Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego.

Coremeil 30 Apr 2020 11:02 240 1
 • #1
  Coremeil
  Level 15  
  Witam.
  W mieszkaniu 40m2 chciałbym zamontować piec gazowy dwufunkcyjny.
  Do tej pory mieszkanie ogrzewane było w najzimniejsze dni kominkiem wolnostojacym typu koza a na codzień klimatyzatorem 3.5kW z funkcją pompy ciepła. Przez ostatnia zimę która nie była mroźna klimatyzator pracował prawie cały czas.
  Ogrzewanie wody to elektryczny bojler 50l.  Chciałbym zamontować piec gazowy. Instalacja co została zdemontowana parę lat temu. Zostały tylko rury w ścianach które są stare i myślę że lepszym sposobem przy okazji najbliższego remontu byłoby poprowadzenie nowych rurek alu pex do poszczegolnych miejsc gdzie są mają być grzejniki.
  Mam następujące pytania dla osób znających się na temacie.

  1.Czy mogę sam wykonać instalacje co. W szczególności chodzi mi o montaż rozdzielacza, rur oraz grzejników. Czy potrzebne jest jakieś pozwolenie na budowę?

  2. Mam kuchenke gazowa z gazem ziemnym. Piec musiałby być zamontowany około 1 metr od kuchenki oraz mieć wyrzut spalin poprzez ścianę. Chciałbym się dowiedzieć czy potrzebuje jakies pozwolenie na budowę by zamontować sobie taki piec bo jeśli chodzi o te sprawy to nie mam pojęcia nawet od czego zacząć.
 • #2
  BUCKS
  Level 39  
  Nie znam szczegółowo tych procedur, bo kocioł miałem zakładany daaawno temu i nie pamiętam co było załatwiane.
  Generalnie potrzebujesz zgody właściciela budynku na jakiekolwiek modernizacje systemu ogrzewania, czyli spółdzielnia, wspólnota itp., bo będziesz grzebał w kominie, który jest własnością właściciela budynku. Jeśli mieszkanie nie jest Twoje to dodatkowo zgoda właściciela mieszkania, chyba, że jest Twoje własnościowe to ten problem masz z głowy.

  Ale ja bym zaczął od opinii kominiarskiej ze stwierdzeniem, czy masz w ogóle wolny przewód kominowy do podłączenia kondensacyjnego kotła gazowego zgodnie z obowiązującymi normami.
  Jeśli kominiarz da Ci zielone światło to dopiero potem możesz robić resztę i załatwiać zgodę właściciela mieszkania i/lub budynku na montaż kotła gazowego.
  Ingerencja przy instalacji gazowej wymaga zgody od gazowni zapewne jakiegoś pozwolenia na budowę, projektu itp. i wykonania prac przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

  Co do wykonania instalacji wodnej to tu chyba nie ma formalnych ograniczeń, więc dla mnie możesz sobie sam wykonać instalację wodną dla c.o. o ile wiesz co masz robić, aby było to zrobione zgodnie ze sztuką i bez fuszerki, bo inaczej możesz potem narzekać, że ogrzewanie będzie działało słabo.

  Pamiętaj, że instalacja c.o. to zespół naczyń połączonych, czyli wszystko ma wpływ, więc znaczenie ma odpowiedni dobór grzejników, odpowiedni dobór średnic rur, dobór mocy minimalnej kotła gazowego itd. Znaczne skopanie jednego z elementów może rzutować na działanie całej instalacji c.o.

  I zwróć uwagę na łączną długość przewodu spalinowo-powietrznego, bo kotły mają w danych technicznych określone maksymalne długości przewodów spalinowych uwzględniające wszelkie kolanka. Więc czasem o możliwości montażu kotła kondensacyjnego może decydować to na którym piętrze mieszkasz.