-10cm, a nie wałeczku kilkumilimetrowym. Docisk na sprężynie i nie ma mocnych żeby krok zgubiło. Całe dzieciństwo spędziłem na ciągnikach i wiem, że to bez problemu zadziała. Jest miejsce, są możliwości :)
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Łukasz.K
  Level 27  
  By się toczyło jakby przed kółkiem zamontować coś do zgarniania błota z koła. Albo użyć czujnika magnetycznego wykrywającego zbliżanie się do śrub które są na feldze czy innych punktów np. przyspawanych.
 • #15
  SylwekK
  Level 31  
  Z tym błotem to już przesadzacie. Całe dzieciństwo zjeździłem z dziadkiem na błotniku w polu i sytuacji z ekstremalnym zabrudzeniem było tyle co na palcach u jednej ręki i to tylko na polu przy rzece, które było regularnie podmokłe. Jak się dziadkowi raz zakopał po oś to więcej tam nie wyjeżdżał po deszczu :)
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  tomaszek1234
  Level 16  
  Przepraszam, zamiast średnicy miało być obwodu.
  Niestety nie będę montował żadnych kółek kręcących się po feldze gdyż to technicznie nie sprawdzi się w rolnictwie. Nie będzie też montażu czujnika w zwolnicy.
  Rozsądnym było by zamontowanie czujnika pomiędzy tylnym mostem a zwolnicą w tzw. "pochwie" np. przez dekiel rewizyjny do załączania blokady mechanizmu różnicowego. Trzeba by tylko znać przekładnię zwolnic.
  Nie chcę budować komputera na sprzedaż a dla siebie i będzie on ogólnie dostępny.
  Poza tym jeżeli układ będzie bardzo skomplikowany najzwyczajniej w świecie nie poradzę sobie z jego budową montażem i uruchomieniem.
  Dlatego też proszę jeżeli ktoś spotkał się z gotowym projektem prędkościomierza typu diy tak jak z avt lub podobnym aby było wszystko dostępne, na czujniku magnetycznym to proszę o udostępnienie.
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  Łukasz.K
  Level 27  
  Kółko musiałoby być nad osią a nie pod osią. Tam żaden grunt nie dociera w sensie że poniżej osi ciągnik się nigdy nie zapadnie o ile ktoś nie jedzie przez rzekę czy jakieś bagno i kierowca jest trzeźwy. No jeżeli ciągnik będzie w najbliższym czasie rozbierany to można gdzieś w środku zamontować.
 • #21
  tomaszek1234
  Level 16  
  Z pomiaru WOM wewnątrz skrzyni zrezygnuję ze względu na to, że trzeba by demontować skrzynię wałek znajduje się na dole skrzyni poniżej mechanizmu różnicowego jest zalany olejem. Demontaż tego, uszczelniaczy itp. u mnie odpada i myślę że nie znajdzie się taka osoba która by to zrobiła.
  Zabudowa kółek kręcących się wewnątrz felgi dla mnie też odpada, tematy ciekawe każdy ma swoją wizję stworzenia tego urządzenia, jednak jest zbyt skomplikowane co gdy felga zostanie obrzucona błotem - idea super dla kółek pomiarowych. Można by myśleć z montażem czujnika na osi napędowej, jednak gdyby ktoś chciał zbudować takowe dla innego ciągnika nie będzie już ono uniwersalne. Każdy ciągnik ma inną konstrukcję, ale za to każdy ciągnik ma felgę przymocowaną do piasty na kilka, kilkanaście śrub w równej odległości. I chyba miejsce to jest najmniej podatne na błoto ze wszystkich innych przy kole.
  Dlatego też jeżeli ktoś ma projekt takiego prędkościomierza na czujnik indukcyjny to proszę o udostępnienie chciałbym już coś potestować. Sam niestety takiego nie zaprojektuję. Z możliwością wstawienia obwodu koła.
  Bo jeżeli koło ma obwód 300 cm i jeden punkt na obwodzie to wpisujemy 300 cm obwód jeżeli 2 punkty (śruby) to 150 cm jeżeli 3 to 100 cm itd?
  Z pomiarów WOM na chwilę obecną rezygnuje, są one zależne od obrotów silnika w moim przypadku
  Co do pomiarów obrotów silnika niedługo będę testował kit AVT 1870 i myślę że się sprawdzi.

  Później fajnie by było gdyby oba te pomiary były wyświetlane na jednym wyświetlaczu 2x16
 • #22
  tomaszek1234
  Level 16  
  Odświeżę troszkę temat, grzebiąc troszkę w sieci znalazłem taki filmik.
  Od pierwszej minuty pokazane jest jak autor zamontował czujnik do pomiaru obrotów silnika oraz sposób wyświetlania na wyświetlaczu.
 • #23
  User removed account
  Level 1  
 • #24
  tomaszek1234
  Level 16  
  Awyrdonyt wrote:
  Ważne, żeby nie odbierać sygnału z koła napędzanego pasem klinowym, który może mieć uślizg.


  Może mieć uślizg oraz inną przekładnię dlatego planowałem montaż czujnika przy kole pasowym bezpośrednio zamontowanym na wale silnika. Tak jak zrobił to autor filmu.
 • #25
  _jta_
  Electronics specialist
  A gdyby tak, zamiast dokładać zębatkę (z roweru "Jubilat"), wykorzystać istniejące elementy jakiegoś koła i zamontować ultradźwiękowy miernik odległości? Może nie z ustawieniem na bieżnik opony, bo jak zalepi się błotem, to komputer zgłupieje, ale jakieś wypukłości na kole dość blisko osi (żeby błoto tam nie sięgało)? Tylko aktualnie nie mam w zasięgu takiego koła, by je obejrzeć.
 • #26
  tomaszek1234
  Level 16  
  _jta_ wrote:
  A gdyby tak, zamiast dokładać zębatkę (z roweru "Jubilat"), wykorzystać istniejące


  Nie mam zamiaru montować żadnych zębatek. Proszę o pomoc w zbudowaniu urządzenia takiego jak opisałem lub może ktoś stworzył takie urządzenie. Montaż będzie leżał po mojej stronie.
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  tomaszek1234
  Level 16  
  Na wstępie dodam że pracuję ciągnikiem Ursus C 330 a nie 360 ale to tylko tak na marginesie. Prędkości wg katalogu dla biegu na którym robię zabiegi agrotechniczne to 2,75 km/h dla 800 obr/min i 7,57 km/h dla 2200 obr/min reszta liniowo. Zrobiłem sobie taką tabelkę.
  Ciągnikiem tym w zasadzie w polu tylko pryskam i rozsiewam nawozy. Nie pracuję nim w błocie i na dużym zapyleniu ewentualnie jak się rozsiewa wapno. Resztę prac w tzw. roli wykonuję większym ciągnikiem.
  Uprawiam dwa pola jedno o długości 2,16 km drugie 2,27 km i oba o szerokości ~ 11m.
  Zakupiłem opryskiwacz 10 m i musiałem poszerzyć o 1 metr bo dostępne są szerokości 10m 12m 15m itp. Jeśli ktoś zapyta czy nie łatwiej było kupić 12 i odciąć po 1 metrze to nie bo trzeba też przecinać elementy wzmacniające itp. Więcej pracy. Aczkolwiek lanca o szerokości 12 m jest tańsza niż 10 m.
  Na długości tych pól występują podjazdy pod górę i z góry oraz przechylenia boczne. Ze względu na to występuje tak zwany poślizg, uślizg dlatego wymarzyłem sobie potestować na przednim kole które nie ma napędu prędkość później na tylnym aby mieć porównanie. Prędkość obrotowa to dodatkowy dla porównania dokładnego czy wyliczanie prędkości z instrukcji obsługi jest dokładne oraz jaki jest rzeczywisty poślizg. Ułatwi mi to regulację ciśnienia do prędkości jazdy pod górę i z góry oraz np. miejscowe zwiększenie aplikowanego środka ochrony roślin w miejscach gdzie jest to bardziej wymagane.
  Prawdopodobnie dzisiaj zostanie już w końcu przetestowany system poziomowania belki opryskiwacza siłownikiem elektrycznym. Na moich długich polach występują duże przechylenia boczne i uciążliwe było zatrzymywanie się, wysiadanie i ręczne przestawianie lancy i tak kilka razy na polu, raz w lewo raz w prawo. Widziałem inni montują to na 15 metrowych lancach które o wiele cięższe od mojej 11 metrowe.
  Elektrycznym z dwóch powodów, fabryczne są tylko hydrauliczne dużo kosztuje oraz dochodzi dużo dodatkowych kilogramów których niestety ciągnik już nie podniesie. A siłowniki elektryczne leżały w domu nieużywane.
  Dlatego tak sobie wymyśliłem (zamarzyłem) aby mieć puszkę z przełącznikiem do lancy oraz mały wyświetlacz do prędkości i obrotów.

  Myślę że udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi.

  Dlatego też proszę o nie pisanie że czujnik na sprzęgle, skrzyni itp. albo kurz błoto nie da się, nie jest to moja wizja widziałem na YouTube ludzie mają takie obrotomierze albo prędkościomierze, tak zamontowane i działają.
  Nawet można kupić taki gotowy jak na zdjęciu wyżej z dodatkowymi bajerami dla siewnika itp za kwotę chyba 400 - 500 zł.
  Dlatego też proszę jeśli ktoś ma urządzenie, projekty lub wykonał, proszę o pomoc.
 • #29
  Łukasz.K
  Level 27  
  Można użyć licznika rowerowego. Tam jest czujnik i jeden magnesik. Można zamonotować dwa magnesy. Bedzie wyświetlał dystans, prędkość, czas itp. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Przed czujnikiem coś do zgarniania błota z magnesu. Czujnik oraz magnesy zamontować nad osią.
 • #30
  portwein
  Level 20  
  Kolega chce, zdaje się, 2 w 1 - obrotomierz i prędkościomierz.
  Może lekka modyfikacja softu i to:
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/obrotomierz-diy.html
  by się nadało?
  To chyba ma coś wspólnego z kitem AVT 1870, o którym wyżej.
  Mógłby Kolega, z posiadanych podzespołów złożyć podobny lub zakupić gotowca i wstawić zaprogramowaną pod swoje potrzeby Atmegę.
  A czujniki indukcyjne? W zasadzie dowolne, ze wskazaniem na trójprzewodowe, z wyjściem npn.
  Ale, i do innych interfejs da się dorobić.
  Kiedy już będą wybrane.
  Inaczej mówiąc, na coś musi się Kolega zdecydować.