Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atena 4G dla mojej lokalizacji

maat_faat 28 Apr 2020 18:50 411 14
    maat_faat
    Level 9  
    Dzień dobry,

W oczekiwaniu na światłowód, który "ma być", ale nie wiadomo kiedy, zamówiłem usługę internetu mobilnego w Orange wraz z routerem Huawei B818.

Oto lokalizacja bloku, w którym mieszkam (3 piętro):
    https://www.google.pl/maps/place/Osiedle+Wojs...718b38f488a9e91!8m2!3d50.0030414!4d20.3091315

Okna wychodzą na wschód - w stronę Bochni - i to tam chyba są najbliższe BTS'y, czyli jakieś 9 km w linii prostej.

Zasięg w telefonie (sieć Orange) to zazwyczaj jedna kreska. Ledwo można wykonać połączenie (jeśli w ogóle) i to tylko stojąc przy oknie. Strony internetowe otwierają się bardzo wolno. Uznałem jednak, że ten router zapewni mi lepszą jakość połączenia niż telefon. Bez anteny chyba jednak chyba się nie obejdzie. Jako że w tym temacie jestem zielony, mam kilka pytań:

1. Czy faktycznie muszę dokupić antenę? Być może (biorąc pod uwagę, że ten router jest raczej z wyższej półki), obejdzie się bez niej?
    2. Jeśli antena będzie niezbędna, to jaka? Zewnętrzna/wenętrzna? Przeglądając fora, zauważyłem, że często polecana jest taka oto: https://www.cybertech.com.pl/p191,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-b818-mimo.html a także ta: https://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html
    3. Przed sobą mam dwa bloki. Nie będą one problemem? Na dachu bloku nie mam możliwości montażu anteny.
    4. Czy jest jeszcze coś o czym muszę wiedzieć? Jakieś porady/wskazówki?

Dziękuję za pomoc.
    Range1
    Level 23  
    Zrobiłeś błąd. Najpierw przeprowadza się testy operatorów a po wybraniu OPTYMALNEGO dobiera się pod niego sprzęt czyli router i antenę. Ty zrobiłeś inaczej mimo słabego zasięgu Orange.
    maat_faat
    Level 9  
    Range1 wrote:
    Zrobiłeś błąd. Najpierw przeprowadza się testy operatorów a po wybraniu OPTYMALNEGO dobiera się pod niego sprzęt czyli router i antenę. Ty zrobiłeś inaczej mimo słabego zasięgu Orange.

Sprawdzałem na http://beta.btsearch.pl/ i Orange wydaje się jedynym wyborem. BTS'ów innych sieci w zasadzie brak. Praktycznie cała Bochnia na Orange stoi.
    maat_faat
    Level 9  
    Range1 wrote:
    Skoro tak, to zainstaluj na Telefonie aplikację https://m.apkpure.com/pl/netmonster/cz.mroczis.netmonster i daj screena. Test na zewnątrz i do tego speedtest.

Na zewnątrz, to znaczy? Przed budynkiem, czy na balkonie (bo antena pewnie będzie zamocowana na balkonie). Proszę o wyrozumiałość, jeśli to pytanie zabrzmiało głupio, ale tak jak mówiłem - nie mam dużych doświadczeń związanych z sieciami.
    Range1
    Level 23  
    Możesz wyjść na balkon.
    sebap
    Level 41  
    Nadajnik Play w miejscowości Szarów chyba już jest? Do niego masz blisko. Przydały by się jakieś testy na karcie Play.
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Range1 wrote:
    Możesz wyjść na balkon.

btssearch pokazuje nadajnik orange w miejscowości moszczenica. Blizej niż bochnia ale kierunek pd-wch. Czy przypadkiem jego nie będą Ci 2 bloki zasłaniać?
    Jak koledzy wyżej. Test z balkonu prawdę Ci powie.
    maat_faat
    Level 9  
    Sprzęt dotarł, włożyłem kartę SIM i jestem miło zaskoczony prędkością internetu. Uruchomiłem speedtest kilka razy w przeciągu kilku minut i prędkość pobierania oscylowała w okolicach 12 mb/s. Czasami nawet 20/30 mb/s. Zaznaczam jeszcze raz, że w telefonie internet nie działa praktycznie w ogóle.

Przesyłam screenshoty z aplikacji HManager, Network Cell Info i Netmonster. Netmonster pokazuje, że sygnał jest zaciągany z masztu Plusa w Grodkowicach. Ciekawa sprawa, bo przecież jestem w Orange. Proszę was, żebyście napisali jakieś spostrzeżenia. Warto dokupić antenę i skierować ją na Grodkowice? Czy może lepiej na Bochnię?

Atena 4G dla mojej lokalizacji Atena 4G dla mojej lokalizacji Atena 4G dla mojej lokalizacji Atena 4G dla mojej lokalizacji

Dodam jeszcze że nie wychodziłem z routerem na balkon, ale postawiłem go zaraz pod zamkniętym oknem. Powód prozaiczny - nie wziąłem ze sobą przedłużacza i zabrakło kilkanaście centymetrów :)
    Range1
    Level 23  
    Kupiłeś sprzęt full wypas nie wiedzieć czemu do pasma 800..?. No może coś ci złapało z pasm pojemnościowych z tąd w HManagerze LTE+, więc speedtest nieco lepszy. Tu trzeba próbować wymusić pasma pojedynczo, jeśli połączy z jakimś dodatkowym i dać screena z balkonu bo test będzie wówczas miarodajny.

Podjąłeś złą decyzję biorąc sprzęt w ciemno, który w tej lokalizacji nie wykorzystasz. Pasmo 800 może się wkrótce zapchać i będzie problem, tu połączenie ze stacją w Grodkowicach na maszcie N! sygnał bardzo slaby.

Zakup jeszcze starter Play z pakietem internetu i włóż do B818 i zrób test, możliwe że stacja w Szarowie jest już uruchomiona. Test na zewnątrz i do niego speedtest wieczorny.
    maat_faat
    Level 9  
    Range1 wrote:
    Kupiłeś sprzęt full wypas nie wiedzieć czemu do pasma 800..?. No może coś ci złapało z pasm pojemnościowych z tąd w HManagerze LTE+, więc speedtest nieco lepszy. Tu trzeba próbować wymusić pasma pojedynczo, jeśli połączy z jakimś dodatkowym i dać screena z balkonu bo test będzie wówczas miarodajny.

Podjąłeś złą decyzję biorąc sprzęt w ciemno, który w tej lokalizacji nie wykorzystasz. Pasmo 800 może się wkrótce zapchać i będzie problem, tu połączenie ze stacją w Grodkowicach na maszcie N! sygnał bardzo slaby.

Zakup jeszcze starter Play z pakietem internetu i włóż do B818 i zrób test, możliwe że stacja w Szarowie jest już uruchomiona. Test na zewnątrz i do niego speedtest wieczorny.

Wybrałem Orange z tych trzech powodów:

1. Dlatego że na moim osiedlu w ciągu kilku miesięcy będzie światłowód od Orange i wtedy będę mógł zmigrować z abonamentem do pakietu Orange Love bez zmiany długości zobowiązania, albo po prostu oddam ten abonament rodzicom, którzy mają Neostradę 10 mb/s i mieszkają zaraz pod nadajnikiem Orange. Win-win.
    2. Przed zakupem pytałem sąsiadów o to, która sieć ma tutaj najlepszy zasięg i wszyscy jednogłośnie wskazali Orange, ale ok - zrobię test na Playu z ciekawości.
    3. Cena 60 zł miesięcznie za pakiet 250 GB (między 00:00 a 8:00 no limit) + 20 zł za B818 to chyba nie jest słaba oferta? Cena rynkowa B818 to ponad tysiąc PLN. A przecież im lepszy sprzęt, tym lepszy zasięg i szybszy internet.

Czy mogę po prostu kupić w ciemno antenę z Cybertecha i zobaczyć jak to będzie wyglądało? Myślisz, że prędkość wzrośnie?
    matek451
    Level 43  
    Cena rynkowa za B818 to 700-800 zł ale póki co to nie wiadomo czy te z Orange nie mają simlocka, a doradztwo sąsiadów to funta kłaków nie warte, Januszkowie nie mają żadnej wiedzy na temat mobilnego, jakby mieli to by anten na Bochnię nie ustawiali. w tej lokalizacji zasięg z Grodkowic a stacja z agregacją 4 pasm LTE, zasięg wszystkich operatorów podobny, T-mobile też z tego BTS-a, Plus ma tam LTE2600+1800+900 a Play obok w brzeziu 4 pasma LTE z agregacją.
    maat_faat
    Level 9  
    No dobra, dzięki za informację. Czyli kupuję antenę i ustawiam na Grodkowice. Najwyżej oddam w ciągu 14 dni. Powiecie mi tylko proszę która z tych dwóch anten, które zamieściłem w pierwszym poście będzie lepsza? Czym one się od siebie różnią? I czy zamontowanie takiej anteny na balkonie jest w ogóle zgodne z prawem?
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Zanim kupisz antenę robisz test z B818 na zewnątrz i sprawdzasz po kolei pasma LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i pokazujesz z nich screeny z HManagera i speedtesty.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1