Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner Unitra Eltra T-8040 - przestrojenie

29 Apr 2020 10:33 738 16
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  zjaro
  Level 10  
  A co przestrajasz? UKF czy fale długie? ;)

  Przypuszczając, że UKF - sprawdź, czy na głowicy masz wszystkie napięcia prawidłowe i czy pracuje heterodyna. Brak szumu oznacza kompletne "nic" z głowicy. Jeśli przyczyną nie są wadliwe napięcia, to przypuszczalnie któryś z
  kondensatorów odsprzęgających - 1 nF.

  A jeśli wcześniej szum był - a teraz go nie ma - to odpowiedź sama się nasuwa.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  zjaro
  Level 10  
  Jakim dysponujesz sprzętem pomiarowym innym niż woltomierz?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  Andrzej L.
  Level 31  
  Tak na chyba to się nie da naprawiać. Tu musi być konkretnie stwierdzone: heterodyna działa/martwa.
  Oscyloskop do ilu MHz?
  Przy braku rzeczywistego częstościomierza pozostaje metoda pomiaru prądu kolektora generatora i co się z nim dzieje jak dotkniemy palcem cewki heterodyny. Jeżeli drgań nie ma to z prądem nic się nie będzie działo, jak drgania są to po dotknięciu cewki prąd powinien się zmienić, widać to ładnie na mierniku wskazówkowym, dotykamy cewkę i wskazówka się ruszy.
  Zresztą można się zapiąć prostą sondą w.cz. na heterodynę i stwierdzić drgania.
  A zanim usunąłeś pojemności z głowicy to odbiornik na UKF dawał w ogóle objawy życia?
  Raz piszesz, że jest głucho, a za chwilę że szum jest. Piszesz o szumie widocznym jako analiza widma pasma przez SDR? Czy o szumie UKF w torze m.cz. tunera już po demodulatorze FM?
 • #9
  tape
  Level 16  
  Piszesz, że wymieniałeś w ciemno elementy toru p.cz. Przy braku odpowiednich przyrządów można posłużyć się również innym, sprawnym radioodbiornikiem i jego sygnałem p.cz sprawdzić tor p.cz i m.cz naprawianego/przestrajanego radia.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Diorowsky wrote:
  Ja nie przestrajam amplituner tylko TUNER T8040.
  Andrzej L. ani jednym słowem nie wspomniał o amplitunerze. A tor m.cz. tunera jest na wyjściu tunera.
 • #12
  Andrzej L.
  Level 31  
  Dlaczego ma się nie dać naprawić? Przecież tam nie ma żadnych kosmicznych technologii. Pytałem o oscyloskop, brak odpowiedzi na pytanie. W ten sposób faktycznie będzie trudno naprawić ;) bo współpraca słabo idzie. Jak nie oscyloskop to sonda w.cz. do łapki i badamy co w układzie "słychać". To co sugerował przedmówca, mając drugie sprawne radio można szybko ustalić czy winna głowica czy tor p.cz. rozważanego odbiornika, krzyżując sygnały między sprawnym a niesprawnym odbiornikiem, pożyczając sprawny sygnał i wstrzykując go w podejrzane tory. Inaczej będzie tak jak ostatnio tutaj modne na kilku równoległych toczących się wątkach radiowo-naprawczych dzielenie włosa na czworo i myślenice przez pół roku nad usterką, którą można namierzyć co najwyżej w kilka godzin. Bez zrozumienia jak dany układ działa i nie bycia świadomym czego mamy się z sygnałów spodziewać w danym punkcie układu, będzie tylko wróżenie, droga przez mękę i zabawa w zgaduj zgadula. Przy zrozumieniu tematu pomiar w kilku charakterystycznych miejscach sygnału w.cz., p.cz. (sygnał jest v nie ma v zaniżony v zniekształcony) i wiemy już gdzie "młotkiem puknąć".
  Te współczesne naprawy mnie przerażają, jeden, dwa elementy winne usterki na płycie to przełożę całą płytę... To przecież nie jest płyta główna komputera gdzie sklejone wielowarstwowe obwody drukowane bez możliwości dostania się do wewnętrznych warstw i setki przelotek, z których któraś losowo nie łączy. Na dzisiejsze czasy taki tuner to wręcz prymitywny układ, w epoce gdy na płytach głównych urządzeń więcej dziś półprzewodników niż rezystorów w tym tunerze.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Andrzej L.
  Level 31  
  W tym przypadku to nie będzie żadnego pożytku z takiego "oscyloskopu". Nie to pasmo przenoszenia. Nie masz sondy to sklecasz, samo się nie zrobi :) roboty na 30 minut i masz sondę, do niej zapinasz miernik wychyłowy i jazda. Takim układem już można coś "ujrzeć" w torze, a nie zgadywanie. Jak sygnały będą za małe dla sondy (napięcie progowe diod w sondzie) to dla pomiarów w torze p.cz. składasz układ pomiarowy na UL1200 i mierzysz sygnały praktycznie już od ~1mV p.cz. Chodzi mi o ciszę w torze m.cz. rozważanego tu odbiornika. Słyszysz obecnie tam jakiś szum ukf-u?
  A nie, że heterodynę odbierasz drugim radiem jako falę nośną i stąd cisza, bo pusta nośna.
  A w ogóle ją odbierzesz czy nigdzie jej nie ma?
  Sprawdzenie A225D roboty na 15 minut bez potrzeby targania układu z płytki, robisz niepotrzebnie dużo zbędnych czynności - co może powodować niezamierzone kolejne uszkodzenia. Jak nie sklecisz sobie na start prostych przyrządów pomiarowych to będziemy sobie tak pisać o niczym.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  Andrzej L.
  Level 31  
  Zaczynasz od tego na start http://elportal.pl/pdf/k04/03_01a.pdf
  Zaraz się okaże, że diod do sondy też nie posiadasz i po robocie...
  W którą stronę chcemy ruszyć to ciągle ściana, bo podstawowych narzędzi, elementów brak na pokładzie. To tak jak zabierać się za lutowanie bez cyny i lutownicy.
  Następnym krokiem to dorobić sobie na wejście takiej sondy wtórnik źródłowy na fecie, mosfecie

  Tuner Unitra Eltra T-8040 - przestrojenie

  aby nie obciążać pomiarem zbytnio torów, w których mierzymy i dodać polaryzację wstępną diod aby minimalizować niekorzystne zjawisko napięcia progowego diod. Pomiar sondą z miernikiem z cyferkami zamiast wskazówki jest dość męczący. Na wskazówce szybciej widać, że coś złego dzieje się z sygnałem - jakiś trzeszczący trymer itp. Łatwiej wypatrzeć spadek-wzrost sygnału na ruchu wskazówki niż skaczących cyferkach.
 • #17
  User removed account
  Level 1