Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Tester ogniw 18650 - prosty w obsłudze i bezpieczny, oraz zgrzewarka

29 Apr 2020 21:55 819 9
  • Level 3  
    Witam. Czy do 200zł znajdę jakiś prosty w obsłudze i wiarygodny tester do ogniw 18650?
    Mam dużo baterii od laptopów Dell i czasem zamiast kupować nową chińską do laptopa zregenerowałbym oryginały z tych co mam. Czasem trafiają się do wymiany akumulatory jakieś od deskorolek, czy innych urządzeń - fajnie by było demontować baterie, sprawdzać w miarę szybko i grupować pojemnościowo jeśli się będą nadawały.
    W temacie nie czuje się pewnie stąd wolę wydać więcej a robić to prosto i bezpiecznie bo nie lubię niekontrolowanych eksplozji.
    Podobnie szukam też zgrzewarki ale link z olx nie wypada chyba wstawiać - jest JST-IIS, która ma pedał nożny, oraz regulację wysokości - bardzo mi się to podoba, oraz druga, może podam tytuł z olx'a : Zgrzewarka ogniw 18650 spawarka punktowa rower elektryczny

Estetyka też się liczy, stąd nie chcę kombinować sam z kompletowaniem transformatorów, obudów i układów - nie mam też zwyczajnie wiedzy w tym temacie.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 8  
    Z testerów pojemności używałem klona imax b6 - przyzwoita tania ładowarka, ale do testowania pojemności lepsze są układy "HW-586" lub "ZB2L3". Są tanie i wystarczająco dokładne - spełniają swoje zadanie. Jeśli nie planujesz budowy większych pakietów, to możesz spróbować ogniwa zlutować, jednak trzeba to robić sprawnie - przez kilka lat stosowałem z powodzeniem tą metodę w różnych projektach.
  • Level 39  
    Za te pieniążki spokojnie do kupienia oryginał SkyRC Imax B6.

Zgrzewarka punktowa to jak ma być tanio to trzeba zrobić samemu.
    Trafo z mikrofali-50zł
    Sterownik 100A do zgrzewarki od chińczyka-50zł
    Przewód 50mm2 miedziany, zaciski, inne elementy-50zł

No i do tego ewentualnie obudowa to będzie łącznie ok.200zł.

Nie trzeba wiele wiedzieć, żeby takie coś zbudować. Należy usunąć uzwojenie wtórne wysokiego napięcia, nawinąć ile się da zwojów grubym przewodem a następnie podłączyć sterownik do uzwojenia pierwotnego. Trzeba też mieć mały transformator 9-12V do zasilania i synchronizacji wyzwalania, może być z jakiejś starej ładowarki (moc 2VA starczy spokojnie).

Potem tylko końcówki zgrzewające, które to można zrobić z druta miedzianego 2.5mm2.

Spokojnie do ogarnięcia bez jakiejkolwiek zaawansowanej wiedzy.

Zgrzewa takie coś całkiem ładnie. Ja się nie bawiłem w obudowę, to narzędzie a nie dzieło sztuki.
    No i przy takim podejściu można zamknąć się w 150zł.
  • Level 39  
    jasiu2604 wrote:

Do zgrzewania blaszek 0,15 potrzebny jest prąd 150A.

Chiński sterownik ma 100A ale operuje po stronie pierwotnej.
    Są wersje z triakiem 40A i wersje z triakiem 100A.
    Polecam dopłacić bo trafo z mikrofalówki to jednak jest wyjątkowo paskudnie wykonane. Prąd jałowy jakieś 4A (za to mniejsza rezystancja pierwotnego), podczas zgrzewania zapewne parę razy więcej bo w zasadzie operujemy na zwarciu.

Na wtórnej może sobie hulać po kilkaset A a na pierwotnym prąd będzie ledwie kilkanaście A.

Blaszki 0.2mm spokojnie moja zgrzewarka zgrzewa.
    Nawinięte 2 zwoje, napięcie jałowe 1.8V.
  • Level 14  
    pawelr98 wrote:
    Na wtórnej może sobie hulać po kilkaset A a na pierwotnym prąd będzie ledwie kilkanaście A.

Co to za nowa matematyka?
    Kolegao jak maszyna wtórnym zakładam coś ok 1V to masz przełożenie 1:230.
    Jak na pierwotnym masz 1A to na wtórnym 230A. Ty natomiast twierdzisz że masz kilkanaście na pierwotnym (nie wierzę) to na wtórnym uzwojeniu miałbyś ok 1700A!!! Przepali wszystko na 100%.
    Nie gdybajcie a zmierzcie ;)

Co do pomiarów ogniw to pamiętajcie że IMAX B6 nie nadaje się z punktu ekonomicznego do pomiarów pojemności no chyba że chcecie tylko kilka baterii zmierzyć.
    Opus + chłodzenie wymuszone w tej cenie chyba wyjdzie najoptymalniej.
    Tak jak napisałem "HW-586" nada się tylko do pojedynczych pomiarów. Gdybyś chciał osiągnąć możliwości Opusa itp, musiałbyś kupić zestaw 4x "HW-586" + 4 x TP4056 + 4x Rload + 4x holder + (chłodzenie).
    Resumując odświętne pomiary ok może być "HW-586" a do masowych pomiarów nie nadaje się, nawet gdyby taniej wyszło (co wątpię) to i tak nieoptymalnie byłoby sterować każde ogniwo osobno a w opusie mogę wszystkie kanaly na raz zaprogramować a w MiBOXER wszystkie 8 na raz programuje lub osobno wedle uznania.
    Co to ZB2L3 to jeśli nie zależy ci na dokładnych pomiarach to ok a jesli na dokładnych to proponuję obejrzeć przed zakupem to o jego "dokładności" https://www.youtube.com/watch?v=7SWExcGAnOQ&t=385s.
    Jak ktoś nie zna angielskiego to powiem tylko, że "KainkaLabs" stwierdził, że nie rozumie dlaczego konstruktor zaprojektował to z podstawowymi błędami konstrukcyjnymi.
    Jeśli ZB2L3 to bliźniacza konstrukcja "HW-586" to być może obu dotyczy to samo.
    W komentarzach nawet napisali, że błąd mu wyniósł:
    - "at this point you measured the 27% A-H error.",
    - " The clock is also uggly : +67% of mAh after the 10min test"
    Ja nie sprawdzałem ale jeśli tak mocno rozbieżne wyniki ma to raczej tylko wskaźnik pojemności a w zasadzie to nie ma nic wspólnego z pomiarem pojemności. Strata pieniędzy!
    Jeden z youtuberów robił testy i twierdzi że:
    "Very informative video.
    Based on your eval, I ordered 2 ZB2L3's. However what I received, to my annoyance, was two of these HW-586's (when I queried this seller "they're the same")! Well I decided I'd better check them out and wired them up. I have to say their performance is much better than the one you tested. I have just been trying out known cells (new 18650 samsung 3000mAh NCR's, new amsplus 18500 2000mAh tested by seller 1985mAh on pro testing gear), first on one board, then the other. Result capacities are in the right ballpark (hard for me to be precise here because I don't have precise charging set up) within <3% of spec, discharge time is near exactly as expected and the two boards are consistent to <5%. This is in fact satisfactory for my purposes."
    w skrócie HW-586 jest dużo lepsze niż ZB2L3.
    ZB2L3 odradzają wszyscy jako błędnie zaprojektowany i obardzony bardzo dużym błędem pomiaru pojemności.
  • Level 39  
    batot wrote:
    pawelr98 wrote:

Co to za nowa matematyka?
    Kolegao jak maszyna wtórnym zakładam coś ok 1V to masz przełożenie 1:230.
    Jak na pierwotnym masz 1A to na wtórnym 230A. Ty natomiast twierdzisz że masz kilkanaście na pierwotnym (nie wierzę) to na wtórnym uzwojeniu miałbyś ok 1700A!!! Przepali wszystko na 100%.
    Nie gdybajcie a zmierzcie ;)

Tyle tylko, że chińskie trafo z mikrofali ma rdzeń liczony na 200-300VA a przenosi moc tak ze 3 razy większą (i to z wstawkami bocznikującymi pole magnetyczne, po wyciągnięciu to nie ma już żadnych ograniczeń).
    Straty w żelazie są olbrzymie ale do pracy chwilowej (jak w przypadku zgrzewarki) nikogo to nie interesuje.

I mówię tylko ogólnikowo, że zasadniczo sterownik przenosi mały prąd.

Natomiast przy zwarciu uzwojenia wtórnego transformator od mikrofali spokojnie pobiera te 15-20A.

A prądy rzędu kilkuset A na wtórnym są jak najbardziej możliwe.

Link
  • Level 3  
    Dziękuję, ostatnia odpowiedź rozwiązuje temat.