Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optymalizatory TIGO a falownik Sofar Solar 4,4 KTL-X

PVenergia 29 Apr 2020 15:47 9342 13
    PVenergia
    Level 5  
    Hej

Czy optymalizatory TIGO będą współpracować z falownikiem Solar Sofar 4.4 KTL-X ?

Mam taki problem ze muszę założyć optymalizatory , jak mi powiedział mój instalator TIGO nie daje gwarancji współpracy i monitoringu z falownikiem Sofar . Po prostu nie montował TIGO do tego falownika jeszcze .

Jest opcja wymiany falownika Sofar na Solar Edge i dedykowane optymalizatory ,ale to już jakieś koszta dodatkowe .

Możecie coś poradzić ?

Sprawa wygląda tak ze instalację mam idealnie na południe i przy obecnej konfiguracji sofar 4,4ktlx i 5.19kWp falownik produkuje mi max 25kWh na dzien przy ładnej pogodzie i mam odcięcie na 4.05kWh .. instalator wymieni mi falownik na większy 5,5ktlx za free to już ten uzysk będzie większy ale pozostaje kwestia cienia rzucanego przez sąsiadującą kamienicę .Cien w godzinach porannych od 6-9:45 i w tym czasie tracę sporo produkcji stąd pomysł optymalizatorów
    theo33
    Level 27  
    Dla falownika takiego jak sofar nie ma dedykowanych optymalizatorów więc i tigo może być, tylko czy potrzebny? to że przycina w ok 4 kW to falownik za mały bo 4,4 to 4kW po AC i reszta będzie własnie obcięta
    Modułów pewnie masz z 15 i w jednym stringu, można by dzielić na dwa chociaż jeżeli do 9:45 jakiś cień to czy warto, ile to stracisz?
    Pokaż wykres mocy i prądu
    PVenergia
    Level 5  
    Falownik będzie wymieniony na 5kW tak jak pisałem wyżej .
    17 paneli w 1 stringu
    Optymalizatory TIGO a falownik Sofar Solar 4,4 KTL-X Optymalizatory TIGO a falownik Sofar Solar 4,4 KTL-X

Tak na moje oko do tej 10 rano to jakieś ~5kw tracę
    theo33
    Level 27  
    Z wykresu to i zacienienie jest i po 16 i to takie dość gwałtowne, podobnie z rana nagle dostaje mocy, czy to tigo pomoże, trochę wątpie to nie perpetuum, jak ma wymienić to poczekać i poobserwować, chyba że zagwarantuje że sporo zyskasz
    PVenergia
    Level 5  
    To zacienienie po 16 to "pół biedy " ,ale te poranne godziny to bieda straszna .

Może faktycznie podłączyć te panele na 2 stringi na jednym te zacienione z rana ,a na drugim reszta .

Mówisz ze TIGO nie wiele da ? .... to już wymiana na solaredge z optymalizatorami zupełnie bez sensu .

Nie sztuka wywalić kasę i nic z tego nie mieć .

Ja tam cudów nie chcę z tej instalacji ale te min 25kWh dziennie powinno być przy średniej pogodzie ,a teraz mam wrażenie ze sporo tracę
    specek
    Level 15  
    Kolego @PVenergia i jak zamontowałeś Tigo? Mam podobną sytuację gdzie jest skok około 9 rano bo mam 2 panele zacienione i chcialbym się dowiedzieć czy optymalizer pomógł u ciebie.
    PVenergia
    Level 5  
    specek wrote:
    Kolego @PVenergia i jak zamontowałeś Tigo? Mam podobną sytuację gdzie jest skok około 9 rano bo mam 2 panele zacienione i chcialbym się dowiedzieć czy optymalizer pomógł u ciebie.

Witam

Nie nie zainstalowałem a to ze względu że :
    W hurtowniach optymalizatory były nie dostępne z tego co się orientowałem to wstępnie miały być na początku sierpnia .
    Chciałem nowy zestaw ze względu na gwarancję itp itd .

Owszem mogłem kupić używane czy też na allegro ale znowu firma która mi montowała panele nie chciała się podjąć montażu ze względu na ewentualne problemy z gwarancją itp itd .

Druga kwestia to ogólny koszt który podnosi koszt całej inwestycji .

Na chwilę obecną mam wymieniony falownik na 5,5kWh instalacja produkuje mi max 26.5 kWh przy słonecznym dniu potrafi .. dziennie jestem stratny jakieś 5-6kWh trudno .

Zostawiam to tak jak jest min na rok bo mam plan rozbudowy instalacji o dach na budynku gospodarczym albo dołożę paneli albo przeniosę część z domu na gospodarczy gdzie słońce mam cały dzień . I wtedy ewentualnie pójdę w optymalizatory solaredge i ich falownik .
    Marek006
    Level 14  
    Czy Twoje panele nie mają systemu diod bocznikowych żeby lepiej sobie radzić z częściowym zacienieniem?
    specek
    Level 15  
    zależy jak pada cień prawda?
    PVenergia
    Level 5  
    @Marek006 Panele mają diody bocznikowe ale co z tego ,obecnie chyba każdy panel na rynku ma takie diody .

U mnie jest problem z rana do 10:00 tu tracę najwięcej na produkcji ,ale tragedii nie ma bo w słoneczny dzień produkuje ~ 25kWh gdzie na dobę zużywam ok 9-10kWh czyli moje zapotrzebowanie jest pokryte .
    Ale mam świadomość ze ta instalacja jest w stanie wyprodukować sporo więcej i to mnie boli :) .
    Jak już pisałem wyżej planuję rozbudowę albo wymianę paneli na mocniejsze i to będzie chyba najrozsądniejsza opcja .

Szwedzi ostatnio pokazali panel 500w , chinczycy 585W ... obecnie standardem jest już panel 350W za rok pewnie będzie to już 400+ .
    Chociaż w Niemczech już się montuje panle 390W na domach .

Strasznie szybko się to rozwija i dobrze
    User removed account
    Level 1  
    husarz1794
    Level 2  
    theo33 wrote:
    Dla falownika takiego jak sofar nie ma dedykowanych optymalizatorów więc i tigo może być, tylko czy potrzebny? to że przycina w ok 4 kW to falownik za mały bo 4,4 to 4kW po AC i reszta będzie własnie obcięta
    Modułów pewnie masz z 15 i w jednym stringu, można by dzielić na dwa chociaż jeżeli do 9:45 jakiś cień to czy warto, ile to stracisz?
    Pokaż wykres mocy i prądu

Mam falownik 4,4 KTL-X i obcina dopiero przy 4400 W a zdarzyło mi się, że jak słońce raz wyszło zza chmur to skoczyło do 4680 W. Na początku też miałem z tym problem, że obcinało przy 4 kW, ale instalator zaktualizował mi firmware i już było max 4,4 kW. W nocie katalogowej jest napisane, że wartość nominalna to 4 kW, a maksymalna to 4,4 kVA. Przy czym, gdy będziesz miał ustawiony współczynnik mocy cos fi = 1, to moc czynna maksymalna będzie równa mocy pozornej maksymalnej czyli max 4,4 kW.
    Mam instalację 5,12 kWp i czasem obcina, ale nie opłaca się zwiększać falownika do 5,5 kW z tego względu, że różnica w cenie falownika się nie zdąży wrócić przed spadkiem sprawności paneli.
    toolpusher
    Level 23  
    Oczywiście mówisz o 4400W po stronie AC?
    husarz1794
    Level 2  
    toolpusher wrote:
    Oczywiście mówisz o 4400W po stronie AC?

Dokładnie. Po stronie DC max wejście na falownik wynosi 5,86 kWp wg dokumentacji z Corab, z czego 4,5 kWp na 1 MPPT.