Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opowieść o cyklofonie i cyklodosie

AlekZ 29 Apr 2020 21:08 4122 40
 • Opowieść o cyklofonie i cyklodosie
  Brzmi znajomo? Kojarzy się ze Stanisławem Lemem? Jeśli tak, to zupełnie nie trafiliście.
  Cyklodos i cyklofon były specjalnymi lampami, stosowanymi dawno temu w telefonii wielokrotnej, ale też i w telewizji kolorowej. Obie te lampy to przełączniki elektroniczne. O tych lampach w internecie jest bardzo niewiele informacji.

  Były to lampy z wiązką elektronową, wykorzystywane do bardzo szybkiego przełączania. Ich budowa przypomina nieco lampę oscyloskopową.

  Najpierw jednak parę słów o telefonii wielokrotnej. W miarę rozwoju sieci telefonicznej i wzrostu liczby abonentów wzrastała liczba potrzebnych do tego kabli (ewentualnie łącz radiowych). Przykładowo, jeśli między dwoma miastami było prowadzone 5 rozmów jednocześnie, potrzebne było poprowadzenie linii wyposażonej przynajmniej w 5 par przewodów. Zaczęto więc zastanawiać się nad tym, czy nie dałoby się większej liczby rozmów prowadzić w tym samym przewodzie. Co, gdyby szybko i cyklicznie przełączać sygnały kilku abonentów po stronie nadawczej i wprowadzać je na jeden kabel, zaś po stronie odbiorczej sygnały te odprowadzać do odpowiednich odbiorców? Wystarczyłoby tego dokonywać z odpowiednią prędkością i zapewnić właściwą synchronizację. W zasadzie mogłyby to być dwa przełączniki obrotowe, kręcące się po stronie nadawczej i odbiorczej z tą samą szybkością i w tej samej fazie.
  W obecnej nomenklaturze mówilibyśmy o próbkowaniu wartości chwilowych sygnału analogowego w równych odstępach czasu.
  Łatwiej jednak było powiedzieć niż zrobić. Oto bowiem żadne mechaniczne urządzenie nie mogło zapewnić wystarczającego tempa przełączania.
  Dla wiernego odtworzenia rozmowy telefonicznej szybkość przełączania w każdym kanale powinna wynosić 8000-10000 impulsów na sekundę (w myśl twierdzenia Shanona- Nyquista), tj. być przynajmniej dwa razy większa od najwyższej częstotliwości telefonicznej (3400 Hz). Takie przełączanie było możliwe dopiero do realizacji za pomocą przełącznika elektronicznego.

  Jednymi z pierwszych historycznie przełączników tego typu były elektronowe przełączniki promieniowe. Były to lampy o budowie wyrzutni elektronów i układu odchylania bardzo podobnej do lamp oscyloskopowych.

  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie

  Różnica dotyczyła jednak ekranu. Zamiast ekranu w lampie przełączającej znajdowała się tarcza metalowa, połączona elektrycznie z drugą anodą. Na obwodzie tarczy były wykonane szczeliny. Przy zasilaniu jednej pary płytek odchylających przebiegiem sinusoidalnym, drugiej pary płytek zaś przebiegiem kosinusoidalnym wiązka elektronowa kreśliła na tarczy okrąg. Jeśli amplituda przebiegów była odpowiednia, wiązka elektronów przesuwała się więc kolejno przez wycięte szczeliny. Za szczelinami były odpowiednie elektrody- kolektory. Wiązka elektronów zamykała więc obwody tych kolektorów, przemykając kolejno po ich powierzchni.

  W urządzeniach telefonii wielokrotnej stosowano w nadajniku przełącznik (komutator) zwany cyklodosem, zaś po stronie odbiorczej komutator zwany cyklofonem.

  Cyklodos.
  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie
  W cyklodosie stosowano magnetyczne skupianie i odchylanie promienia elektronowego. Budowa tarczy i szczelin jest nieco inna niż w uprzednio opisanym przełączniku z odchylaniem elektrostatycznym. Tarcza ma otwory wykonane pod pewnym kątem względem jej promieni. Za tarczą znajduje się wspólna elektroda pierścieniowa (kolektor). W obwodzie tego kolektora znajduje się opornik roboczy. Tarcza ponadto podzielona jest na sektory osobne dla każdego wycięcia. W każdym sektorze jest płytka odchylająca (modulacyjna) umieszczona równolegle do powierzchni opisywanej przez wiązkę elektronową podczas jej ruchu. Poszczególne płytki sektorów są ekranowane między sobą za pomocą specjalnych ekranów przegradzających, elektrycznie połączonych z tarczą. Między płytkę odchylającą danego sektora a tarczę wprowadza się modulujące napięcie o częstotliwości akustycznej, a więc np. do płytki pierwszego sektora i tarczy przykłada się wzmocniony sygnał z mikrofonu pierwszego abonenta, do płytki drugiego sektora i tarczy przykłada się wzmocniony sygnał z mikrofonu drugiego abonenta itd. Jedno wycięcie w tarczy jest szersze i służy do wytworzenia impulsu synchronizacji. W odpowiadającym temu wycięciu sektorze nie ma płytki odchylającej. Gdy napięcie modulujące na płytce jest równe zeru, wiązka przechodzi przez środek wycięcia. Gdy napięcie modulujące ma inną wartość, wiązka przechodzi dalej lub bliżej środka wycięcia. Zmienia się więc przesunięcie fazy impulsów na kolektorze lampy.
  W nieco podobny sposób można skonstruować lampę, w której będzie się zmieniać szerokość impulsów.

  Cyklofon.
  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie
  Cyklofon ma odchylanie i skupianie magnetyczne, tak jak w cyklodosie. Natomiast tarcza i kolektory są zbudowane tak, jak w opisanym na wstępie przetworniku z odchylaniem elektrostatycznym. Wycięcia w tarczy cyklofonu są zbliżone do prostokątnego o długości w kierunku obwodu trzy razy większej od wysokości (w kierunku ruchu promienia). Za wycięciami są elektrody odbiorcze (kolektory) ze swoimi opornikami roboczymi. Przy przecinaniu przez wiązkę elektronów szczeliny na odpowiadającym jej kolektorze pojawia się prąd, wywołujący spadek napięcia na odpowiednim oporniku roboczym.
  Podczas pracy toru wielokanałowego wiązka elektronów w cyklofonie i cyklodosie obracała się synfazowo (częstotliwości i fazy zgodne). W cyklofonie normalnie wiązka elektronów była odcięta. Impulsy (odtykały wyrzutnię) były podawane na cylinder Wehnelta.


  Przekształcenie modulacji fazy w modulację amplitudy w cyklofonie uzyskiwano w ten sposób, że średnica wiązki w miejscu padania jej na tarczę była równa długości wycięcia w tarczy. Natężenie prądu kolektora zależy więc od położenia wiązki względem wycięcia. To z kolei zależy od modulacji fazy w cyklodosie.

  Opisane wyżej lampy nie były zbyt popularne. Wynikało to ze specyficznych zastosowań i szybkiego rozwoju innego typu przetworników. Poszukiwania współczesnych zdjęć tych lamp w internecie nie dały rezultatów.

  Przeszukiwanie internetu skończyło się znalezieniem dwóch odnośników:

  http://www.mathnet.ru/links/19f748b20ab3b9cb0c3089685bf97e96/at13809.pdf
  http://www.rfcafe.com/references/radio-news/m...ve-pulse-modulation-april-1946-radio-news.htm

  Pierwszy zawiera opis lampy przełączającej z 1949 r., drugi zawiera opis działania cyklodosu i cyklofonu wraz z grafikami.


  Powyższy opis działania lamp typu cyklodos i cyklofon oparłem na opisie z książki F.W. Własowa „Lampy elektronowe”. Korzystałem z polskiego wydania z 1954 r.

  Podobne przełączniki elektronowe były stosowane także na wczesnym etapie rozwoju telewizji kolorowej.

  *******************************************************************************

  Kilka lat temu dostałem lampę, która bardzo przypomina pierwszy z opisanych wyżej przetworników. Zasadnicza różnica polega na tym, że szczeliny nie są rozmieszczone symetrycznie. Odchylanie i skupianie w tej lampie jest elektrostatyczne, zaś tarcza jest pokryta luminoforem. Może pozwalało to łatwo wyregulować napięcia na elektrodach lampy (skupianie, odchylanie)?
  Jej przeznaczenie pozostaje zagadką. Wyprowadzenie elektryczne każdego z kolektorów sugeruje, że był to jakiś przełącznik elektroniczny, ale chyba nie dla potrzeb telefonii.

  Sama konstrukcja wygląda na doświadczalną lub prototypową.

  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie

  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie


  AlekZ

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Offline 
  Has specialization in: technika próżniowa
  AlekZ wrote 1748 posts with rating 1735, helped 73 times. Live in city Marki. Been with us since 2003 year.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #2
  bambus94
  Level 25  
  Ile kanałów maksymalnie mogła mieć taką lampa?
  Rozwój techniki lampowej na początku XXw jest zaskakujący.
 • #3
  Mark II
  Level 21  
  Ciekawe jak brzmiały zniekształcenia, gdy lampy straciły synchronizację. Układy generujące sygnały sterujące odchylaniem, też musiały cechować się niezłą stabilnością i precyzją.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #4
  stan.
  Level 15  
  Możliwe że takie lampy przełączające pracowały również w radarach.
  Gdy byłem w wojsku podczas przeglądów technicznych przyjeżdżała specjalne ekipa i regulowała coś przy lampach z luminoforem które wyświetlały właśnie okręgi, była to szafa w bloku odbiorczym radaru.
 • #5
  PREDAT
  Level 22  
  Zawsze fascynowały mnie starsze rozwiązania. Czasy gdy trzeba było liczyć się z każdym elementem motywowały inżynierów do genialnych w swej prostocie projektów. A dzisiaj ( i tak dwie dekady wstecz ) APE potrafiło zrobić do poloneza przerywacz kierunkowskazów na procku :D Teraz nawiązując do tematu : Ostatnio dowiedziałem się że Mitsubishi robiło kineskopy kolorowe nazywane przez nich Diamondtron. Ponoć taki kineskop miał jedno działo. Więcej nie udało mi się znaleźć. Czyżby jego działanie opierało się na podobnej zasadzie ?
 • #6
  123104
  Level 11  
  stan. wrote:
  Możliwe że takie lampy przełączające pracowały również w radarach.
  Gdy byłem w wojsku podczas przeglądów technicznych przyjeżdżała specjalne ekipa i regulowała coś przy lampach z luminoforem które wyświetlały właśnie okręgi, była to szafa w bloku odbiorczym radaru.

  Te lampy to potencjałoskopy, lampy pamięciowe. Pracowały w układach tłumienia ech stałych.
  Poza tym widziałem jeszcze inne ciekawe lampy, wykonywały (analogowo) działanie (a-b)/(a+b). Strumień elektronów był odchylany jak w lampie oscyloskopowej i przechodził przez siatkę o zmiennej gęstości.
 • #7
  stan.
  Level 15  
  Z takich mniej spotykanych lamp to jeszcze lampa o fali bieżącej (LFB).
 • #8
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  stan. wrote:
  Z takich mniej spotykanych lamp to jeszcze lampa o fali bieżącej (LFB).
  Ta akurat popularna do dziś, jak na przykład klistron i inne lampy mikrofalowe.

  @PREDAT A płaski kineskop z wyrzutnią elektronów na jednym z boków do małych monitorków do np. domofonów ? Mam taki do dziś i działa.
  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie
 • #9
  ZEP_Fantastron
  Level 14  
  Ten doświadczalny cyklofon ma niesymetrycznie ułożone kolektory, bo cokół ma tylko 10 wyprowadzeń. Pewnie w docelowym przyrządzie wyprowadzenia musiałyby być wykonane po obwodzie bańki, tak jak płytki odchylające w lampach oscyloskopowych.

  Czy mógłby Pan rozwinąć temat zastosowania takich lamp w telewizji kolorowej?
 • #10
  TechEkspert
  Editor
  Nie przestają mnie zaskakiwać konstrukcje lampowe :)

  Mark II wrote:
  Ciekawe jak brzmiały zniekształcenia, gdy lampy straciły synchronizację. Układy generujące sygnały sterujące odchylaniem, też musiały cechować się niezłą stabilnością i precyzją.


  Być może tak jak w późniejszych rozwiązaniach gdzie rozmowy przenikały do pozostałych kanałów?

  Kojarzę PCMki zwielokrotniające jedną parę na 4 abonentów analogowych, nie sądziłem że coś było wcześniej.
 • #11
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  ZEP_Fantastron wrote:
  Ten doświadczalny cyklofon ma niesymetrycznie ułożone kolektory, bo cokół ma tylko 10 wyprowadzeń. Pewnie w docelowym przyrządzie wyprowadzenia musiałyby być wykonane po obwodzie bańki, tak jak płytki odchylające w lampach oscyloskopowych.

  Czy mógłby Pan rozwinąć temat zastosowania takich lamp w telewizji kolorowej?


  Nie ma takiego wymogu symetryczności. Można po prostu traktować, że tam, gdzie nie ma tych wycięć, są jakby niewykorzystane kanały. Ważne, by tak samo było po stronie nadawczej i odbiorczej. Kiedyś może zrobię taki tor na cyklofonie i cyklodosie, ale najpierw musiałbym zrobić sobie te lampy.
  W telewizji kolorowej podobne lampy służyły jako przełączniki sygnałów kolorów. Jeśli znajdę więcej materiałów, opiszę to dokładniej.

  W tym wątku niektórzy poruszyli sprawę lamp pamięciowych ( potencjałoskopy) oraz nietypowych kineskopów. O lampach pamięciowych będzie na pewno materiał filmowy (kolega montuje i myślę, że niebawem skończy). Jeśli będzie takie życzenie, o lampach pamięciowych napiszę też jakiś artykuł (nie wiem, czy jest zainteresowanie :?: ). Nietypowe kineskopy to temat na osobną historię, o której może też będzie warto coś napisać :?: .
 • #12
  pgoral
  Level 26  
  AlekZ wrote:
  o lampach pamięciowych napiszę też jakiś artykuł (nie wiem, czy jest zainteresowanie )

  Będzie zainteresowanie. :)
 • #13
  PREDAT
  Level 22  
  A oczekując na kineskopy niektórzy nie będą mogli spać :D
 • #14
  michal_rybka
  Level 29  
  rewelacyjny artykuł! czekamy na więcej, bardzo ciekawe!

  Krzysztof Kamienski: te kineskopy wynalazł Sony, do swoich przenośnych telewizorków Watchman - bardzo fajna sprawa, mam zresztą ze 2 takie telewizorki, potem zaadaptowali to rozwiązanie do wideodomofonów i pewnie późniejsze kineskopy są chińskiej produkcji. takich wideodomofonów też mam kilka :) też lubię takie fajne starocia :)

  fajne są też miniaturowe kineskopiki z wizjerów kamer wideo
 • #16
  vodiczka
  Level 43  
  AlekZ wrote:
  W obecnej nomenklaturze mówilibyśmy o próbkowaniu wartości chwilowych sygnału analogowego w równych odstępach czasu.
  Ile rozmów jednocześnie można było prowadzić w ten sposób po jednej parze przewodów?
  O ile zasada telefonii wielokrotnej opartej o multipleksację częstotliwościową jest dla mnie zrozumiała to multipleksacja czasowa nie bardzo.
  Jak zmniejszenie czasu potrzebnego na przeslanie informacji odbijało się na jakości odbioru? Czy występował efekt podobny do bezwładności oka ludzkiego - migotanie diody LED z odpowiednio dużą częstotliwością odbieramy jako światło ciągłe ale przy niskim współczynniku wypełnienia widzimy, że dioda świeci słabiej.
 • #17
  pgoral
  Level 26  
  vodiczka wrote:
  Czy występował efekt podobny do bezwładności oka ludzkiego - migotanie diody LED

  Zapewne na każdym wyjściu z demultipleksera był filtr dolnoprzepustowy.

  vodiczka wrote:
  Jak zmniejszenie czasu potrzebnego na przeslanie informacji odbijało się na jakości odbioru?

  Teoretycznie gdy częstotliwość próbkowania była taka jak podana to nie powinno to być zauważalne. Tak w teorii.
 • #18
  vodiczka
  Level 43  
  pgoral wrote:
  Teoretycznie gdy częstotliwość próbkowania była taka jak podana to nie powinno to być zauważalne. Tak w teorii.
  Chodziło mi o coś innego. Rozumiem, że częstotliwość próbkowania nie musi być duża. Na tej zasadzie działają przetworniki A/C i C/A przy zamianie sygnału analogowego w cyfrowy i odwrotnie. Jednak przy odtwarzaniu np. płyt CD mamy do czynienia z jednym sygnałem.
  Tu chodzi o przesłanie jedną parą przewodów kliku (ilu maksymalnie?) niezależnych sygnałów w czasie rzeczywistym. Załóżmy, że 1 sygnał potrzebuje 10s na jego przesłanie. Przesyłając jednocześnie 5 sygnałów musimy je przesłać w czasie 2s każdy.
  Nieważne czy sygnał będzie przesłany w całości w ciągu 2s czy w 1000 elementach o czasie trwania każdego elementu 0,002s
  Co powoduje, że pięciokrotne skrócenie czasu transmisji sygnału nie pogarsza znacząco jego jakości.
 • #19
  pgoral
  Level 26  
  Tak obrazowo: Gdy taka próbka trwa dla uproszczenia 10 ms, to przy 5 sygnałach (nie wnikając w synchronizacje, etc) gdy będziemy je zmieniać co 2 ms to nie zmienimy jakości sygnału.

  Jedna próbka co 10 ms, przez 2 ms nadawana (w kolejnych 2 ms drugi kanał... piąty kanał, i od początku). Na wyjściu otrzymamy z powrotem 5 kanałów, tylko trzeba w każdym z nich 2 ms impulsy rozciągnąć do 10 ms.

  Czyli zamieniamy 5 kanałów o okresie 10 ms (100 Hz) na jeden o okresie 2 ms (500 Hz) i z powrotem.
 • #20
  satanistik
  Level 27  
  Z tym nawiązaniem do Lema to nie taki strzał kulą w płot, większość mózgów elektronowych była na lampach.
 • #21
  vodiczka
  Level 43  
  Czy pamiętasz tytuł opowiadania Lema o władcy, który zamknął swój umysł w lampowym komputerze, rozbudowywanym najpierw do granic pałacu a potem do granic miasta :?: Władca wszędzie węszył spisek i od tego negatywnego myślenia przegrzały mu się obwody a władca-komputer spłonął.
 • #22
  satanistik
  Level 27  
  Bajka o królu Murdasie z Bajek Robotów.
 • #23
  And!
  Admin of Design group
  Nabrałem się na tytuł :) pomyślałem że na stronę główną trafił temat z działu HydePark opowiadania, powieści.

  Przeczytałem dalszą treść i trzeba przyznać że inżynierowie mieli kreatywne pomysły gdy ograniczała ich technologia.

  Jaka mogła być żywotność takich lamp?

  Czy poza przenoszeniem sygnału użytecznego mogły służyć do przełączania stopni mocy np. pentod, które przenosiły sygnał użyteczny?
 • #24
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Żywotność tych lamp była ograniczona stopniem zużycia katody. To się przekładało na poziom sygnału użytecznego w obwodzie kolektora. Przypuszczalnie było to od kilkuset do kilku tysięcy godzin pracy.

  Z zasady działania wynika, jak zauważył użytkownik pgoral, że każdy z otrzymanych na wyjściu sygnałów powinien być przepuszczony przez filtr dolnoprzepustowy. To dość podobnie, jak miało to miejsce w detektorach iloczynowych FM np. z lampą EQ80 czy EH81. Częstotliwości telefoniczne kończą się przy 3400 Hz, więc niezbyt wysoko.

  Jeden obieg promienia elektronowego po okręgu tarczy oznacza otrzymanie jednej próbki w danym kanale. Chcąc mieć lepszą jakość, należałoby zwiększać częstotliwość obiegu promienia. Można jeszcze postąpić inaczej, ale trzeba to okupić kosztem liczby kanałów. Jeśli np. otworów (i kolektorów jest 6) połączyć parami naprzeciwległe. Wtenczas, przy takiej samej częstotliwości obiegu promienia po tarczy próbek byłoby dwa razy więcej.

  Prąd strumienia w lampach oscyloskopowych czy kineskopach czarno- białych zazwyczaj dochodzi do 100-200 mikroamperów. Na oporniku roboczym 10 kiloomów odłożyć by się mogło 1-2 V. To spory sygnał napięciowy, ale na pewno trzeba było ten sygnał poddać wzmocnieniu mocy.
 • #25
  clubber84
  Level 26  
  Ja z miłą chęcią poczytam artykuły o lampach wszelakiego typu i zastosowań.
  @AlekZ - nie krępuj się, pisz na ile masz czasu i chęci. Może jeszcze ktoś się dołączy do współautorstwa artykułów o technice lampowej.
 • #26
  vodiczka
  Level 43  
  clubber84 wrote:
  @AlekZ - nie krępuj się, pisz na ile masz czasu i chęci.
  Dołączam z pytaniem: Czy lampy działające na podobnej zasadzie jak cyklodos lub kineskop były stosowane w elektronicznych centralach telefonicznych do zestawiania połączeń :?:
 • #27
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Nic na ten temat nie wiem. Wiem natomiast, że do zestawiania połączeń próbowano stosować lampy spustowe. Był to rodzaj tyratronów z zimną katodą.
 • #28
  prosiak_wej
  Level 36  
  PREDAT wrote:
  Ostatnio dowiedziałem się że Mitsubishi robiło kineskopy kolorowe nazywane przez nich Diamondtron. Ponoć taki kineskop miał jedno działo.


  Diamondtron to nazwa kineskopów produkowanych przez Mitsubishi po wygasnięciu patentu na kineskop Trinitron. Zasada działania i budowa były takie same, jednak Mitsubishi musiało swoj produkt inaczej nazwać, bo nazwa Trinitron była już zarejestrowana przez Sony.

  Kolorowy kineskop z jednym działem to Chromatron Jednodziałowy, czytałem kiedyś o nim w takiej książce:

  Opowieść o cyklofonie i cyklodosie
 • #29
  TechEkspert
  Editor
  Trinitron to były dobre kineskopy, jedyny problem to odkształcanie się maski przy dużych jasnych polach i ustawionej dużej jasności obrazu, wtedy wychodził kolor niebieski i żółty na lewo i prawo od środka ekranu.
 • #30
  prosiak_wej
  Level 36  
  Podobno były niewielkie (do kilkunastu cali) Trinitrony panoramiczne potrafiące wyświetlić obraz 1080p - jedynie do monitorów podglądowych w produkcjach filmowych.