Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka inwertorowe, a zabezpieczenia w instalacji

the_eye777 30 Apr 2020 05:02 2934 16
    the_eye777
    Level 14  
    Witam.
    Planuję zakup spawarki inwerterowej i mam upatrzone 2 modele: Magnum Power VIP 400 lub Ideal Praktik 205
    Obie mają takie same parametry, ideal ma tylko niższą sprawność z tego co pamiętam bo chyba 40% przy 200A.
    Mam bezpiecznik na działce 16A. Chodzi mi o to czy uciągnie taką spawarkę.
    Prąd max jakim będę spawał to ok 110A. Z tego co widziałem w opisach spawarek to Ideal ma sporo większy pobór energii, Magnum ma chyba coś koło 4.7 kVa.
    A znowu spawacz z którym rozmawiałem mówi że na takim bezpieczniku spawa Magiem 350A i nic mu nie wyłącza. Poprzedni stary mag wyłączał non stop a kupił nowego Ideala i jak ręką odjął.
    Proszę o opinie najlepiej ludzi którzy mają takie spawarki.
    nikusert
    Level 40  
    Witam .
    Ja mam od roku Ideal Praktik 205 i jestem z niej zadowolony.
    Polecana przez znajomego który prowadzi sklep z tego typu sprzętem (był serwisantem spawarek ,teraz ma sklep).Praktik według dokumentacji może pracować na zabezpieczeniu 16A ,natomiast magnum 20A.
    Dlatego między innymi wybrałem Praktika ,nie wspominając że jest tańszy.
    the_eye777
    Level 14  
    No właśnie dokopałem się też do informacji o tych zabezpieczeniach.
    Na korzyść Magnum-a przemawia to że sprawność 100% ma przy 155A a Ideal przy 160A ma zaledwie 60%.
    nikusert
    Level 40  
    Wszystko zależy co będziesz nią spawał.Ja najczęściej spawam elektrodą 2.5 ,mniej 3.2 i spawa znakomicie ,przy pracach domowych.
    Waldemarrr123
    Level 4  
    Mój znajomy posiada Ideala 205 i kiedyś się od niego pożyczałem. Jako bardzo początkujący spawacz uważam iż sprzęt bardzo przyjemny. On sam również uważa tak samo , posiada ją 3lata używana średnio 2-3razy w tygodniu do domowych zastosowań czasem coś grubszego. Sprzęt wytrzymały i godny polecenia
    the_eye777
    Level 14  
    Kupiony juz Magnum Power VIP 4000.
    Jak poużywam to napiszę opinię.
    Pozdrawiam.
    witek
    Level 12  
    @the_eye777, pospawałeś już coś tą spawarką? Jak się sprawuje? Moc 4.7 kVA by wskazywało na pobór prądu około 20A. Nie wyzwala u ciebie bezpiecznika 16A? Jakiej charakterystyki jest ten bezpiecznik: B czy może C? Jakim prądem i elektrodą zazwyczaj spawasz?
    the_eye777
    Level 14  
    Przy 120A nie wyzwoliło bezpiecznika.
    Niestety nie sprawdziłem na max prądzie.
    Elektroda rutylowa 3.2 prąd około 120A i ładnie szło.
    Równa spoina, ładna jak na pierwszy raz.
    Do tej pory w pracy spawałem magiem lub tigiem. Z tym problemu bym nie miał.
    Elektrodą wcześniej tylko sporadycznie coś cyknąłem z tym że starym sprzętem na 400V więc raczej tylko gruby materiał.
    Minus że nie ma LCD, bo jednak precyzyjniej prąd można ustawić ale tak to spoko sprzęt.
    witek
    Level 12  
    Dzięki za bardzo pomocną odpowiedź. Podejrzewam, że prądem spawania 120A i elektrodą 3.2mm da radę ogarnąć większość przydomowych napraw, ale z drugiej strony warto by mieć w razie czego zapas mocy.
    Szykuję się z zamiarem kupna spawarki Magnum Snake 200i lub Magnum Power VIP 4000. Gdyby ktoś był zainteresowany to napisałem krótki post tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18731296#18731296

Co do wyświetlacza to można by go teoretycznie uznać za zbyteczny. Jest duża szansa, że pokazuje on tylko ustawiony potencjometrem (a nie rzeczywisty) prąd spawania, zobacz tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14145524#14145524
    Chociaż jestem w stanie sobie wyobrazić, że może on zapewnić "lepszy komfort pracy" :)
    saturno
    Level 13  
    the_eye777 wrote:
    przemawia to że sprawność 100% ma przy 155A a Ideal przy 160A ma zaledwie 60%.

Mylisz pojęcia. Podane przez ciebie % (procenty) to cykl pracy, a nie sprawność:
    http://spawara.pl/cykl-pracy-spawarki/
    the_eye777
    Level 14  
    No o cykl pracy chodzi. Po prostu na stronie na której kupowałem była napisana sprawność i tak napisałem

Dodano po 4 [minuty]:

Power Vip 4000 do podstawowych zadań z zakresu spawalnictwa w domu wystarczy śmiało. Kolega który spawa ogrodzenia zawodowo ma model Snake i używa jej na montażu ogrodzeń z racji gabarytów i jest zadowolony, tym bardziej że żona mu od tak na imieniny kupiła
    przempatpl
    Level 2  
    Witam

Szukam po forum ale nie znalazłem odpowiedzi a temat bardzo podobny do tego. Zakupiłem spawarkę Spartus EasyARC 215.
    Napięcie zasilania 230 +-10%
    Natężenie prądu spawania 10-200 A
    Cykle pracy MMA% - 60
    Napięcie biegu jałowego 80V
    pobór prądu 42A
    pytanie o dobór zabezpieczenia w domu tak by nie wywalało mi zabezpieczenia i nie spaliło innych urządzeń podłączonych w domu.
    Jestem laikiem odnośnie spawania jednak myślałem że taka mała spawareczka nie będzie problemem jednak okazało się inaczej.
    Podłączyłem spawarkę pierwszy kontakt elektrody 2,5 ( prąd ustawiony na 90 A ; Hot Start 10; Arc Forc 10) z materiałem spawanym i wywaliło różnicowkę oraz spaliło sygnalizatory faz ( na wszystkich 3 fazach) a spawarka była podpięta tylko na 1 fazie.
    Koniec końców okazało się, że przy okazji spaliło się zabezpieczenie w piecu grzewczym oraz zabezpieczenie na bramie wjazdowej.
    Piec był na tej samej fazie jednak na innym bezpieczniku i różnicówce a i tak oberwał. Efekt podobny do przepięcia po uderzeniu pioruna no przynajmniej jak dla mnie laika.

Zabezpieczenie na garaż gdzie była podpięta spawarka:

Wyłącznik różnicowo prądowy B16
    Wyłącznik nadprądowy B20

Główne zabezpieczanie sieci z przyłącza domu to trójfazowy wyłącznik główny 100A
    na każdej fazie zamontowany sygnalizator fazy pomiędzy zabezpieczeniem głównym a zabezpieczeniami poszczególnych instalacji w domu

Pytanie jak powinno wyglądać zabezpieczenie instalacji domowej pod moją spawarkę i co powinienem zrobić by nie spaliło mi się więcej urządzeń :) ? Kiedyś spawałem z tego gniazdka inna spawarką jednak wtedy nie miałem zabezpieczenia różnicowego tylko sam bezpiecznik B20 był i nie było żadnych strat ani problemów. Teraz okazuje się że ta spawarka mogła mnie kosztować dużo więcej.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czytasz, piszesz... i nie rozumiesz... :(

Pobór prądu max to 42 ampery a Ty włączasz pod 20A
    Powinno być minimum C50A
    przempatpl
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź
    Czy w takim razie te gniazdko w garażu powinno być na samym bezpieczniku C50A bez różnicówki?
    W sumie wywaliło róznicówkę a nie zabezpieczenie nad prądowe B20.
    Może to durne pytania, ale nie znam się na tym jednak chce to zrozumieć.
    Jednak nurtuje mnie jeszcze pytanie czemu spaliło mi piec, bramę oraz te wskaźniki faz na wszystkich 3 fazach?
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Posprawdzaj dobrze instalację albo zleć to elektrykowi.
    Stawiam że masz upalony gdzieś przewód zerowy
    przempatpl
    Level 2  
    Dzięki

Oczywiście zlecę sprawdzenie instalacji, jednak chciałem dowiedzieć się co może być przyczyną całej afery.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    przempatpl wrote:
    Oczywiście zlecę sprawdzenie instalacji, jednak chciałem dowiedzieć się co może być przyczyną całej afery.

Już dostałeś odpowiedź, prawdopodobnie jest gdzieś w instalacji upalone połączenie przewodu N/PEN. Sytuacja skrajnie niebezpieczna mogąca doprowadzić nawet do porażenia prądem. Najlepiej wyłączyć wszelkie odbiorniki i natychmiast wezwać elektryka, który posiada odpowiedni miernik.