Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dlaczego procesory Ryzen drożeją?

Michcio1609 28 Apr 2020 17:12 2589 9
    Michcio1609
    Level 5  
    Ostatnio sprawdzam co jakiś czas rynek procesorów, związane jest to właśnie z wymianą na ryzen 3600x (wydaje mi się lepszym rozwiązaniem od tego bez x'a). Zauważyłem jednak ze od około może 2-3 tygodni ryzen 3600x zdrożał o prawie 100zł (wcześniej 919 na morele teraz 990). Wymiana części jest obstawiona na termin około sierpnia, tylko czy ryzeny wtedy nie będą kosztować gdzieś na oko 1200zł? Wydaje mi się, że powinny stanieć z powodu 4 generacji, która chyba ma się wyjść właśnie wakacje lub we wrześniu (przynajmniej coś takiego słyszałem). Chyba ze zdrożały, żeby firma jak najwięcej zarobiła przed 4 generacja... Ma ktoś jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? One będą tak drożeć stopniowo do ponad 1000zł czy jednak niedługo będą tanieć? Kiedy w ogóle najlepiej jest wymienić części do komputera jak np płyta główna ramy czy procesor?
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Wszystko drożeje.
    Drożeje dolar.
    Drożeją koszty transportu ze względu na obecną sytuację pandemiczną
    W końcu też dochodzą co chwilę nowe podatki, koszty prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników rosną.

W takim przypadku nie ma raczej mowy o tym, aby produkty taniały.

Swoją drogą 3600 jest lepszym rozwiązaniem niż 3600X, o ile ma się chęć poświęcić chwilę czasu na dokształcenie na temat podstaw overclockingu i zrobienie tego. Po podkręceniu 3600 w praktyce ma się wydajność 3600X, tyle że 150 zł taniej.
    Michcio1609
    Level 5  
    dt1 wrote:

Swoją drogą 3600 jest lepszym rozwiązaniem niż 3600X, o ile ma się chęć poświęcić chwilę czasu na dokształcenie na temat podstaw overclockingu i zrobienie tego. Po podkręceniu 3600 w praktyce ma się wydajność 3600X, tyle że 150 zł taniej.

W zasadzie mógłbym sie poduczyc jak robić OC, tylko czy boxowy cooler da rade z tym obciążeniem. W tym z x'em jest on z tego co wiem trochę lepszy.
    bumble
    User under supervision
    Ludzie może sie zorientowali wreszcie, że ryzeny to dobre i wydajne cpu. Czy drożeją? Kupiłem 5 2600 za 106gbp teraz 112, za 7 2700 płaciłem 138 teraz 170 podrożał, za 5 3600 płaciłem 189 teraz 150 staniał.
    Bez sensu kupować z x. Mozna samemu z powodzeniem podkręcic gdyż wszystkie ryseny sa odblokowane nie jak w przypadku intela tylko te z k
    Michcio1609
    Level 5  
    bumble wrote:
    Ludzie może sie zorientowali wreszcie, że ryzeny to dobre i wydajne cpu. Czy drożeją? Kupiłem 5 2600 za 106gbp teraz 112, za 7 2700 płaciłem 138 teraz 170 podrożał, za 5 3600 płaciłem 189 teraz 150 staniał.
    Bez sensu kupować z x. Mozna samemu z powodzeniem podkręcic gdyż wszystkie ryseny sa odblokowane nie jak w przypadku intela tylko te z k

Jak podkrecałes 3600 to boxowy cooler dawał rade czy jednak bedzie potrzebna wymiana na lepszy? Bo nie zmienił sie on chyba od 2 generacji a obciazenie jest większe.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Boxowy cooler nie nadaje się do podkręcania w żadnej wersji. To są chłodzenia, których nawet bez OC do dużych obciążeń nie mogę polecić, a co dopiero do podkręcania. Chłodzenie za stówę warto dorzucić jeśli sprzęt będzie miał być podkręcony.

bumble wrote:

A co to ma do rzeczy? Nikt nie mówi, że to nie są dobre i wydajne CPU. A ceny w Twoim kraju nie mają odzwierciedlania w cenach u nas, więc jeśli u Ciebie rosną, to wcale nie oznacza, że u nas nie spadają. I odwrotnie.
    Michcio1609
    Level 5  
    Jedyny powód, że amd jest tańsze to dlatego że intel nadal króluje wśród procesorów a nie jest on tani, więc amd przyciąga klientów niższą ceną za tą samą czy bardzo zbliżoną wydajność. Teraz jak sobie tak myślę to płace 150zł więcej za boxowy cooler, który i tak średnio sobie poradzi ze sporym obciążeniem, dlatego wydaje mi się, że lepiej właśnie kupić ryzen 3600 i zrobić OC do 3,8-4ghz i kupić fortisa 3 do niego, który kosztuje właśnie około 150zł. Wydaje mi się, że będzie taka sama wydajność(lub lepsza z 4hz) ale lepsza temperatura za tą samą cene. Chyba, że jest jakiś lepszy cooler.
    bumble
    User under supervision
    Wyjątkiem są coolery od ryzen 7 z heatpipami. Wydajne. Nie kręciłem 3600. Klient dostaje standardowe ustawienia. Chłodzenie było użyte wodne. Bardzo ciche. Mam w swoim 2600 boxowe chłodzenie ale też jest niekręcony.
    Jeśli wybierzesz dobrąpłyte i dobrze chłodzona obudowe żeby sekcja zasilania nie potrzebowała dużego nadmuchu dobrym rozwiązaniem do oc jest chłodzenie wodne. Ja mam i7 8700k na 5GHz z collerem wodnym i temperatury ok ale obudowa ma 4 fany do tego dwa od coleera,
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Michcio1609 wrote:
    Jedyny powód, że amd jest tańsze to dlatego że intel nadal króluje wśród procesorów a nie jest on tani, więc amd przyciąga klientów niższą ceną za tą samą czy bardzo zbliżoną wydajność

Intel królował wśród procesorów, jak AMD popełniło gniota w postaci AMD FX. Ten gniot był w ofercie firmy 5 lat, topowe procesory tej firmy były po prostu słabe. Tak więc Intel, całkiem słusznie zresztą, wykorzystał, że przeciwnik nie ma nic ciekawego do zaoferowania i specjalnie nie spinał się z technologią. Co dwie generacje zmiana podstawki na siłę, żeby przypadkiem ludzie nie mogli sobie za długo ze starszej płyty skorzystać. Zmiany technologiczne wręcz kosmetyczne. Co roku 10% większa wydajność względem poprzedniego rdzenia o podobnym taktowaniu i tyle.

Sytuacja - marzenie dla Intela, tylko jeden jakoś tam liczący się konkurent na rynku, do tego ze słabą ofertą. Sytuacja Intela zmieniła się wraz z premierą Ryzenów. Intel został zmuszony do dorzucenia dwóch rdzeni do wszystkich swoich Core Ix, bo za wiele by nie ugrał, gdyby jego topowe I7 były czterordzeniowe. Najsłabsze Ryzeny miały 4 rdzenie, do tego nie były to "oszukane" rdzenie, jak w FXach (gdzie z powodu konstrukcji "czterordzeniowe" FXy miały często słabsze wyniki, niż starsze czterordzeniowe Phenomy II X4.

Same Ryzeny jeszcze w tamtym momencie nie były technologicznie wielkim zagrożeniem dla Intela. Rdzeń w rdzeń były one raczej słabsze od Intela, za czasów pierwszej generacji Ryzenów nie były nawet jakoś szczególnie atrakcyjne cenowo. Ale ta różnica już nie była tak masakryczna, jak przy FXach. Te procesory już sobą coś reprezentowały. Potem przyszła druga generacja Ryzenów, nieco poprawiona, a Intel podniósł ceny procesorów, co jak dla mnie w sytuacji, gdy konkurent wyjeżdża z dość niezłą ofertą jest strzałem w stopę. Opłacalność Ryzena wzrosła, opłacalność Intela zmalała. Procesory AMD w końcu miały jakąś wydajność, w końcu nie żarły w opór prądu, nie grzały się masakrycznie - zupełnie udane procesory ciut tańsze od konkurencji, ale na tym etapie jeszcze wydajność pojedynczego rdzenia była nadal trochę lepsza u Intela.

Jako że Intel, chyba przyzwyczajony do pozycji monopolisty, nadal niewiele robił (między 8 a 9 gen jedynie się numerki tylko zmieniły, bo technologia wcale, no i powstały wersje F bez kart graficznych, żeby cenowo trochę zjechać w kierunku Ryzenów) - a w przeciwieństwie do nich AMD ciągle jakoś usprawniało swoją technologię (też bez jakichś wielkich przełomów - ale zmniejszając proces technologiczny i cały czas zwiększając wydajność rdzenia) - okazało się, że 3 generacja Ryznów nie ustępuje już wcale 9 generacji Intela. Przy czym AMD odgraża się, że nadal pracuje i ma postępy, a Intel ma nadal problemy z zejściem z 14nm procesu produkcyjnego.

Tak więc napisanie, że Intel króluje wśród procesorów może nie być aktualne. Aktualnie skłaniam się do stwierdzenia (nadal jako posiadacz Intela), że AMD ma aktualnie ciekawszą ofertę. Z niecierpliwością czekam na kolejne generacje. Podczas gdy AMD wypuści procesory, które pójdą nawet na płytach z 2017 roku i będą one wydajniejsze niż całkiem niezła obecna 3 generacja, to Intel tradycyjnie zaprojektował już nową podstawkę, technologia nic spektakularnego nie przyniesie, a do tego zapowiadane ceny płyt Z490 są jeszcze gorsze, niż ceny też nieopłacalnych płyt X570 (bo oczywiście na początek wyjdzie topowy i najdroższy chipset, chipsety dla osób nie chcących podkręcać wyjdą sporo później - w tym miejscu słowa krytyki należą się też AMD, że nadal na rynku są jedynie drogie płyty X570, a obiecywane tańsze B550 jeszcze nie wyszły i kupujący zestaw na Ryzenie 3xxx musi brać albo drogą i nieopłacalną płytę X570, albo płytę starszej generacji).

Michcio1609 wrote:
    kupić fortisa 3 do niego, który kosztuje właśnie około 150zł. Wydaje mi się, że będzie taka sama wydajność(lub lepsza z 4hz) ale lepsza temperatura za tą samą cene. Chyba, że jest jakiś lepszy cooler.

Fortis 3 to dobre chłodzenie i warte zakupu. W cenie około 150 ciężko znaleźć coś równie dobrego.
    Michcio1609
    Level 5  
    Dowiedzialem się dlaczego drożeją